Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

marianinka
15. dec 2009

standa a ak je uz nejake DNP ukoncene a po urcitom case si opat zacne platit to poistenie tak to uz ukoncene a pokracujuce sa zratavaju?

ja som sa odhlasila a na druhy den hned prihlasila a dnes som si overovala lebo mi nedali Variab.symbol a pani mi povedala ze nove DNP nemam nahlasene a pritom som tam osobne bola a mam aj potvrdenie.
takze som velmi prekvapena co na tej socialke robia.

ale necham to teraz tak prihlasim sa az v januari.

standa82
16. dec 2009

Marianinka, presne. Keby mala ukončené nejaké nemoc.poistenie, tak jej k DNP pripočítajú tie dni.
Marianinka, po ukončení a opätovnom prihlásení sa v DNP sa tiež dni spočítavajú.
No na tvojom mieste by som tam išla aj s tým potvrdením, že si sa prihlásila. A platila si si to od prihlásenia?

gapa
16. dec 2009

marianinka,
ak si už raz bola dobrovolne poistená v SP, tak máš stále ten istý VS. Ja už ho mám tretí krát. Tej pani v SP ver tak na 50%, možno sa len zle pozrela do PC, alebo to ešte nebolo nahrané do systému. Ako píše standa, zober tú opečiatkovanú prihlášku a nech to dajú do poriadku. Takto by sa ti lahko mohlo stať, že to niekde nájdu dodatočne, nahrajú a zrazu budeš ich dlžník!!! bez nároku na nem.dávky!!!

sestra má bez problémov nárok na ošetrovné, lebo pri nom nie je podmienka byť NP 270dní, to je len pri nemocenskom z DNP a pri materskom. Nárok na nemocenské nebude mať z DNP žiadny, ak nemá splnenú podmienku 270dní, tj. nemá iné ukončené NP v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN. Až po splnení podmienky 270dní vzniká nárok na nemocenské, dovtedy nie je žiadny. Sumu ošetrovného ti rátať nebudem, lebo to by bolo treba viac údajov a skontrolovať rozh.obdobia a prípadné prekročenie maxima v RO. 😉

marianinka
16. dec 2009

no pani mi vcera povedala, ze ta co ma ma na starosti, tak je PN a ze nech si zavolam buduci týzden lebo,ona nasla v PC ze mam odhlasku zaregistrovanu k 7.12 co je pravda a ja som platila este 4 tych 47.7 a povedala mi, ze tam mam nejaku 2x platbu ze tomu nechape, takze tam v piatok pojdem osobne.

chce, sa Vás ešte opytat , ked ze to babo planujeme cca april, maj , stacilo by mi sa prihlasit tak vo februari? ci sa mam uz teraz? lebo tých 270 mam uz splnených spolu s ukonceným uz DNP a + zo zamestnania, este tych 26 týždnov co v pohode budem stihat.

dakujem, ste zlate ze ste mi poradili.

gapa
16. dec 2009

Ak máš 270dní splnených, tak stačí do 8tt, no radšej o niečo skôr, t.j. pred otehotnením stačí, aby ozaj do nástupu na MD uplynulo viac ako 26týždnov.

standa82
16. dec 2009

Marianinka, presne ako píše Gapa. 😉

nadenka8
16. dec 2009

ahojte a som tu zase. Dnes som nepochodila na sociálke. Išla som urobiť tu zmenu VZ z maxima na minimum čo si mi gapa radila, že mám spraviť ale do 31.12. Ale pani mi povedala, že zmenu môžem spraviť len k 1.1.2010 lebo zmeny sa robia k začiatku mesiaca. Že teraz sa môžem len odhlasiť a k ďalšiemu dnu prihlásiť. Tak teraz neviem čo mám spraviť. Znamenala by ta zmena až v januári niečo? lebo milá pani mi povedala, že ona mi nemôže poradiť. Môže mi povedať len tieto dve možnosti. Rozhodnúť sa mám sama. Poradte prosim

standa82
16. dec 2009

Nadenka, choď sa odhlásiť a znovu prihlásiť z nového VZ.

gapa
16. dec 2009

nadenka (str.64)
neodhlasuj sa!!!!!!!!

ako píšeš na str.64, platila si si z vysokého VZ v r.2009, kedy si končila poberanie materského v 8/09 a musela si si doplatiť poistné aj za obdobie po ukončení poberania materského.

Asi si mna aj tú pani na sP zle pochopila. Ja som asi použila slová, že zmenu máš "urobiť" do 31.12.09, no presnejšie som mala napísať zmenu treba "doručiť/podať" do SP do 31.12.09, aby bola účinná od 1.1.2010. LEbo všetky zmeny doručené v danom mesiaci sú účinné až od 1.-vého nasledujúceho mesiaca, preto je dôležíté zmenu doručiť do 31.12.09. A teda musíš napísať aj aktuálne minimum od 1.1.2010, t.j. predpokladám 307,7eur, z neho budeš platiť 4,4% za obdobie od 1.1.2010 so splatnostou do 8.2.2010.

Ak by si sa odhlásila, tak nebudeš mať nárok v r.2010 na nemocenské dávky z toho vysokého VZ, čo si platila v r.2009, ale len z minima!!!

jeny
16. dec 2009

Ahojte, prosim o radu, platim si pripoistenie od februara 2009 ale len z minima tych 13eur no zatial sa mi nepodarilo otehotniet a teraz ak sa mi to aj podari znamena to ze uz mi je to zbytocne zvysovat kedze sa mi materska bude aj tak ratat len z toho co som platila za rok 2009 teda z toho minima??? chapem to spravne?? a kolko by vychadzala materska platena z toho minima prosim??????ja to nedokazem vypocitat nemam na toto bunky 🙂

janulap
16. dec 2009

Standa,dakujem...uz to konecne asi zacinam chapat.Ale asi pridem opat po radu,ked to bude aktualne.
A este sa chcem opytat,ak by som mala splnenych len tych 270dni,kolko by som dostavala rodicovsky prispevok?ten vyssi?
Dakujem 😉

nadenka8
16. dec 2009

Gapa ďakujem velmi! myslela som si že v tom odhlásení niečo bude. Vieš, to ked takejto nezasvetenej nenapíšeš uuuplne polopate.... 😉

eva2009
16. dec 2009

Ahojte, rada by som Vas poprosila o radu. Som teraz na rodicovskej dovolenke - cca. 4 mesiace. Planujeme druhe babatko. Chcela by som sa spytat, ci sa da prihlasit na platenie dobrovolneho nemocenskeho poistenia a ci to ma zmysel /myslim, ci sa tym da prilepsit. Ako by sa potom postupovalo. Dakujem Vam za radu.

gapa
17. dec 2009

nadenka,
no ale ešte k tomu druhému dieťaťu!!!neviem,čo znamená do dvoch rokov, od teraz?

Ak by si nastupovala na druhú MD v r.2010, tak by si mala materské z DNP z VZ roku 2009. Ak ale až v r.2011, tak by bolo treba po zistení, že si tehotná sa odhlásiť a nanovo prihlásiť z vyššieho VZ a to najneskôr do 8tt, aby od tohto posledného prihlásenia do nástupu na MD uplynulo viac ako 26týžnov. Inak by bola materská z DNP len minimálna!!! Alebo si nepodávať zmenu a platiť nadalej z toho vysokého VZ.

toto samozrejme platí podla teraz platných zákonov, ak by došlo do nástupu na druhú MD, k nejakej zmene, tak to treba sledovať. 😉

standa82
17. dec 2009

Janulap, keď budeš mať splnených 270 dní, budeš mať nárok na materskú podľa tvojho VZ a potom budeš mať nárok aj na zvýšený RP do dvoch rokov dieťaťa.

Eva, dá sa prihlásiť na DNP. Ak ti trvá prac.pomer, potom ti stačí prihlásiť sa z rozdielu VZ. Ak si nezamestnaná, tak pokiaľ chceš získať max.materskú, prihlás sa z max.VZ, ktorý je 1084,55 eur. Samozrejme, musíš splniť podmienku nemoc.poistenia 270 dní do pôrodu.

gapa
17. dec 2009

Teraz som pozerala narýchlo do zákona o sociálnom poistení. TAkže baby POZOR!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Od 1.1.2010 nie je MINIMáLNY VYMERIAVACí ZáKLAD suma minimálnej mzdy 307,70eur (som písala asi v dvoch príspevkoch, že asi takýto bude pravdepodobne najnižší VZ), ale je to 44,2 násobok priemernej mzdy z r.2008, čo by teda malo byť

MINIMáLNY Vz od 1.1.2010 319,58eur. No tú sumu si ešte overte!!!!!

eva2009
17. dec 2009

Prosim Vas a este jedna otazka. Co to znamena maximalna materska ? Ked som teraz na rodicovskej a mala by som pocas tych troch rokov druhe dieta, tak budem opat cerpat matersku ci iba rodicovsky prispevok ?
Z coho sa potom vychadza pri cerpani materskej ? A ak by som mala DNP, tak kolko to moze byt - myslim od - do ... mesacne. Dakujem Vam za odpoved.

eva2009
17. dec 2009

PS : Pred tym, ako som nastupila na matersku som bola riadne zamestnana. Zamestnavatel mi drzi miesto.

standa82
17. dec 2009

Evka, takže pokiaľ Vám bude stále trvať prac.pomer, môžete sa prihlásiť na DNP z rozdielu 1084,55(max.VZ) - 295,5 (minim.VZ,mzda)/319 (minim.VZ,mzda od 1.1.2010)= 789,05 eur / (765,55 eur od 1.1.2010).
Prihlásite sa niektorého z rozdielov a môžete získať max.materskú, ktorá je cca.580 eur/mesačne počas cca.6 mesiacov.
Pokiaľ sa prihlásite na DNP ešte pred otehotnením a splníte podmienku 270 dní nemoc.poistenia z DNP, môžete získať spomínanú materskú. No Tých 270 dní musíte splniť do pôrodu.
Ak sa neprihlásite, zamestnávateľ Vám materskú vypočíta z minim.mzdy (väčšina prípadov je takýchto) a nie z predpokl.VZ, ktorý by ste mohla mať keby ste pracovala.
Ak sa prihlásite na DNP z VZ 789,05, potom mesačná platba je 34,7 eur a ak z VZ 765,55, tak je to 33,7 eur mesačne.

jeny
17. dec 2009

prosim o radu pisala som vyssie.....uz ostava len par dni do konca mesiaca a neviem co mam robit platit dalej alebo je to uz zbytocne??????dakujeeem

standa82
17. dec 2009

Jeny, môžeš si zmeniť VZ najneskôr do 8 t.t.. a to tak, že sa odhlásiš a na druhý deň sa prihlásiš z VZ z akého chceš. Budú ti potom materskú rátať od posledného prihlásenia a dni sa ti počítajú ďalej, nie od začiatku.
Z minim. je materská 156 eur/mesiac.

eva2009
17. dec 2009

Standa82, dakujem Ti za radu. Tak sa teda dobrovolne poistim 🙂

sylvushik
17. dec 2009

Ak som bola viac ako 270 dni nemocensky poistena (pocas pracovneho pomeru) za posledne dva roky, je potrebne sa DNP, alebo aka vyhoda z toho pre mna vyplyva, nakolko uz nesplnam potrebnych 26 tyzdnov do odchodu na MD? Dakujem

diapozitiv01
17. dec 2009

Ahojte,
od 1/10/2009 som znova nastupila do prace po materskej, ktora bola pre mna tragicka,. na nu som nastupila 25/7/09. Zamestnávatel mi zmenil plat a teraz moja hruba mzda nedosahuje /nedosahuje maximu z coho sa rata maximalna materska/. Chcela by som sa dobrovolne poistit a platit tento rozdiel aby som ak sa postasti brala tu max. matersku.
Ak zájdem do poistovne tento mesiac, bude sa mi ratat este december alebo to je ako keby uz od januara? co vsetko na to potrebujem,,?
Dakujem za rady

lubica69
17. dec 2009

sylvushik DNP ti teda asi nepomôže kedže nesplníš 26 týždňov a materskú prvého pol roka sa ráta 55% z platu čo si mala v zamestnaní
diapozitiv ráta sa odo dňa kedy prídeš na sociálnu poisťovňu 😀

diapozitiv01
17. dec 2009

Lubi dakujem,,, oni tam maju moj VZ alebo ho budem musiet nejako deklarovat,,? co potrebujem k dobrovolnemu poisteniu, samozrejme okrem pevnych nervov,,, Je uz jasne z aka bude suma max. vymeriavaceho zakladu na buduci rok??

lubica69
17. dec 2009

tvoj VZ by mali mať VZ je teraz maximum 1085 Ja som nepotrebovala nič len vypísať to tlačivo tam

gapa
17. dec 2009

sylvushik,
podmienku "aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred skutočným pôrodom" splnaš z trvajúceho alebo ukončeného nem.poistenia? A toto poistenie si mala na SK alebo v zahraničí? Uved radšej kedy začalo a kedy skončilo. No a v zahraničí nie si nem.poistená a nevzniká ti nárok na materské tam?

Ak splnaš podmienku 270dní z "ukončeného" nem.poistenia, ktoré skončilo ešte pred otehotnením a nárok na materské v zahraničí mať nebudeš, tak ti odporúčam sa prihlásiť na DNP a získať nárok na min.materské a potom na zvýšený rodič.príspevok. A od mesiaca pôrodu ti bude materská dorovnávaná do výšky vyššieho RP, t.j. do výšky 256eur.

Ak však ti nem.poistenie z ktorého splnaš 270dní stále trvá, t.j. nemáš ukončené nem.poistenie, tak podmienku 270dní by si z DNP nesplnila. Takže nárok na materské z DNP by ti nevznikol žiadny (aj keby si 26týždnov do nástupu na MD splnila).

jeny
17. dec 2009

standa dik za radu ale ja uz splnam tu podmienku 270dni lebo platim uz 10mesiacov ale len z minima a ked budem rodit v roku 2010 tak materska sa mi bude ratat len z toho co som platila v roku 2009 nie? takze ak si to aj teraz zvysim tak len od januara by som platila z maxima a tym padom mi to uz nepomoze ci ano?budu mi potom ratat aj to? Ak porodim trebarst v septembi 2010 tak mi pomoze ked si budem od zaciatku roku 2010 platit z maxima???

lubica69
17. dec 2009

jeny myslím,že ak si začneš teraz platiť z maxima malo by sa rátať v septembri z maxima
podmienku 270 už máš tak si plať z maxima aspoň ešte tých 26 týždňov