Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

nanku
19. dec 2011

ahojte, aj ja by som potrebovala radu, citala som niekolko stran no no moju otazku som odpoved nenasla.
tak od roku 2009 som nepretrzite DNP z maxima, momentalne som na RD a sem tam cerpam OCR alebo PN. tak asi od marca by sme sa pokusili o 3 babo, preto by som nerada DNP rusila, teraz by som vlastne chcela poradit, ze ak by som dajme tomu isla 28.1.2012 na PN tiez by mi automaticky od 1.2.2012 zrusili PN? alebo ak by som na PN nesla toho januara a od februara sa nanovo prihlasila a dajme tomu by som v marci chcela cerpat OCR tak by mi bola davka vyplatena z maxima? ak by sa mi podarilo otehotniet napr. az v maji a dr. by ma vypisal na PN tak by som mala davky z maxima ze?

racik
19. dec 2011

@nanku keby si isla na PN 28.1.2012 tak ked by si ju ukoncila automaticky ti k tomu datumu zrusia poistenie. Ked sa prihlasis 1.2. alebo aj na konci februara to uz iba na ten novy balik, ale keby si sa odhlasila napr. 27.1. a znovu prihlasila 28.1. tak by si platila az do 270 dni, ale prvych 26 tyzdnov by ti PN a OCR isla iba z minima

oskvarka
20. dec 2011

@laua 1. keby sa neprihlasis a neodhlasis poistenie ti zanikne 1.2 alebo hned ako by si ho od posledneho platenia platila 270 dni... (takze ak sa teraz t.j. v januari prihlasis a odhlasis tak si to este od januara budes moct 270 dni platit cim si vlastne predlzis svoje poistenie az do oktobra)
2. pre ziskanie naroku na davku z DPN musis mat splnenu podmienku 270 dni za posledne dva roky (moze byt aj s prestavkami - to je iny udaj nesuvisi s tymi dnami od posledneho prihlasenia je to len rovnake cislo nahodou)
3. pre ziskanie naroku z maxima si musis platit v aktualnom poisteni (teda v tom co si sa naposledy prihlasila - to bude to tvoje v januari) z maximalneho vymeriavacieho zakladu minimalne 26 tyzdnou v kuse (co stihas aj vtedy ak by si uz bola v januari tehotna lebo je to cca 6 mesiacou) inak mas narok len z minima... ale narok mas...
a vyska davky sa ti vzdy pocita z posledneho prihlasenia takze ak sa odhlasis a prihlasis (nie ze si menis tie zaklady) tak ak poplatis maximum tych 26 tyzdnou tak nieje dolezite kolo si si platila predtym... (rovnako ani ak nestihnes tych 26 tydnou.. vtedy ti vzdy daju iba minimum a jej jedno kolko si platila predtym...) ak este nieco napis mi do IP lebo si uz presne nepametam tvoj pripad a nestiham to tu hladat...

zuzana612
20. dec 2011

aj ja sa idem opytat. Bolo povedane, ze ak sa niekto prihlasi na ten cely balik od 1.2. tak sa toto poistenie bude ratat ako nepretrzite. Takze keby som sa prihlasila 1.2 dajme tomu z toho vymeriavacieho zakladu co mam teraz, cize by sa tam nic nemenilo a napr. 3.2 by som isla na PN, tak by som mala mat narok na max. PN kedze si cely tento rok platim z maxima a moje poistenie by trvalo aj nadalej a stat by pocas mojej PN platil vsetky odvody, cize okolo 900 euro mesacne za mna, nie?

anaba1
20. dec 2011

otazocka 1: V januari sa odhlasim a prihlasim. 270 dni za posledne 2 roky uz mam. Keby som napr. v marci otehotnela a napr. v aprili isla na PN, bezi mi 26 tyzdnov dalej? Teda niekedy v polovici jula by som mala splnenych 26 tyzdnov aj keby som bola od aprila na PN?
otazocka 2: A co s tymi novymi 270 dnami? Keby som isla v aprili na PN a hned na matersku, ktoru by som uz dostala z maxima, tak v polovici oktobra by mi poistenie zaniklo a hned by som sa mohla prihlasit z balicka, ale nic by som neplatila, kym mi trva materska a RP.

zuzana612
20. dec 2011

@anaba1 pocas RP si musis platit balicek sama. Oslobodena si len pocas PN, OCR a materskej

martaniana
20. dec 2011

@katie.2906 v jeden deň som vypísala aj odhlášku a aj prihlášku(ktorá platí od nasledovného dňa).

laua
20. dec 2011

ahojte,
ďakujem oskvarke a ešte by som sa chcela uistiť....ak sa prihlásim od 1.1.2012 nanovo je možné si prirátať aj povinné poistenie zo zamestnania (od 1.9 - 30.11.), aby som mala tých 270 dní rýchlejšie??????
priráta sa to automatický, či ja mám nárok sa rozhodnúť či to chcem prirátať. Ak je to teda možné.

P.S: DNP 270 dní mi skončilo už v októbri 2011, zaplatila som aj za november a mám zaplatiť aj za december??? lebo v januári sa chcem prihlásiť na novo, alebo mám sa spätne prihlásiť od 1.decembra 2011???? a zaplatiť to už z nvého VZ, lebo ho chcem zmeniť.
Ď

majuska251
20. dec 2011

ahojte som szco a zaroven si platim od 7/2010 dnpo momentalne som tehotná a vypisana rusi sa aj mne to poistenie?

poisonblu
20. dec 2011

@laua u teba nebude subeh povinneho a dobrovolneho poistenia, takze sa ti pri zistovani naroku budu pocitat dni z oboch poisteni...robi sa to automaticky, proste SP zistuje 2 roky dozadu pocet dni akehokolvek ukonceho alebo trvajuceho poistenia

to ze si dosiahla 270 dni neznamena, ze ti DNP aj skoncilo...to treba odhlasit odhlaskou..takze platis aj 11. a 12. mesiac..ked sa chces prihlasit nanovo, tak k 31.12.2011 das odhlasku a k 1.1.2012 prihlasku..mozes to urobit v jeden den..

ankalv1
20. dec 2011

ahojte,prosím vás o radu.DNP si platím od 10.5.2011 a dátum pôrodu mám 23.3.2012.Chcem sa spýtať ako to bude keď do 1.2.2012 nebudem mať 270 dní-doplatím to naraz?a kedy asi by som mohla ísť na materskú?či až od dátumu pôrodu?ďakujem veľmi pekne 🙂 🙂

stafa
20. dec 2011

ahojte, chcela by som sa opýtať. Mám splnených 270 dní plateného DNP. Odhlášku a prihlášku , aby som si uzatvorila DNP po starom musím dať ku 31.12.2011 alebo k 30.1.2012?

katkavan
20. dec 2011

Ahojte...otazocka... od kedy je mozne sa prihlasit na PN?az po zaplateni 270 dni?nakolko som sa odhlasila a znova prihlasila,tak sa do PN zaratavaju aj predchadzajuce zaplatene mesiace?bolo ich necelych 6.Teraz si platim prvy mesiac z maxima.Vdaka 🙂

poisonblu
20. dec 2011

@ankalv1 ked nebudes mat 270 dni do porodu, tak sa musis na ten cas kym ich dosiahnes prihlasit na ten komplexny balik a hned ako budes mat 270 dni, tak to zrusis...kedze si tehotna, tak budes chranena...ale ak si mala nejake ukoncene poistenie predtym..napr. zo zamestnania, tak sa ti tych 270 dni zrata aj s tymi dnami

@stafa kludne mozes aj k tomu januarovemu datumu...

verushkokav
20. dec 2011

BABY , tak viete čo som sa ja dnes dozvedela v sociálnej poistovni v BB ? že prezident ešte zákon nepodpísal ...... bola som odniesť materskú - mám od včera - a absolutne nikto nemal záujem sa k DNP vyjadriť - paráda !!!!!

domeli
20. dec 2011

@verushkokav na pobočke v BA sa zasa vyjadrila pani spoza okienka, že odhlášku a prihlášku je možné podať iba v decembri, v januári už to nebude "podľa všetkého" možné, že k tomu majú mať ešte do konca roka "sedenie"... Takže zavádzajúcich či neúplných informácií a nejasností je ohľadom DNP veľmi veľa.

lulukus
20. dec 2011

poisonblu Mam jednu prosbu o radu. Ak som dna 1.8.2011 uzavrela dobrovolne nemocenske poistenie doplacane do maxima - nakolko aj pracujem. Dna 12.12. som prisla na to, ze som tehotna. Od 28.12. by som chcela ist na PN, pretoze sa necitim dobre, ako mam postupovat - aby mi materska bola vyplacana aj z dobrovovol.poistenia do maxima k povinnemu nemoc. poisteniu od zamestnavatela.
Teda môzem nastupit na marodku 28.12. - nemocenske budem brat len zo zamestnavatel.povinneho poistenia - dobrovolne si budem nadalej platit, kedze som este nesplnila podmienku 270 dni DNP? Uvazujem spravne? Aka bude potom moja materska? Ak by som na nu nastupila od 1.7.2012 - platila by mi z max VZ zratanim z povinneho a dobrovolneho? PN neovplyvni VZ?
Vopred dakujem za informaciu a pomoc. Lu

lulukus
20. dec 2011

@poisonblu Mam jednu prosbu o radu. Ak som dna 1.8.2011 uzavrela dobrovolne nemocenske poistenie doplacane do maxima - nakolko aj pracujem. Dna 12.12. som prisla na to, ze som tehotna. Od 28.12. by som chcela ist na PN, pretoze sa necitim dobre, ako mam postupovat - aby mi materska bola vyplacana aj z dobrovovol.poistenia do maxima k povinnemu nemoc. poisteniu od zamestnavatela.
Teda môzem nastupit na marodku 28.12. - nemocenske budem brat len zo zamestnavatel.povinneho poistenia - dobrovolne si budem nadalej platit, kedze som este nesplnila podmienku 270 dni DNP? Uvazujem spravne? Aka bude potom moja materska? Ak by som na nu nastupila od 1.7.2012 - platila by mi z max VZ zratanim z povinneho a dobrovolneho? PN neovplyvni VZ?
Vopred dakujem za informaciu a pomoc. Lu

janadl
20. dec 2011

@zuzana612 ja si teraz platím maximum, od 1.2 si dam balík z minima, budem mať nepretržite poistenie, a počítať pnka sa mi bude z roku 2011,,,, aspon tak som to ja pochopila...

iinka
20. dec 2011

@verushkokav ja robím v SP, a ja viem tak, že podpísal..

veonka
20. dec 2011

@iinka ahoj áno podpísal je to aj na jeho stránke prezidentskej, chcem sa ťa opýtať ked robíš v sp , ja chcem v januári podať odhlášku a aj prihlášku aby som mala dlhší čas na otehotnenie... máte nejaké interné pokyny, alebo proste nevieš či sa bude dať v januári na dnp normálne prihlásiť? nezastavia to prihlasovanie v januári? čo my slíš? ja mám 270 dní 9.1.2012 potom dám odlhášku a na dalsí den prihlášku. dík za radu. 🙂

veonka
20. dec 2011

@domeli to fakt sa to v januári už nebude dat prihlásiť? to by s nami pekne vybabrali. ja to chcem odhlásiť a prihlásiť... tak ako to bude dokeluuuuuuu???

kviotecek
20. dec 2011

ahotje
chcela by som sa vas spytat co mam robit mam z toho chaos ako vsetky ostatne
moj pripad je ze dnp si platim od od 2.2009 doteraz to znamena ze 270dni ma splnenych som teraz na RD od januara do jula som si platila najvyssie necelych 50e od augusta do decembra som si platila minimu to je tych necelych 15e na dalsi rok by som chcela otehotniet ale az niekedy po auguste ak by to bolo mozne (mala som cisarsky takez po dvoch rokoch by sme chceli druhe babo ) co mam robit aby mi vysla maximalna materska? a aby som hlavne mala na nu narok
dakujem vam vsetkym
al

majuskapal
20. dec 2011

Ahoj dievčatá, chcela som sa opýtať, od novembra som na PN, teda 2 PN, splnila som podmienku 270 dni. 14.3.2012 idem na matersku. Mám sa teraz odhlásiť a neplatiť alebo platiť naďalej? A ako to bude s materskou? Ja vôbec nerozumiem, asi som antitalent.

domeli
20. dec 2011

@veonka podľa mňa je to mylná informácia - veď keď raz zákon začína platiť 1.2., tak nie je možné, aby kroky v januári boli posudzované podľa zákona, ktorý ešte nie je účinný. To ako keby ten, koho nachytali v októbri, že má vypité za volantom bol stíhaný pre trestný čin, (keďže od 1.11.2011 je alkohol za volantom trestným činom) hoci dovtedy to bol iba priestupok.

poisonblu
20. dec 2011

@lulukus vsetko co pises je ok, pnka neovplyvni vz...ja to mam rovnako, ale si platim dnp az od 11/2011, som teraz pn, ale nie som este tehu

ada11
20. dec 2011

ja by som vás prosila o radu, nejedná sa o mňa, ale o môjho ocina, on si platí DNP, bol aj na PN, ke´dže je čiastočne invalidný dôchodca, tak zdravotné problémy má /bodaj by ich nemal/. koľko by musel platiť za balík z maxima, ? marodil s prestávkami rok, teraz si platí sústavne od polovici novembra, koľko mesiacov si musí platiť ten balík aby mohol ísť na PN /teda ak by vôbec mohol/

loulou
20. dec 2011

@poisonblu ďakujem za radu, ale čo ak už budem v januári tehotná, a zruším to a založím nanovo, lebo o dieťatko sa už snažíme, ako to bude potom už nestihnem platiť tých 270dní a aj tak budem skoro 100% na PN

poisonblu
20. dec 2011

@loulou z toho novozalozeneho DNP uz nemusis splnit tych 270 dni, iba 26 tyzdnov do nastupu na MD, co urcite splnis, ked budes mat klasicky priebeh tehu....ked vsak to DNP zrusis, a znovu zalozis, tak PN s DNP budes mat minimalnu, lebo nebudes mat tych 26 tyzdnov...

kviotecek
20. dec 2011

kviotecek ahotje
chcela by som sa vas spytat co mam robit mam z toho chaos ako vsetky ostatne
moj pripad je ze dnp si platim od od 2.2009 doteraz to znamena ze 270dni ma splnenych som teraz na RD od januara do jula som si platila najvyssie necelych 50e od augusta do decembra som si platila minimu to je tych necelych 15e na dalsi rok by som chcela otehotniet ale az niekedy po auguste ak by to bolo mozne (mala som cisarsky takez po dvoch rokoch by sme chceli druhe babo ) co mam robit aby mi vysla maximalna materska? a aby som hlavne mala na nu narok
dakujem vam vsetkym
al