Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mnamko
15. apr 2012

Ahojte,
chcem sa opýtať,keď mi skončilo DNP začiatkom roka už tam neni ochranná lehota keď ochoriem?

datanka
15. apr 2012

@mnamko ak nie si tehotna,tak nie.

gapa
15. apr 2012

@cajova_lienka
zmena je stále možná po min. 6mesiacoch s účinnosťou od prvého v mesiaci. Ale ak poberáš nemocenské z dnp a budeš až do nástupu na md, tak to nemá význam.

zalka
15. apr 2012

@dadka28
Urobila si podľa mňa chybu, že si šla na PN 31.1.12 nakoľko si zo zamestnania nemala ešte splnenú podmienku 90 dní , takže sa PN ráta z minima, keby si bola šla na PN 1.2. tak ju máš maximálnu, asi aj preto majú problém Ti vyrátať PN a tak sa to zdržalo . Neviem si to ináč vysvetliť.

@kwatka
No ak nabehneš 16.4. na SP a prihlásiš sa na maximálny balík 1153,50 eur, a toto poistenie si necháš aj po nástupe na materskú ( nezruš ho ) za jeden deň zaplatíš cca 13,45 eur poistné ... počas materskej odvody neplatíš. Po skončení materskej sa bud odhlásiš z DNP alebo ak pôjdeš na PN tak dostaneš 600 eurovú PN.
Nezrušila by som DNP, aj ked materskú budeš mať z DNP minimálnu.

zalka
15. apr 2012

@moon1979
Neboj sa času máš dosť, aj keby si neotehotnela do oktobra 2012, DNP by TI padlo. Akonáhle by si zistila že si tehotná , napr. otehotnieš v decembri 2012 a zistíš to v januári tak sa prihlásiš na balík DNP po zistení tehotenstva z minima 339,89 eur na 7 dní na začiatku tehotenstva, ( za deň je platba cca 4 eurá takže za 7 dní to bude 28 eur ) aby ti vznikla ochranná lehota a počas RD môžeš z tejto ochrannej lehoty z DNP čerpať platenú PN. A potom pred nástupom na materskú sa opäť prihlásiš na DNP aby si šla z aktívneho DNP na materskú, lebo ako bolo spomínané,
vypísaním materskej zo zamestnania počas RD , je ako keby vzniklo nové poistenie a tým padne ochranná lehota z DNP, ty nemáš taký rozdiel medzi minimom 339,89 a tým čo si platíš 400 eur, takže maximum mať nebudeš ale zase bude to temer maximum.

@lindusik
No to isté čo som písala moon1979 platí aj pre teba. A RP dostávaš len jedno, to je dávka pre teba nie pre dieťa, na dieťa dostávaš prídavok.

angelika_2
15. apr 2012

@zalka
prosim ťa mojka ako to je s končením PP? do koľkých dní môžem ísť na PN? Ďakujem 🙂

zalka
15. apr 2012

@angelika_2
ochranná doba je 7 dní od skončenia PP , alebo DNP.
Ak si tehotná, tak ochranná doba je 8 mesiacov.

zalka
15. apr 2012

@mnamko
Ak ti skončilo DNP začiatkom roka, a ochorieš, tak chod prv sa prihlásiť na balík z minima napr. 16.4. sa prihlásiš, a 17.4. ideš na PN, bude platená . Mesačne dostaneš cca 180 eur, po skončení PN sa nezabudni odhlásiť z balíka poistení lebo sa nedoplatíš a samozrejme nezabudni včas zaplatiť za ten jeden den balík poistení .. cca 4 eura.

angelika_2
15. apr 2012

@zalka
nie tehu nie som, tak DNP asi zrušim, ale si mi pisala, nech ťahám PN do 17.5 a ak sa nepodari do vtedy byť tehu tak zrušiť balík ..a kedy ho môzem zas obnoviť???

zalka
15. apr 2012

@angelika_2
Ja si nepamätám všetky babenky, takže ak tak musíš napísať aj teraz o čo ide konkretnejšie. 🙂
DNP neruš, dni poistenia sa Ti zídu do budúcnosti. Nakoľko od skončenia DNP máš ešte možnosť 15 mesiacov čosi riešiť, tak preto je teraz škoda rušiť DNP ak ho máš za starých podmienok.

angelika_2
15. apr 2012

@zalka
ja mám balík 🙂

zalka
15. apr 2012

@angelika_2
Tak potom ak nie si PN tak ho ozaj asi zruš ...

moon1979
15. apr 2012

@zalka dakujem zalka velmi pekne za vysvetlenie, teraz tomu uz konecne rozumiem 🙂 si poklad

zalka
15. apr 2012

@moon1979
Rado sa stalo 🙂 , ktohovie ako a či sa zmenia zákony, človek musí stále sledovať.

moon1979
15. apr 2012

@zalka
to ano, lenze v tych zakonoch treba vediet citat medzi riadkami a to veru kazdy tak dobre ako ty a gapa nevie 🙂 je super, ze toto forum existuje a ze tu mame take super baby ako ste vy, co aj poradia a usmernia. velka vdaka 🙂

gapa
15. apr 2012

@zalka
čo sa týka @dadka28 jej pp trval od 3.11.2011-31.1.2012 tj presne 90dní. Podla mna je jedno, či by išla na pn 31.1.2012 alebo neskôr v ochrannej lehote. Nie som si síce na 100% istá, ale ak sa rozhodujúce obdobie v ochrannej lehote zistuje ku dnu skončenia nem.poistenia, tak predpokadám posledný den trvania np sa neráta, tj. aj tak by nemala splnených 90dní. Ale to je možno tiež jedna z vecí, ktoré ani neriešili a záleží od pracovníčky sp.
Ale vidíš aj to môže byť, že si nevedia to z minima dorátať do toho dnp (tam má dvz cca 29-32eur, nedala presné

zalka
15. apr 2012

@gapa
Ako naozaj stratila som sa v tom, lebo je čudné že SP nevyráta načas náhrady, ešte som o takom nepočula, preto ma napadla táto možnosť. Lebo 31.1.2012 bol 90ty deň.
A zamestnanie má trvať 90 dní, aby bol nárok na PN zo zamestnania z posledného poistného. Takže podľa mňa človek môže ísť na PN v 91 deň, tak ako na PN z DNP nemôže ísť na 270 deň, ale až na 271 deň.

zalka
15. apr 2012

@kwatka
doplním, po materskej treba ísť na PN alebo potom zrušiť, lebo za každý deň čo po materskej necháš to poistenie a nebudeš na PN alebo OCR tak budeš platiť tých 13,45 eur/denne .
Po zrušení budeš mať 7 dnovú ochrannú lehotu potom po materskej. 🙂

kwatka
15. apr 2012

@zalka ďakujem za cenné rady, si poklad

zalka
15. apr 2012

@kwatka
Nie je začo, 🙂 a ako som spomínala treba sledovať zmeny v zákonoch .

gapa
15. apr 2012

@zalka
áno, ked vznikne pn skôr ako uplynie 90dní, tak sa ráta nemocenské zo sp z vym.základov v predchádz.kalend. roku ale nie u toho istého zamestnávatela. Ak žiadny nemá, tak z minima. Náhrada od zamestnávatela sa ale ráta inak, no to u nej bol len 1den.
A nárok v ochrannej lehote sa ráta tak, akoby ti pn vznikla posledný den nem.poistenia.
Tiež myslím, že už by mali zaplatiť aj z dnp. Mne rozhodli o materskom až po termíne v r.2008, až po 2mesiacoch a vtedy mali rozhodnúť do 30dní, v zložitých prípadoch do 60 (nemali potvrdenie od zamestnávatela, no to ich netrápilo, proste si ho ani nežiadali)

dadka28
15. apr 2012

@zalka čiže podľa teba PN budem mať rátanú z minima z DNP...to snaď nie je možne... 😒 😒 😒
a keby som šla toho 1eho na PN tak ju mam z maxima...čiže fakt sa ti zda že budem mať PN z minima z DNP?

dadka28
15. apr 2012

@gapa aj ty to vidíš takto ako @zalka ?? ☹ ☹ ☹

dadka28
15. apr 2012

@gapa
@zalka no ešte neviem či je to podstatné...to DNP skončenia platenia 270dni bolo okolo 26.1.2012-a ja som sa vypísala 31.1.21012....ani to nepomôže??

zalka
16. apr 2012

@dadka28
Vieš kočka ako ťažko povedať, naozaj ak by si šla na PN 1.2. tak by bolo zrejme menej komplikácii, uvidíš ako to poriešia , no prinajhoršom zrušíš PN. A pôjdeš o týždeň dva na novú PN, lebo aj z DNP aj zo zamestnania si v ochrannej lehote
@gapa

sstefi
16. apr 2012

mám kamaratku, ktora si plati dnp, 270 dni jej konči v polke maja. nie je tehotna zatial, ma to ešte vyznam?
@zalka myslim pisala, že si ho radšej už doplatit lebo sa na niečo može zísť. na čo konkr. sa to da ešte využiť v tomto pripade?

dakujem

zalka
16. apr 2012

@sstefi
dobre si radila kamarátke, nech si to doplatí do mája pekne.
Ak by napr. otehotnela v januári 2013 tak môže sa vtedy prihlásiť na balík a bude mať nárok na PN, a aj na materskú z toho poistenia. Viď príspevky vyššie.
Alebo ak by ochorela v septembri 2012 tak prv môže ísť na SP sa prihlásiť na balík, a na druhý den môže ísť na PN bude platená.

dadka28
16. apr 2012

@zalka ahoj..
z DNP ako som v ochrannej lehohote...DNP uz nemám skončilo mi automaticky 1.2 zo zákona...v ochrannej lehote som uz len koli materskej...neviem či tomu správne rozumiem...
no nič,ostáva mi len čakať...a to nehovorím že tu sedím na nete a čitam všeličo...a aj to je zbytočné,ked kazdy prípad je aj tak o inom...do rici ☹ ☹

mima595
16. apr 2012

@dadka28 - @zalka ma pravdu..ak si tehotna, tak ochranna lehota 8 mesiacov pre teba plati na vsetko..na materske, na OCR na syna, aj na PN z dovodu rizikoveho tehu, ale aj na PN z dovodu chripky 😉

zalka
16. apr 2012

@dadka28
Ale klud ako spomína @mima595 si v ochrannej lehote 8 mesiacov od ukončenia PP, a aj ukončenia DNP, takže nová PN je možná.