Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

domeli
1. okt 2012

@peteva85 len upresním - ak si platíš 50,75, tak VZ je 1153,50 nie 1117.

moon1979
1. okt 2012

@cyrka
ano, pokiaľ ti PP bude trvať aj nadalej tak budeš mať nárok na MD zo zamestnania ... záleží či si bola spokojná s predošlou materskou, ak nebola vysoká, môžeš sa pripoistiť z balíka ... z minima je to 120 eur mesačne platba

janulap
1. okt 2012

@moon1979 prosim ta,kolko percent z platu je materska?

moon1979
1. okt 2012

@janulap
percentá sú jednotné, t.č. 65%

peteva85
1. okt 2012

@janka9900 Dakujem pekne, este sa chcem spytat poslednu otazocku- 11.10 mi zanikne DNP. Nechcem ist na PN hned, este si pockam na UZV a krvne testy od gynekologa. Na PN od gynekologa pojdem mozno zaciatkom nevembra.
Ale od 8-12.10 by som chcela aby ostal so mnou manzel doma na OČR. Lepsie bude ak OČR bude pisana na dceru alebo na mna? Keby bola na mna tak tym padom som ja automaticky uznana ako PN? Ma nevycerpane 10 dni OČR a chcel by ich vycerpat.

janulap
1. okt 2012

@moon1979 a nebolo to este par rokov dozadu 90% z platu?Ci si to s niecim mylim? 😕

moon1979
1. okt 2012

@janulap určite nie 🙂 predtým to bolo len 55% ... 90% z platu bolo v prípade pracovného úrazu a s tým spojenej PNky 🙂

janulap
1. okt 2012

@moon1979 aha,dakujem za vysvetlenie 🙂

mata.g
1. okt 2012

@moon1979 dakujem ved to by blo najidealnejsie riesenie. prosim ta a nevies ako je to v pripade ak by zena do 3.mesiaca potretila? co potom s DNP?

katuska24
1. okt 2012

Aby poistenkyni vznikol nárok na materské musí byť nemocensky poistená v čase vzniku nároku na dávku (alebo sa na ňu musí vzťahovať v tom čase ochranná lehota) a nemocenské poistenie jej musí trvať najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom (do obdobia 270 dní možno započítať akékoľvek ukončené nemocenské poistenie), dobrovoľne nemocensky poistená osoba musí mať okrem toho poistné zaplatené najneskôr v posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. V zmysle zákona o sociálnom postení sa nárok na materské posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia, tzn. že podmienku 270 dní nemocenského poistenia je potrebné splniť z povinného nemocenského poistenia zo zamestnania a aj z dobrovoľného nemocenského poistenia.
Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu a zaniká uplynutím 34. týždňa od vzniku nároku na materské. Výška materského je 65% denného vymeriavacieho základu. Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je spravidla kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na materské. Ak vznikne nárok na nemocenskú dávku z viacerých nemocenských poistení, nemocenská dávka sa určí z úhrnu denných vymeriavacích základov na určenie výšky nemocenských dávok z tých poistení, z ktorých vznikol nárok na nemocenskú dávku, a nemocenská dávka sa vypláca len jedna. Ak si budete chcieť uplatniť nárok na materské z oboch poistení, od gynekológa si musíte vyžiadať dve žiadosti o materské (jednu pre zamestnávateľa a jednu ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba).
Z Vášho podania vyplýva, že ste zamestnaná (t.č. na rodičovskej dovolenke), a ste pripoistená na dobrovoľné nemocenské poistenie. Nárok na materské (za predpokladu splnenia podmienky v čas a v riadnej výške zaplatené poistné) Vám vznikne zo súbehu poistení z povinného poistenia zamestnanca a z dobrovoľného nemocenského poistenia.
S pozdravom

katuska24
1. okt 2012

Odpoveď vyššie ako reakcia na toto podanie :

Som zamestnaná a som momentálne na RD so synom, DNP som si platila do 13.10 2010 s minima bolo ukočnené 30.1.2012 a pri zmene zákona o sociálnom poistení DNP som si založila nové DNP kde som platila do max. VZ od 31.1.2012. Nástup na MD mám do 3.10. 2012 (6. týždnov pred termínom pôrodu termín mám 14.11 ) čiže v čase akívneho DNP. DNP mi končí 27.10.2012 . Moja otázka budem mať nárok na výplatu max. MD aj zo zamestnania aj s DNP? ?

alicek14
1. okt 2012

@janka9900 ahoj janka, chcem sa ta opytat este jednu otazku, kedze 4.10 sa idem dopoistit na ten balik tak aky si mam dat vymeriavaci zaklad na tie dve poistenia, ked na np mam VZ 600 eur, kedze pracujem. Asi bude taky isty ze? nevies kolko budem platit mesacne?? alebo si mam vsetky VZ znizit na minimum?? kolko tam mam napisat? velmi pekne ti dakujem za ochotu, si uzasna, ze nam takto pomahas 🙂

kinka555
1. okt 2012

ahojte, mam malu otazocku.. som v 22tt a chcela by som sa dat vypisat na PN, mam aj nejake zdravotne problemy takze mam na to naozaj dôvod, lenze mam 17 mesacnu dcerku a väcsinu dna som s nou sama. Ak by som bola vypisana na PN ako rizikove tehotenstvo a prisla by mi kontrola nemohlo by sa stat ze by mi PN neuznali tym ze sa musim starat o dcerku ? ...mam kamaratku, ktora bola vypisana na PN z inych dôvodov, nebola tehu ale v case ked jej prisla kontrola tak vola normalne doma v pyzame, v zupane ale varila a peniazky jej neuznali 😒

janka9900
1. okt 2012

@oliverka tak by to malo byt v poriadku, super ste to vymysleli 😉

janka9900
1. okt 2012

@peteva85 ked pojde manzel na OCR s tebou, ty nebudes automaticky uznana ako PN. OCR moze cerpat aj cez vikend, tada od 8.-14.10. 😉
@moon1979 malo by to tak byt, ze? 😅

janka9900
1. okt 2012

@alicek14 akurat som dnes rozmyslala, ze napisem kvoli tomuto do poradne. lebo ked chces znizit VZ na dnp, tak musis dat RLFO ako zmenu. neviem, ci sa to da urobit iba prihlaskou na vsetky tri poistenia z minima 😕 ... zistim, napisem 😉 zo 600€ by si musela platit cca 210€..

alicek14
1. okt 2012

@janka9900 ok janka budem cakat dakujem.. uff 210 eur je riadna suma.. ale aj tych 120 ale snad sa nam zadari co najskor a potom sa dam na PN, len teraz este nechcem, aby som nemala problem v praci, ze preco som pn.. tak dufam,ze do stvrtka ti stihnu odpisat, lebo vo strvtok idem na socialnu poist. a potrebujem tam uviest ten vymeriavaci zaklad, nech nieco nedobabrem, dik

janka9900
1. okt 2012

@alicek14 no dufam, ze odpisu rychlo 😉 prinajhorsom by ti snad aj na socialke poradili 😅 a drzim palceky k rychlemu otehu, aby si z minima platila, co najkratsi cas a neznizil sa zbytocne VZ pre PN a matersku 😉

karinkaeich
1. okt 2012

@janka9900 ahoj, vidim, ze sa vyznas a mnohym kockam tu super radis 🙂 ja si len chcem overit, ci mam spravne info, nech nieco nepopletiem. tzv.stare dnp mi konci zo zakona 25.10. chcem sa prihlasit na novy balik (som rd a v novembri mam nastup na md, takze musim mat aktivne dnp), cize:
- vypisem RLFO a zaskrtnem prihlaska alebo zmena? vraj to je jedno, no radsej sa pytam
- dole pri uvadzani VZ dam iba ostatne 2 (nie pre NP) a v rovnakej vyske ako mam VZ pre NP (u mna iba rozdiel do max.)
- dam dam najneskor 24.10.
- zaniest to mozem aj skor a necham si potvdit na kopiu prevzatie
- splatku za zvysok oktobra si vypocitam ako moj (VZ*35,15%):31*8
je to tak spravne, nezabudla som na nieco?

zuzik1983
1. okt 2012

@janka9900 ved uvidim, aj tak tak tam planujem ist az koncom mesiaca prihlasit na nove.ale mala by som tam ist s pnkou, vadilo by, keby som pnku doniesla o par dni neskor, ci musim v den, ked je vystavena.lebo mala je chora a nemam ju kde nechat

aankaa
1. okt 2012

chcem sa opytat DNP mi zakonom konci 7.10.2012 kazdu platbu som uhradzala vcas ale teraz platbu za september este nemam uhradenu, ak ju uhradim 5-10 dni po splatnosti co sa stane? Potom mi este ostava posledna platba za oktober tych 7 dni, cize tato s ktorou pravdepodobne budem meskat je predposledna platba. Hrozi mi ze mi to zrusia? Dakujem za rady.

moon1979
1. okt 2012

@janka9900
musela som sa zorientovať o čo ide, lebo pribudlo extrémne veľa príspevkov 🙂

no osobne si myslím, že keď pôjde mamička na PN, tak otecko môže čerpať OČR na dieťa 🙂 lebo však niekto sa musí o dieťa postarať, keď mamička nemôže, nie? 🙂
takisto aj keby si bola v pôrodnici, otecko môže ten čas vykryť OČRkou ... ale ty nemôžeš poberať naraz dve dávky aj PN aj OČR na seba

drnduliak
1. okt 2012

@aankaa no tak to by som ti radila radsej platit nacas, ja mam znamu ktora meskala s platbou tyzden, bola to sice posledna platba, ale uhradila ju, hoci neskor, a uplne jej zamietli ziadost na matersku a vobec ju nema!!!a pritom mala vsetko zaplatene, akurat poseldnu platbu neskor zaplatila...oni su debily, radsej im nedavat ziadnu zamienku 😠

janka9900
1. okt 2012

@karinkaeich ahoj, na RLFO zaskrnes prihlaska, uvedies pri dochodkovom a v nezamestnanosti VZ ak mas pri nemocenskom, do nemocenskeho nepises nic, ani VZ, ani datum vzniku. datum das 24.10., zaniest to mozes aj skor. splatku ti povedia na SP, ale mozes to vyratat aj tak, ako pises 😉

ak mas pri nemocenskom ovela vyssi VZ ako je min., tak by si sa mohla prihlasit iba na min. balik, aby si nemusela platit nejaku vysoku sumu, lebo rozhodujuce obdobie budes mat od januara do 31. oktobra, teda tych 8 dni by ti matersku nejako vyrazne neovplyvnilo. kolko dni mas platit za november?

janka9900
1. okt 2012

@zuzik1983 mala by si ju zaniest do troch dni... ak chces peniaze uz buduci mesiac, tak by si to mala stihnut do 3.10., tento termin je asi vsade rovnaky 😕

janka9900
1. okt 2012

@moon1979 ved praveze ona nechce byt PN, chce len aby manzel mal OCR 😉

aankaa
1. okt 2012

@drnduliak no ved to som si prave myslela. Splatnost mam do 8. tak dufam ze to stihnem.

moon1979
1. okt 2012

@janka9900
a ona je na RD? nooo tak to som si neni istá, keď ona oficiálne poberá RD za starostlivosť a nie je PN ...

zuzik1983
1. okt 2012

@janka9900 tak snad to v priebehu 2 dni zanesiem 🙂

janka9900
1. okt 2012

@moon1979 je nezamestnana, na predlzenej neplatenej materskej so synom do 6r. (ci ako sa to presne formuluje 😅 ), nie je na PN.
moze si na nu manzel uplatnit OCR, ci nie? 😕