Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janka9900
2. okt 2012

@lucka_o @lucya89 no ved preto som vamnapisala, lebo viem, ze na stranke poistovne je to takto blbo napisane 😉

janka9900
2. okt 2012

@lucka_o na PN by si mohla ist, ak by si splnala 270 dni poistenia v predchadzajucich dvoch rokoch. do 26 tyzdnov od prihlaseni aby bola PN minimalna- cca 190€, po 26 tyzdnoch max.-cca 630€

lucka_o
2. okt 2012

@janka9900 som znova poistena od 22.1 tohoto roku cize konci mi 22.10 cca no chceme babo, ak sa podari do 22.10 otehotniet, tak mi plati 8 mes.ochr Lehota. AJ napriek tomu ze som pol roka marodovala?
ak sa nam nepodari byt tehu, tak sa prihlasim den pred ukoncenim na novy balik co budem platit 405 euro mesacne az kym nebudem tehu....dobre tak urobim?dakujem

katuska24
2. okt 2012

@janka9900
@dnpo baby iba nás zbytočne stresujú, ja tam mám ešte preplatok 16 eru tak dúfam že to všetko bude OK

janka9900
2. okt 2012

@lucka_o 8 mesacna OL by pre teba platila, matersku by si isto dostala, aj ked si marodovala, len ak by si chcela marodovat pocas tehu, tak by ti to asi nevyslo az do porodu, lebo sa skuma, kolko dni PN si bola v uplynulych 52 tyznoch.

od 22.1. platis z max, hej? ak si mozes dovolit prihlasit sa z max. aj teraz, tak urobis dobre. keby si sa prihlasila z nizsieho VZ, tak by sa ti materska ratala z priemeru VZ z tohto roka. a kedze si bola dlho PN, nebola by nejaka vysoka (VZ za dni, ked si PN sa nezapocitava do VZ pre vypocet davky) ....

janka9900
2. okt 2012

@katuska24 no stresuju. ved clovek uz pomaly nevie komu, comu ma verit 😠
@katuska24 mala by si to mat ok 😉 a ides na ten novy balik, ci uz kasles na cele poistenie? 😀 ....

lucka_o
2. okt 2012

@janka9900 ked by som otehu do 22.10 tak by som neslan a PN, stacila by materska potom, ale ak nie tak sa mam prihlasit podla teba? takze z maxima co je 405?

janka9900
2. okt 2012

@lucka_o podla mna je istejsie byt prihlasena este pred tehu.... bala by som sa toho, ze zmenia zakon 😅
teraz plati este moznost nechat poistenie zaniknut a prihlasit sa, az ked zistis, ze si tehotna - najneskor do 8tt. zaplatit jeden den z max. a ist na PN. po 26 tyzdnoch poistenia by si mala narok na max. matersku.... ale ci to tak bude platit stale, netusiim 😅 ...
.... ak by som mala 405€, pokracovala by som. len zasa aby nebol problem s otehotnenim a peniaze su fuc 🤐 ...

katuska24
2. okt 2012

@janka9900 Uvidím ešte mám čas do 26.10. dúfam že dovtedy mi príde rozhodnutie o MD 🙂

lucka_o
2. okt 2012

@janka9900 Lenze nechat ho zaniknut a cakat je podla mna riziko....tak som sa vybabrala pri prvom a uz mi nevznikol narok...bola som v 11 tt. no, skusim do konca roka zaplatit a uvidim....mak sanepodari pojdem na PN nech sa to vrati 🙂ak tomu spravne rozumiem🙂

DAkujem ti este raz velmi pekne!

janka9900
2. okt 2012

@lucka_o nemas zac 🙂 no tak skus do konca roka, uvidis, co potom bude. drzim palce, aby bolo malinke 😵

katuska24
2. okt 2012

S poradne kde som sa pýtala ako to vlastne je s tým platením.

Nárok na materské je podmienený trvaním nemocenského poistenia aspoň 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom a existenciou nemocenského poistenia ku dňu nástupu na materskú. V prípade, ak Vám bude dobrovoľné nemocenské poistenie trvať až ku dňu nástupu na materskú, t.j. k šiestemu týždňu pred očakávaným termínom pôrodu a takisto Vám bude trvať aj pracovný pomer k tomuto dňu, nárok na materské dávky Vám vznikne z obidvoch týchto nemocenských poistení. Výška materského sa v takomto prípade určí z vymeriavacieho základu, z ktorého ste si platili poistné na dobrovoľné nemocenské poistenie od januára 2012 a takisto aj z Vášho hrubého príjmu v zamestnaní.
Čo sa týka platenia dobrovoľného nemocenského poistenia, ak toto poistenia trvá ku dňu vzniku nároku na dávku, zaplatenie poistného na nemocenské poistenie sa sleduje k poslednému dňu v mesiaci, v ktorom vznikol nárok na dávku.
Pri platení poistného však naďalej platí, že poistné je splatné do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí poistné.

katuska24
2. okt 2012

@janka9900 Jani čiže v mojom prípade musím mať všetko uhradené do 31.10.2012? kedže nástup na 🙂 🙂

peteva85
2. okt 2012

@janka9900 Este sa Ta raz spytam- DNP mi konci .13.10. To ze mam zaplatit za oktober do 8.10 to viem..
Ked pojdem na marodku nie po 7 dnoch ale dajme tomu az po 20 dnoch, musim mat aktivne DNP? Dostanem marodku z maxima ci z minima? Ja si platim maximum. Mala som uz raz MA, takze Dr ma da na rizikove tak ci tak. Len neviem kedy..
Toto viem ze potom mam doniest potvrdenie o tom ze v case ukoncenia DNP som bola tehotna a som tehotna ja nadalej, len aktivnostou baliku uz si nie som ista..
Dakujem krasne za odpoved.

bubinko83
2. okt 2012

baby teraz mi konči Dnp a som tehotna je pravda že tento mesiac musim uhradit aj september aj november?

moon1979
2. okt 2012

@bubinko83 to ti kto povedal?

janka9900
2. okt 2012

@katuska24 ahaaa, staci do 8.11. 😉 pisu to tak, ze cloveka uplne dopletu 😝
tych osem dni je akoby doba splatnosti na to, ze poistenie sa rata akoby bolo zaplatene k 31.10.... chapes tuto vetu, ze? 😀 neviem ako to mam zrozumitelne napisat 😅

bubinko83
2. okt 2012

@moon1979 piše sa to v prispevku nad mojim myslim peteva85 😒

janka9900
2. okt 2012

@bubinko83 nie 😉 to sme sa len dnes nevedeli dopatrat k odpovedi kvoli jednej vete, co napisali z poradne 😉

bubinko83
2. okt 2012

@janka9900 lebo vlastne teraz idem platit za september nie? myslim tento mesiac?

moon1979
2. okt 2012

@janka9900 za oktober platiš vzdy v novembri max do 8ho aby mali platbu na účte, plati sa spätne, holka tam ma preklep 🙂

janka9900
2. okt 2012

@peteva85 ahoj, mozes ist na PN aj ked budes mat ukoncene poistenie. nemusis sa prihlasovat na balik. za oktober staci zaplatit do 8.11. 😉 ale mozes zaplatit aj skor 😉 ked budes mat ukoncene poistenie a pojdes na PN v OL, tak budes musiet doniest potvrdenie, ze si bola tehotna... PN bude max.

bubinko83
2. okt 2012

@janka9900 a čo mam vlastne teraz ako tehula spravit ? Platim si DNP už 4 roky ale v januari som urobila tu zmenu kde som sa odhlasila a prihlasila na nove.Všetko platim a PN som nebola až teraz som ako tehotna.Musim to ist nahlasit do SP?

janka9900
2. okt 2012

@bubinko83 ano, ano, teraz za september, v novembri za oktober....

bubinko83
2. okt 2012

@janka9900 takže normalne jak aj doteraz platim,bože strašite tu 😀

janka9900
2. okt 2012

@moon1979 ano, som si vsimla, ale asi som ju doplietla ja, nepomylila sa. si precitaj dnesnu diskusiu 😅 hlavne, ze sme sa dopatrali spravnej odpovede 🙂
.... vzniklo to kvoli jednej vete 😀 ... vsak precitaj 😀

janka9900
2. okt 2012

@bubinko83 😀 no, staci 😀 tolko ludi som dnes vylakala 😅 .... sorry babyyyy 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🙂

janka9900
2. okt 2012

@bubinko83 nemusis nahlasovat, ze si tehotna, az ked pojdes na PN alebo matersku. k PN budes v OL potrebovat potvrdenie, ze si bola tehotna v case zaniku poistenia. k ziadosti o materske netreba...

moon1979
2. okt 2012

@janka9900 ja som len narychlo pozrela ten posledny prispevok na ktory bolo poukazane, necitala som vsetko, maaaaličko času a tu sa diskutuje o 100 200 🙂 ale podstatné je, že stále platí, že najneskôr do 8ho v mesiaci aby mali v SP platbu na účte 🙂 a punktum 🙂

bubinko83
2. okt 2012

@janka9900 ja som na PN už kde mam tehotensku diagnozu.Aj tak treba to potvrdenie k tomu? Dokedy to treba zaniest? Moja gynekologička ma dovolenku teraz.