Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

nexa
28. dec 2011

Ahojte. Snad mi niekto bude vediet poradit. Som na rodicovskej dovolenke s 18 mesacnym synom s tym ze moj pracovny pomer trva. Som tehotna 8 tyzden. Platim si DNP - podmienku 270 dni budem mat splnenu zaciatkom januara. Od februara by som chcela ist na rizikove. Je pre mna vyhodnejsie ukoncit rodicovsku a ist na PN? Budem dostavat PN aj z pracovneho pomeru aj z DNP?ALebo mam ostat na rodicovskej? a tiez budem dostavat PN aj z PP aj Z DNP? Dakujem za radu.

ingrid16
28. dec 2011

Ahojte, ja sa chcem opytat, ci je to zrusenie DNP uz definitivne, ci to uz bolo podpisane prezidentom.

gapa
28. dec 2011

@domeli
áno, máš pravdu, patrí tam PRI PRIHLáSENí DO 31.1.2012

dík za opravu 🙂
@kape

lenka290
28. dec 2011

Ahojte
prepáčte, asi položím stále tu istú otázku, ale nerozumiem tomu.
Ja si platím DNP 3 roky z dôvodu ak by som ostala tehotná, aby som mala lepšiu materskú ale bohužial tehotná ešte nie som.
Teraz som čítala, že DNP sa od 01.01.2012 už nemôže platiť samostatne ale urobili z toho balík, ktorý je už omnoho drahší, to znamená, že sa mám z DNP odhlásiť k 31.12.2011? A v januári znova prihlásiť, ale už by som platila ten drahší balík???
To som za tie 3 roky zbytočne platila štátu??? A nič z toho mať nebudem? Som SZČO. okrem DNP (35 €) platím aj povinné soci. odvody cca 110 €/mesiac.
Vie mi niekto poradiť?

tita201
28. dec 2011

@gapa ked mysliš ja mam na to iny nazor

poisonblu
28. dec 2011

@lenka290 prihlasis sa v januari opat, ale este po starom..novy komplexny balik plati od 1.2.2012...ked sa odhlasis zo stareho DNP a zalozis nove v januari, tak mas opat 270 dni na otehotnenie...

emogeon
28. dec 2011

@poisonblu tento VZ uz plati?... ci od roku 2012.... ja som za november zaplatila 49,13...

poisonblu
28. dec 2011

@emogeon plati od 1.1.2012

avalsorim
28. dec 2011

Ahojte baby, chcem sa spýtať chcela by som sa ísť ešte dnes prihlásiť do sociálnej poistovn,i aby som mala nárok na vyššiu matersku. Už mám zaplatených pár mesiacov, ale keďže som vtedy neotehotnela tak som si to po cca 6 mesiacov zrušila. Chcem sa spýtať ako to bude teraz so mnou? Budem si platiť po novom alebo po starom keď sa dnes prilásim a chcem si začať platiť?

lenka290
28. dec 2011

@poisonblu
Ked sa odhlásim k 31.12.2011 a v januári sa znova prihlásim budem platiť po starom? Nevzikne mi povinnosť platiť o februára už po novom?
Vlastne musím sa ja odhlasovať?

poisonblu
28. dec 2011

@lenka290 ak si chces predlzit DNP o tych 270 dni, musis sa odhlasit a prihlasit znovu, aby ti vzniklo nove DNP...po starom sa mozes prihlasit do 31.1.2012

veeron
28. dec 2011

@gapa Dakujem za odpoved. to znamena, ze ked sa odhlasim v jeden den a prihlasim znovu na druhy...plynie mi 26t a potom este 8 mesacna ochranna lehota?

poisonblu
28. dec 2011

@avalsorim prihlas sa od 1.1.2012, budes platit po starom...otehotniet potom musis do 270 dni, aby si mala narok na materske...samozrejme, ze musis dodrzat 26 tyzdnov nepretrziteho platenia ku dnu nastupu na MD

avalsorim
28. dec 2011

@poisonblu Ale ja už som tehotná, preto si to chcem platiť. som v 9tt. tak preto sa pýtam

poisonblu
28. dec 2011

@avalsorim aha, tak potom to uz nestihas, tych 26 tyzdnov do nastupu na matersku....

andrejkag
28. dec 2011

@poisonblu ahoj, môj manžel si platí dnp a 6.2.2012 bude mať splnených 26 týždňov, ak by hned nešiel na Pnku, tak si bude platiť ďalej po starom alebo od 1.2. už po novom??

avalsorim
28. dec 2011

@poisonblu a keby som bola len v 8 tak stíham?

jankaroy
28. dec 2011

Ahojte, platim si DNP od 1.7.2011, musim sa odhlasovat a prihlasovat nanovo alebo si mozem doplatit do 270 dni? Tehotna este nie som. Alebo lepsie by bolo platit si od januara zase 270 dni?

lenka290
28. dec 2011

@poisonblu
Aha tak ja som to už asi pochopila, ak si platím DNP a nie som tehotná, tak k 1.2.2012 mi toto DNP automaticky zo zákona zaniká. Môžem sa prihlásiť od 01.02.2012 na nové "DNP" ale už ako balík (nemocenké, dochodkove, poistenie v nezamestanosti), ALE ak sa teraz ohlásim z DNP a do 31.01.2012 znova prihlásim na DNP, budem platiť ešte po starom po dobu dosiahnutia 270 dní, to znamená, že budem mať ešte čas 270 dní na otehotnenie. Ak sa do 31.01.2012 neprihlásim bohužial predchádzajúce DNP zanikne a prihlásiť sa môžem už len na nové"DNP"
Myslím, že som to pochopila, správne, nie?

natalia777
28. dec 2011

@lenka290 dnp zanikne kazdemu kto ma splnenu podmienku uz 270 dni k 1,2,1012

lenka290
28. dec 2011

@natalia777
Ano to som pochopila, len teda vzniká otázka, môžem od januára platiť znova 270 dní?
Ak sa odhlásim a znova prihlásim? DNP som si platila 3 roky, takže 270 dní mám už splnených, t.z. že vo februári mi automaticky DNP zanikne.

natalia777
28. dec 2011

@lenka290 ano mozes tak to bude platit

lenka290
28. dec 2011

@natalia777
Ďakujem

nikolik2512
28. dec 2011

Ahojte potrebovala by som poradit som dobrovolne poistena od marca 2009,platim si stale s maximalneho vymeriavacieho zakladu,vyuzila som to pri dcerke,teraz som v 8 tyzdni tehotenstva a vyzera to ze budem mat rizikove,preto by som sa chcela opytat mam si vo februari zaplatit ten najvyssi balik?alebo sa ta ochrana lehota 8 mesiacov pre tehotne bude vztahovat aj na to ked budem vypisana na rizikovom a potom na materskej?dakujem pekne za radu-🙂

poisonblu
28. dec 2011

@nikolik2512 uz si tehotna, takze po zaniku DNP budes v ochrannej lehote, tak uz platit nemusis...podla toho co pises, mas splnenu aj podmienku 270 dni, aj 26 tyzdnov nepretrziteho platenia

petrife
28. dec 2011

Vopred sa ospravedlňujem, ak položím duplicitnú otázku, ale nechce sa mi čítať celú diskusiu. Doplácam si DNP do max. VZ, nakoľko som riadne zamestnaná. Takže by som mala mať nárok na max. materskú. Len sa chcem spýtať, okolo 19. januára by som mala nastúpiť na materskú a viem, že doktorka mi má vypísať nejaké papiere. Niekde som čítala, že to musí vypísať 2x - raz pre zamestnávateľa a raz pre sociálnu poisťovňu. Je to pravda? Aby som jej netvrdila niečo, čo nie je pravda a nevyzerala som ako blbec. A ako budem vedieť, čo je pre zamestnávateľa a čo pre SP? A ešte jedna otázočka, ako to bude teraz s tým DNP od 1.2.2012, pretože materskú mi vypočítajú z roku 2011, dá sa pokračovať len v tom doplácaní, alebo to mám zrušiť úplne alebo prestaviť na niečo iné? Chcem sa spýtať aj na SP, keď pôjdem zaniesť tie papiere od doktorky, ale či mi budú vedieť poradiť, to neviem. Ďakujem pekne za každú odpoveď.

oknosmas
28. dec 2011

@natalia777 znamena to, ze ked som dnp tiez uz daky ten rocik a tehotna nie som, tak mi to zanikne? ak by som nahodou otehotnela v pribehu nasledujucich mesiacov, tak nic z toho? mam sa prihlasit este v januari a ist "po starom" alebo sa prihlasit vo februari "po novom"? ako je to "po novom"? dakujem

katie.2906
28. dec 2011

Tak dnes som bola na sociálnej poistovni. Zrušila som k 31.12. a nanovo založila k 1.1.2012. Teta sa ma radšej ani nič nepýtala ani nič nepovedala. Ani sa ma nesnažila presvedčiť, že to nemá význam. 😉 Takže všetko OK.

kape
28. dec 2011

@gapa - veľmi pekne ďakujem. Takže 30.1.2012 sa odhlásim a 31.1.2012 sa nanovo prihlásim. Nemusím tam nechávať jeden deň bez DNP? A stále si môžem platiť tak ako je to teraz z minima, keďže pri mojom plate to doteraz stačilo na poskytnutie plnej výšky materskej.

nikolik2512
28. dec 2011

@mariro platila som si stale z maxima od 1.marca 2009 po splneni 270 dni som bola vypisana na materskej,od novembra 2009,pocas trvania som si neplatila a to som ani nemusela,hned ako mi skoncila materska zacala som platit zase z maxima,mne len ide o to ci budem mat narok aj na nemocensku davku a aj na matersku-🙂