Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

nella27
27. sep 2009

gapa, dik moc za odpoved

pipi1211
28. sep 2009

baby potrebujem radu... je tu moznost ze by som bola tehotna a termin porodu som si vypocitala na 20.juna myslite ze to este stiham? dnes chcem ist na socialku tak dufam, ze mi tam poradia

maznacik007
28. sep 2009

pipi bolo by to hrozne tesne... a musela by si tyzden prenasat... cca... ak porodis pred tym nez bude to 270 dni.. co budes platit poistne.. tak to nesplnis... ratala som ze by si zacala platit... od 1.10

maznacik007
28. sep 2009

teda aby som upresnila.. odo dnes ti ostava 265 dni do porodu.. a do datumu porodu musis mat zaplatene min. 270 dni...

takze je to fakt na zvazeni... 😒

pipi1211
28. sep 2009

a ked mi to nevyde tak mam jednoducho smolu ze? 😒 no buduci tyzden idem ku dr tak uvidime popripade by som zaplatila trebars len jeden mesiac a potom to prerusila, uvidim co mi dr povie 😒

gapa
28. sep 2009

teraz som omylom niekoho vymazala s IP bez prečítania, tuším

barbie??

Takže sa skús spýtať ešte raz, pokusim sa nezmazať 🙂

barbi4
28. sep 2009

gapa poslala som ti IP znovu, dakujem 🙂

gapa
28. sep 2009

😉

pipi1211
28. sep 2009

tak od dnesneho dna si to platim 🙂 uvidime ako to dopadne 🙂

dicaa
28. sep 2009

Ahoj gapa, ja som Pracovala do 31.3. 2008 v jednom hoteli, potom nás prepustili kôli rekonštrukcii,bola som tam od 28.05 2007.Potom som bola 13 dní na PN a potom som nastúpila do ďalšieho zamesnannia, ale tam som bola len 2 týždne. odvtedy som na upsvar

jankkam
28. sep 2009

ahoj gapa, potrebovala by som poradiť.
Skončenie prac.pomeru budem mať 30.6.2010. Približný termín pôrodu by som chcela mať november až december 2010. DNP platím od oktobra 2009, z vymeriavacého základu 646,55eur. to je 4,4% to je 28. 40eur mesačne môj hrubý príjem je 438eur aj stoho sa my odvádza do soc. poisťovne. Aká my bude vypočítaná materská je to 55% z obydvoch obvodov do soc. pois. Zratáva sa to?
Na materské idem v ochrannej lehote. Akú matersku by som z týchto odvodov dostala ? 270 dní dobrovolného nemocenského poistenia my bude končiť v júny 2010 a ja by som chcela isť na PN -ku do pôrodu.Akú PN-ku dostanem bude to vypočítané aj z dobrovoľného nemocenského poistenia aj zo zamestnania A DNP mám platiť dokedy len do konca júna 2010?

Keď nezamestnaná je na PN (v ochrannej lehote) tak nedostane obidva dávky, alebo nie? 🙂

adal
28. sep 2009

Ahojte 🙂 ,
chcela by som Vás veľmi poprosiť o radu. Som zamestnaná, t.č. na materskej dovolenke. Chcela by som si začať platiť DNP od októbra 2009, nakoľko s manželom plánujeme druhé dieťatko a dostala sa ku mne info, že by DNP malo vplyv na výšku mojej materskej. Pri prvom dieťatku som o tom nevedela ☹ Viem len toľko, že si to musím platiť 270 dní pred narodením dieťatka, tehotná ešte nie som, takže prispôsobiť by som si to ešte vedela 😉
Chcem sa opýtať:
1. v prípade, že by sa druhé dieťatko narodilo do troch rokov veku prvého dieťatka, mám znovu nárok na materskú a musím zrušiť rodičovský príspevok na prvé dieťatko? A čo ak sa dieťatko narodí po troch rokoch, vtedy nárok na materskú zaniká a na dve deti budem poberať rodičovský?
2. Aká je výška materskej v takomto prípade, za aké obdobie sa to berie, alebo je to tak isto, ako keď som nastupovala na materskú pri prvom dieťatku? Podľa čoho si vypočítam sumu na platenie DNP, aby mi vyšla max. výška materskej?
3. Vypočítava sa materská z hrubého alebo čistého príjmu, vrátane odmien, prípadne iných príplatkov?
4. Ak by sa druhé dieťatko narodilo do mesiaca, príp. dvoch po tretích narodeninách prvého, akým spôsobom sa dá vykryť toto obdobie?

Neviem, či ste z môjho príspevku pochopili, čo som sa vlastne chcela opýtať, pretože ja sama mám v tom chaos, no budem vďačná za každú cennú radu. Bola som sa informovať aj na sociálke, tam mi pani povedala, že výška DNP nemá nič spoločné ani s materskou, ani s ničím iným. Že je len na mne, akú sumu si sama zvolím. Povedala mi len maximálnu a minimálnu hranicu, v rozmedzí ktorej sa môžem pohybovať. No ale ak sa tam naozaj zohľadňuje aj príjem z môjho zamestnania, tak by som nemusela platiť tú maximálnu výšku DNP. Ešte raz ďakujem a snáď sa z toho dá pochopiť, čo som sa vlastne chcela opýtať 😕

val1319
28. sep 2009

Gapa, som hotová z toho, ako všetkým pomáhaš!!!.....
Jednu otázku mám aj ja....Neviem ako to riešiť. Od 15.05.2009 som prihlásená ako DNP. Platím z rozdielu medzi max.VZ- a hrubou mzdou....lenže k 30.09.2009 ukončim PP, budem nezamestnaná a neviem ako mám ďalej pokračovať, aby som neskôr dostala "dobrú "materskú. Plánujeme bábätko....Mám si v SP zvýšiť platbu - z max. VZ, alebo si ju mám zvýšiť až keď budem tehotná????Ako sa mi potom bude vypočítavať materská? Veľmi pekne ďakujem za každú odpoveď....

janie100
29. sep 2009

Ahojte baby,
zvlast zdravim Gapu, som naozaj rada, ze tu odznievaju same dobre rady pre vsetky baby, ktore potrebuju poradit, zvlast, co sa tyka platenie DNP, a ked uz sme pri tom, mam pre teba tiez otazocky, s ktorymi si neviem dat rady a verim, ze si najdes cas mi na ne odpovedat a snad pomozes tym aj inym babam... 😵

Tiez by som si rada zacala platit DNP - som tc na MD a tiez planujeme druhe babo, chcem si ho zacat platit, ale nie pre vyssiu matersku (teda myslim, ze vyssia uz asi v mojom pripade nebude a hned vysvetlim preco), ale pre vyssi rodicovsky prispevok, teraz natolko ospevovany, ktory sa ma zvysit od 1.1.2010 do dvoch rokov veku dietata - pre tych, ktori si na nemocenske poistenie prispievali 270 dni pred narodenim dietata, ci uz dobrovolne, alebo inak. Predpokladam, kedze som bola zamestnana a odvody som si platila, mala by som ho mat zvyseny, myslim (teda teraz pri prvom dietati), ale neviem, ci je potrebne o to nejako pisomne poziadat (konktretne o posudenie naroku na zvyseny RP) prislusny upsvar alebo to urad prehodnoti automaticky - to je jedna vec, ta sa tyka teda tohto prveho dietata, ale aby som sa vratila spat k plateniu DNP, chcem si zacat platit DNP prave preto, ak by som nasledne zostala tehotna do 3-och rokov prveho dietata, aby som mala opat narok na zvyseny rodicovsky prispevok - je toto moje zmyslanie spravne, teda oplati sa mi to zacat si ho platit, resp. ani nie a ci ma vyska DNP vplyv na vysku rod. prispevku? Co sa tyka mojej druhej materskej - pocula som, ze by som ju mala mat rovnaku, ako pri prvom dietati, ak teda porodim do 3-och rokov veku prveho dietata - zarabala som dobre, takze som mala max. vysku materskej, a teda neviem, ci spravne predpokladam, v tomto pripade by som si asi DNP platila zbytocne, ci nie, vyssie by mi uz asi nedali... 😀 , ale ako pisem vyssie, rozhodla by som sa ho platit si ho z dovodu vyssieho rodicovkeho prispevku, ja viem, je tych otazok naraz vela, co by som chcela vediet, ale urcite netrapia len mna, ale vela mamiciek, takze ak mozme, tak si navzajom pomozme...vrela vdaka

...a este jedna vec, ked chcem zacat platit DNP, musim osobne navstivit pobocku soc.poistovne? Neexistuje nejaky formular cez internet, ktory by sa dal odoslat, resp. tlacivo zaslat postou? Vdaka baby za odpovede... 😅

mima595
29. sep 2009

janie - ved ked ti trva PP, a pojdes na 2.matersku, tak podla navrhu zakona budes mat narok na zvyseny rodicak - ale podla mna to este nerieš, kým nie je schválený zákon, nie je o com...

V návrhu - je predsa jasne uvedené, že tie ženy, ktoré majú nárok na MP, budú mať nárok aj na vyšší rodičák.
A aj v návrhu bolo uvdené, že si musíš požiadať o zvýšený príspevok

jankkam
29. sep 2009

ahoj potrebovala by som poradiť.
Skončenie prac.pomeru budem mať 30.6.2010. Približný termín pôrodu by som chcela mať november až december 2010. DNP platím od oktobra 2009, z vymeriavacého základu 646,55eur. to je 4,4% to je 28. 40eur mesačne môj hrubý príjem je 438eur aj stoho sa my odvádza do soc. poisťovne. Aká my bude vypočítaná materská je to 55% z obydvoch obvodov do soc. pois. Zratáva sa to?
Na materské idem v ochrannej lehote. Akú matersku by som z týchto odvodov dostala ? 270 dní dobrovolného nemocenského poistenia mi bude končiť v júny 2010 a ja by som chcela isť na PN -ku do pôrodu.Akú PN-ku dostanem bude to vypočítané aj z dobrovoľného nemocenského poistenia aj zo zamestnania A DNP mám platiť dokedy len do konca júna 2010?

Keď nezamestnaná je na PN (v ochrannej lehote) tak nedostane obidva dávky, alebo hej? splním aj požiadavku na vyšší rodičovský príspevok

nella1
29. sep 2009

zienky od 21.9.09 som na PN a datum porodu mam okolo 12.jan.2010 a DNP si platim od juna 08. teraz mi na soc. pani povedala ze automaticky ked som na PN sa uz DNP neplati. dufam ze to nebude mat vplyv na moju matersku tych 270dni pred porodom kedze uz od okt. ju nebudem platit... 😒 viete niekto prosim? dakujem 😵

mima595
29. sep 2009

hej, Nella, je to OK, ty už mas splnených 270 dni platenia DNP, a pocas PN alebo aj napr. OCR neplatis DNP - teda pomernu cast, pocas ktorej cerpas PN alebo OCR. A ako už Gapa viackrat pisala, tak ti to nijako neovplyvni výšku materskej, lebo tieto doby sa vynimaju pri ratani výšky materskej - pozri si zopár stránok dozadu, tam to určite nájdes.

nella1
29. sep 2009

dakujem mima 🙂 vies ja to tu citam tak casto ze uz mam mix a radsej sa ustim 😉 pekny vecer....

janie100
29. sep 2009

Ahoj Mima,
dakujem pekne za odpoved, az tak do hlbky som tento navrh zakona nestudovala, takze mi priznam sa, uniklo, ze v podstate, to, co plati pri prvom dietati, by malo automaticky platit aj pri druhom, pokial mi stale trva PP a pokial tento navrh prejde, hoci ja to uz beriem ako hotovu vec... 🙄 Takze este raz vdaka za odpoved a momentalne to teda dalej neriesim...som spokojna, papa 😵

moniq
29. sep 2009

nakukla som len na sekundu - no kocky, dole klobuk ake ste zlate, ze sa nam laikom takto dopodrobna venujete
zvlast gapa - aj ked ta nepoznam, len same gapa prosiiiiim porad - si fakt zlata. Dakujem, ze sa najdu aj taky ludia 🙂 🙂 🙂

baruskaaa
30. sep 2009

Ahojte 🙂 Gapa, ak mozem, aj ja by som ta chcela poprosit o radu...pokusim sa byt co najstrucnejsia 😉

Takze: DPN si platim od 18.3.09 z najvyssieho VZ. Teraz, od 2.10.-nastupom dcerky do MS, koncim po troch rokoch RD. Pred MD som bola SZCO, zivnost som ale pocas materskej zrusila.
Som tehotna a termin porodu mam 1.2.2010.
chcela by som vediet, co by bolo pre mna momentalne najvyhodnejsie, vzhladom na to, ze do nastupu na MD mi ostava cca 2,5mesiaca
- ist sa zaevidovat na urad prace ako nezamestnana alebo byt PN ? Alebo mozem proste ostat doma len tak?(narok na nejake davky by som aj tak nemala) V pripade,ze by som bola PN, malo by to nejaky vplyv na vysku materskej, pokial by som si aj pocas nej stale DNP platila? 270 dni DPN mi uplynie presne vtedy, kedy by som mala nastupit na MD .Narok na vyplacanie PN by som asi skor nemala, vsak? Dufam, ze som to napisala zrozumitelne a budem veeelmi rada, ak si najdes cas a poradis 😉 vopred dakujem 🙂

val1319
30. sep 2009

Mám prosbu....Neviem ako to riešiť. Od 15.05.2009 som prihlásená ako DNP. Platím z rozdielu medzi max.VZ- a hrubou mzdou....lenže k 30.09.2009 ukončim PP, budem nezamestnaná a neviem ako mám ďalej pokračovať, aby som neskôr dostala "dobrú "materskú. Plánujeme bábätko....Mám si v SP zvýšiť platbu - z max. VZ, alebo si ju mám zvýšiť až keď budem tehotná????Ako sa mi potom bude vypočítavať materská- /DNP + z prac.pomeru v roku 2008/? Veľmi pekne ďakujem za každú odpoveď....
Od 01.10. budem PN a zaroven nezamestnaná.....Ako mám postupovať? Mám sa ísť hlásiť na ÚP? A kam mám odniesť marodný list? Prosím, pomôžte mi, som zúfalá.... ☹

nana11
30. sep 2009

ahoj val1319, ja som v rovnakej situacii. k 1.10.09 som tiez dostala vypoved, mala som nastupit po MD.
treba sa zahlasit do 7 dni na urad prace a potom pojdem na PN.nastastie tiez si platim DNP tak aspon nieco z toho bude.lebo z uradu nic nedostanem lebo posledne 3 roky som bola na materskej a keby si neplatim DNP tak z PN tiez nic nedostanem.
a ked pojdes na PN treba doniest potom tu marodku /prefotenu/ tej pani ktorej budes chodit na podpis. dufam ze som aspon trrosku pomohla.pa

marianinka
30. sep 2009

val1319

ahoj, ja som to absolvovala akurat vcera a dnes, takze:
1. upsvr tam sa prihlasis ako nezamestnana v mieste trvaleho bydliska
daju Ti rozhodnutie o tom, ze si zaradena do evidencie uchadzacov o zamestnanie. Dalej Ti daju potvrdenie o tom, ze si sa prihlasila a to hned zanes do Zdrav. poistovne. lebo ked to neslnis do 8dni budu problemy, mne to nik nepovedal a mala som problem hned. tak si vyplnis jedno tlacivo, ktore Ti da pani co tam robi.
2. chod do socialky , pokial si v BA tak na ZAHRADNICKU 31 do tej centraly,kde si zmen dnp z vymeriavacieho zakladu 1084.55 lebo teraz ked si nezamestnana a budes na pn-ke a chcete babo je to najlepsie. mne to poradila aj Gapa a aj ta pani, co tam robi. budes platit cca 47eur.
3. k lekarke si chod po pn-ku, daju ti dve , jedna pojde na upsvr tam odovzdas bielu a potom druha bude pre soc.poistovnu, kde si budes uplatnovat aj davky a aj dnp. tam odovzdas dve cervene ( jedna co je pre upsvr a druha pre socialku)
4.socialka- to je na zahradnickej 143 sa mi zda, hned vedla slowanetu, hned vedla toho je take parkovisko a tam je biela budova, vojdes dnu, kde je hned pult- pojdes k pani, ktora robi davku v nezamestanosti odovzdas vsetky papiere, ktore budes potrebovat, pozor hlavne aby si mala vsetko aj prefotene a aj nieco bude treba originaly. tam si zoberies aj to rozhodnutie, co ti da upsvr, to odovzdas tiez. a potom sa presunies k pani, co robi nemocenske to je hned vedla nej sedia tam len 3kusy a tej das pnku- tie dve cervene, vyssie spominane.
ak bude dobra pani na urade, vysvetli Ti to. hlavne sa pytaj, lebo niektore Ti nepovedia nic.

No a to bude vsetko. prajem Ti hlavne pevne nervy. Mna si prehadzovali, no hruuuuuza. Dufam, ze som napisala vse.

jankkam
30. sep 2009

ahoj potrebovala by som poradiť.
Skončenie prac.pomeru budem mať 30.6.2010. Približný termín pôrodu by som chcela mať november až december 2010. DNP platím od oktobra 2009, z vymeriavacého základu 646,55eur. to je 4,4% to je 28. 40eur mesačne môj hrubý príjem je 438eur aj stoho sa my odvádza do soc. poisťovne. Aká my bude vypočítaná materská je to 55% z obydvoch obvodov do soc. pois. Zratáva sa to?
Na materské idem v ochrannej lehote. Akú matersku by som z týchto odvodov dostala ? 270 dní dobrovolného nemocenského poistenia mi bude končiť v júny 2010 a ja by som chcela isť na PN -ku do pôrodu.Akú PN-ku dostanem bude to vypočítané aj z dobrovoľného nemocenského poistenia aj zo zamestnania A DNP mám platiť dokedy len do konca júna 2010?

Keď nezamestnaná je na PN (v ochrannej lehote) tak nedostane obidva dávky, alebo hej? splním aj požiadavku na vyšší rodičovský príspevok

val1319
30. sep 2009

Babulky - nana11 a marianinka - FEST, FEST ĎAKUJEEEEEEEM, ste veľmi zlaté....PN-ku z DNP ešte nemôžem čerpať, pretože nemám DNP 270dní.....Asi to urobím tak, že sa pôjdem zaevidovať a na PN nepôjdem....
ĎAKUJEM ZA VŠETKY RADY, ktoré veľmi pomôžu.....

majka29
30. sep 2009

ahoj gapa,ako tu citam tak mas a vies velmi mnoho zaujimavych informacii...prosim ta o radu.od 1.7.06 som bola SZCO a od 1.7.07 az do 30:9.09 som si platila soc.pois(nem.poist(cize 2r aj 92dni mam platenu soc.poist.jedna znama mi poradila aby som sa od 1.10.09 zamestnala -tkze som zivnost ukoncila a od zajtra ma zamestnaju na jednej firme......max,vymeriavaci zaklad mi daju cca30000sk.....chcem sa opytat kolko dni by som mal byt u nich zamestnana 5.10 idem k lekarovi a chcem ist na pnku-nech ma vypise lebo na povin.maters.ma vypise od 24oktobra...termin porodu mam 8.dec....myslis ze tych 5dni mi bude stacit na to aby som poberala vyssiu matersku davku?dakujem pekne za radu

silviaaigor
30. sep 2009

Ahoj gapa. Potrebujem znova poradiť. Moja kamarátka odišla bývať k priateľovi do Prahy a chceli by v blízkej budúcnosti dieťa, tak som jej poradila, aby si začala platiť DNP, ale zistila len to, že v Čechách je DNP len pre živnostníkov. Poprosila ma, aby som jej zistila, či môže ako občan SR žijúci a pracujúci v ČR poistiť v SR a ak áno, tak aké sú podmienky. Ak mi vieš poradiť, tak vopred ďakujem. S pozdravom Silvia.

gapa
30. sep 2009

majka29,
tak na to bacha!!! Tvoj PP začína vo štvrtok 1.10.09. Takže bud nastúpiť na PN hned vo štvrtok, piatok,sobotu 2-3-4..10.09 (neviem, či sa dá aj v sobotu, možno jedine cez pohotovosť) alebo potom ak máš plat 30000Sk, tak tiež najlepšie další piatok..
Tvoj denný vymer.základ pre PN a materské sa bude rátať ako hrubá mzda za dané obdobie deleno počet dní od 1.10.09 do dna pred vznikom PN x55%. A ak by si na PN nastúpila v pondelok, tak mzda za 2dni by sa ti delila číslom 4, takže by to bolo málo.
Max. denný VZ v okt. je 1084,55 :31.
Takže si rátaj HM (tá sa vyráta mesačná HM :22 x odpracované dni )
teda ak by ti dal odmenu, tak sa dá aj tak, ako píšeš, no to by bola vysoká mzda.