Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janadl
4. jan 2012

@silviabn dakujem ti za odpoved... nebola som si ista či tých 26 týždnov nemusí platit do socialky....

silviabn
4. jan 2012

@kosska3003 kedze k 31.1 budes mat splnenych 270dni,tak k tomuto datumu Ti DNP automaticky zanikne a si v 8mesacnej ochrannej lehote na nastup na MD-co Ty vlastne aj dovtedy nastupis.Takze Ty uz nemusis nic robit.....

luna22
4. jan 2012

ked som na na rodičáku, platím si dnp a poôjdem na PN tak čo napíše doktor na PN tlačivo? Zamestnávateľa či iba DNP?

kosska3003
4. jan 2012

@silviabn diky moc si zlata a to ani nemusim ist na socialku ci tam mam radsej zajst

lin123
4. jan 2012

este raz sem davam link, kde to je pekne a zrozumitelne napisane:

http://www.porada.sk/t183141-ukoncit-a-zalozit-...

silviabn
4. jan 2012

@kosska3003 nie,nemusis nikam chodit,az ked si pojdes podat o MD z DNP ,alebo pripadne do nastupu na MD by si ostala na PN na rizikovom 🙂)

verushkokav
4. jan 2012

@lin123 no lin , mne sa to nezdá , podla mna je to v rozpore s Mihálovými tvrdeniami na jeho blogu , to kto je tá pani Motyčková ?

micikatka
4. jan 2012

ahojte. potrebovala by som radu. dnp som od 1.7.2010 od 1.8.2011 som si zmenila vz na maximum, a chcela by som sa spytat, ze ci od dátumu zmeny sa ráta tych 26 tyždnov pred nastupom na md alebo u mna to nehra rolu kedze som nonstop dnp. lebo podla toho mi to vychadza ze na md možem najskor nastupit az 31.1. ale sestricka ma chce uz vypisat na md 18.1. a ze ci to nejako ovplyvni moju matersku?

mimi321
4. jan 2012

Ahojte baby, čítala som rôzne názory, že pri DNP sa nemôže ísť na MD 8 týždňov vopred ale len 6 týždňov vopred. NEviete ako to je? Momentálne som PN od augusta a mám splnené všetky podmienky. 😉

tyli
4. jan 2012

@monika225 ja za celú tú dobu, čo som to platila, som to navyužila ani raz. áno aj mne by to automaticky zaniklo k februáru a keďže si tiež nemyslím , že otehotniem za mesiac, tak preto som si DNP zrušila a od januára zakladám nové. dúfam, že za to obdobie 270 dní otehotniem a dúfam, že sa mi aspoň čo to vráti...

elise
4. jan 2012

@mimi321 6 týždnov sa môže isť na matersku najneskôr ale najskôr 8 týždnov pred pôrodom

mimi321
4. jan 2012

@elise aj v prípade že som DNP niečo som čítala, že poistenci DNP môžu ísť len 6 týždňov, ale to sa mi nezdá.

elise
4. jan 2012

@mimi321 zákon hovori 6-8 nie je rozdelenie DNP a iní

mimi321
4. jan 2012

@elise dakujem 😉

danjelca
4. jan 2012

aký vymeriavací základ DNP ste si určili?
taký aby Vám to spoločne s materskou od zamestnávatela robilo tých cca 75O EUR?

elise
4. jan 2012

@danjelca ja mám vyšší ja mám 980 € lebo pri PN prvých 10 dni plati zamestnávateľ čo by z DNP z minima bolo málo a plánujem si zvýšiť na 1100 človek nikdy nevie čo bude treba to ešte maximálne využiť buduci rok si to uplatnim tu časť v dani ako odvody a dačo sa vráti zase

kosska3003
4. jan 2012

@silviabn diky ja to platim cez ucet tak asi este to vo februari musim zaplatit za januar ci este aj v marci

danjelca
4. jan 2012

@elise no ale tebe 1100 musí tvorit DNP základ plus zo zamestnania základ,nie?Nemožeš mat VZ z DNP 1100 a zo zamestnania ešte napríklad 700, či nie?

ufa
4. jan 2012

@bajti1234 dakujem 🙂 inak ja som bola dnes na socialke sa opytat tam maju totalny chaoz pvedali mi ze musim ist na danove ci sa nieco nezmenilo a na danovom ze sa to da len ak som zivnosnik a ja som zamestnana, tak sama neviem... este mam daky mesiac cas a potom skusim ist pre vypis vy si to budete uplatnovat aj teraz. cio uz si DNP neplatis?

elise
4. jan 2012

@danjelca musiš mať spolu maximálny vymeriavaci základ ale na tých prvých 10 dni pn od zamestnávateľa stratíš tak dnp sa ti vyrovná a ked si to ešte uplatniš v ročnom zučtovani tak napríklad mne 5 rokov vracaju 150 euro

elise
4. jan 2012

@danjelca DNP si môžeš daj aj z maxima a platiť si z maxima to že máš aj zo zamestnania je jedno iba pri čerpani dávaš 2 pn jednu zamestnávateľovi druhu do sociálnej poisťovne alebo 2 očr alebo 2 materske

nanku
4. jan 2012

@riami78 na PN chod hned ak chces a ak ta doktor vypise ... takto mozes mat PN az do nastupu na MD ... ziskas tym davky z PN a budes oslobodena od platenia .... len sa nezabudni od 1.2. znova prihlasti z maxima

nanku
4. jan 2012

@micikatka neviem isto no myslim, ze je to tak tych 26 tyzdnov .... ak ti to do porodu vychadza 6 tyzdnov tak sa daj vypisat na MD az toho 31.1. aby si mala MZ z maxima

ufa
4. jan 2012

@elise ahoj pozres mi prosim stranu kde si o tom pisala preklikala som to o dost dozadu a dako som nic nenasla 😖 dakujem 🙂

katavinka
4. jan 2012

Prosím Vás a kde nájdem, koľko sa po novom bude za ten balík platiť? Keby si dám najvyšší vymeriavací základ, koľko to bude mesačne?

chelonka
4. jan 2012

@elise
@danjelca
áno odovzdáva tlačívo 2jmo, ale dávka sa dostáva len jedna a pokiaľ má človek napr. zo zamestnania má nárok len na jednu dávku

pokial by mala napríklad zo zamestnania vymeriavací základ 600€ a z DNP by si doplacala zvyšok do do 1100€ teda 500€ zas by dostala jednu a tu istu sumu. Všetky peniaze idú zo sociálnej poisťovni pokial je PN nad 11 dní teda od 11 dňa myslím.

A to isté platí v prípade materskej ta je vyplacaná jednou dávkou zo sociálnej poistovne aj ked je zamestnana na materskej.
To že odovzda formuláre jeden u zamestnávatela a jeden do pistovne je iba koli istým formalitám.

veronka
4. jan 2012

@katavinka po novom z maxima 1081,21 € krásna suma 😅

danjelca
4. jan 2012

no ved to ak by bol príjem 600 € má zmysel doplatiť do VZ 1100...ak VZ zrátaný z DNP a od zamestnávatela prekročí sumu 1100- dávka vyššia nebude, len vy budete viacej platiť zbytočne

veronka
4. jan 2012

@mimi321 ako určí lekar, 6-8 tyzdnov vopred, zalezi od lekara

elise
4. jan 2012

@chelonka nie je to tak ak by si napríklad mala 500 eur u zamestnávatela dostávala by si iba z tých 500 eur od 11 dna zo sociálnej poisťovne ak máš aj dnp napríklad 500 euro tak by si dostávla z dnp od prvého dna pn vymeriavacie základy sa spočítaju a budeš dostávať dávku zo sumy 1000 eur (55% z vymeriavacieho základu je pn) ak by si dnp nemala mala by si siba pnku vyplatenu zo sumy 500 eur nie je to len formalita do jednej pn píšeš zamestnávateľa a du druhej píšeš ako zamestnávatela sociálnu poisťovnu a začiarkáva dnp-platiteľ