Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

milena35
16. nov 2011

@datanka Nuz,este nic neschvalili.....ale ano,ak sa to schvali..zamestnane zeny si to nebudu moct platit.....noa k skupine nezamestnanych..ak to bude mamicka na RD..este to bude ako tak realne,nakolko je dochodkovo poistena statom.....a ja si skutocne myslim ,ze v nasom state je dobrovolne nezamestanych ,ktori budu schopni si platit balik naozaj minimum....

milena35
16. nov 2011

@toxity (1) Ak nemocenské poistenie trvalo nepretržite najmenej od 1. januára kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, do dňa, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

(2) Ak nemocenské poistenie zamestnanca vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

(3) Ak nemocenské poistenie zamestnanca pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky trvalo menej ako 90 dní od vzniku tohto nemocenského poistenia, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, okrem obdobia nemocenského poistenia dosiahnutého u zamestnávateľa, u ktorého vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

(4) Rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho základu zamestnankyne, ktorá bola preradená na inú prácu v období kratšom ako 90 dní od vzniku nemocenského poistenia, je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu.

(5) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu na určenie výšky materského zamestnankyne, ktorá bola z dôvodu tehotenstva preradená na inú prácu podľa osobitného predpisu,53) sa zisťuje ku dňu tohto preradenia.

(6) Ak nemocenské poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka, predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

(7) Ak nemocenské poistenie dobrovoľne nemocensky poistenej osoby trvalo najmenej 26 týždňov a vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka, predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

(8) Ak nárok na nemocenskú dávku vznikol v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu sa zisťuje ku dňu zániku nemocenského poistenia.

(9) Pri určení rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa § 26 ods. 5 nepoužije.

(10) Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, a obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia.

ktore
16. nov 2011

juj toho je vela.ja ked planujem babetko a chcem sa pripoistit a som nezamestnana tak kolko budem platit a aku dobu?a ked ostanem tehotna hned tak sa mi to uz bude ratat?chcela som strucne polozit otazku.tak tolko.

solinkarka
16. nov 2011

@ktore tiez som nezamestnana a platim si z max VZ t.j 49,13...a aby si splnila tych 270 dni tak spon mesiac pred planovanim otehotnenim

datanka
16. nov 2011

@ktore budes platit 49eur,musis to platit 270 dni pred porodom,tak treba zacat tak mesiac pred otehotneni,keby cosi 😉 tak je to teraz.ked schvalia ten vacsi balik pripoistenia,tak to vychadza,ze by si mala platit minimalne 128,alebo 130eur,neviem presne kolko to vychadza,ale takto nejako...tak by bolo lepsie,keby to zostalo po starom a nerypali sa stale vtom! 😀

datanka
16. nov 2011

a ked uz chcu schvalit tento paradny zakon,ze si to mozu platit len nezamestnane,mohli by nechat v tom aspon tie,co zarabaju min.mzdu,alebo stanovit nejaku hranicu,od akeho platu by sa to uz nemohlo platit....a ste po dnesnych spravach o nieco mudrejsie? 🙂 lebo ja nie 🙂 splietali nieco o neschvaleni rozpoctu a len ze nezamestnani si budu aj dalej platit odvody...o dnp som nepostrehla nic(na joj)

zuzanka751
16. nov 2011

@datanka pozerala som spravy a presiel vlastne Miklosov navrh na vyssi deficit ako Sulikov a kedze o zvysovani materskej a zmene dnp nepovedali nic, tak si mozeme len domyslat co bude... 😎

zuzanka751
16. nov 2011

@datanka pozerala som spravy a presiel vlastne Miklosov navrh na vyssi deficit ako Sulikov a kedze o zvysovani materskej a zmene dnp nepovedali nic, tak si mozeme len domyslat co bude... 😎

lucianak
16. nov 2011

Baby... ja si DNP platím od marca 2011, a každý mesiac dácam do tej blbej socky 35ečiek. Ak to zrušia, tak ma trafí. Ve´d som si to začala platiť s tým a isto aj každá z vás, že z toho niečo aj "kvpane". Čo teraz robiť??? Platiť to ďalej alebo to ísť zrušiť? Ja sa totiž v politike vôbec nevyznám, neviem, kto je v opozácii, ani v pravici.... či aké termíny to tam oni používajú 😀

zuzanka751
16. nov 2011

@lucianak zatial nerus a uz len musime cakat co vymyslia na nas "tam hore"

ktore
16. nov 2011

a ked neotehotniem uz vobec tak co???nic...keby som aspon vedela ze sa to podari...

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
datanka
16. nov 2011

@ktore no ved to to 🙂 aj ja keby som vedela,ci sa to podari...platim si to 4mesiace len,ale stale cakam,co s tym idu robit.o babo sa zatial este nesnazime,aj ked vekovo som to uz mozno aj presvihla 😉

natka1
16. nov 2011

Teraz som sa tu niekde dočitala už ani neviem kde 🙂 ani kto to pisal . Zistila som že mam asi problem vysvetlite mi to niekto prosím 🙂 Som zamestnana asi 10 rokov od marca tohto roku si platim DNP do maxima. Od augusta som na PN . bolo tu písane že sa to musí platiť 26 tyždnov z maxima že v tedy vznika narok na maximalnu PN alebo matersku ale ako tak počitam od marca do 1.8.. 26 týždnov nemam .ked je PN aky vymeriavaci zaklad sa počíta ja už som z toho blazon.Do materskej budem určite PN tak tych 26 týždnov asi mať nebudem . či ako to vlastne je ? mam isť ešte do prace na tie týždne čo mi chybaju ? prosím o radu 😔

zuzmor002
16. nov 2011

@toxity Mne tiež neprišlo rozhodnutie a som PN od 24.10., dokonca keď som bola zaniesť papiere k materskej a ukončenie PN-ky, tak mi povedali, že rozhodnutie aj PN-ka z DNP mi príde až v decembri!!!

zuzmor002
16. nov 2011

@katulikzlatulik No podľa mňa to treba hneď odovzdať, pozri si to ja tu: http://www.mojuctovnik.sk/index.php?option=com_...

lubka_to
16. nov 2011

@natka1 no ty si si to mala ešte platiť aj ked si na PN, pokial z toho nečerpáš....Ja som ostala v auguste tehotna a DNP mi začalo platiť až v polovici septembra, tak som bola na PN iba od obvodnej a august a polovicu septembra som si doplatila, ukončila marodku od obvodnej a dala som si novu marodku od ženskej....

natka1
16. nov 2011

ja si to platím až teraz v novembri 27 .budem mať 270 dní .tak ukončim marodku .a o nejake 3 dni sa dam znovu na PN a už budem pýtať dve tlačivá .niekde som čitala že musí byť aj ina diagnóza napísana ? ja len nechápem tych 26 týždnov 🙂

lubka_to
16. nov 2011

@natka1 no o tých týždnoch neviem nič, ja som si celu dobu platila jednu sumu.......Ja som prvu marodku ukončila a hned druhy den mi dala doktorka rizikové....Pokial by si tam mala nejakú medzeru, tak musíš isť bud do roboty alebo si zobrať dovolenku....

alicalilica
16. nov 2011

Baby chcem sa opytat na pripad mojej sesternice ktora si plati DNP od 1.5.2011....takze podmienku 270 dni splni koncom januara...co s nou ked to od 1.2 zrusia?? ako to bude s jej materskou na ktoru ma nastupit v polke maja...dostane nejaku?...ma sa prihlasit na cely ten balik od 1.2 a potom dostane max. matersku? alebo ma ist po splneni 270 dni na PN aby sa jej aspon nieco vratilo kedze je nezamestnana a DNP si plati z maxima...ako to je v jej pripade s tymi 26tt? .........uz nevieme comu mame verit...... diq za odpovede

natka1
16. nov 2011

@lubka_to no dovolenku už nemam asi do roboty budem musieť neviem pisala som do soc .poisťovne do poradne neviem ako to funguje či mi aj odpíšu uvidim hadam sa ozvu a budem mudrejšia 🙂 aj by som skočila na soc sa opýtať ale už ked som sa bola prihlásiť na DNP bola raka protivna hned na mna vyletela nechcela mi nič vysvetlit len mi dala kalkulačku do ruky aby som si vypočítala kolko platim ako zamestnana a kolko budem platit DNP . 😠 Tak nemam naladu tam isť.chovaju sa tam ako by to išlo z ich vrecka 🙄

kacenkaharris
16. nov 2011

Dievcence, ja to cele vobec nechapem. Ak si chcem zacat platit DNP kvoli materskej (nie som zamestnana) a chcem ju mat najvyssiu, tak si musim platit 49 eur celych 270 dni ci sa to da dako "obist" a cas z tych 270 dni platit menej? 😉

Je mi lepsie zacat platit DNP teraz v 2011 alebo az od 1.1.2012, ak chcem otehotniet v 2012?

Ak otehotniem pred julom (tj. nebude to este 26 tyzdnov platenia DNP v 2012), tak mi je lepsie zacat platit uz teraz alebo az od 1.1.? Ak otehotniem po juli (tj. viac ako 26 tyzdnov platenia DNP v roku 2012), tak kedy? Ci je to uplne jedno, ktory rok sa bude pocitat ako rok pre vymeriavaci zaklad?? Mne ide z toho prasknut hlava 😀

katka9900
17. nov 2011

@alicalilica este sa nestresujte, isto bude nejaka ochranna lehota, aj keby to zrusili. teda by si nemusela platit balicek od februara 😉 a najlepsie by mala, kaby isla na pn po 270 dnoch 😉

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dolina
17. nov 2011

@kaculiatko88 každý kto pracuje, je povinný platca nemocenského poistenia, takže dobrovoľne by si podľa toho návrhu už nemohol doplácať. Takže to vyzerá tak, že ak to títo pochábli schvália, tak je lepšie nepracovať. 😒

katka9900
17. nov 2011

@evamarek77 jasne, ze ano, teda ak nezrusia dnp k 31.12.,ale to je snad uz vylucene 😉

sisulik82
17. nov 2011

@kacenkaharris vymeriavaci zaklad sa pocita vzdy predchadzajuci rok, cize ak sa babo narodi v r. 2012 rozhodujuci je rok 2011, ale ak otehotnies napr. az v aprili a babo sa uz narodi v januari 2013, tak je rozhodujuci rok 2012...pytala som sa na to na socialke...

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dzudka
17. nov 2011

@toxity no ked sa das na PN a poberas PN tak budes mat aj minimum matersku kedze neplatis.....

@z.vrablova no neviem ci to tak je lebo keby to tak bolo ...radsej nech si zavola do socialnej poistovne....

gapa
17. nov 2011

@bronika
neviem, či ti už niekto odpovedal.
ale dni čerpania RD počas trvania prac.pomeru sa ti rátajú len pre nárok na materské, nie pred nárok na nemocneské z dnp. Tj. len dni čerpania MD sa rátajú pre nárok na nemocnseksé z dnp, ale tie už sú viac ako 2roky dozadu, tj. nárok na nemocneské bude až po uplynutí 270dní z dnp. Ale na druhej strane, nevylučujem, že by ti to niektorá pracovníčka možno aj uznala, lebo oni nie vždy zákony ovládajú.