Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

nany100
9. dec 2011

@gapa čítala som tvoj príspevok, pre tie mamičky, čo spĺňajú podmienku 270 dní, ale nie 26týždňov...nie je mi to jasné, lebo som si platila od 26.4.2011 z minima a keď som zistila, že som tehu, tak som sa 21.9.2011 odhlásila a prihlásila nanovo z max.vym.základu...takže podmienku 270 dní splním 21.1.2012, ale pokiaľ sa to bude rátať od posledného prihlásenia, tak 270 dní budem mať niekedy v júni a to už bude bábätko na svete...z čoho by sa mi potom MD rátala? Musela by som DNP platiť až do toho júna a až potom by mi vyrátali materskú? To mi akosi nesedí 😖 ...alebo som ťa zle pochopila 😕

dia459
9. dec 2011

@gapa Ahoj! Potrebovala by som poradit prosim. Som zamestnana vyse roka a platim si DNP z maxima od konca septembra 2011 cize do 31. 1. 2012 snesplanam podmienku 270 dni. S priatelom planujeme dieta, lenze nevieme kedy sa mame zacat snazit aby nam vysla zvysena materska. Ak som vsetko dobre pochopila z clankov, tak si mozem doplatit DNP do 270 dna a to zo stareho vym. zakladu a aby som z toho mohla aj cerpat tak musim byt potom v ochranej lehote, cize otehotniet v mojom pripade do juna 2012. Dalsia vec je, ze mam robotu ktora bude vyzadovat pocas tehu PN a teda teraz neviem ze ak by som otehotnela a sla na PN napr. v marci ci by som mala narok na matersku, popripade ci by som mohla prerusit PN ked by som dosiahla tych 270 dni(pretoze podmienku budem mat splnenu len niekedy v juni) a dat sa znovu na PN v juni do toho 7 dna po ukonceni DNP a nasledne na matersku? Vychadzalo by to tak alebo nemam potom narok na matersku ak pojdem na PN pocas tehu?

silvinka666
9. dec 2011

@natalia6 cize Natalka, ked ja som si zrusila minimalne DNP k 18.10. a k 19. 10. som si dala maximalnu DNP, tak sa mi rata novych 270 dni od 19.10. a aj ked vyjde novy zakon vo februari, ja stale budem platit len 50e, nie 350e, a ked pocas tychto mesiacov otehotniem, tak mam maximalnu matersku? dobre to chapem?

miah
9. dec 2011

@silvia123 no to ma tiez moc nelaka, chodit sa prihlasovat a odhlasovat.. ale ked nebude ina moznost tak vyuzijem aj tuto 😠

natalia6
9. dec 2011

@silvinka666 ano.🙂 rata sa novych 270 dni, pocas ktorych mozes platit tych starych 50 €, ale narok na davku budes mat uz skor, ale nie z maxima (tu stale plati 270 dni za posledne 2 roky). narok na maximalnu matersku budes mat po uplynuti 26 tt od 19.10.:)

lola77
9. dec 2011

@ludinka ja som volala do sociálky a tam sa nevedeli vyjadriť, vraj ku DNP nedostali ešte nejaké vyjadrenie :-/

tanitta
9. dec 2011

ahojky... prosim o radu ....... ovplyvni mi vypocet podpory v nezamestnanosti to ze cerpam ocr zozamestnania?... sa to nejak odpocitava alebo sa berie do uvahy pre vypocet davky v nezamest. VZ aj keby mam odpracovany iba jeden den v mesiaci a z neho z toho dna??......... vdaka...

nany100
9. dec 2011

@natalia6 pár príspevkov vyššie som sa pýtala na niečo podobné...myslíš, že aj v mojom prípade si budem môcť doplatiť tých 26týždňov po starom? 270 dní budem mať splnených už 21.1.2012.

janadl
9. dec 2011

V stredu 14. decembra od 10.00 do 11.00 hod. bude HNporadňa organizovať on-line rozhovor so Sociálnou poisťovňou na tému: Materská a zmeny v nemocenskom poistení. V stanovenom čase sa môžete pýtať, čo vás zaujíma.

janadl
9. dec 2011

V parlamente 2. 12. 2011 schválená novela zákona o sociálnom poistení stanovila, že dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorej vzniklo toto dobrovoľné poistenie pred 1. februárom 2012, trvalo jej k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, je dobrovoľne nemocensky poistená aj po 31. januári 2012 do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní nemocenského poistenia. Keďže Vy už podmienku 270 dní máte splnenú, Vám dobrovoľné nemocenské poistenie, ak sa z neho neodhlásite skôr, zanikne zo zákona. Ak budete chcieť byť naďalej nepretržite dobrovoľne poistená, do 29. februára 2012 sa musíte na dobrovoľné poistenie prihlásiť spätne od 1. februára 2012 – avšak už komplexne na dobrovoľné dôchodkové poistenie, dobrovoľné nemocenské poistenie a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti. Zároveň poznamenávame, že legislatívny proces súvisiaci s novelou zákona o sociálnom poistení bude zavŕšený až zverejnením novely zákona v Zbierke zákonov Slovenskej republiky.
Informačno-poradenské centrum Sociálnej poisťovne

lubkasungirl
9. dec 2011

@mima595 inak navratilova na hnonline.sk to potvrdila, ze starym DNP a vznikom noveho sa odznova rata 270 dni -ona to tam odporuca 😉

mima595
9. dec 2011

@lubkasungirl - to nie je zle riesenie, porozmyslam, urcite je to lepsie, ako sa chodit stale odhlasovat a prihlasovat...pockajme do konca januara....bude viac nazorov....dufam, že prezidnet nepodpise tento bludny zakon.../aj ked sa vyjadril, ze podpise/

proste ma SER.E, že kopec zakonov, ktore su v parlamente viac ako pol roka. maju už schvalene 1.citanie, tak sa odsuvaju a nic sa s nimi nerobi a akurat tento zakon presiel, napriek tomu, že nikto s nim nesuhlasi 😠 😠 ...ani vlada, ani SMER, ani Brocka ☹ ☹ ☹ a schvalili to.....

luna22
9. dec 2011

ak napíšm do socialnej poistovne možem im poslat rodné čislo, nech sa presne na mňa kuknu?

luna22
9. dec 2011

@mima595 potrebuju peniaze a komu zobrať ako mamičkám a dať do obehu, že ešte aká dobrá vláda zvyšuje materskú ☹

mima595
9. dec 2011

@luna22 - mne nemusis vysvetlovat preco to robia, ja si viem spocitat 1+1, ale akym sposobom to robia...to mi vadi...že v pravnom state robia take narychlo veci... im unikaju inde miliony ...
že kopec mladych 18 Ciganov beru invalidne dochodky, to im nevadi....

luna22
9. dec 2011

@mima595 len je smutné, že media sa tým až tak nezaoberajú.

lubkasungirl
9. dec 2011

@mima595 mne pani na socialke povedala, ze vraj to schvalovali naschval tak potichu a narychlo, aby co najmenej ludia nad tym stihli spekulovat. Popravde-uz mam len obavu, aby znenie zakona nebolo ine, ako my to tu rozoberame... a je to svinstvo, co robia o nas bez nas. Kde sa Gašparko vyjadril, ze to podpise??? Sak raz budu prezidentske volby, nech sa tesi - a budeme tiez pamatat nato, k akej strane on patri....Lenze nam to DNP pôvodne uz nevrati...

mima595
9. dec 2011

@lubkasungirl - este v zaciatkoch, myslim, že niekedy v novembri to bolo...ale hladat sa mi nechce...
on už aj tak kandidovat nebude, jemu je to sumi fuk

lubkasungirl
9. dec 2011

ja nemôzem pozerat spravy, bo ma šlahne!!!!!!!!!!!!!!!!! to akoze odmeny 10 melkov idu z nasho DNP, ci coOOO??????????????????

lubkasungirl
9. dec 2011

@mima595 ale viem, k akej strane patri...zasa spasitel Fico je tiez "uuuuzasneeee" riesenie... 😒 😒 😒

martika32
9. dec 2011

ahojte,chcem vas poprosit o radu,ako to bude s nami,čo si platime DNP od r. 2010 a ešte sa nam nepodarilo otehotniet,to prideme akože o všetky peniaze? a ked otehotniem v r. 2012 z čoho mi vyrataju matersku? dakujem

timea777
9. dec 2011

Čo v prípade ak:
DNP si platím z maxima, všetky podmienky mám už teraz splnené (270 dni, nepretržité poistenie,...). Pokúšame sa otehotnieť.....POTREBUJEM VEEEEĽMI SUUURNE VYSVETLENIE:
1. alternatíva:
Od 15.12.2011 pôjdem na PN, som na PN do cca marca 2012 (dostávam maximum z DNP) a ak by som otehotnela napr. v marci (čiže počas obdobia poberania nemoc. dávky z DNP), ale na to nové DNP od 1.2.12 sa NEPRIHLÁSIM...... Čo po ukončení PN? Týka sa aj mňa tá ochranná lehota 8 mesiacov?
2. alternatíva:
Od 15.12.2011 pôjdem na PN, som na PN do cca marca 2012 (dostávam maximum z DNP) ale na to nové DNP od 1.2.12 sa NEPRIHLÁSIM...... a ak by som ukončila PN napr. k 31.3.2012 a mala by som nejaký iný problém a hneď by som šla na PN od 1.4.2012 (napr. iný lekár) ako sa to bude považovať? Ako ukončenie PN alebo nie? Poberala by som aj z tej druhej PN maximum z DNP?
ĎAKUJEEEEM

renata1973
9. dec 2011

Ja som písala na http://www.facebook.com/mpsvar, nech vidia, že nie sme hlúpe. Nech nám to vysvetlia, tak sa treba pýtať tam.

barenka007
9. dec 2011

@timea777 inak na toto som aj ja zvedava, lebo som na materskej, končí mi 9.1.12 a potom asi pojdem hned na pn. Mylím si, že kludne sa na balíček môžes prihlásiť pre istotu, lebo ked budes stále pn, neplatís poistné. Keby si sa neprihlásila, tak ti dnp, ako ho poznáme teraz automaticky zanikne. takže už by ti nepriznali max pn od 1.4. Ale to je môj názor, zatial neber ako návod.

milka24
9. dec 2011

@silvia123 aku dobu by som potom mala narok sa takto prihlasovat a odhlasovat kolko ocr a pn??

barenka007
9. dec 2011

@martika32 ked si si to doteraz nevykompenzovala na pnkách - tak áno prídeš. Pokial nebudes do 1.2.12 tehotná. Chod hned na PN a bud čo najdlhšie. tolko moja rada.

obedwix
9. dec 2011

žienky, podm. na DNP mam už splnené, na MD nastupim 06.02.2012. no ak mi zo zakona k 01.02.2012 dnp zanikne tak dufam že mi matersku priznaju,tak? manžel splna 270dní tento týžden, ak mu zanikne zo zakona dnp, plynie aj jemu ochranná doba? može počas ochrannej doby isť na pn alebo očr? dakujem

katrenka111
9. dec 2011

baby, ja si platím DNP od marca z minima a od júla som zacala z maxima, ževraj podmienku maxima splním v januári....ciže matersku by som mala dostavať už z maxima....
A som na PN môže to nejak ovplyvniť???

dicaa
9. dec 2011

POOoooooooORDATE PROSÍM
Takže keď som tehotná cca mesiac a dnp si platím cca 3 roky - avšak v r. 2011 z pol roka z minima a pol roka z maxima, materskú by som dostala z priemeru. Môžem sa teda odhlásiť a nanovo prihlásiť? Získam tak maximálnu materskú?