Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mariposita
5. apr 2011

@anelisa Tak si budem musiet teda zistit ako to u nas funguje, mozno je to fakt individualne....

anelisa
5. apr 2011

@mariposita jaaaj, precitala som este raz poriadne Tvoj prispevok, ak ide o DNP, neviem poradit, ale ja by som to poslala co najskor. Ja som poslala mzdarke za seba obidve PN-ky okamzite, ona to poslala na socialku.

gapa
5. apr 2011

Zákon o sociálnom poistení
§ 227
Práva a povinnosti poistencov a príjemcov dávok

(1) Poistenec a poberate dávky majú právo
a) uplatni si nárok na dávku a nárok na jej výplatu,
b) požiada Sociálnu poisovu o vydanie potvrdenia o nároku na dávku, o nároku na jej
výplatu a o jej sume.
(2) Poistenec a poberate dávky sú povinní
a) preukáza skutonosti rozhodujúce na vznik, trvanie, prerušenie a na zánik sociálneho
poistenia,
b) zúastni sa na kontrole posudzovania spôsobilosti na prácu poas trvania doasnej
pracovnej neschopnosti,
c) zúastni sa na posudzovaní poklesu schopnosti vykonáva zárobkovú innos na úely
poskytovania dôchodkových dávok a poklesu pracovnej schopnosti na úely
poskytovania úrazových dávok,
d) zúastni sa na posudzovaní predpokladov na opätovné zaradenie do pracovného
procesu na úely pracovnej rehabilitácie a rekvalifikácie,
e) dodržiava lieebný režim urený ošetrujúcim lekárom poas trvania doasnej pracovnej
neschopnosti,
156
f) zdržiava sa poas doasnej pracovnej neschopnosti na adrese uvedenej v žiadosti
o priznanie nemocenského,
g) oznámi Sociálnej poisovni ukonenie doasnej pracovnej neschopnosti do troch dní odo
da skonenia doasnej pracovnej neschopnosti, ak doasná pracovná neschopnos
trvala viac ako desa dní,
h) plni alšie povinnosti ustanovené týmto zákonom.
(3) Poistenec je povinný príslušnej organizanej zložke Sociálnej poisovne
preukáza skutonosti rozhodujúce na vznik nároku na dávku, trvanie nároku na dávku,
zánik nároku na dávku, nároku na jej výplatu a jej sumu. Príjemca dávky je povinný do
ôsmich dní oznámi príslušnej organizanej zložke Sociálnej poisovne zmenu
v skutonostiach rozhodujúcich na trvanie nároku na dávku, zánik nároku na dávku, nároku
na jej výplatu a jej sumu. Ak bol poistenec alebo príjemca dávky písomne vyzvaný príslušnou
organizanou zložkou Sociálnej poisovne, aby preukázal tieto skutonosti, je povinný výzve
vyhovie v lehote do ôsmich dní odo da doruenia výzvy, ak organizaná zložka Sociálnej
poisovne neurila inú lehotu.
(4) Poistenec a príjemca dávky sú povinní príslušnej organizanej zložke Sociálnej
poisovne do ôsmich dní písomne oznámi zmenu mena a priezviska a príjemca dávky aj
zmenu adresy, na ktorej sa zdržiava; poistenec uvedený v § 15 ods. 1 písm. c) až e) je
povinný do ôsmich dní písomne oznámi poboke príslušnej poda miesta svojho nového
trvalého pobytu zmenu miesta trvalého pobytu a dobrovone nemocensky poistená osoba,
dobrovone dôchodkovo poistená osoba a dobrovone poistená osoba v nezamestnanosti sú
povinné do ôsmich dní písomne oznámi poboke príslušnej poda miesta ich trvalého
pobytu alebo prechodného pobytu zmenu miesta trvalého pobytu alebo prechodného pobytu
alebo zrušenie povolenia na trvalý pobyt alebo povolenia na prechodný pobyt.
(5) Lehota na splnenie povinností poda odsekov 3 a 4 je zachovaná, ak doklad
preukazujúci skutonosti uvedené v odseku 3 a písomné oznámenie o skutonostiach
uvedených v odseku 4 sa v ustanovenej lehote odovzdali na prepravu poštou, odoslali faxom
alebo elektronickou poštou.
(6) Doklad preukazujúci skutonosti uvedené v odseku 3 alebo písomné oznámenie
o skutonostiach uvedených v odseku 4 odoslaný faxom alebo elektronickou poštou, ak nie
je podpísaný zarueným elektronickým podpisom poda osobitného predpisu96) alebo
urobený v súlade s dohodou poda § 186 ods. 2, treba potvrdi písomne najneskôr do troch
dní odo da jeho doruenia Sociálnej poisovni.

Priznávam, že netuším, ako je to pri vzniku PN z dnp, či pre vznik PN platí tiež tých 8dní, ako pre nahlásenie zmeny.

mariposita
5. apr 2011

@anelisa Cize ty si poslala mzdarke PNku aj normalnu urcenu pre zamestnavatela a aj PN na DNP a ona ich poslala do Socialnej poistovne? U nas sa teraz takmer vsetci na mzdovom a personalnom pomenili a ani neviem poriadne za kym mam ist, aby som zistila co mam kedy urobit.

anelisa
5. apr 2011

@mariposita ano, aj normalnu aj DNP PN-ku som poslala mzdarke, tak som bola s nou dohodnuta, ale citala som na diskusiach, ze baby vacsinou PN-ku na DNP nosia rovno do socialky, takze tento moj sposob bol asi skor vynimka. Ved sa v praci popytaj, urcite sa dopatras k zodpovednej osobe 😉

murinko82
5. apr 2011

Ahoj Gapa,chcem ta poprosit o radu a zaroven mam niekolko otazok .....Ide o to ze od 02.03.2011si platim DNP vo vyske 18,51 tak som si to vypocitala ja a aj na socialke mi to takto vypocitali no a o pol roka si to chcem ist navysit na maximum cca 50 eur tak chcem vediet ze ci si to mam ist navysit a aku by som mala matersku ? este viem ze si to musim platit 270dni (chcela by som otehotniet az koncom roka aj ked viem ze sa to neda planovat ) ale tuto podmienku by som mala splnit .Dalsia vec je ta tu som sa docitala ze sa to pocita rok pozadu co je na tom pravda ?a este by som chcela vediet ako sa to pobera ci len pocas MD a ako dlho alebo aj pocas PN ak by som mala zdravotne problemy pocas tehotenstva. Posledna otazocka neviem ci je to kacica ale pocula som ze chcu DNP zrusit v pripade ze by to zrusili a ja si to platim uz pred zrusenim ci budem mat narok na matersku a ci sa to bude dat navysit .Je toho vela ja viem ale nemam nikoho kto by mi poradil a na socialke sa k tomu moc nevyjadruju ked sa opytam .Velke dakujem 🙂

mariposita
5. apr 2011

@anelisa dufam ze najdem tu zodpovednu 🙂 dakujem ti v kazdom pripade za pomoc (aj ostatnym babam), budem si musiet tuto diskusiu poriadne pozriet, aby som vedela co s tym DNP aj do buducna. Kedze stale len platim a tehotenstvo nikde, zrejme by bolo rozumnejsie na nejaky cas platenie prerusit, ci nie? Pockam este na vysledky laparoskopie nech viem ci mam v blizkej buducnosti realnu sancu otehotniet...

anelisa
5. apr 2011

@mariposita nie je za co, ved aj tak si sa v podstate nic nedozvedela 😅 hlavne, nech sa cim skor zadari 😵

marion
6. apr 2011

Ahojte mamicky.Neviete mi poradtit, ci sa mi opalti dalej si platit DNPO, nakolko za chvilu mi konci MD a idem na rodicovsky. Zatial som si platila maximum, ale neviem ci si ho znizit, alebo ci sa mi to opalti radsej zrusit. Ako to je ked som na RP a ochoriem. Budem dostavat PN? Alebo ak mi ochorie dieta mozem ist na OCR?

Dakujem 🙂 🙂

katarina104
6. apr 2011

ahojte, neviete či sa budú meniť aj odvody na DNP?

hrasko3
6. apr 2011

@mima595 Vdaka.

lietadlik
6. apr 2011

@gapa
ahoj, ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Prepáč, že som sa neozvala už skôr ale momentálne nemám prístup na internet.
Ešte raz vďaka. ahoj

lea1333
7. apr 2011

babi a viete mi poradit kde by som stiahla tlacivo ked sa chcem dat pripoistit aby som nemusela dvakrat behat do socialky aby som to mala uz vyplnene dakujem 😉

katy1986
7. apr 2011

Krásny večer prajem dievčatá,
prosím poraďte mi prosím..(som nezamestnaná)platím si DNP od júla, takže 1. apríla budem mať splnených 270 dní (+pár dní navyše)....termín pôrodu mám 5.septembra....Chcem sa dať vypísať PN od cca polovice apríla, kedže mám splnených 270 dní, tak nárok mám.....chcem sa ale opýtať, že z akého vymeriavacieho základu sa mi bude počítať (aj pn, aj materská)...platím si z max. VZ, čiže každý mesiac 49,10 eur...mm mi hovorí, že z VZ minulého roka, takže to znamená že od jan. sme si to mohli znížiť - čiže sme mohli platiť z min. VZ?
Ja som si to už pozerala aj na stránke soc. poisťovne, ale ja tam tomu nerozumiem 😅 ja by som to potrebovala vysvetliť tak polopatisticky 😅
Ďakujem Vám dopredu

penelope10
7. apr 2011

@katy1986 ano z maximalneho dostanes PN, teda z roka 2010. Stale si to mozes znizit 😉

andrejkaz
8. apr 2011

ahojte baby...mozem poprosit o radu?od 12.1. si platim DNP z min.VZ a s najvacsou pravdepodobnostou som tehu,akurat idem ku dr. 🙂 ,tak sa chcem spytat,ze ak by sa tehu potvrdilo (mal by to byt zaciatok 6-teho tyzdna) tak mam ist na socialku a podat odhlasku trebars s pondelkovym datumom a zaroven prihlasku s utorkovym s max. VZ (takto nejako mi to vysvetlovala ta pani tam,ked som tam bola v januari),alebo ako to spravit aby som mala co najvacsiu matersku?dakujem za odpoved

penelope10
8. apr 2011
katy1986
8. apr 2011

@penelope10 Ďakujem ti veľmi pekne 🙂

katkak88
9. apr 2011

Ahojte baby idem sa opýtať vás , lebo na sociálke sú ochotné pani.Od 1.3.2010 si platím DNP z min VZ.................v októbri...teda 1.10. 2010 som si podala odhlášku a 2.10.2010 prihlášku z max VZ.........................som tehotná a od 1.3.2011 som na PN........................mám nárok na maximálnu matersku?podľa mňa áno.........................a ovplyví mi PN výšku materskej???na materskú by som mala nastúpť niekedy v júli...................termin mám 10.8.2011?a mám si platiť DNP až do nástupu na materskú???

kisska
9. apr 2011

@katkak88 podla mna mas narok na max. matersku. PNku ti sice pocitaju z minima, kedze posledne ddnp netrva 26 tyzdnov, ale vysku materskej ti to neovplyvni. Ak si uplatnujes nemocensku z dnp, od nastupu na PNku nemusis platit poistne a narok na max. vysku ti zostane. Prajem prijemne tehulkovanie 😉

ginepra
9. apr 2011

Ahojky. Mohol by niekto poradiť? Keď som nastúpila do zemestnania popri rodičovskom (naň som nastúpila z iného zamestnania, tam mi popri RD PP ešte trvá), mám automaticky nárok na PN a OČR z terajšieho platu? Keď si platím DNP ale nemám ešte 270 dní, nemám nárok aspoň na OČR z DNP? Príp. neplatí mi nejaká ochranná lehota z býv. zamestnania, pre prípad tej OČR, príp. PN? Pani na sciálke čosi splietala, ale že nevie presne :(

ginepra
10. apr 2011

Prosím... 🙂

mamim
10. apr 2011

ahojte, chcem sa s vami poradit ohladom dnp. Momentalne som na rodicovskej dovolenke.Stale som zamestnana ale nepracujem.Od marca 2008 si platim dnp vo vyske 14,60 eur. V novembri 2009 som nastupila na matersku dovolenku, takze som mala peknu vysku materskej / z poistneho, ktore platil zamestnavatel aj z dnp /. DNP som nikdy neprerusila, stale si platim 14,60 eur. Moja otazka je: buduci rok planujem ist opat na matersku a chcem opat cim vyssiu matersku. Kedze som na rodicovskej, z coho sa mi bude pocitat vyska materskej? Asi by bolo najlepsie, aby som si zacala platit dnp z maximalneho vymeriavacieho zakladu, co je cca 1100,- eur, co by predstavovalo mesacne cca 50,- eur. Len neviem, ci uz teraz si musim platit dnp z max. vym. zakladu alebo staci ked si to navysim az buduci rok.

miriamr
10. apr 2011

@mamim ak Ti PP trvá, tak nemusíš platiť z max. Materská sa Ti bude počítať zo zamestnania + DNP.

aeneas
10. apr 2011

@gapa Zdravim ta Gapa, chcem sa spytat este raz na zaklade tvojej rady, ci si mam podat odhlasku a znova druhu prihlasku z maxima, alebo len urobit zmenu na maximum?

nemko
11. apr 2011

caute kocky,
prosim Vas vedeli by ste mi poradit? Som nezamestnana a minuly rok som si platila do soc.poist. dobrovolne nem.poistenie, teraz som tehotna a chcela by som to zacat platit aby som mala z toho matersku.Neviete ci sa to da, ked ano aka suma je idealna na platenie aby som mala slusnu matersku.Z uradu prace nepoberami ani cent.Dakujem vam.

lazika1
11. apr 2011

@nemko ako dlho si si platila dnp?

nemko
11. apr 2011

vtedy 7 mesiacov a teraz by som chcela zacat znova

lazika1
11. apr 2011

To staré poistenie sa ti priráta k novému. Tak ti stačí dať prihlášku, najlepšie z maxima a po uplynutí 26 týždnov budeš mat nárok na PN a následne na materskú z maxima.