Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

sakalka
16. aug 2009

Ahoj laua neviem kedy maš termin pôrodu , pretože musiš dovtedy splnať tu podmienku -270 dni byť poistena , ak to nestihaš do pôrodu tak ti platiť ne bude . Keď si zamesnana tak ti vyrataju matersku len z hrubej mzdy a to dnp ti ne bude platiť ani ked splniš podmienku po pôrode že si do doplatiš .Na PN môžeš isť aj si platiť .Pokiaľ si to nechaš tak si môžeš uplatnovať aj potom, keď budeš pracovať, tak napriklad na PN , alebo očr z dietmi ked budu chorlaveť. Prečitaj si vyššie uvedene članky , a možno sa z toho vysomariš , Pozor mterska je 28 tyznov alebo 37 pre slobodne mamičky , a tak plati aj materska z DNP . 😉

bzucinka2
17. aug 2009

sakalka, daj potom vediet co robit s platenim po porode, lebo vidim, ze to uz budes mat realne za sebou a aj mna by zaujimalo, ci potom znizit na minimum a platit len minimum, alebo pocas MD platit netreba alebo co 😉 dakujem

sakalka
18. aug 2009

bzucinka v tom tiež nemam ešte celkom jasno , mne povedaly na SP že ak ne splnim tych 270 dni do pôrodu tak si ne môžem požiadať ani o zniženie na minimum to platenie tak že dufam že nam to vyjde, už je to len 5 dni , a možem si gratulovať ale dovtedy to je velmi neiste , aj ked včera na poradni mi povedal doktor že to ešte na pôrod nevyzera , ale aj oni ne možu vedieť všetko , tak zaťal čakam a dufam že sa maly nevypita do nedele von, potom už môže. Podla toho čo pisala vyššie gappa som pochopila že sa plati z minima až po polroku , čiže po MD , počas materskej neviem . Mame zaniesť na SP rodny list dieťata aby mohly vypočitať či splnam tych 270 dni , potom mi prijde rozhodnutie o materskej z DNP , tak to zistim s tym platenim a dam vedieť 🙂

tinus888
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bzucinka2
19. aug 2009

sakalka,dakujem, pochopila som dobre, ze si celych 6 mesiacov, co budes na md budes platit z maxima, to asi nie 😕 niekto mi vravel, ze pokial sa babo narodi, tak sa uz neplati a potom z minima, ale ci je to tak , tak to neviem 😖 a pri nastupe na md si im zaniesla tlacivo od dokiho a po narodeni rodny list este?

sakalka
19. aug 2009

ahoj bzucinka , ja si tiež myslim že sa neplati počas MD teda tych polroka ale to mi pošlu rozhodnutie až ked tam odovzdam rodnyj list dietata , o vyplacani MD z DNP . Ak stihnem tych 270 dni tak ne budem musieť platiť , ale ak by som to nestihla tak si platim dalej alebo si možem zrušiť DNP.

mrauco
20. aug 2009

Baby oplati sa mi este nemocensky pripoistit, ak som uz v osmom tyzdni?

sakalka
20. aug 2009

mrauco už to nestihaš pretože 8 tyždnou prenašať sa neda a musiš byť poistena minimalne 270 dni do pôrodu inak to neplati.

bzucinka2
21. aug 2009

sakalka, drzim palceky nech este vydrzi male v brusku tie 2 dni 🙂

marika1902
21. aug 2009

ahojte,

chcem sa opytat oplati sa mi NP ak mam vyssiu hrubu mzdu ako je vymeriavaci zaklad?

janulap
21. aug 2009

Ahojte,tiez by som potrebovala poradit.jedna s ao moju kamaratku.Od novembra 2008 si plati dobrovolne nemocenske poistenie.Teraz v auguste jej konci rodicovska dovolenka so synom.Tehotna zatial nie je.A teraz nevie.Paltiti to dalej alebo prerusit?A moze to mat nejaky vplyv ci bude na predlzenej neplatenej RD alebo na UP?Dakujem

janulap
23. aug 2009

prosim,neviete niekto?

gapa
23. aug 2009

janulap,
to či bude evidovaná na UP ako uchádzač o zamestnanie alebo bude aj po dosiahnutí 3-och rokov nadalej doma so synom (t.j. bude osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, t.j. môže byť aj nadalej dôchodkovo poistená štátom, ak má podanú prihlášku!!!), tak to nemá vplyv na DNP.
Či platiť alebo prerušiť, ťažko povedať. Podla toho z akého VZ platila v r.2008 a nástledne r.2009 a či predpokladá čerpanie očr, pn.

janulap
23. aug 2009

gapa....myslim,ze platila tu najmensiu ciastku...tusim cca 30€

gapa
24. aug 2009

janulap,
ak platila z minimálnej čiastky aj v r.2008 aj v r.2009 (myslím je to 13eur t.č. 4,4% z 295,5eur, nie 30eur) a vlastne má už splnenú podmienku 270dní, tak nemá velký význam pokračovať v DNP. Ak sa odhlási a bude napr. PN,očr a prihlási sa den pred vypísaním PN, očr, tak bude mať nárok na nem.dávku z pravdepodobného VZ, čo je aktuálna min.mzda. Ale musí sa prihlásiť nanovo pred vznikom PN,očr. Takže záleží od nej. Potom dobré sa znovu prihlásiť cca po 14mesiacoch, lebo vtedy súvisle splní podmienku 270dní.

hedula.
25. aug 2009

Ahoj Gapa,
prosim o radu. Kamoska konci s cerpanim 3-rocnej MD teraz v septembri (1.dieta), kedy da malu do skolky. Pred nastupom na MD bola zivnostnicka (min. odvody) a teda aj jej matersky prispevok pri dietati bol min. Teraz ma zivnost zrusenu. Teraz ma moznost zamestnat sa ako brigadnik (4 hod denne). A buduci rok planuje druhe babo. Uvazujeme nad touto alternativou, prosim porad, ci je to spravne. Kamoska sa pojde prihlasit na urad prace ako nezamestnana po skonceni MD, kedy moze popri tom brigadnicky pracovat (zdravotne poistenie ma teda platene statom) a zaroven sa prihlasi na DNP s podmienkou min 270 dni pred porodom. Zvoli si napr VZ max a bude si platit DNP 4,4% z 1084?55€. V pripade, ze si pocas tohto obdobia najde trvale zamestnanie (na plny prac.uvazok), tak moze si na DNP priplacat rozdiel medzi max VZ zvoleneho na zaciatku DNP a skutocnym VZ, ktory bude mat v zamestnani a bude jej potom prinalezat Matersky prispevok 55% z max VZ?
Chapem to dobre, moze aj nezamestnany clovek (prihlaseny na UP) byt prihlaseny na DNP (ale iba na DNP, alebo je potrebne platit si aj ine poistenie v ramci Socialnej poistovne?) a platit si ho vo vyske podla seba zvolenej? A bude mat narok na matersky prispevok, kedze bola zivnostnickou, potom bola 3 roky na MD a nasledne bude evidovana ako nezamestnana, ale platiaca si DNP min 270 dni pred druhym porodom?
Dakujeeeeem 🙂

gapa
25. aug 2009

hedula,
podla teraz platneho zákona môže byť bez problémov aj osoba evidovaná na UP.

NO ak by bola aj zamestnaná, tak je to zložitejšie. Aj som to tu začala rozpisovať, no nejako to neviem obsiahnuť celé a bez dátumov sa to nedá, lebo vždy môže byť z DNP a zamestnania iné rozhodujúce obdobie, z ktorého sa ráta materské, no a tiež zo zamestnania nemusí sponiť 270dní NP, takže nárok zo zamestnania na materké by v takom prípade nevznikol.
To už treba si preštudovať napr. stránky p. Mihála, ak chce nárok z viac nem.poistení.

janulap
26. aug 2009

gapa dakujem,aj ked trochu nachapem 🙂
Do prace,kde robila rpedtym sa uz nevrati.A druhe mimi zatial necakaju.Tak teraz nech to prerusi a o 14mesiacov nech to zacne opat platit?Preco o 14mesiacov?A ak ani potom nebue tehu?

gapa
26. aug 2009

janula,
ak bola DNP aspon 270dní, ukončí DNP a po 14mesiacoch sa prihlási, tak súvisle splna podmienku 270dní. Skús si zobrať kalendáre a rátať vždy 2roky späť dokedy tých 9mesiacov/270dní spadá do tohto obdobia. Ak prešvihne určitý dátum, tak už 270dní zísla len po platení dalších 9mesiachov/270dní.
To samozrejme platí podla teraz platného zákona a predpokladám určite nejaké zmeny budú.

lenkaziskova
26. aug 2009

ahojte, chcela by som sa spýtať.
Som zamestnaná a chcem sa dať dobrovolne poistiť. Vysadila som tabletky, takže každý mesiac čakám, či to príde. Chcem si platiť z najvyššieho základu, ale je to dosť, kým tehotná nie som. Dalo by sa poistiť z niššou sumou a ked zistím, že som tehotná, dám si vyššiu sumu. Len neviem či sa to dá.

pata31
26. aug 2009

Lenka, myslim, ze minuleho roku sa to dalo, ale od noveho roka to zmenili...takze mozes len raz za pol roka spravit zmenu...

gulicka55
26. aug 2009

Kočky, chcem sa opýtať, či mi neviete poradiť.
Som nezamestnaná, platím si DPO a nemám žiadny príjem. Ak by som sa dala na PN, dostávala by som niečo od štátu?
Ďakujem

janulap
26. aug 2009

aha gapa...tak platila by si to opat o 14mesiacov dalsich 9mesiacov...a ak by ani potom nebola tehu,tak opat prerusit na 14mesiacov?

nella1
26. aug 2009

.....gapi mam otazocku ak by si vedela.... som DNP od juna 08 z toho maxim vymer. zakladu co bolo vtedy okolo 41eu aj nieco, uz neviem presne kolko mi stahuju lebo som mimo SK.... a 12.jan 2010 mam termin na baby, mohla by som si uz zrusit od oktobra 09 DNP s tym ze uz mam vlastne podmienku splnenu tych 270 dni pred porodom? planujem ist na PN od oktobra myslis ze mi ju budu platit v pohode od toho maxim. zakladu aj napriek tomu ze uz nebudemplatit DNP? a vlastne matersku tiez dostanem v pohode potom vyplatenu v plnej sume z toho maxima aj ked uz nebudem platit DNP??? .... inac neviete babenky ci sa da dohodnut s dokt. o vypisani PN? dakujem krasne gapi. 🙂

gapa
26. aug 2009

nella,
ak by si potom do nástupu na MD nemala iné NP, tak aj tak sa podla terajšieho znenia zákona dá. No osobne by som si nechala DNP do nástupu na MD ( teda minimálne až do ukončenia poberania materského). Ved by si koncom nov. mala nastupovať už na MD. A hlavne v prípade, ak teraz platíš stále z maxima, môžeš potom po ukončení poberania mateského čerpať napr. očr, PN z maxima (ak neukončíš DNP ale napr. potom dáš len zmenu na minimum).

milunka1
27. aug 2009

ahojte, potrebujem poradit ak sa tu najde nejaka dobra dusa.
Momentalne som na mat. dovolenke.Poberam materske z DNP aj to co mi vypocitali na SP podla príjmu.
Po pôrode som sa z DNP odhlásila a o tyzdnen znovu prihlasila na DNP z maxima/momentalne ho neplatim pretoze poberam mat. aj Z DNP./Chcem sa opytat ci som spravila dobre a ci mi po mat. dovolenke a 26 tyz. plynutia DNP
ak sa popri rodičovskom príspevku hodim na PN vyjde max. PN.Dakujem za rady.

huha
27. aug 2009

Ahojte, chcela by so vás poprosiť o radu. DNP som od júna 2009. Som v 6 tždni tehotenstva a moja gynekologička ma vypísala na PN. Vyzerá to na dlhodobú PN. Som zamestnaná 15 rokov a na PN som nebola ani nepamätám. Neviem či má význam platiť DNP ďaľej. Tých 270 dní je myslené do nástupu na MD, alebo pôrodu dieťaťa? Ovplyvní to, nejako že som musela ostať na PN?
Vôbec sa v tom nevyzám, prosím poraďte mi. Ďakujem pekne.

gapa
27. aug 2009

milunka,
to bolo šikonvé. Nemáš v nicku dátumy, tak neviem napísať podrobnejšie, no ak budeš potom v rozhodujúcom období platiť aspon 1den z maxima, tak aj PN po uplynutí 26týžtnov podla teraz platných zákonov bude.

huha,
tých 270dní je do pôrodu.
V SP majú také nejasnosti, či počas poberania nemocenského zo zamestnania treba platiť DNP alebo nie. Na tvojom mieste by som platila. RAdšej mať preplatok ako nedoplatok. Preplatok si lahko vyžiadaš vrátiť, no ak budeš mať nedoplatok, tak nárok na nem.dávku z dNP nebude.

Ber to z DNP tak, akoby si PN nebola. Už si nejaký čas DNP platila predpokladám z rozdielu maxima a tvojho VZ v zamestnaní, tak aj keby si teraz, od nástupu na PN, už platiť podla názoru SP nemala, tak vymeriavací základ máš.

milunka1
27. aug 2009

gapa,dakujem pekne za radu a chcela by som sa ta este opytat ci budem mat narok na rodičovský príspevok alebo mi ho zoberu.

gapa
27. aug 2009

a prečo by si nemala mať nárok? Počas poberania materského nie.