Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

poisonblu
15. dec 2011

@oskvarka ok, idem pozriet...

oskvarka
15. dec 2011

@annieb no este do 2 rokov staci ked sa prihlasis na balik den pred nastupom na matersku a budes mat narok aspon z minima (lebo podmienku 26 tyzdnou uz nebudes mat) 😉 rovnako aj pred PNkou.. inak nie... (a samozrejme hned po PNke sa treba odhlasit)

alebo to risknut a predlzit si to este o tych 270 dni co ti to dalej dovolia platit ... ak sa teraz odhlasis a prihlasis... s tym ze ked to prerusis urobis si v poisteni dieru a nebudes splnat tych 26 tyzdnou zase narok na max. davnu ale len na minimalnu.. ale zase ak do uplynutia tych 270 dni kedy ti zanikne to poistenie zo zakona otehotnies tak budes moct mat max. matersku aj ak porodis na zaciatku roka 2013 .. takto to planujem spravit ja.. lebo si platim a zatial stale nic.. :( ... tak nech amm este trochu casu.. ale neviem ci sa podari.. ale snad hej..

tita201
15. dec 2011

@mimca20 tyka sa to všetkych mamičiek ktore maju dieťa do veku 3 rokov a narodi sa jej dalšie treba isť na urad prace požiadať oni daju tlačivo vypišeš ho na staršie dieťa a je to podla mna je to davka pre to staršie dieťa lebo ked ti odoberu rodičovsky a kym nabehneš na matersku ale to je len moj nazor

oskvarka
15. dec 2011

@poisonblu ale tiez sa nevyjadruje ktovie ako jednoznacne.. preto ja cakam este na nieco take oficialnejsie z coho by som mala istotu ze sa mozem spolahnut ze este budem moct platit 270 dni od posledneho prihlasenia (s tym ale ze teda este som nikde nenasla nikoho pisat ze by sa to ak ti to napr konci v lete a znovu sa nahlasis na balicek hned na druhy den brali ako nepretrzite - takze ak si aj teraz privyrobime trochu casu tak to uz bude posledna poznost ako mat za malo penazi velku matersku.. (jedine potom prihlasit sa na ten drahy balik a ist na PN az kym sa nepodari otehu a potom zase na PN ako rizikove az kym nebudes mat splnenu podmienku 26 tyzdnou a potom uz ako sa ti bude chciet ... lebo uz ak sa aj odhlasis tak porodis v ochrannej lehote... ale toto povazujem za trochu odrb systemu.. ale nevadi ich chyba :D))

poisonblu
15. dec 2011

@oskvarka jj, PN by nemal byt problem vybavit, ja budem mat pravdepodobne rizikove tehu, takze nejak sa to hadam bude dat sklbit tam..ja to teda asi spravim tak, ze ten VZ na max. si zmenim az v januari, ked budem aj vediet do doktorky, ci ma este necha na PN, lebo kym som na PN, tak ma nemoze sef vyhodit...ale ten max. VZ si pre istotu dam, clovek nikdy nevie....

tita201
15. dec 2011

@skvele presne si to pozri na UPSVR Prehľad sociálnych dávok od 1.1.2011 http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/sta...

tita201
15. dec 2011

@tita201 je to presne prispevok na starostlivosť o dieťa je tam suma 41,10 tak študujte

mirkaove
15. dec 2011

@tita201 @pepiska @skvele ahojte viac je o tom písané v diskusii Záhadný jednorázový príspevok, pozrite si to 🙂

https://www.modrykonik.sk/forum/rodicovska-dovolenka/zahadny-jednorazovy-prispevok-na-dieta-2/

mirkaove
15. dec 2011

@gapa chcela by som Vás poprosiť o info, manžel si platí DNP od 1.2.2011, je SZČO, platí si z minima, môže nastúpiť na PN v dec aj v januári? teoreticky do konca januára?netýka sa ho žiadna zmena, potom sa mu automaticky DNP zruší?
a ešte otázka k vráteniu preplatku na SP, treba žiadať ku koncu roka, alebo môžem aj napríklad k jan.2012?
dakujem

elizabeth1011
15. dec 2011

@mima595 super dakujem. tak nejako som si to myslela,tak asi by to bolo najrozumnejsie co najskor nech nestracam cas....a chcem sa opytat este jednu vec.platim si este staru max.vysku cize je to onejake dve ecka menej a staci mi len spravit na max alebo musim sa odhlasit???

sssimi
15. dec 2011

Kočky podpísal to prezident?

lubkasungirl
15. dec 2011

este nie,dava si cas..

lubkasungirl
15. dec 2011

@oskvarka teraz ked sa odhlasis a prihlasis,nanovo sa zacne ratat 270 dni,tie ti skoncia a aj ked si potom na druhy den das ten novy superbalik, uz to bude brane ako prerusenie, pise to aj Navratilova na hnonline.poradna :/

olinka166
15. dec 2011

@lubkasungirl ešte nie ? ja som si myslela, že už to je na 100%, tak ešte môžme dúfať...

lubkasungirl
15. dec 2011

@olinka166 no...len dufat alebo aj konat a napisat mu na mail do jeho kancelarie - spravte to,baby 🙂

zlatat
15. dec 2011

@lubkasungirl aká je tá stránka, kde sa mže písať politikom? Nejak to neviem nájsť

dnpo
15. dec 2011

@tita201 ahoj.tak o tom som nevedela maly ma zajtra 6 mesiacov.a starsia dcera bude mat vo februari 2 roky myslis ze by sa to este zajtra dalo vybavit?

kubkolucy
15. dec 2011

baby prosím vás, ja mám termín pôrodu niekedy v apríli a materskú by som teda mala mať vyplácanú z DNP ale v sociálnej poisťovni mi dnes povedali, že počas poberania materskej musím byť DNPO aj naďalej, inak by mi materskú nevyplácali. To znamená, že sa budem vo februári musieť prihlásiť po novom, t.j. asi 135 Eur mesačne je to minimum, ktoré bude treba platiť. Myslíte si, že takto to bude? Lebo tá v sociálke mi tvrdila, že určite.

lubkasungirl
15. dec 2011

@zlatat napis do kancelarie prezidenta SR, vsetci sme mu tam pisali informacie@prezident.sk

lubkasungirl
15. dec 2011

@kubkolucy somarina, ak uz mas zaplatenych 270 dni, tak si v ochrannej lehote 🙂

mirkave
15. dec 2011

@mirkaove o preplatok mozes poziadat hocikedy.maju na to tlacivo.

mirkave
15. dec 2011

@kubkolucy panicky na socialke by som sa opytala,ze ci je debilna a ci nepozna zakony a ochranne lehoty.pocas materskej alebo pn vyplacanej z dnp sa nic neplati.na tom sa nic nemenilo (pokial ma nastudovane info neklamu)

gerdusha
15. dec 2011

baby, da sa odhlasit z DNP aj tak, ze tam len poslem list/ziadost o zrusenie DNP? alebo musim ist na socialku vyplnit ich tlacivo?

zlatat
15. dec 2011
jojolenka
15. dec 2011

@mima595 Ahoj chcela by som Ťa poprosíť o radu. Platim si DNP asi 2 roky tento rok som si platila z minima, ake by som v janurár urobila zmenu na minimum tak b sa mi celý rok 2012 PN alebo Očr počítalo z VZ z roku 2011???Podľa nového by som si balíček platila z minima a dávky by boli počítane z max.............Ďakujem za radu.

murinko82
15. dec 2011

@zlatat Dakujem krasne za odpoved a dufam ze vypisovanie na socialke nebude komplikovane 🙂

avalsorim
15. dec 2011

Ahojte baby,
je tu toho strašne veľa. Chcela by som sa spýtať či by mi mohol niekto vysvetliť systém DNP. Aj tieto zmeny. Ja som si kedysi platila niekoľko mesicov DNP. Keďže som nezamestnaná bolo to pre mna výhodné v prípade, že by som ostala tehotná. Keďže som neotehotnela, prestala som si to platiť, ale teraz by som si opäť chcela platiť, ale neviem či sa mi to oplatí kedže sú tieto zmeny. Vie mi niekto vystvetliť a poradiť čo a ako? Ďakujem veľmi pekne 🙂

kavaapalma
15. dec 2011

skuste to na stranke mama a ja.......je to tam vsetko krasne a zrozumitelne popisane...@avalsorim

albi26
15. dec 2011

ahojte kočky. Platím si DNP už od roku 2008. Momentálne som na RD so synčekom. Planujeme začať pracovať na ďalšom babu, a potrebovala by som poradiť aj ja. Je mi jasné, že najvýhodnejšie bude odhlásiť sa a následne prihlásiť, len mi neni celkom jasné, že keď som zamestnaná na dobu neurčitu a pracovný pomer mi trvá, aká bude výška mojej materskej. Či sa berie do úvahy pri prechode z RD na MD aj vymeriavací základ zo zamestnania, alebo nie? Či teda budem dostávať materskú v rovnakej výške ako pri prvom babu alebo nie a mám si zvýšiť VZ na DNP? Ďakujem za odpoveď.