Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

roberta31
18. feb 2013

@maminka76 myslis to,že by nemal byt problem v tom,že som si založila nove DNP?

zalka
18. feb 2013

@mariettka27 no na to neviem odpovedať, môj názor ak porodíš pred nástupom na MD tak nárok nemáš.

mariettka27
18. feb 2013

@zalka ďakujem,aj ja si myslím,že potom nárok zanikne...aj keď je to na hlavu postavené,keďže budem v OL 😉

zalka
18. feb 2013

@mariettka27 no hádam neporodíš tak skoro ... a bábätko pekne počká

lucya89
18. feb 2013

@mariettka27 a preco by ti nemala byt priznana materska ked porodis skor?
na stranke SP:
Doba poskytovania materského
nárok na materské vzniká
-od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak pôrod nastal skôr, odo dňa pôrodu
- z ochrannej lehoty iba od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu alebo odo dňa pôrodu, ak nastal skôr

rianka7
18. feb 2013

baby prosim vas, kedy chodi PN z DNP na ucet? mam ju dostat prvykrat, tak teraz neviem, ci mi ju neuznali alebo ju posielaju az okolo 20.dna v mesiaci?

maminka76
18. feb 2013

@roberta31 nie, v tom by nemal byť problém, že chceš, zmeniť poberanie rodičovského príspevku na priateľa 🙂

roberta31
19. feb 2013

@maminka76 jaj,tak to robit nejdem.Uznali mi PN z DNP,aj z prace,aj RP

zalka
19. feb 2013

@roberta31 tak toto je super ...

roberta31
19. feb 2013

@zalka co myslis? to že to uznali?

zalka
19. feb 2013

@roberta31 že ti uznali PN aj z DNP aj z práce a aj RP dostaneš.

roberta31
19. feb 2013

@zalka no je to presne podla toho zakona.Ale ako som ti pisala vcera,že mam na to narok som si vybojovala až v Bratislave 😠

zalka
19. feb 2013

@roberta31 no nedala si sa zastaviť a to je dobré ... teraz si treba užívať bábo aj nové tehulkovanie.

roberta31
19. feb 2013

@zalka presne tak 🙂.Aj vdaka radam od vas,tu na MK!!!!!!!!! dakujem

denulka85
19. feb 2013

@rianka7 AHOJ JA SOM PN A BABETKO SA SNAZIME A DNP MI POSIELAJU STALE V POSLEDNOM VYPLATNOM TERMINE.... aj ked papiere odovzdavam nacas....

rianka7
19. feb 2013

@denulka85 a to je kedy posledny vyplatny termin?

denulka85
19. feb 2013

@rianka7 od 24ho do 27 ked dobre viem.... neviem podla coho to posielaju

rianka7
19. feb 2013

@denulka85 ok, vdaka 😉

mariettka27
19. feb 2013

@lucya89 niečo také som zachytila ešte minulý rok,keď som riešila pn,že tam rozhoduje aj jeden deň...radšej sa informujem skôr,ako si potom trieskať hlavu o stenu,že som sa neopýtala 😉 ...ak by to bolo ako si napísala (čiže z OL 6 týždňov pred pôrodom vzniká nárok alebo dňom pôrodu,ak nastane skôr),bolo by to super...ďakujem inak za reakciu 😉

mariettka27
19. feb 2013

@rianka7 pn z DNP chodí mne na účet 15 deň v mesiaci...ale prvý mesiac mi neprišlo nič,pani na sociálke mi povedala,že keď nie je celý mesiac,posielajú to až v ďalšom 😉 ..tak aby si nebola prekvapená ako ja,keď som bola pn od októbra a prvé peniažky prišli až v decembri....

eliska07
19. feb 2013

Ahojte,
chcela by som poprosiť o radu. Pri prvom dieťatku som pracovala a dobrovoľne som si platila aj to ďalšie DNP, aby som potom mala vyššiu materskú. Teraz ale viem, že sa to nejako menilo. Plánujeme s manželom ďalšie dieťatko, tak sa chcem opýtať, či sa mi oplatí zase sa prihlasovať na DNP. Ak áno, stále platí, že si to musím platiť minimálne 270 dní pred pôrodom, ale v akej minimálne výške? Predtým som si počítala rozdiel medzi platom a maximálnou výškou vymeriavacieho základu, z ktorého sa počítala materská. Ale ako je to prosím Vás teraz? Oplatí sa to ešte v tejto dobe riešiť? Stále je tá možnosť, aby sa mi to potom nejako nasčítalo, aby som dostala materskú aj z práce aj z DNP? Ďakujem za rady a odpovede.

mariettka27
19. feb 2013

@lucya89 asi ani nie,ale ja už mám v tom hokej 😀 ...

denulka85
19. feb 2013

baby neviete ak sa vydam pocas pn tak mi hrozi ze mi zoberu peniaze vsak?

domeli
19. feb 2013

@rianka7 nuž peniažky za PN z DPN chodia podľa toho, ako to spracujú - niekomu už 18. a niekomu aj 28. - ja som si raz telefonovala priamo pani, ku ktorej patrím, nakoľko bolo 27. a peniaze som nemala. Argumentovala iba, že idem v druhej várke, nakoľko toho majú veľa a nestíhajú rozhodovať v 30 dňovej lehote, ako to robili obvykle. Inak: na rozhodnutie majú čas až 60 dní.

denulka85
19. feb 2013

Baby neviete poradit ked som, teraz dpn a pojdem do roboty ma mesiac a dam sa zas vypysat tak musim platit zas 270 dni pdn aby som dostala. pn om od septembra

nanus83
19. feb 2013

zalka dobrý večer, chcela by som poprosiť o radu aj ja. Som na RD do jula 2013 so synčekom. Nepracujem. Od 16. decembra 2011 si platím DNP z maxima. Od zákona mi končilo v októbri 2012. Neprerušila som ho ale ďalej som si platila z max. asi 3 dni a na 4 deň som išla na PN na gynde. a potom u obvodného až doteraz. Okolo 22.2 ma už ide dr. vypísať. Myslela som si že v tejto dobe už budem tehu ale nejak sa nedarí ☹ tak plánujem že na budúci týždeň ukončím DNP. Chcela som sa ťa spýtať či by ešte bola možnosť keď otehotniem mať vyššiu materskú alebo to už bude pasé???Alebo mám si ho dať z minima??? Začala som si čítať aj príspevky tu na fóre ale je to strašne veľa informácií a že vraj sa udiali zmeny v zákone v DNP. Preto ťa prosím o radu. Ďakujeeem.

rianka7
19. feb 2013

@mariettka27 @domeli vdaka baby 🙂

zlatat
19. feb 2013

@roberta31 ahoj, dočítala som sa, že poberáš PN aj z DNPO aj z práce a popritom aj RD? 😕 Ja som boal podobný prípad - bola som na RD, PN z DNPO mi uznali, ale PN z práce nie, nakoľko som bola na PN počas RD - teda vedú ma papierovo ako PN ale mám ju neplatenú. A to som volala aj do BA aj k nám na pobočku sociálky a všade mi povedali tak, ako to mzdárka spravila.

zlatat
19. feb 2013

@nanus83 som zvedavá, čo ti kočky odpovedia - ja som na tom rovnako ako ty, len s tým rozdielom, že ako mi zo zákona skončilo DNPo prešla som na balíček z minima ale to som bola na PN od augusta do teraz s tým, že mi gyndoš do konca mesiaca chce ukončiť PN - ešte možno budem pokračovať s PN u obvodnej, ale asi dlho mi ju nebude môcť potiahnuť. Tiež som si myslela, že sa mi dovtedy - teda počas PN podarí otehotnieť, no žiaľ nejak to nejde.
A takisto uvažujem, čo robiť, či ukončiť po skončení PN DNPO alebo si to ešte pár mesiacov platiť z minima - platím si DNPO 5 rokov a bola by škoda, keby som nakoniec nemala nárok na MD - stále verím, že sa nám čoskoro podarí bábo