Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

onellyo
7. apr 2010

anaj-janka!!!
ja si myslim ze sa ti neoplati navysovat,,,pretoze musis 6 mesiacov platit,,
a tak za tych 6 mesiacov dostanes dost,, a potom hned na matesku,,,
ani mnesa neoplatilo navysovat,,,mala by som mesacne len o dakych 30 eury
viac a nestalo mi za tych 6 mesiacov navysenia

lalia21
7. apr 2010

Prajem príjemný deň,
chcela by som od Vás radu-mám v tom trošku zmätok lebo zakaždým mi niekto povie niečo trošku iné.. 😅
Od 15.3.2010 som si začala platiť dobrovolne poistenie..takže:tých 270 dní si to musím platiť do dňa pôrodu alebo do dňa začiatku naroku na matersku dovolenku?vlastne tých 270 dní to bude u mňa niak v decembri-a ak by sa nám podarilo a otehotnela by som niekedy začiatkom júna,tak by som porodila niekedy vo februari..Len mna trošku metie to,že každý vraví že si to mam začať platiť minimalne 2 mesiace pred plánovaním..prečo?vlastne keby som porodila aj v januari alebo februari-v pohode by som to stihla však?platím si 47,72eur mesačne-a vraj materska bude 17 000 dačo..
Velmi pekne Vám dakujem za upresnenie a Vaše odpovede. A ono si to po tých 270 dnoch môžem zrušiť a budem mať aj tak nárok na matersku aj zvyšeny rodičovsky?dakujem 😉

lalia21
7. apr 2010

Ahojte babenky-mohli by ste mi niektora zodpovedať moje otazky vyššie a upresniť mi to prosím?Napr.Gapa,velmi pekne dakujem 😉

zuzin78
8. apr 2010

ahojte holky,
skoro vsetkemu rozumien co tu pisete, len jednemu nie, neviem kedy si mam zacat platit DNP na ziskanie max. materskej,/47,7€/
pisete ze musim byt poistena 270dni t.j. 9 mesiacov, tolko trva aj tehotenstvo. to mi staci len ked budem tehotna,alebo aspon mesiac pred planovanym otehotnenim? a este pisete o nejakych 26tyzdnoch? tomuto nerozumiem. ak mozete, napiste mi ako to je . dakujem velmi pekne. /o babo sa chceme zacat snazit v juni 2010/ 🙂

ivana899
8. apr 2010

lalia,
dnp si musis platit 270 dni pred porodom, teda den porodu musi byt minimalne 271. to, ze sa pise, aby si zacala platit 2 mesiace pred planovanym otehotnenim je preto, ak by si nahodou porodila v 7.-8. mesiaci, aby si stihla platit tych 270 dni. a kedze ty budes mat splnenych 270 dni uz v decembri, tak sa nemusis bat, ze by ti to nevyslo, ked chces otehotniet najskor v juni;) a ak by si bola na rizikovom, tak uz v decembri (po uplynuti 270 dni) mozes cerpat nemocenske vo vyske ako matersku- teda tych cca 600 Eur. a dnp si zrus najskor az po ukonceni materskej, lebo pocas pn a materskej sa dnp neplati, ale si stale poistena;) ... staci taketo vysvetlenie?🙂

zuzin,
dobre je zacat platit dnp pred planovanym otehotnenim, keby si porodila skor, aspon ten jeden mesiac;) tych 26. tyzdnov musis platit pred nastupom na matersku. niektore baby si platia minimalne dnp a ked zistia, ze su tehotne, tak si navysia dnp na maximum. musia to vsat stihnut do 6. - max. 8 tyzdna tehotenstva. potom sa rata 26 tyzdnov, aby mali narok na matersku. tehotenstvo trva 40tyzdnov- 8 prvych tt. = 32 tyzdnov... a 32 - 6 tyzdnov pred porodom (uz musis byt na materskej)= 26 tyzdnov.
... myslim si, ze je lepsie platit si mesiac pred planovanym otehotnenim plnu sumu, aspon potom nemas nervy ...;)

zuzin78
8. apr 2010

ivana899 dakujem velmi pekne . 🙂

gapa
8. apr 2010

standa82,
prepokladám, že v r2009 si nemala ani 1den žiadny vym.základ, t.j.čerpala si celý kalend.rok 2009 len rodič.dovolenku, žiadnu riadnu dovolenku, ani si nepracovala. V takom prípade sa ti bude rátať materské na 1kalend.den zo zamestnania ako 55% z jednej tridsatiny pravdepodobného VZ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD (vid § 57 ods.1 písm.a) + ods.2 Zákona o sociálnom poistení, ked nemáš v rozhodujúcom období (podla § 54 ods.1 Zákona o sociálnom poistení) žiadny VZ.. Daj si bacha na to u mzdárky, nech uvedie celomesačnú!!!!! mzdu. Sa jej opýtaj, čo uvedie, ked jej budeš dátať žiaost o materské. A opíš si tieto paragrafy.

gapa
8. apr 2010

majcik
🙂 fajn
maximá sú rôzne, záleží na rozhodujúcom období a pri uplatnení nároku z viac nem.poistení aj od miesiaca nástupu na MD.

gapa
8. apr 2010

anajjanka,
ak budeš poberať súvisle nemocenské z DNP a následne materské, tak je jedno, aký máš VZ počas poberania nem.dávok, aj tak sa toto obdobie vyníma pri výpočte, ak by bolo v rozhodujúcom obodbí.

Ak by si bola tehotná do 8tt ešte lepšie do 6tt (aby do nástupu na Md od nového prihlásenia uplynulo viac ako 26týž) a pred nástupom na MD by si bola aspon 1den bez poberania nem.dávky, tak by bola rada iná.

lalia21
8. apr 2010

ivanka-dakujem veľmi pekne 😉 no ono možno aj v polovici mája by sme sa začali snažiť-to by boli presne 2 mesiace od platenia..človek nikdy nevie kedy sa mu podarí otehotnieť,,, 😔 snád to nebude trvať dlho 😔 ale tak či tak,ak by sa aj podarilo hned v polovici mája,juni-tak by som porodila v januari,februari...ja len aby som sa nemusela potom stresovať že či mi to vyjde ak by sa nam podarilo hned...ale mala by som mať tu dvojmesačnu rezervu-tak to by som teoreticky už pri nastupe na matersku splnala tych 270dní...a ak by sa nam dlhšie nedarilo a napr.by mi vyšiel pôrod až niekedy v lete buduceho roku-čo by som mala spraviť?stále platiť tych 47,70 eur aj ked 270dni mi ubehlo už v decembri-alebo to ponížiť?a budem mať aj tak narok na najvyššiu matersku a aj vyšši rodičovsky? ešte raz dakujem 😉

gapa
8. apr 2010

nella27,
ak si nastupovala na MD 10.11.2009 a máš nárok na 28týž., tak mi vychádza poberanie materkého a aj nárok na materské do 24.5.2010, t.j. mala by si začať platiť za obdobie od 25.5.-31.5.2010 so splatnostou do 8.6.2010 a potom za jún do 8.7.2010 už za celý mesiac.
Ten dátum ukončenia si zistíš podla potvrdenie zo SP, čo budeš potrebovať ku žiadosti na rodič.príspevok (zájdi si pre tlačivo na UPSVaR). Kopiu tohto potvrdenia môžeš zaslať aj zamestnávatelovi/mzdárke k žiadosti o čerpanie rodič.dovolenky. Lebo mzdárky majú niekedy problém vyrátať presne dokedy je nárok na MD (moja to dodatočne opravovala podla tohto dokladu zo SP) a ten by mal byť totožný s obdobím poberania materského.

gapa
8. apr 2010

lalia,
ak sa nezmenia zákony, tak môžčeš v decembri do 31.12.2010 doručiť do SP zmenu vymeriavacieho základu na minimum (pozor nie odhlášku a novú prihlášku!!!). NOvý VZ bude účinný od 1.1.2011, ak to doručíš v decembri 2010. Pri nástupe na MD v r.2010 bude tvoje rozhodujúce obdobie, z ktorého sa bude rátať materské z DNP obdobie od prihlásenia do 31.12.2010 (samozrejme musíš splniť 270dní)

lalia21
8. apr 2010

Dakujem Ti krásne Gapa 😉 ono by asi bolo nezmysel že keby som aj porodila vo februari,a 270 dni mi dovrši v decembri-aby som platila tych 47,70 aj 2 mesiace do februara?alebo môžem to platiť ale viacmenej zbytočne?ja som bola len trošku zmätena z toho že keby som si to napr.2 mesiace pred pôrodom ponižila-či by som mala stale narok na to maximum,ale vlastne teoreticky ak by som mala termin vo februari tak v polovici januara alebo tak-by som šla na matersku-tak to by v tom pripade nevadilo nie?A ak by som šla po uplynutí 270dni na PN na materskej a čerpala by som z DNP aj tak by som mala narok na maximum materskej aj rodičovskeho?viem že to potrebujem vysvetliť po lopate,prepáč-no velmi sa do podrobností nevyznam 😅 Jedine len to že od 15.3.2010 si platim 47,70eur mesačne a 270 dni uplynie v decembri

nella27
8. apr 2010

dakujem gapa velmi pekne, a prajem pekny zbytok dna. 🙂

lalia21
8. apr 2010

NA PN som myslela v tehotenstve-nie na materskej-pardon

2danculik
8. apr 2010

Ahojte, nerozumiem celkom dobre jednej veci.
Ako sa dá navýšiť vymeriavací základ?
Mam minimálnu mzdu a chcela by som sa pripoistiť. Treba sa nejak dohodnúť so zamestnávateľom, aby mi zvýšil mzdu, alebo ako to funguje?

Dakujem Vám veľmi pekne
Dana

onellyo
8. apr 2010

2danculik 🙂 🙂
to ides na socialne a sama si platis
dobrovolne nemocenske poistenie
a najviac sa dava este v korunach 1350sk,,
alebo menej,,,

kvietok11
8. apr 2010

Ahojte. viete mi niekto poradit??? som na urade prace a zistila som,ze som tehotna. moze to byt max. 5tt. zamestana som bola bez par dni 3roky do 18.1.2010. chcem sa opytat :
- ci je treba si platit DNP, aby som dostala vyssiu matersku?
-ako by som si dala DNP,tak sa mi materska navysila aj na poistenie z byv.zamestnania??
-moze mi matersku ovplyvnit ´, to ze poberam podporu?

Dakujem
PS: hadam,ze ste pochopili co sa pytatm,lebo ja uz som z toho magor.

rubinka
9. apr 2010

Nuž ja viem k tomu povedať len jediné, ak budeš mať termín pôrodu v roku 2010 tak za rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej sa ti berie príjem za rok 2009. Takže je zbytočné platiť DNP lebo ich rok 2010 nebude zaujímať vôbec. Teda ak by si si platila DNP tak v poistovni by to tak brali. Že rozhodujúci je rok 2009. Ako to ovplyvňuje poberanie podpory a prihlásenie sa na úrad práce, to žiaľ neviem.

kvietok11
9. apr 2010

no ahojte.
dakujem za odpoved. 🙂 bola som sa pytat na soc. poistovni a tam ma z jedneho okienka posieli do druheho kde mi pani povedala,ze ona nevie ako to bude....ze zakony sa menia, a ze ak by som bola zamestnana a este by som si platila aj DNP,tak mi to budu pocitat iba z NP od zamestnavatela...
potom som jej povedala,ze uz som neni zamestnana a na to mi povedala,ze sa to potom nejako zratava(tak sa to pocita teraz ),ale ze zakony sa menia a nevie ako to bude do mojho porodu.
Tak ani srnka netusi ako to vlastne je a bude. Ja som si dala aj to DNP a uvidime-vsak hadam nic nestratim.
😀

rubinka
9. apr 2010

Vidím, že všade sú strašne múdre tie úradničky, na čo tam akože sú ked nevedia nič poradiť 😕 Podľa mňa tebe je zbytočné platiť to DNP, prednosť má vždy poistenie zo zamestania a ty ked si celý rok 2009 pracovala tak toto budú brať do úvahy.

gapa
9. apr 2010

kvietok,
velmi rozumne. Dúfam, že si sa prihlásila z maxima!
Zákony ti ozaj nikto nemôže garantovať, aké budú platiť v den nástupu na MD, to je podstatné.

Ale aby si vedela, máš nárok aj na nemocenské, ak by si hned teraz ochorela alebo bola riziková. Síce by ti platili len z minima, ale by si nemusela platiť poistné. A ak nastúpiš na MD až po uplynutí 26týž. od prihlásenia na DNP, tak sa ti materské bude rátať z tzv. rozhodujúceho obdobia, ktoré je obvykle predchádzajúci kalendárny rok (ako je písané vyššie) ale to platí len pri dlhodobom nemocenskom poistní, ktoré vzniklo pred predchádzajúcim kalend.rokom, čo nie je tvoj prípad. Tvoje nem.poistnie vzniklo dajmetomu 8.4.2010, t.j. ak nastúpiš na MD v oktobri v rozmedzí 16-30.10. (čo vychádza pri PTP 11.12.2010), tak sa ti bude rátať materské z obdobia 8.4.2010 - 30.9.2010. Ak sa zákon nezmení.

gapa
9. apr 2010

určite sa nebude rátať materské z r2009 a vymeriavacích základov z tvojho zamestnania, ktoré skončilo v 1/2010

gapa
9. apr 2010

dni z tohto "ukončeného" zamestnania ti však pomôžu splniť potrebných 270dní NP.

kvietok11
9. apr 2010

Gapa si velmi zlata,ze si mi aspon nejako poradila,lebo fakt na tej socialnej som sa nic nedozvedela. Dala som sa poistit z maxima a chcem sa opytat ci aj materska bude pocitana potom z toho maxima?? Cize z byvaleho zamestnania sa mi pripocita tych par dni,aby som mala 270dni poistenia?? a po 26tyzdnoch materskej budem mat narok aj na vyssi rodicovsky prispevok?
Este raz sa ti chcem podakovat za info 😵

standa82
9. apr 2010

Gapa veľmi pekne ďakujem. Nemala som žiadny príjem za rok 2009, nečerpala som dovolenku. Bola som len na RD.
Ešte že ťa máme.
Mohla by mi vyjsť materská mximálna, keď si platím aj DNP z VZ 789 eur?

lalia21
9. apr 2010

gapa alebo p.Mihal-tie zákony okolo DNP sa menia vždy len na začiatku roka?ono ked si teraz platím od 15.marca DNP maximum-t.j.v decembri bude 270dni a oni by to napr.v januari zrušili a ja by som mala vo februari termin pôrodu-patrilo by mi to? Dakujem

marpado
9. apr 2010

dobry vecer gapa chcela by som sa spytat na moju situaciu som zamestnana a od 2.1.2008 som nastupila na matersku dovolenku a nasledne na rodicovsku, zacala som si platit DNP od 15.1.2010 cize mi to vychadza do oktobra aby som splnila tych 270 dni a chcem sa spytat platit by som nemusela pri PN takze malo by to nejaky vplyv na matersku keby som november a december bola PN? a nemusela vlastne platit, a ak by sa mi podarilo ist na matersku v r.2011 tak by mi uz stacilo platit z minima? ak som to dobre pochopila neviem ci to nieje spekulacia dakujem velmi pekne za tvoju odpoved s pozdravom 😉

marpado
9. apr 2010

poprosim otazka pre gapu este som zabudla kedze som na MD uz len do 1.1.2011 ako by som mala postupovat so zamestnavatelom pocula som o nejakej podpore po materskej po prerobeni nevies nahodou kolko treba prerobit alebo co vyuzit kedze malu nemam kde dat a do skolky mi ju zoberu az v septembri 2011 dakujem 😖

veronika32
9. apr 2010

Ahoj Gapa. Vidim, ze mas prehlad, tak by som sa ta chcela spytat : toho casu som na rodicovskej, pred porodom som bola riadne zamestnana a vlastne stale som v pracovnom pomere, len na rodicovskej. Dieta ma dva roky. Planujeme druhe , a tiez som pocula o pripoisteni alebo tak nejako. Je pravda, ze ked si zaplatim maximalnu ciastku cca 50,- eur, budem dostavat dve materske??? /od zamestnavatela aj z toho poistenia / ???. Pocula som uz tolko odpovedi a strasne sa lisia, tak neviem ci si platit celu ciastku, ci iba ciastku do maximalnej vysky /rozdiel medzi tym, co plati zanestnavatel a maximalnou materskou/ alebo ci to vobec platit ... 😉 Tiez som totiz pocula aj nazor, ze ked idem z materskej do materskej nebudem poberat matersky prispevok /toho pol roka/, ale ze hned idem na rodicovsky prispevok ...