Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

sasena033
23. okt 2011

@katarina104 materske je 60% a trva 8 mesiacov 🙂

megan999
23. okt 2011

@radkovadanka je super, ze tympadom by uz DNP zrusit nemali, len ma mrzi, ze zrejme ani materska nebude zvysena a predlzena, je to v http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/...
,ako si napisala:
44. V § 48 ods. 2 sa slová „34. týždňa“ nahrádzajú slovami „40. týždňa“.
a
50. V § 53 sa slová „60 %“ nahrádzajú slovami „65 %“.
☹ ☹ ☹

natalia777
23. okt 2011

caute kocky, este jedna rada prosim 🙂 dnp mam od 1,8,2011 minimum platim zatial, je mozne ze si to mozem zajtra zmenit na maximum???? niekde som citala ze az po 6 mesiacoch ci???? 😕

jankohrasko
23. okt 2011

@natalia777 zmena sa da po 6 mesiacoch, ale da sa podat "odhlasku" a na dalsi den "prihlasku"

natalia777
23. okt 2011

@jankohrasko dakujem takze na to pojdem rovno takto, ze na druhy den tam opat pridem a poviem ze chcem sa opat prihlasit 😅

jankohrasko
23. okt 2011

@natalia777 ja som tak spravila, ale nedaj sa odbit, robi sa to tak, ze das "odhlasku" a na dasli den "prihlasku" na sumu, aku potrebujes. Teta za okienkom mi tiez tvrdila, ze "zmena" sa da az po 6 mesiach. Ale samozrejme moznost "B" Ti nepovie.. 😝 Drzime palceky 😀

natalia777
23. okt 2011

@jankohrasko diky som zvedava ako pochodim 🙂 nedam sa odbit 😅

poisonblu
23. okt 2011

kočky, ja neviem, či si mám začať platiť DNP, keďže od januára je možnosť, že budem bez práce...keď tak nad tým premýšľam, tak by mi stačilo začať platiť z maxima v januári, tak nebude ani súbeh, ale budem v ochrannej lehote (teda ak otehotniem uz tento rok)..a ak aj neotehotniem tento rok, tak od januára ako nezamestnaná si dám DNP z maxima a otehotnela by som až niekedy v marci....horšie bude, keď ma z práce neprepustia....ale to asi odídem aj sama, lebo mi to tam neskutočne lezie na nervy a som v strašnom strese z toho 😀

natalia777
23. okt 2011

baby neviete kde je formular na vytlacenie na nete? neviem to najst ........

jankohrasko
23. okt 2011

@natalia777 este radsej poznamenam, ze aby si dostavala max. matersku, musis mat splnenych tych 26 tyzdnov pred nastupom na MD, niekde par stran dozadu to tu bolo napisane 🙂

natalia777
23. okt 2011

@jankohrasko no ved kukam a kukam a zatial to nevidim nikde 😕

jankohrasko
23. okt 2011

@natalia777 http://www.socpoist.sk/616/1567s Registračný list fyzickej osoby

jankohrasko
23. okt 2011

@natalia777 je tam aj taky, kde sa da vyplnit v PC :D

natalia777
23. okt 2011

@jankohrasko dakujem 🙂

natalia777
23. okt 2011

@jankohrasko este jedna otazocka ked chcem dat to max, tak kolko mam napisat do tej kolonky vymeriavaci zaklad? 😅

jankohrasko
23. okt 2011

@natalia777 Maximálny vymeriavací základ, určený od 1. januára 2011 do 31. decembra 2011:
- maximálny vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie je v sume 1116,75 EUR,

Dobrovoľne poistená osoba platí poistné:
- dobrovoľne nemocensky poistná osoba platí poistné na nemocenské poistenie 4,4 % z vymeriavacieho základu;

jankohrasko
23. okt 2011

@natalia777 aj kalkulacka 😀 😝 😵 😉 🙂
http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-vypocet-po...

natalia777
23. okt 2011

@jankohrasko dikes 🙂

katka1912
23. okt 2011

@gapa
ďakujem, veľmi pekne za odpoveď

nany100
23. okt 2011

@natalia777 nemusíš sa jeden deň ísť odhlásiť a druhý prihlásiť...mne to spravili naraz...v jeden deň som sa prišla odhlásiť z minima a hneď som sa nahlásila z rozdielu max.vymeriavacieho základu a mojej hrubej mzdy 😉 ...načo by si tam behala každý deň? 😉

sjuzan77
23. okt 2011

ahojte, neviem si dat rady s problemom, ktory sa mi vyskytol a kedze na socialnej bola uzasne "informovana" a ochotna pani, obraciam sa na vas. od januara som si platila dnp, podmienku zaplatenia 270 dni som splnila 5.10.2011. 20. augusta ma lekar musel vypisat na rizikove, cize som uz 2 mesiace pn. teraz v piatok som brala na socialnu poistovnu 2. pn, ktoru mi vystavil lekar kvoli uznaniu naroku pn z dnp, ale tam uz dal datum 20.10. na socialnej mi tu pn zobrali s tym, ze na to nemam narok, lebo uz som vypisana od augusta, ze je to spekulativne konanie a vraj to este presetria, ale vraj na max. matersku mat narok budem. dost ma to zaskocilo a neviem ako mam teraz postupovat. vdaka za kazdu radu 😔

adika11
23. okt 2011

Ahojte, vie mi niekto poradiť, bude alebo nebude zrušené dnp?Ja som si ho bola vybaviť ešte s septembri ale ešte som nedala ani jednu splátku nakoľko nebolo isté či to nebude zrušené, myslíte si že je to veľký problém keď to doplatím ak by to nezrušili?A ešte prosím Vás je dôležité či je to zaplatené do 8 dňa v mesiaci alebo to môže byť aj neskôr?Ďakujem veľmi pekne za nejakú odpoveď a VAšU radu.

kisska
23. okt 2011

@sjuzan77 doterajsi postup bol taky, ze bolo treba jednu PNku ukoncit a pri najblizsej prilezitosti zacat druhu, kde si uplatnis narok na davku aj z dnp. Ja som sa ale castokrat stretla s tym, ze narok z dnp uznali aj bez prerusenia a hned ako ubehlo 270 dni dnp, zacali automaticky vyplacat aj tuto davku. Takze asi velmi zalezi od ochoty a zvykov na jednotlivej pobocke SP. S narokom na matersku mala teta pravdu. Prajem trpezlivost 😉

kisska
23. okt 2011

@adika11 poistne kludne zaplat. Vyzera to tak, ze ani dosluhujuca vlada sa nebude pustat do ziadnych reforiem, takze to zatial dalej pokracuje tak, ako to je. Rovnako je zatial otazne aj zvysenie a predlzenie mateskej od januara. Ked si chces uplatnit davku z dnp, je dolezite, aby si v SP nemala ziadny dlh. To byva casto dovodom neuznania davky aj po 10tich rokoch. Ja osobne tiez posielam poistne okol 8.-10. (hned ako pride draheho vyplata) a problem pri materskej mi to nerobilo... akurat tety vyuzivali plnu 60dnovu lehotu na spracovanie mojej ziadosti. Takze ako pisem vyssie, zalezi od individualneho pristupu tety, ktora ta ma na starosti.

sjuzan77
23. okt 2011

@kisska dakujem, viacere dievcata mi to pred tym tiez tvrdili, asi to bude fakt asi zalezat od konkretnej pobocky. u mna sa to prerusit neda, pretoze v mojom zamestnani nemozem byt ako tehotna. a tiez neviem, ci je mozne ukoncit 1 pn a od nasledujuceho dna zacat novu. este mam 1 dilemu, kedze ma zatial neuznali ako pn z dnp: dokedy si mam platit dnp, kym mi poslu odpoved, alebo do nastupu na matersku?

katarina104
23. okt 2011

@sasena033 si si istá, to nebude v novom zákone????

suezana
23. okt 2011

@kisska prosím ťa, si si istá, že nemôže byť ten dlh v sp? 😕 lebo mne sa stalo, že som sa nebola odhlásiť v sp - zároveň som poberala rodičovskú, aj pracovala - ja som nevedela, že to treba spraviť a keď som sa išla prihlásiť po dvoch rokoch - ostala som doma z práce a vtedy mi to povedali, že sa mám ísť, tak mi povedala, že veď som nebola ani odhlásená - takže aj oni platili, aj zamestnávateľ (??? neviem, či tomu správne rozumiem ☹ ) ale teta povedala, že nevadí, že mám dlh - že veď ešte budem niekedy pracovať 2 roky a to sa vyrovná..... dobre tomu rozumiem? dá sa to niekde zistiť cez počítač?

gapa
23. okt 2011

@kikusa8
materské sa bude rátať z vym.základu od začiatku prac.pomeru do dna pred vznikom pn (bacha, aby nebolo vela víkendov medzitým!!!), preto je podstatné aspon pár dní platiť nem.poistenie na začiatku pp.

nemocneské od 11dna pn sa bude rátať z vym.základov v r.2010 (predchádzajúceho kalend.roku) u iných zamestnávatelov ako u toho, čo ti pp trvá, tj. budeš potrebovať od oboch asi potvrdenie, možno si to vybaví soc.poistovna? nemám s tým skúsenosti ako to teraz robia.

bapi1
23. okt 2011

@suezana pozri na stránku soc.poisťovne medzi zoznam dlžníkov