Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ninan2
20. aug 2010

@lusiaaa no ono este bohvie ze ake budu po novom podmienky. Kazdopadne ak sa bude brat do uvahy iba tento kalendarny rok, je najlepsie platit z co najvyssieho VZ, a tym padom nebude na skodu ani to Tvoje minule platenie poisteneho, ak teda bolo v tomto roku.

lubica69
20. aug 2010

@sasa189 áno po splnení 270 dní môžeš požiadať potom aj o dávku z DNP Nezabúdaj,že na max dávku z DNP si treba platiť maximum aspoň tých nepretržitých 26 týždňov

sasa189
20. aug 2010

@lubica69 Vdaka, vdaka este raz🙂

lusiaaa
20. aug 2010

@ninan2 hm, a maximum vyratam tych 1116,75 - 650€ (moja hruba mzda) a to x 4,4%?´= 20€ mesacne
ano od decembra 2009 do mája 2010 som si platila mesacne 27€ tiez z maxima.

lubica69
20. aug 2010

@sasa189 😉
@lusiaaa tak to už máš tento rok 5 mesiacov zaplatených Neviem kedy by si si chcela zas začať platiť ale tých 26 týždňov by si musela na novo splniť a po ukončení kľudne aj na Pn z dnp

ninan2
20. aug 2010

@lusiaaa ano, presne tak by to malo byt, takze sa co najskor prihlas a daj si maximum VZ, cize tych 20 EUR pre Teba to vychadza.

lusiaaa
20. aug 2010

@ninan2 dakujem vam moc dievcence, ste mi pomohli, no a prihlasim sa akonahle sa mi podari otehotniet-dufam ze tento krat uz stastlivo do konca 🙂

iwusa14
20. aug 2010

Babule chcem sa vam veeeeelmi pekne podakovat...vdaka vam si platim to nemocenske z maxima a vsetko mi to pekne vyslo, uz len pockat kym sa mi narodi nase krasne babo 🙂)). keby ste mi neporadili, tak by som nic nemala. ESTE RAZ VELKE DAKUJEEEEEEEEEEEEEEEEEEM!!!!!

gapa
20. aug 2010

@bubulka722
po ukončení poberania nem.dávky (nemocenského, materského), v takej výške záleží od teba. Rozhod.obdobie, z ktorého sa ráta nem.dávka je obvykle predchádzajúci kalend.rok (vyníma sa obdobie poberania nem.dávok)

gapa
20. aug 2010

@domika9
ak neotehotneš v najližšej dobe a nebudeš čerčpať iné nem. dávky, tak môžeš dnp aj ukončiť. Na to neexistuje jednoznačná odpoved, záleží, či budeš pn, očr a z akého VZ budú dávky.

bubulka722
20. aug 2010

@gapa Prepáč ale nejako som nepochopila v akej výške si mám teda platiť DNP počas poberania rod. príspevku a kedy mám urobiť zmenu v DNP. Teraz platím 14,-€ a po materskej budem platiť znova len tých 14,-€ alebo už ako samoplatca nem. poistenia nejakých cca 47,-€? Odporučila by si mi vôber robiť v mojom prípade nejaké zmeny v DNP, teda odhlásiť a prihlásiť s vyšším VZ a ak áno kedy?
Ďakujem!

gapa
20. aug 2010

@bubulka722
ak si platila z minima, chceš čerpať nem.dávky z DNP z maxima, tak jednoznačne odhlásenie a nové prihlásenie z maxima. Ale či sa ti to oplatí, musíš vedieť sama.

ale tebe tam svieti, že si v 21tt a druhé dieťa má 11rokov, tak nerozumiem, ako môžeš poberať RP.

lubica69
20. aug 2010

@babulka722 pokiaľ sa sama neodhlásiš alebo neurobíš zmenu v DNP staále ti trvá To znamená,že po materskej začneš poberať rodičovský a pokračuješ v platení ako doteraz alebo sa môžeš po MD odhlásiť

jelus
20. aug 2010

ahojte.Prave dnes som sa bola informovat v poistovni na DNP a musim povedat,ze keby som si neprečítala vaše príspevky,tak neviem ako si mam ten VZ vypočítať.Pani v poisťovni až taká ústretová nebola.Ono je to vlastne tak,že každá môžeme platiť inú sumu a dostať potom tú najvyššiu materskú?Záleží to od toho,koľko ktorá zarábame?

bubulka722
20. aug 2010

@gapa Nie som ešte na RP, pýtam sa s predstihom.

ninan2
20. aug 2010

@jelus no ano, ak nas aj PNP (zamestnanie), tak cez DNP si len doplacas rozdiel do max VZ, a teda cim mas vyssiu hrubu mzdu, tym menej platis DNP.

jelus
20. aug 2010

@ninan2 dakujem za odpoved,mas v tom veľký prehľad.4iže do kolonky vymeriavací základ nemôžem streliť nejakú sumu len tak z brucha.

jelus
20. aug 2010

@ninan2 A môžem sa ešte opýtať koľko potom tá najvyššia materská môže byť?

ninan2
20. aug 2010

@jelus nie, Tvoju hrubu mzdu odrataj od sumy 1 116,75 EUR, co je max. VZ, a z vyslednej sumy vyrataj 4,4%. To je suma ktoru budes platit. Ak nahodou zarabas viac ako max. VZ, tak sa DNP samozrejme neoplati 🙂.
http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistne...

ninan2
20. aug 2010

@jelus pri platbe tych takmer 50 eur mesacne spolu tak cca 600 EUR, presnejsie by urcite vedela Gapa. Ale zalezi este co presne by sa bralo ako rozhodujuce obdobie, ako sa bude priemerovat PNP a DNP s PNP za tento kalendarny rok a podobne. Lebo tieto podmienky sa tiez mozu zmenit, od noveho roka.

andzi
20. aug 2010

Ak môžem prispieť do debaty, tak by som sa vyjadrila takto:

Dievčatá, neuvažujte v rovine čo bude od nového roku. Neviete, nepoznáte a vlastne ešte ani nie je pripravená v paragrafovom znení novela zákona o sociálnom poistení, všetko je zatiaľ v rovine úvah, reps. možno je pripravený alebo sa pripravuje len vecný zámer zákona. Tiež neviete, aké budú prechodné ustanovenia zákona, vzťahujúce sa na poistencov, ktorí si začali platiť poistné na DNP pred účinnosťou novely.
Rozhodujúce obdobie sa počíta zvlášť pre materské z PNP a zvlášť pre DNP. Tiež aj výška dávky sa počíta zvlášť ako 55% z VZ, obe dávky sa sčítajú a vyplácajú sa ako jedna dávka, ale počítajú sa zvlášť. Takže ak sa prihlási na DNP v tomto roku, RO je obdobie od prihlásenia sa na DNP do konca roku 2010 a z tejto sumy sa materské vypočíta ako 55% z VZ.

susanmh
20. aug 2010

@ninan2 dakujem velmi pekne za rady, uz mi to u nas jedna pani mzdarka zistila 🙂 tak uz som sa aj prihlasila 😎 este aby sa potom podarilo otehotniet 😉

majamat
20. aug 2010

@sasa189 , ja som rovnaky pripad a podmienkou je, aby ti PN zacinala az po splneni tych 270dni. ja som to vyriesila tak, ze som ukoncila PN, teraz cerpam dovolenku a po dov. pojdem opat na PN. DR. a ani moj zamestnavatel s tym problem nemal.

moon1979
20. aug 2010

ahojte baby, chcela by som sa spytat na jednu vec - ako je to s cerpanim PN pocas RD? Mozem byt PN? Mam trvaly prac. pomer ale pocas RD ak si neplatim DNP tak sa ma PNka netyka, ze? A ked si budem platit DNP tak mozem cerpat pocas RD aj PN v pripade nutnosti (napr. keby som mala rizikove tehotenstvo...). Potom RD mi nebudu vyplacat ak budem PN, alebo ako to? Ma niektora z Vas nejaku skusenost?

Totizto chcela by som si platit DNP pocas RD, ak by som otehotnela pocas nej, ale obavam sa, aby to znova nebolo rizikove tehotenstvo ako v prvom pripade, to som bola po cely cas PN.

Dakujem za odpovede

monikabr
20. aug 2010

ahojte kočky, neviete mi prosim poradit? som na materske dovolenke a chcela bych si platit DNP a dneska som bola na socialke a posielali ma z okienka do okienka pretoze nevedeli ako to vyriesit, pretoze som pred materskou pracovala v zahranici.
Mate dakto s tym tiez skusenost? dakujem

lubica69
20. aug 2010

@monikabr a čo s tým má bývalý zamestnávateľ zo zahraničia nechápem ich čo nevedeli
Si momentálne zamestnaná?A akú výšku by si si chcela platiť?Napíš info

lubica69
20. aug 2010

@moon1979 neviem moja poradiť 😢

danielasr
20. aug 2010

monikabr
ja som si dnp zacala platit 4 mesiace po navrate zo zahranicia, uz som bola aj zamestnana tu na sr, a nebol s tym problem, asi neochotne tety :(

moon1979
21. aug 2010

@andzi prosiiiiim vies poradit? 🙂

kikula13
21. aug 2010

ahojte baby,chcem sa opytať,momentalne som nezamestnana a som v 21.tyždni tehu.V juli 2009 som ukončila živnosť.Asi je to zložite na pochopenie,od 3.12.2009-15.6.2010 som bola na pn potom ma obvodny lekar odporučil na gynekologa a on mi vystavil novu pn od 15.6.2010 až do teraz a vyšku PN mam z maxima-560€.Ccem vedieť,či mi toto všetko nemôže ovplyvniť vyšku materskej a ešte či môžem poberať matersku aj zo zamestnania,alebo soc.davky,kedže som zaevidovana na UP.zatial dakujem.