Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ivuss01
12. okt 2011

@katula77 hlavna vec, ze ked sa na verejnost dostala sprava, ze sa ma dnp zrusit, a ti co nebudu mat narok pretoze nesplnia podmienku sa stazovali, a zrazu, ked vyzera, ze sa to necha tak, tak sa to urcitym ludom nepaci, co vlasne chcete? chcete aby sa to zrusilo alebo co????
a ako som uz vyssie spomenula, keby nekradli pre seba, tak dlhy byt nemuseli!!!! a je to jedno o aku vladu ide, len to, ze niekto kradne viac, niekto menej....

gerdusha
12. okt 2011

baby, mate niektora skusenost s tym, ze ste si platili DNP a museli ste ist na PN /napriklad chripka/...a mali ste uz zaplatenych tych 270 dni...ako sa potom postupuje? osetrujuci lekar mi da 2 PN? jednu pre zamestnavatela a druhu poslem do socialky? mate niektora konkretnu skusenost alebo vedomost?

milagros14
12. okt 2011

@gerdusha ano musis si vypitat 2pn a jednu zaniest zamestnavatelovy a druhu do tej soc.a ak budes pn aj dalsi mesiac musis si pytat aj dva listky na peniaze .

miriem
12. okt 2011

Ahojte baby, mam jednu otazku, mozno sa to tu uz riesilo, ale kym by som precitala cez 500 stran, uz by prisiel aj cas porodu 🙂 Takze moja otazka je: som zamestnana a minuly rok v oktobri som si zacala platit DNP. Podmienku 270 dni mam teda splnenu. Mozem si uz teraz DNP prerusit, alebo si ho mam platit az po nastup na matersku a prerusit az potom? Ide o to, ze som si nevsimla, ze pred 2 mesiacmi, ze mi skoncil trvaly prikaz (ale uz vtedy som 270 dni mala zaplatenych) a teraz neviem, ci to mam doplatit alebo uz netreba. dakujem za radu.

anib
12. okt 2011

@miriem ja by som na tvojom mieste urcite platila do porodu, stale ta beru dnp.ved si nedala odhlasku, a aby si vôbec mala narok na md,nesmies mat nedoplatok v soc.p. vacsi ako 5eur,takze bacha nato,lebo teraz uz mas!

zuzanamatko
12. okt 2011

ahojte,potrebovala by som poradiť: od 01.02.2011, si platím DNP z minima,som nezamestnaná takže iný vymeriavaci základ nemám.S mamželom uvažujeme o babetku a potrebovala by som poradit,čo mám spravit,aby som mala matersku z maxima,lebo viem ze ked si v roku 2011 platim z minima a v roku 2012,by som si platila z maxima a dieta by sa v tom roku narodilo,tak by mi materskú rátali z vym.základu,čo som mala v roku 2011,takže by som potrebovala zistit,či sa to dá ešte niako spravit,aby moja materská bola z maxima.
Ešte by som potrebovala vediet,ci ked som nezamestnaná a niekto by ma na mesiac v obdobi tehotenstva zamestnal,či by mi aj z tohto pomeru vznikol nárok ma materské,predchádzajú moje zamestnanie bolo od 21.01.2010 - 31.1.2011.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď

lin123
12. okt 2011

miriem kym si nepodala odhlasku, tak treba zaplatit, DNO je sice dobrovolne poistenie ale ked sa pren rozhodnes, je Tvojou povinnostou platit.

miriem
12. okt 2011

@anib @lin123 A neviete, ci to mozem doplatit spatne jednorazovo a bude to vybavene, alebo sa treba informovat, ci tam nenabehli uz aj nejake penale?

murinko82
12. okt 2011

Baby ako je to pri zmene priezviska treba to ist prehlasit a vypisat nove tlacivko ak ano da sa potom aj navysit DNP ked mi uplynula doba 6mesiacov na zmenu ?platim si to od marca 2011

ursula5
13. okt 2011

@murinko82 po 6 mesiacoch si môžeš navýšiť VZ a zmenu priezviska by Ti mal zahlásiť zamestnávateľ ak si není zamestnaná tak musíš ísť ty do SP a vypísať registračný list - zmenu 🙂 to môžeš urobiť naraz 😉

dzudka
13. okt 2011

Baby nerozculujte sa, nehadajte aj tak nic nezmenime a nic mi nezmozeme, musime len cakat...

a poviem pravdu ze sa mi nepacil ten navrh zakona ci novely co chceli zrusit DNP, preco aj tym co to platia roky ja som napr aj zamestnana bola teraz som na RD a mam ist znova na MD preco by som nemohla dostat spat svoje peniaze co som tam vrazila od zaciatku roku 2009 platim to nepretrzite tak preco by som nemohla dostat peniaze na MD.
Nepoviem tí ktorí to zneuzivali na PNky ze len sa prihlasili a sli PN ale co tí co si to poctivo platia preco by som teraz ked budem MD nemala dostat svoje peniaze .....
JA sa stale bojim ako to dopadne cela vlada a vsetko aj ten zakon ci novela ci co to bolo o tom DNP.

oskvarkaa
13. okt 2011

@miriem ja by som to zaplatila jednotlivo za kazdy nezaplateny mesiac lebo sa tam dava iny symbol o tom za aky mesiac to je... a zaplatit to urcite musis lebo sa musis odhasit najskorej aby si nemusela platit tym padom tam mas nedoplatok a nemala by si narok na tie davky v pripade materskej alebo PN... pozor na to...
penale asi nebyvaju ale mozno jekaka pokuta z omeskania neviem vzdy meskam max. 10 dni... skus sa na socialnu zajst opytat mozno ti daju moznost zaplatit to aj naraz...

oskvarkaa
13. okt 2011

@murinko82 treba sa ist prehlasit daju ti novy papier zo zmenenym cislom ustu ak si menila aj adresu a si zrazu v inom okrese... inak asi staci len nahlasit ...vyplnis tlaciko na mieste a ides.. je to otazka par minut... aspon u nas to tak bolo...a tiez mi povedali ze ziadnu pisomnu informaciu o zmene uz domou nezasielaju.. asi setria ;) (davala som im prekopirovat sobasny list a potvrdenie o trvalom pobyte- ale obcianku novu som este nemala alen ziadost o obcianku tak mozno preto...)

oskvarkaa
13. okt 2011

@dzudka aj ja sa bojim neboj ... dobre to dopadne.... mne sa tiez ta novela zakona nepaci ale zaroven si uvedomujem ze tuto vec treba nejako zmenit tak aby sa to presne ako pises nedalo zneuzivat inak si myslim ze na tomto produkte socialna poistovna rozhodne nestraca.... ved podporuje rast populacie a ma z toho aj prijmi.... hlavne ked statisticky je malo pravdepodobne ze si v dnesnej dobe poviem ze idem byt tehotna a zrazu som .. skorej vecsina zien ma s otehotnenim problem..... s tou PNkou je to horsie ale ak by to nejak upravili proti zneuzitiu tak aj to je podla mna prospesna vec pre niekoho s nizkym primom... ale ako sme uz z babamy vysie pisali takuto sluzbu ponukaju aj komercne poistovne a relativne podobne vyhodnu takze si myslim ze to nieje taky problem...

katula77
13. okt 2011

@ivuss01 ty si nic nepochopila, ved nech kradnu, mne to je jedno, ved po to sa ide do politiky, ale nech nenechaju za sebou dlhy, kolko raz ti to mam zopakovat! ved nech kradnu ale nech je vyrovnany rozpocet, nie to co robili oni, ok? nech daju aj 2000euro materskej pre kazdu zenu bez rozdielu, ale nech su nato prijmy, toto je sialenstvo co robia, najhorsie ze napisu ze je to socialne, to nieje socialne, to je komunisticke, ved ale co od nich aj ineho cakat.

marcela27
13. okt 2011

@ivuss01 ahojte dievcata...., uplne s tebou suhlasim...., tiez si paltim uz asi 2,5 roka dnp a nemozem povedat zeby som ho vyuzivala.., marodovala som raz a to iba preto, ze som otehotnela a mala som problemy ....,musela som byt v nemocnici a dlzka mojej marodky bola 4 mesiace (potratila som)....., je pravdou, ze poniektori si platia v v kuse vyuzivaju marodku ..... neravim ,ze ni eje potrebna zmena, ale vo vlade by si mali uvedomit, ze neda sa stopnut nieco len tak..... predstavte si ,ze si paltite nejku poistku v inej poistovni a ta si zrazu zmysli, ze to stopne ako by to bolo? nech urobia nejaku zmenu, ale s rozumom....., ved oni zacali uberat tam kde mali skoncit....., , politiku velmi nesledujem, ale myslite si ze za tejto vlady by nedoslo k veciam ku ktorym dochadzalo pri inych vladach....., (korupcia, ......)? ak si to myslite tak sa mylite, pretoze kazdy vzdy v provom rade mysli na seba...., taky sme my ludia ....., byvam v casti slovenska kde je takze najst si pracu a ked uz nejaku mate tak makate za minimalnu mzdu....., takze nie je to jednoduche......, a tym ze si clovek dal pnp myslel len na to ako neprist do dlhov ked bude nahodu chory...., takte tak....., zbytocne sa my tu budeme rozculovat kazda vlada si spravi len to co chce....., ale myslim si ze najprv by mali zacat od seba .....
pekny den :ň

skvele
13. okt 2011

@miriem rozhodne to treba doplatit, najlepsie zavolat alebo ist na socialku. Presne ako sa pisalo, pred tym ako lekar vypise ci uz MD alebo PN musis to mat zaplatene, rozdiel max. do 5 eur. Ja by som ti este poradila, ked ta vypise na MD, tak DNP netreba hned rusit,( pokial sa to v januari nezmeni). Pocas MD,PN aj osetrovacky sa platit nemusi, tak na co zbytocne rusit, zrusit mozes aj na konci MD.

skvele
13. okt 2011

@zuzanamatko s tym DNP to bude asi tak ako pises, neviem urcite. Ak sa ti da zamestnat, tak by to bolo fajn, z toho by sa ti zvysila materska, len sa mi zda, ze to musia byt aspon 3 mesiace pred MD. Davnejsie to bolo v telke, ked sa robili zmeny pre tento rok. Najlepsie ist na socialku a spytat sa, co by bolo najlepsie, za to nic nedas.

megan999
13. okt 2011

@sasettka dakujem velmi krasne 🙂 uz mam dve pn, snad mi davky priznaju a na nic som nezabudla
🙂

megan999
13. okt 2011

tiez sa pripajam do diskusie, nechcem aby zrusili DNP, pretoze som zamestnana a vdaka DNP snad budem mat omnoho vyssiu matersku. len by ma zaujimalo co bude teraz so zvysenim na 65% a s predlzenim na 40 tyzden. myslite, ze to do konca roka prijmu, alebo sa tym uz teraz nebudu zaoberat?

klaudialip
13. okt 2011

ahojte,prosim vas ako to je s tym DNP?treba platit uz aj to dochodkove a podporu v nezamestnanosti abo ako?to odsuhlasili alebo sa o tom len rokovalo.

chcela by som si platit,pretoze by sme chceli mat dalsie babo,tak aby som mala narok na matersku,a kedze som na RD,tak neviem vobec ako to funguje a ako sa plati.ak viete poradit budem vdacna

milena35
13. okt 2011

..prosim Vas..co sa stane ,ak sa omeskam s platbou dnp o 3dni...ja som na to uplne zabudla a zaplatila sek az vcera.....dakujeeeem

katuskaaa29
13. okt 2011

@milena35 podla mna nic

mima1
13. okt 2011

@oskvarkaa vyssie citam ze ja by som to zaplatila jednotlivo za kazdy nezaplateny mesiac lebo sa tam dava iny symbol o tom za aky mesiac to je...
ja som to dala platit cez IB znamena to ze kazdy mesiac tam mam zmenit symbol ci co? nerozumiem? o tom som nevedela ze sa meni. ja ze im staci datum ked je poslana platba

mima1
13. okt 2011

dost divne som to napisala ale hadam chapes

nejka41
13. okt 2011

Ahoj žienky!Chcela by som vás poprosiť o radu. Som dobrovoľne nemoc. poistena ale ešte som nepreklenula 270 dni chýba mi ešte 15 dni. Som v takej situácii že som začala po stimuláciou na ivf a necítim sa najlepšie a rozmýšľam že by som sa už dala vypísať. Ako bude postupovať soc.poisť? Je lepšie vydržať alebo to riešiť dovolenkou?veľmi pekne ďakujem za rady.

dzudka
13. okt 2011

@nejka41 no ak chces mat z toho vym. zakladu aky si si dala tak pockaj tych 15dni
lebo ak sa das teraz na PN budes mat len z minima...

spilo1
13. okt 2011

Ahojte, takže ohľadom DNP sa nič nemení a nebude meniť, keďže dnes Radičová zmietla Mihálovi zo SaS jeho návrh daňovo-odvodovej reformy zo stola. Super správa, ktorá bola podmienená pádom vlády 🙂. Čiže plaťiť môžeme nadaľej do max.vymer.základu.

sympa1
13. okt 2011

@nejka41 treba pockat, zatial dovolenku ako pises a pockat kym ti vznikne narok inak by ti ratali z minima ako pise
@dzudka

silvia123
13. okt 2011

Ahojte, mám možno trápnu otázku, ale zostala som si platiť DNP aj po materskej, pretože mám syna, ktorý má oslabenú imunitu a býva často chorý, ale keď poviem lekárke nech mi dá OČR-ku, tak na mňa pozerá akoby som od nej ktovie čo chcela. Chcem sa spýtať či mám vždy nárok na OČR, alebo to závisí od lekárky či mi ju dá? Akože keď si ju pýtam tak sa cítim akoby som robila niečo zlé, že zarábam na chorobe svojho syna alebo čo... je to také blbé proste, ale zase veď keď už si to platím tak asi by som to mala aj využívať občas nie?