Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janka7744
9. okt 2012

ahojte, prosím poradíte mi? DNP mi končí 19.10.2012 bola som poistená od 2/2011 a zatiaľ tehotná nie som, som zamestnaná a neviem, či ak sa nanovo poistím od 20.10.2012 aspoň z minimálneho VZ či mi nárok na materskú vznikne až po ďalších 270 dňoch poistenia... ďakujem

diane87
9. okt 2012

@janka9900 Ahoj. Chcela by som ta poprosit o radu ohladom MD. Od 30.01.2012 mam platene DNP z VZ 800 eur.
Od 1.4.2012 som sa zamestnala, HM som mala trosku premenlivu....cca 700-800 eur. Ale 27.8. som bola vypisana na PN. Zmluvu mam na dobu urcitu do 31.12.2012, cize to vychadza nejakych 274 dni od 1.4.. Viem ze sa dni PN rataju do potrebnych 270 dni ale s nulovym VZ. Za mesiace kedy som pracovala mi vratili preplatok na DNP, lebo som prekrocila max. VZ. Na matersku by som mala nastupit az koncom marca, dovtedy budem PN. Este stale mi neprislo rozhodnutie ohladom PN, tak neviem ci budem dostavat maximalnu. Chcela som sa opytat ze ako to bude s tou MD, kedze za niektore mesiace mam platene len DNP, niektore mam max. VZ (tie za ktore som mala preplatok) a za niektore budem mat nulovy VZ lebo som PN. Podmienku 26 tyzdnov nepretrziteho trvania DNP mam splnenu, aj 270 dni za posledne 2 roky....keby ze som nebola zamestnana pomedzi to, tak by som to mala lahke...MD 520 eur...ale takto som z toho somar. Dakujem za radu. Pekny den

janka9900
9. okt 2012

@memma ahoj, v tvojom pripade je jedno, ci si balik predlzis, ci nie. mas uz teraz narok na max. PN a budes mat narok aj na max. matersku 😉 dolezite je, aby si mala uhradenu poslednu splatku v splatnosti a nemala nedoplatok viac ako 4,99€ a aby nevzniklo po zaniku poistenia nove poistenie 😉 ....

ak chces, na balik sa mozes prihlasit, kedze sa pocas PN a materskej neplati. musis sa vsak prihlasit aspon v ten den, ako poistenie konci, lepsie den pred zanikom stareho poistenia 😉

domeli
9. okt 2012

@janka7744 ak sa poistíš najneskôr na 269.deň - t.j. v Tvojom prípade 18.10.2012, poistenie sa Ti bude rátať ako nepretržité. Ak by sa Ti podarilo ísť na MD do konca bud. roka, rozhodujúce obdobie pre výpočet materského bude rok 2011 v tomto prípade (čiže ak by si si dala teraz toho 18.10. minimum a doteraz platíš z vyššieho VZ, tak by sa to spriemerovalo a nevyšlo by iba minimálne materské, hoci sa teraz dopoistíš z minima). Veľa šťastia 🙂

petuska86
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janka9900
9. okt 2012

@diane87 tvoje rozhodujuce obdobie pre matersku z DNP bude od 31.1. do 27.8. a z prace od 1.4. do 27.8... napisem ti radsej IP 😉

janka9900
9. okt 2012

@petuska86 ano, si v ochrannej lehote, lebo si bola tehotna v case zaniku poistenia, mozes ist na PN. ale ked tvoje nove dvojdnove poistenie trvalo menej ako 26 tyzdnov, PN- bude iba z min. VZ cca 190€ mesacne, materska cca 220€ mesacne... lepsie ako nic, len skoda, ze ta tak velmi pomylili ☹ ... daj potom vediet, ako si dopadla 😉

petuska86
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janka9900
9. okt 2012

@petuska86 no ved to, keby si nemala tie dva dni, bolo by vsetko super, mala by si max. Pn aj matersku, velka skoda, ze ta na socialke neupozornili ☹ ak si bola menej ako v 8tt vtedy, tak ti to aspon zrusit nemali ☹ .... uz nic, nech ste hlavne zdravi 😉 😵

petuska86
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
aankaa
9. okt 2012

chcem sa opytat aku mate skusenost s kantrolami pocas pn. Ja som od vcera pn, dnes som odniesla papiere na SP ale zabudla som im povedat ze mi nemame zvoncek. Pretoze sme v dvojpodlaznom byte kde mame kazdy svoj vchod a zvoncek sice je ale ten zvoni hore ku svokrovi a ja ho dole u nas nepocujem. No a svokor, takmer nikdy nieje doma. Co teraz? Doktorke som to hovorila, ci nemoze dat poznamku ze nech mi volaju ale dnes na SP som im to zabudla povedat, aj ked tel.cislo si na mna pytali. Tak teraz neviem. Mam ist zajtra este raz im to povedat alebo dufat ze nepridu. Lebo doma budem tak ci tak. Flakat sa nechystam - mam bolesti ked vela chodim, len nechcem aby sa stalo to ze ja budem doma a oni zazvonia ku svokrovi on nebude doma a oni odijdu. Tak prosim ak mate nejake skusenosti poradte, alebo ako by ste konali Vy? Dakujem.

janka7744
9. okt 2012

@domeli ďakujem za radu :o) pekný dník prajem 🙂

janka9900
9. okt 2012

@petuska86 aha, no skoda, ze si sa nestihla prihlasit este v ten den, ako si zistila, ze si tehotna a v ten den ti poistenie koncilo. keby bol datum zaniku stareho a vzniku noveho rovnaky, tak by to bolo nepretrzite poistenie a mala by si max....
PN mozes byz az do materskej 😉 na sociallku budes potrebovat potvrdenie od doktora, ze si bola tehotna v case zaniku poistenia.

asan
9. okt 2012

Ahojte, poraďte mi prosím. Teraz 19.10. mi končí staré DNP platené do maxima /som aj zamestnaná/. Bohužiaľ zatiaľ nie som tehotná, tak chcem ísť na ten celý balík poistení, ale z minima. Ako sa to konkrétne rieši na soc. poisťovni. Prídem a prihlásim sa len na tie ostatné poistenia a zmením VZ, alebo sa musím odhlásiť a nanovo prihlásiť? Nechcem urobiť nejakú chybu a prísť o celé doterajšie platenie. A aký je teraz minimálny VZ /340€ ?/. Vopred Ďakujem 🙂

nienna
9. okt 2012

@janka9900 ahoj, ja som bola v SP chcela som sa prihlásiť na ten nový balík, kedže DNP mi končí 11.10., chcela som to mať nepretržité, tam vôbec nevedeli ako to majú spraviť, nakoniec mi napísali na prihlášku dátum 11.10. ale iba na tie dva balíčky, nemocenské mi vôbec nevyplnili, vraj sa nemôžem prihlásiť skôr ako 12teho. tak dúfam, že dačo nepokašlali. Inak dala som si max. vym. základ, teta na mňa pozerala že či mi nešibe 😀 len sa ťa chcem spýtať, ked mi to staré končí 11.10., platiť za oktober by som mala do 8smeho novembra, ale ked chcem nastúpiť na PN 12teho oktobra, tak asi musím mať splatené aj to oktobrové, nie?

nienna
9. okt 2012

baby poradte mi prosím, ked chcem mať nepretržité poistenie, odkedy sa mám prihlásiť na nové? staré mi končí 11.10. a v SP vôbec nevedeli ako to majú spraviť, tak tie tri kolonky čo sú na prihláške kde sa píše dátum, tak z nich vyplnili len tie posledné dve a tam dali dátum toho 11.10. Ale čo tu tak čítam, tak ma asi mali prihlásiť už od 10teho??

moon1979
9. okt 2012

@nienna ano, 10teho ... deň vopred

janka9900
9. okt 2012

@nienna ahoj, to na koho si natrafila? esteze ta poistili aspon od 11.10. a nie az od 12.10., uz ked skor nechceli 😉 poistenie sa ti prekryva, aj ked len jeden den, dolezite ze sa prekryva 😉
tym, ze si sa prihlasila na dochodkove a v nezamestnanosti, tak sa ti automaticky predlzuje nemocenske, tam sa nemusi nic vypisovat. aj ked babam tam napisali aspon VZ k nemocenskemu bez datumu vzniku.... mala by byt v poriadku ta prihlaska 😉
za oktober ti staci zaplatit do 8.11., aj ked budes PN od 12.10. 😉

bobocka
9. okt 2012

baby kolko % je pn z vz? dakujem 🙂

moon1979
9. okt 2012

@bobocka prvé tri dni 25% potom 55%

bobocka
9. okt 2012

@moon1979 dakujem 🙂

janka9900
9. okt 2012

@annanatalia ahoj, cerpas PN aj z DNP, ze? tak za oktober nemusis nic platit 😉 vsak aj za september ti vratili celu sumu, co si zaplatila, nie? 😉

janka9900
9. okt 2012

@luna22 @endrixa mozete vyuzit OCR do dvoch rokov od skoncenia, zatial, ak nezmenia zakon 😉 na zaciatku OCR je potrebne prihlasit sa na min. balik a poslednym dnom poberania OCR treba balik zrusit, nezaplatite nic, OCR bude z minima 😉

janka9900
9. okt 2012

@aankaa zavolaj im zajtra a povedz im, nech si daju poznamku, ze pri kontrole ti maju zavolat. aspon nebudes v strese, ze nepocujes zvoncek, babatku by to neprospievalo 😉 alebo tam chod osobne 😉 ...

domeli
9. okt 2012

@nienna nuž mne z ústredia odpísali, že najneskôr na 269. deň sa treba prihlásiť, aby si mala nepretržité. Skús si napísať na poradňa@socpoist.sk, lebo niekde na pobočkách trvdili, že stačí na 270. deň. Na ústredí o 270. dni nepísali nič, iba že ak sa prihlásiš až na 271. deň, tak to bude prerušené. Napíš, oni zvyknú odpísať obratom.

beti1
9. okt 2012

@janka9900 ahoj chcem sa spýtať.. dnp mi končí 19.10., ktoré som si platila z minima,momentálne som na UP ako je to teraz ? ide sa rovno na rodičovský príspevok plus cca 190 z dnp? alebo ako to je?

janka9900
9. okt 2012

@asan ahoj, prihlas sa od 18.10. na balik. stare poistenie NEODHLASUJ. daj len novu prihlasku- vypis dochodkove poistenie a poistenie v nezamestnanosti z VZ 340€ a datum vzniku daj 18.10. pri nemocenskom poisteni napis len VZ 340€, datum vzniku nepis ziadny.

janka9900
9. okt 2012

@beti1 😕 nechapem co sa pytas?? rodicovsky prispevok ti konci, pozeram, ze mas dieta takmer troj rocne.a chces ist na PN z dnp, ci???

beti1
9. okt 2012

@janka9900 na rodičovskom je otec dieťata, ja som evidovaná na UP... snažíme sa o druhé bábo, tak chcem vedieť ako je to keď ideš na materskú z Up? a mám aj to dnp ktore mi končí teraz v oktobri...

aankaa
9. okt 2012

@janka9900 no ved prave tak som sa rozhodla, pojdem tam este raz a radsej im to poviem a tak sa aspon budem citit kludna, ze ja som spravila vsetko co som mohla.