Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

fide
10. okt 2011

ahojte mamicky ja som tu uz myslim raz stresovala 😝 chcem sa spýtat co je v dnesných novinach SME o dnp? 12.9.2011 som sa poistila ale v tom case som uz zacala byt tehotna.. 😎 teda ak by sa babo narodilo uplne presne na termin lieta mi tam 3-4 dni. Moja dr mi povedala aby som sa netrápila ze mi o tie dni vypíse neskor MD teda ak sa narodi na termin....nikmde som nerobila ani som prredtym nebola DNP..vyjde mi materska ak sa teoreticky nic nestane a babo sa narodi na cas??? nezmenili uz nieco? pýtam sa lebo od decembra by som mala platit z maxima a je to nejakych 45 eur co je dost pre nas rodinny rozpocet...dakujem..

murinko82
10. okt 2011

ahojte ,babenky chcem sa opytat keby som do konca roka otehotnela tak by som mala narok na matersku z DNP?tak ako to tu citam neviem ci to spravne chapem ze tam je nejaka 8mesacna ochranna lehota pre tehotne?a mala by som v tom pripade pokracovat v plateni DNP?(tych 8 mesiacov sa pocita od kedy ) a aj v pripade PN by to platilo?ja viem vela otazok ale s manzelom riesime babo a chcem vediet co ako dakujeeeeeeeeeeeeeem 🙂

datanka
10. okt 2011

@luciqixina ano,ak to prejde,vyhodila si ich do vzduchu,tak ako ja! 🙄

jojolenka
10. okt 2011

Ahoj gapa. Chcem Ťa poprosiť o radu. Som na RD a platim si DNP od 2.1.2012 budem už nezamestnana. Ak schváli ten nový zákon tak sa chcem opýtať či keby som toho npr. 5.1. išla na PN tak by som bola v OL ktorá trvá 7 dní. Niekde si písla niečo o tom že počas týchto 7 dní nesmie vzniknuť nové DNP . AK by som sa potom prihlásila napr.2.1.2012 na DNP tak potom by som už nárok na PN nemala? Ďakujem Dúfam že ma pochopíš......

datanka
10. okt 2011

Tak, ako pán Lendacký rád by žaloval skupinu ľudí z NR SR, t.j. poslancov za nesplnenie predvolebných sľubov, rada by som sa tiež obrátila na súd - a hneď až na ten Najvyšší, či Ústavný. Asi na to nemám kompetencie, takže aspoň takto formou diskusie. Chcela by som žalovať našu Vládu SR, že množstvo ľudí pripravila o financie - bez náhrady. Útechou mi je iba presviedčanie okolia, že časom táto krivda vyjde na povrch, ktosi časom uzná, že boli porušené naše ľudské, či občianske práva a budeme možno nejak odškodnení. Veď odškodnenie po rokoch sa v našom štáte stáva bežným javom a je istým folklórom života „človeka slovenského". Naposledy bolo veľké boom okolo odškodnenia postihnutých za neprávoplatné vyvlastnenie pôdy kvôli štátnemu záujmu - stavba diaľnic.

Dobrovoľné nemocenské poistenie - istá dávka zábezpeky pre človeka, ktorému zákonnou formou bolo roky niečo dovolené a zrazu, zrazu je to preč. Zákon nepustí! V poriadku, beriem na vedomie právomoc nášho parlamentu prijímať zákony. Ale v tomto prípade sa akosi sekli. Vraj v SPo nie sú peniaze nazvyš a človek slovenský, tvor vynachádzavý, vie zo všetkého vyťažiť maximum. Čo už, na Slovensku je to tak! Ale ... keď začnem uvažovať reálne, s logikou financmajstra, čosi mi nesedí.

Všetci vieme, že do systému je potrebné najskôr niečo vložiť, a potom čerpať. V poriadku, bez toho to nejde. Až na pár prípadov PN-ka hneď po nástupe do roboty a vylácaná častokrát aj niekoľko mesiacov. Človek si musel najskôr do systému NP vložiť takmer 9-mesačný vklad a potom, potom ak sa čosi prihodí, nech sa má tak, ako sám o sebe rozhodol. Trochu lepšie, ako iní. DNP bolo v minulosti prístupné každému, bez ohľadu veku, sociálneho postavenia a aj tým, ktorí nikdy nepracovali. (A asi ani tak skoro nebudú!!!) A potom, zmena. Vylúčili z danej skupiny ľudí, ktorí sú zo sociálneho systému už zaopatrení, takže právo na ďalšie sociálne benefity nemajú. Ľudia s tzv. plným invalidným dôchodkom, starobní dôchodcovia, a ... to je všetko. Prečo toľko kriku? Áno, títo ľudia vraj sú najviac chorí a už len skutočnosť, že sú poberateľom ID je diagnózou, na ktorú sa môže maródiť donekonečna, resp. celý rok. Aj to by som brala, logicky sa to dá vysvetliť. Ale prečo táto možnosť bola odoprená starobným dôchodcom? Je poberanie starobného dôchodku diagnózou? Alebo starobní dôchodcovia sú všetci na tom tak zle, že tento systém najviac využívali? Nie som si istá? A čo takí, čo si toto DNP platili niekoľko rokov predtým a 1.1. t.r. odišli do starobného dôchodku? Podotýkam, že mnohí z nich počas týchto rokov zo systému v rámci NP ani od zamestnávateľa, ani ako zamestnanci, a následne teda aj ako DNP nečerpali čo len korunu, ev. euro? Je to spravodlivé, resp. aj takto možno vnímať solidárnosť?

Kto najviac zneužíva tento druh NP, resp. pripoistenia? Vraj sú to najmä mladé dievčatá, študentky, ktoré si takto dopomôžu ku krásnej sume počas materskej a to hovorím o sume, ktorú zamestnaná žena len tak ľahko zárobkom nedosiahne. Potom je to ďalšia skupina ľudí, ktorí sú roky evidovaní na úrade práce, ako dlhodobo nezamestnaní, a po dohode s p. lekárom dokážu vyžiť z nemocenských dávok pohodlne celé mesiace. Nielenže sa počas poberania dávok zo systému odčerpáva veľké množstvo financií, kým človek je PN tak ani neprispieva, a systém je o platby chudobnejší. Mňa by zaujímalo, komu sa vyplatilo viac. Dôchodcom, teda povedzme spolu aj s tými invalidnými, alebo dlhodobo nezamestaným, ktorí si z tohto príjmu urobili hotový biznis? Medzi ním a lekárom. Veď to bolo neraz medializované, takže asi nepreháňam.

Keďže pracujem s ľuďmi zdravotne postihnutými a v rámci vzdelávania zo sociálnej oblasti som im neraz navrhla aj túto možnosť vylepšenia si ich finančnej situácie. Na veľké prekvapenie o danej možnosti nevedeli. Nikto z lekárov, ani zo sociálnych pracovníkov im to nepovedal, a ... poväčšinou to odmietli. Vraj načo, majú svoj dôchodok a aj tých pár eur navyše kdesi ukladať, je pre nich finančnou záťažou.

Ľudia, ktorí ešte prednedávnom kvôli svojmu zlému zdravotnému stavu boli dlhodobo hospitalizovaní a ešte dlhšie PN, hovorím o ľuďoch zamestnaných, začali uvažovať. Celkom reálne o tom uvažovali, keď zistili, že ich zdravotný stav sa bude onedlho musieť posúdiť a hrozí im invalidita. Rozprávali sme sa o tom dosť dlho, zvažovali všetky pre a proti a ... v začiatkom minulého roku sa do systému prihlásili. Počas PN-ky poctivo platili dané predpísané odvody, a keď konečne uverili, že možno do budúcnosti sa im tieto euráče vrátia a tak rodine splatia dlh, koniec. Skôr ako im bola priznaná plná invalidita, vláda im prekazila možnosť v tejto aktivite pokračovať ďalej, a to bez náhrady.

Rada by som videla bilanciu SPo DNP po roku. Nebudú jej na strane príjmov chýbať príjmy do platiteľov DNP? Aká bude bilancia MD a DAL? Naplní príjem od tých, ktorí zostali, im neskoršie vyplácané dávky. Mne sa zdá, že rozhodnutie Vlády SR, resp. tých, ktorí tento zákon „spískali", sa časom minie účinku. Vylúčili z neho dve veľké skupiny ľudí, ktorí vraj majú svoj príjem, takže načo odčerpávať dávky 2x. Ale ... je možné sa k DNP prihlásiť už od veku 16-násť rokov a tých mladých, nezamestnaných (a následne 17-násťročných mamičiek) tiež nemáme u nás až tak málo, nie sú iba ojedinelým zjavom.

Takže, čo nám kompetentní odkážu?

Je to spravodlivé, alebo majú ľudia právo žiadať od štátu náhradu, odškodné? Ak štát kedysi chcel odškodniť tých, ktorí dali svoje peniaze do nebankoviek s tým, že im odpočíta spotrebovanú sumu, prečo tak neurobí aj u tejto skupiny ľudí? Myslím si, že je dosť takých, ktorí do systému roky dávali a nemuseli (na rozdiel, keď je človek zamestnaný, tak musí prispievať do fondov), tak prečo teraz majú o tieto financie prísť? Ak sa niekto odvoláva na solidárnosť, že PN-ka bola vyplácaná iným, tak to nesedí. Z mojich príjmov inému? A prečo? Veď ja som sa na tomto poistení podieľal dobrovoľne a keď vláda rozhodla o okamžitom zrušení , bez výpovednej lehoty, tak potom nech nás odškodní.

Nechcem tvrdiť, že keď pán Lendacký, chce žalovať poslancov za nesplnenie a neplnenie predvolebných sľubov, nemá pravdu. Ak bude treba, podporím ho a pôjdem spolu s ním podať žalobu aj ja. Ale kde sa obrátiť a na koho, aby vláda, resp. Slovenská republika odškodnila, trebárs aj pomerovo k čerpaniu daných zdrojov, tých, ktorí roky prispievali do sociálnej poisťovne typom DNP a dnes sú bez náhrady z tohto poistenia proti svojej vôli vylúčení.?

Táto moja úvaha nie je iba téma na „dlhé zimné večery" a nechcem, aby sa stratila v nenávratnom množstve iných. Naozaj by som veľmi rada chcela vedieť, len neviem koho osloviť, či štát neporušil niektoré z ustanovení a mohol tak konať bez toho, že by uvažoval o nejakom odškodnení. Stále mi vychádza, že od týchto ľudí platba DNP bola istým bonusom pre SPo, lebo nemala na tieto platby právny nárok. Že si poisťovňa stanovila kritéria výplaty dávok NP tak, ako boli vyplácané a komu boli vyplácané, bolo to jej rozhodnutie, nie toho, kto platil. Ale pri zmene pravidiel, malo by dôjsť aj k akémusi vyrovnaniu.

Určite by som rada počula názor kompetentných. Nie odpoveď, či NR SR mohla takto rozhodnúť? Mohla! Ale možno aj odpoveď zo strany pána prezidenta, prečo tento zákon podpísal. Prečo? Prečo ho nezaujímalo, že sa tak deje náhle, bez varovania ,teda výpovednej lehoty a bez akéhokoľvek odškodnenia. Zrejme sa báli, že by ju ľudia húfne využili. Prečo?

Čítajte viac: http://fulajtarova.blog.sme.sk/c/257158/Dobrovo...

danka.chomka
10. okt 2011

@gapa mozem mat otazku? po skonceni VS som si zacala platit DNP od 15.5.2011 z maxima. Teraz mam moznost sa zamestnat za hrubu mzdu vo vyske maximalneho vymeriavacieho zakladu. (od 15.oktobra) ak by mi tento pracovny pomer trval do nastupu na MD ( s tym ze DNP by pokracovalo do konca decembra ale by som ho uz tym padom nemusela platit) budem mat narok na maximalnu matersku? termin porodu mam 7.4. a na matersku by som mala ist posledny februarovy tyzden. 15.2. budem mat 270 dni splnenych. Ide o to ze to budem mat akurat kombinaciu ze najprv cisto DNP z maxima a potom z pracovneho pomeru ale tiez maximum, pritom vsak DNP by pokracovalo ale neplatila by som ho. Ohrozuju ma tie zmeny? Lebo nemocenske mi bude trvat cely cas v podstate. Akurat dobrovolne k 31.12.zanikne ale nomocenske poistenie zo zamestnania mi bude dalej trvat. neviem ci som to napisala dostatocne jasne.

dendy1
10. okt 2011

@sashabb ďakujem, neviem sa rozhodnúť či platiť, alebo nie. Pred MD som platila z minima, nebolo to veľa, má význam v tom pokračovať, ďalšiu MD už neplánujem a iné výhody nepoznám?

gapa
10. okt 2011

@luciqixina
ty 270dní dva roky pred pôrodom splnaš vdaka ukončenému zamestnaniu (aj ked priznávam, to že k ukončenému NP možno prirátať druhé ukončené NP by som si overila byť na tvojom mieste, aj ked mi to už viac maminiek písalo, že to overovali na sp cez poradnu a tak im odpovedali). Kto ale zamestnanie neukončil, ale mu súvisle trvá, tak tieto dni ku dnom dnp prirátať nemôže, tj má smolu, že nesplní 270dní a podla návrhu zamestnanec by od 1.1.2012 nemal mať možnosť byť zároven dnp osoba. U teba predpokladá je to ok, aj ked ako opakujem bude záležať na presnom znení zákona a aj výklade soc.poistovne.

sashabb
10. okt 2011

@dendy1 ja by som to asi zrušila. Veď aj tak maju nastať nejake zmeny a keď neplánuješ ďalšiu MD tak by si asi aj zbytočne platila

gapa
10. okt 2011

@jojolenka
ak by ti skončilo zamestnanie, záleží, či skončilo počas Rd, či počas trvania prac.pomeru a kolko dní po ukončení RD nem.poistenie trvalo (ak skončí pp počas RD, tak neplynie ochranná lehota z ukončeného np. Ak končí Rd napr. 25.12.2011 a pd 26.12. ti trvalo NP do 1.1.2012, tak ti NP trvalo 7dní, tj. plynie ti aj 7dnová ochr.lehota, ak by trvalo kratšie, tak by trvala OL). Podla toho by vznikol nárok na nemocenské aj z prac.pomeru.
Ak by zaniklo dnp 31.12.2011, prac.pomer dajmetomu skončil dnom 1.1.2012, Pn by si bola dajmetomu od 5.1.2012 a napr. 31.1.2012 by si sa prihlásila na dnp od 2.1.2012 (v prechodných ustanoveniach navrhujú takúto možnosť v januári sa prihlásiť na dnp+... spätne najskôr od 1.1.2012), tak podla mna ti vznikne nárok na nemocneské z minima z dnp, lebo od posledného vzniku dnp neuplynulo do vzniku pn aspon 26týž. Zo zamestnaia by nárok na nemocneksé podla mna nevznikol z dôvodu, že vzniklo nové nem.poistenie.

No do takkýchto prípadov som sa nechcela dať zatiahnuť, odpovedať na niečo, čo ešte je len vo vývine a už odpovedám, uch! Ber to s rezervou, zákony sa neschvalujú presne v znení, ako boli navrhnuté, zatial som sa s takou zmenou zákona o soc.poistení nestretla!!! A tu ide o slovíčka! Aj zmena jedného slova môže znamenať podstatnú zmenu.

dendy1
10. okt 2011

@sashabb tiež som tomu asi viac naklonená, aspoň tu max. materskú som stihla 😀 , ale rodičovský už bude ten nižší napriek dlhoročnému plateniu 😠
Ale kašlať na to - hlavne nech sú deti zdravé 🙂 Ďakujem a držte sa čakateľky aj mamičky 😉

ivka8255
10. okt 2011

@gapa ahoj gapa, chcem sa spýtať.plánujem otehotnieť (čo najskôr, aj hned) 🙂 a asi som dosť špecifický prípad.
Do novembra 2009 som bola dnp ako živnostníčka.od novembra do cca júna 2010 som bola pn a od júna 2010 na materskej.v novembri 2010 som zrusila zivnost a od decembra 2010 beriem rodicovsky prispevok. 12.septembra tohto roku som si začala platiť dnp z maxima. A otázka je 🙂 ak prebehnu navrhovane zmeny, oplati sa mi to este do konca roka platit ci nie?citala som tvoje predchadzajuce prispevky, ale mam z toho mis mas :(
Mam aj moznost zamestnat sa na tie tri mesiace a platit si odvody z maxim, vym. zakladu, ale beriem to ako poslednu moznost. Totot by sa menit nemalo?a vyplatilo by sa mi to vobec financne???vopred vdaka za objasnenie

gapa
10. okt 2011

@danka.chomka
ak ti dnp skončí 31.12.2011 a nadalej bude možné k trvajúcemu nem.poisteniu prirátať dni ukončeného poistenia (v tvojom prípade k NP zamestnanca prirátať dni z ukončeného dnp), tak splníš 270dní zo zamestnania (bez ukončeného dnp by si to nesplnila).
Zamestnanie (NP zamestnanca) ti od vzniku do nástupu na md bude trvať aspon 90dní (čo je podstatné!), tj. podla terajších zákonov sa v takom prípade ráta materské z vym.základu v rozhod. období, tj. u teba, pri vzniku NP zamstnanca 15.10.2011 a nástupe na md v 2/2012, z vym.základu zo zamestnania v obd. 15.10.-31.12.2011 a to budeš mať maximum. V pôvodnom návrhu myslím nebola v tomto zmena, tak uvidíme, aká bude verzia konečná.

gapa
10. okt 2011

@sashabb
nikde v návrhu som si nič také nevšimla, že by bolo uvedené.

gapa
10. okt 2011

@ivka8255
nerozumiem priebehu tvojich nem.poistení. A ako sleduješ, je ťažké radiť, ak nepoznáš znenie zákona. Ono neexistujú len dva varianty, bud terajší alebo ak schvália, tak ten pôvodný návrh, je tu množstvo dalších variantov, ktorých návrhy sa len poslanci možno chystajú navrhnúť k pôvodnému návrhu.

ivka8255
10. okt 2011

@gapa hej chápem.mne ide o to, či od januára zanikne dnp úplne, alebo len pre niektoré skupiny a keď tak ktoré
a tie moje dnp, naposledy som si platila do novembra 2009, lebo potom som už bola na pn-ke kvôli rizikovému tehotenstvu, ale odhlásila som sa až pri nástupe na materskú (myslím) a od 28.12.2010 som na rodičáku

gapa
10. okt 2011

@ivka8255
ak si sa z dnp odhlásila cca pred 7/2010, tak aj tak tieto dni už ti nepomôžu.

dnp podla pôvodného návrhu nezanikne úplne, ale všetkým zanikne dnom 31.12.2011 a len niektoré skupiny budú môcť pokračovať = sa nanovo prihlásiť od 1.1.2012 ... To je však len v pôvodnom návrhu a to nemusí byť konečná verzia.

ivka8255
10. okt 2011

@gapa a ktoré sa teda budú môcť znova prihlásiť?

gapa
10. okt 2011

@ivka8255
už to tu bolo niekde spomínané, prepáč, je to LEN návrh a nechce sa mi to všetko opakovat.

ivka8255
10. okt 2011

@gapa hej našla som jeden článok, tak teda budem čakať 😒 veď čo iné mi zostáva, asi si začnem myslieť, že pád vlády by mi vlastne prospel 😝

vall1319
11. okt 2011

Kočky, potrebovala by som radu.....DNP si platím už dosť dlho - od 09/2009 som platila z maxima. V roku 2010 som bola na rizikovom - to som poberala PN z DNP a potom materskú. Po skončení materskej som sa odhlásila a nanovo prihlásila z minima ( od 06/2011).Teraz som na PN a chcela by som vedieť z čoho mi budú PN počítať - či z roku 2010, alebo od posledného prihlásenia - 01.06.2011(to ešte neprešlo 26 týždňov).Ďakujem.

gapa
11. okt 2011

@vall1319
z pravdep. vymeriavacieho základu, tj minima, a to je myslím t.č. 329,07??eur : 30 = denný vym.základ (ty vieš presne to minimum, ked si z neho prihlásená). Nemocneksé 1-3ti den PNky je 25% z DVZ a od 4tého dna 55% z DVZ

lubkasungirl
11. okt 2011

@gapa kolko vyjde nemocenske za 1 mesiac marodky z minima???

gapa
11. okt 2011

@lubkasungirl
v predchádzajúcom príspevku máš návod na cca výpočet

vall1319
11. okt 2011

@gapa do kelu, myslela som, že sa mi bude PN-ka rátať z minulého roka, kedy som platila maximum.....Naozaj dostanem len z minima? Veď ešte neprešlo 26 týždňov....a ak prejde 26 týždňov potom dostanem tiež z minima? FEST ďakujem za radu.....

jojolenka
11. okt 2011

@gapa Ahoj gapa. ďakujem Ti krásne že si si našla aj na mojú otázku čas. Len som Ti asi nenapísal, že som RD ale som nezamestaná od mája 2009. Takže PP mi netrvá, ešte sa chcem opýtať ak by DNP zrušili a keby som bola celý január na PN tak prihlásiť sa dá až keď PN skončí. Ak som si celý rok 2011 platila DNP z maxima a na budúci rok sa prihlásim z čoho by mi vypočitali PN. Ďakujem krásne.......

zuzi241
11. okt 2011

ahojte...ako to je v pripade,ked si neplatim DNP,no som normalne zamestnana...ako je to s materskou a PN?neviete??ma zena narok na matersku,alebo iba na RP aj ked si neplati DNP?

sympa1
11. okt 2011

@zuzi241 jasne ze mas narok na matersku, DNP je dobrovolne cize nemusi si kazdy platit. ty budes mat vyratanu matersku z platu

monika2606
11. okt 2011

@gapa Ahoj, mohla by som sa aj ja spýtať? Ja tomu vôbec nerozumiem, ani som vôbec nezaregistrovala že sa niečo deje, len tu na koníkovi.
Ja si platím DNP od apríla 2011, 270 dní teda splním v decembri 2011. Som nezamestnaná, a platím si od začiatku 50 eur. Vo februári idem na materskú. Budem mať nárok na materskú? A po tom decembri si budem do februára platiť ešte? Ak sa opakujem a už sa to tu niekto pýtal tak sa ospravedlňujem