Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

daniela242
21. mar 2011

Ahojte, platím sí DNP od januára,som na rodičovskej dovolenke a chcem sa opýtať či to že si platím DNP mám niekde nahlásiť , myslím tým zdravotnú poisťovnu. vie mi niekto poradiť?

lenjak
21. mar 2011

ahojte chcela by som poradit, ked si platim DNP z min a navysim si to z akej sumy sa mi bude ocr pocitat?
a este mi je nejasna jedna vec, ked si zaplatim 9mes DNP otehotniem, pojdem na PN, dokedy mi bude vyplacana materska ako to potom funguje, nevadi ze to prekroci 12mesiacov?

ejka3
21. mar 2011

Ahojte, chcela by som vás aj ja poprosiť o radu. Zamestnaná som od r.2005, v r. 2009 som išla na materskú a momentálne som na RD, ktorá mi končí vo 02.2012. PP mi stále trvá... Rozhodli sme sa ešte pre jedno bábätko, tehotná zatiaľ nie som a tak by som si chcela začať platiť aj DNP. Ak som to dobre pochopila, tak z rozdielu medzi 1116,75 € a mojím hrubým platom z r. 2009. Z tej sumy to budú tie 4,4%, čo budem platiť mesačne... Je to správne?
Toto mi je všetko ako tak jasné, len som zistila, že môj zamestnávateľ má nejaké problémy, kopec ľudí už prepustil a teraz neviem čo by sa zmenilo pre mňa, keby som teraz počas RD dostala výpoveď aj ja... Vypočítala by sa mi ďalšia materská len z DNP alebo predsa len ešte aj z toho môjho platu z r. 2009??? 😒 😒 😒
Ďakujem za vaše rady...
A predsa len ešte jedna otázka: Tú výšku platu si musím vypýtať od môjho zamestnávateľa, alebo mi stačí povedať približnú priemernú sumu alebo teta zo sociálky na základe nejakých odvodov od zamestnávateľa mi tú rozdielnu sumu povie sama???
Ďakujem 😅

gapa
21. mar 2011

@nicolmt
díky za info.
to máš info od okienka?
Osobne si myslím, že v tom druhom prípade, ak sa kryje očr s PN, tak od nástupu na PN by sa malo začať vyplácať nemocenské a už nie ošetrovné (aj ked prvé 3dni PN je to 25% z denn. vym.základu a nie hned 55%, takže ak by sa prelinali, netrvali dlhšie ako 10dní, pn skončila cca zároven s očr, ani sa neoplatí podla mna brať si PN, no to záleží na konkr. prípade)
Lebo v zákone sa píše, že počas poberania nemocenského nie je nárok na vyplácanie ošetrovného. Takže podla mna, vždy má prednosť pred očr PNka, aj ked konkrétne skúsenosti nemám, takto by som to predpokladala.
Tak isto je to zase s materským, že počas poberania materského nie je nárok na nemocnenské alebo ošetrovné.

lujca
21. mar 2011

ahoj gapa, chcela by som sa opýtať ak som si platila DNP pred nástupom na MD v r. 2008 na MD som nastúpila v septembri 2009 a v tom čase som sa aj odhlásila. Teraz sa chcem vrátiť do zamestnania a nevie ako by to bolo ak by som sa nanovo prihlásila. Koľko mám platiť a ako dlho, aby som mohla niečo poberať s DNP počas PN alebo OČR.
A koľko by som si počas PN al. OČR mohla prilepšiť.

daniela1902
22. mar 2011

Dobry den poprosim vas o radu ,lebo som sa zabudla na jednu vec spytat na socialke, ze uz keby som otehotnela uz teraz a sla na matersku skor ako uplynie 9 mesiacov co si platim pripoistenie, ci mi to pootom zmenia
ked si to budem platit nadalej, a teda ze napr. prvy mesiac na materskej by som dostavala len z platu svojho platu , ale na dalsi mesiac ked uz uplynie tych 9 mesiacov co si platim vysisie, uz z tej vyssej sumy, neviete to znahody ci to oni upravuju ?

lara13
22. mar 2011

ahojte, chcela by som sa taktiez opytat na vysku materskej... od 31.8. 2009 do 15.7. 2010 som bola zamestnana, no od 1. 1. 2010 do 15. 7. 2010 som bola pn... potom od 16.7.2010 som dala vypoved a bola som nezamestnana... 24. septembra 2010 som si zacala platit DNP z maximalneho vymeriavacieho zakladu, kedze mi doktorka posunula kvôli soc. poistovni termin na matersku nastupujem 1.4. 2011... takze tych 26 tyzdnov splnam ltt a zacala som si to platit este v ochrannej lehote kedze tych 270 dni som splnala z predchadzajucej prace... no a konecne otazka 😀 z akeho vymeriavacieho zakladu mi teraz budu vypocitavat vysku materskej? kedze to vypocitavaju z predchadzajuceho roka tak som si to platila teraz tri mesiace v roku 2011 nadarmo? alebo ako to je? dakujem za odpoved 🙂

lara13
22. mar 2011

@gapa vidim, ze ty sa tu tomu rozumies tak ak mi budes vediet poradit tak budem velmi rada 🙂

sun881
22. mar 2011

Ahojte, chcela by som sa opýtať. Od júla 2010 si priplácam DNP. Pred týždnom som zistila, že som tehotná v 6 týždni, teraz som na rizikovom na PN. Povedali mi, že mi budú doplácať k PNke ked si priplácam DNP ale neviem koľko, lebo som zamestnaná. Ked ostanem na PN celých 9 mesiacov budú mi doplácať k PNke? Po pôrobe budem mať nárok aj na vyššiu materskú?
Ďakujem 🙂

macik27
22. mar 2011

@sun881 ja som si doplácala do stropu z denneho vymeriavacieho základu a bola som pol roka PN to mi vyplácali z maxima a taktiež materskú som mala vypočítanú z maxima...záleží od toho koľko si doplácaš 🙂

sun881
22. mar 2011

@macik27 neviem ako sa to vypočítava ked som tam bola pred rokom tak mi to vypočítali z hrubej mzdy na 27 eur a nepovedali mi či je to max. alebo min.

sasena033
22. mar 2011

@gapa ahoj..prosim ta potrebovala by som odpoved na moju otazku vedela by si poradit vopred dakujem..... 🙂
som na RD do 1/2012 chceme druhe babo..DNP si platim....ci mozem ist skor na pn teda ked budem mat splnenych 26tt skor napr v 5 mesiaci a ci mi budu vyplacat PN z DNP aj ked budem stale na RD,teda ci mozem poberat PN aj na RD bo si platim z maxima dakujem 🙂

kakika123
22. mar 2011

Možte mi niekto poradiť? Som zamestnaná od 07/2008. Momentálne som na RD do 05/2013. Chceli by sme ešte jedno dieťaťko, než mi skončí táto RD. Budem mať nárok na materskú dovolenku od zamestnávateľa aj keď by som bola ešte na RD s prvým dieťaťom? A ešte jedna otázka: Keď by som si chcela platiťDNP, tak to mám už začať tento rok?/dieťaťko plánujeme na budúci rok/.

pegy
22. mar 2011

sasena O33 PN z DNP mozes poberat aj pocas RD

sasena033
23. mar 2011

@pegy dakujem 😉

miroslava.tkacova
23. mar 2011

ahojte môžete mi prosím poradiť? už mám doplatené DNP (tých 270 dní) ale pôrod mám naplánovaný až na 2.júna. Na materskú dovolenku môžem nastúpiť niekedy v polovici apríla. Akurát som na maródke. Mám už teraz odniesť papier do soc. poisťovne aby mi začali vyplácať DNP alebo mám počkať až kým nastúpim v polovici apríla na materskú? A ešte jedna maličkosť. V platení mám pokračovať ďalej alebo stačí tých 270 dní?

katarina104
23. mar 2011

ahojky, môžte mi poradiť, koľko mám zaplatiť tento mesiac na DNP ak som bola 23 dní PN a OČR , platím si z maxima,, 🙂 ?mesiac má 31 dní,,,ďakujem

anelap
23. mar 2011

ahojte, potrebovala by som poradiť, na materskú nastupujem 21.07.2011. DNP si platím od júna cca15. takže cca 15.marca už bude potrebných 270 dní. Moja otázka: môžem prestať platiť, alebo musím pokračovať v platení až do termínu odchodu na materskú dovolenku? momentálne som PN, ale nepoberám zvýšenú PN.
Za odpoveď ĎAKUJEM.

ludike01
23. mar 2011

@anelap Ahoj, ak už máš zaplatených tých 270 dní, tak už potom nie je potrebné platiť naďalej, hoci budeš zatiaľ iba na PN. Ale mala by si zájsť na sociálku a opýtať sa či nemáš doplatiť nejaký čiastkový zvyšok či čo to je...ja som mala tých 270 dní v decembri ukončených a za január mi dali ešte doplatiť nejakých 6 eur...a potom by si už mala poberať aj tú zvýšenú PN...

aeneas
23. mar 2011

@gapa
Zdravim ta Gapa, vidim,ze mas velky prehlad v zakonoch, mozno budes vediet poradit aj mne.
Som momentalne na materskej dovolenke, ktoru cerpam z povinneho aj z dobrovolneho poistenia, kedze som mala splnenu podmienku 270 dni pred porodom, no na DNP som si platila len 17 EUR, kedze zvysok do max.vym.zakladu mi islo z povinneho poistenia. V juni zacnem poberat rodicovsky prispevok, preto sa chcem spytat, ci by bolo potom rozumne zdvihnut si platbu z dnp na maximum, kedze v roku 2012 by som chcela ist na PN. Neviem z akeho vym. zakladu sa mi bude potom PN pocitat. Alebo si mam zrusit potom DNP a nanovo ho zacat platit z maxima? Dakujem

gapa
23. mar 2011

@lara13
ak si bola takmer rok zaemstnaná, po ukonč. zam. 16.7.2010 si sa 24.9.2010 prihlásila na DNP z max., tak si mohla vklude nastúpiť na MD najskôr 25.3.2011, ak nastupuješ na MD 1.4., tak predpokladám máš termín pôrodu najskôr 13.5.2011 (alebo neskôr).
materské sa vyráta z vym.základov z DnP v obd. 24.9.-31.12.2010. NEbude sa síce rátať z vym.základov v obd. jan. do nástupu na MD, no nie je to zbytočné, je to proste taký zákon a inak by si nesplnila podmienku 26týž. pred nástupom na MD.

gapa
23. mar 2011

@lujca
ak ti bude zamestnanie trvať, tak nárok z dnp by ti vznikol až po uplynutí 270dní z dnp.

gapa
23. mar 2011

@daniela1902
podstatní je, či porodíš najskôrna 271vý den dnp.
Ak porodíš skôr, tak ti nárok na materské z dnp nevznikne vôbec (ak nemáš nejaké ukončené nem.poistenie, ktorého dni by sa k dnom trvajúceho dnp prirátali) a nárok budeš mať len zo zamestnania (predpokladám z neho máš podmienku 270dní splnenú)

gapa
23. mar 2011

@sun881
predpokadám, že na PN si nastúpila najskôr na 271vý den dnp (nie skôr). V takom prípade, ak nemáš v sP nedoplatky, ti nárok na nemocenské aj z dnp vznikne. Ak by aj pn nadväzovala na nástup na MD, tak aj na materské budeš mať nárok z oboch poistení. Samozrejme predpokladám, že PN si si vyžiadala od lekára 2x a tak isto treba spraviť aj so žiadostou o materské.

gapa
23. mar 2011

@sasena033
poberanie RP a aj nemocenského súbežne je teraz možné. Ale na vznik nároku na nemocneské treba splniť aj podmienku aspon 270dní nem.poistenia dva roky pred vznikom PN, nestačí len podm. 26ttýž. pred uplatnením nároku.

gapa
23. mar 2011

@aeneas
bez dátumov poberania materského neviem posúdiť.

nana85
23. mar 2011

@gapa ahoj mozem jednu otazocku?ak som na MD,ale nie na rodicaku a ochorie mi dieta,mam narok na OCR,alebo nie?dakujem za odpoved

aeneas
23. mar 2011

@gapa
Materske poberam od 11.oktobra, Dakujem

lara13
23. mar 2011

@gapa dakujem ti velmi pekne... a nevies mi este povedat za ake obdobie mi to budu vyratavat? ci za cely rok 2010 alebo len za tie tri mesiace?

sasena033
23. mar 2011

@gapa ja som si doteraz od roku 2008 platila z minima a teraz od 1 aprila som sa prihlasila z maxima ked splnim do 5 mes.tych26tt tak vtedy mam narok na vyplacanie PN z DNP,nie??? diky moc