Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
23. nov 2013

@lesik na max. DNP je suma 1179 eur a PN bude minimálna prvých 26t .. ak vznikne PN po 26t poistenia tak tá bude maximálna.
min. DNP je 393 eur a PN z toho je minimálna

lesik
23. nov 2013

@zalka Prepac Zalka,ze tolko otravujem.Ale ak by som bola na PN az do nastupu na matersku a zvolim si sumu 1179 budem mat potom maximalnu matersku?

zalka
23. nov 2013

@lesik ak si tehotná max. v 6-8 t tehu , a ráta sa to od posledného menzesu, tak áno. V opačnom prípade ak si tehotná dlhšie nedostaneš max. MD, lebo nestihneš splniť podmienku 26t poistenia ...

nienna
23. nov 2013

@zalka Dobrý deň, prosím mohli by ste mi potvrdiť či som správne pochopila moju situáciu? DNP som si platila od januára do decembra 2012 z maxima. Teraz sa mi konečne po dlhej dobe podarilo otehotnieť, som asi v 5 tt, keby som sa šla teraz znova prihlásiť na DNP a pôjdem na PN aby som nemusela platiť (mám rizikové tehotenstvo), budem mať nárok na maximálnu materskú? Mám sa hned prihlásiť z maxima? Veľká vďaka za radu

lesik
23. nov 2013

@zalka Tehotna este nie som.Chystam sa na zakrok umeleho oplodnenia a ten budem mat okolo 5.decembra.O tyzden nastupujem na PN,kvoli injekciam a chcem si aj trosku oddychnut a pripravit sa na zakrok...Preto sa vlastne chcem dat aj pripoistit,aby som mala vyssiu PN.

zalka
23. nov 2013

@lesik tak potom by bolo asi výhodnejšie sa poistiť aby v prípade úspechu otehu ... bol VZ vyšší .. teda MD ..
ak si zamestnaná, tak sa prihlás na rozdiel maxima 1179 a tvojej hrubej mzdy ...

@nienna áno hned z maxima 1179 eur sa prihlás, zaplať 1-2 dni a môžeš ísť na PN .. PN bude minimálna 216e a MD potom ak začne po 26t poistenia maximálna.

nienna
23. nov 2013

@zalka fúha takže ja dostanem aj PN? s tým som ani nepočítala....a tých 1179 eur je suma, ktorú by som teoreticky platila mesačne za poistenie? No som zvedavá, ako sa budú tety v SP tváriť ked im zahlásim že chcem toľko platiť 🙂 a znamená to teda, že keby som nedajbože porodila predčasne do 32 tt tak materská nebude?

lesik
23. nov 2013

@zalka No aj som si myslela,ze to tak spravim.Takze zhrnutie postit sa DNP na sumu 1179 a tiez dochodkovo tak isto.Teda rozdiel maxima a mojej hrubej mzdy.

zalka
23. nov 2013

@lesik no dobre si myslela 🙂 a samozrejme poistiť sa treba na balík poistení NP a DP .

@nienna tých 1179 je VZ a z toho sa mesačne platí 414,41 eur ... čiže za 1 den cca 14 eur ... a ak porodíš skôr ako uplynie 26t od prihlásenia .. tak MD bude ale len minimálna ...

nienna
23. nov 2013

@zalka mesačne 414,41 eur z maxima? 😕 minulý rok ked som si platila z maxima tak mi povedali že mesačne mám platiť vyše 1000 eur....tiež som šla na PN, čiže som neplatila, ale ajtak som prekvapená

zalka
23. nov 2013

@nienna lebo si dala max. na dôchodkové poistenie .. ale pre max. MD a PN stačí suma 1179 eur lebo aj tak sa z vyššieho neplatí PN a MD ...

nienna
23. nov 2013

@zalka wau, tak to je super 🙂 dalšia vec ktorú mi tety na úrade nepovedia, veľká vďaka 🙂 pekný deň

zalka
23. nov 2013

@nienna no veru nepovedia, lebo im vyhovuje povedať časť pravdy ale nie celú ... 🙂 rado sa stalo

1karuska
24. nov 2013

Ako to teraz je z DNP?Ak chcem mat co najvyssiu MD tak si musim zaplatit cely balik DNP co je okolo 400e a platit tu sumu 9 mesiacov,aby som mala najvyssiu matersku??? Ja som si platila este po starom a teraz veru neviem ako sa to zmenilo.... ☹ dakujem za info

zalka
24. nov 2013

@1karuska presne ako píšeš sa to zmenilo ...

1karuska
24. nov 2013

skratka co robit ak chcem mat co najvyssiu matersku????momentalne som na MD a dostavam rodicak...platila som si DNP od roku 12/2012 270dni....uz neplatim a nemam DNP...este info k mojej otazke....dodavam 😔

zalka
24. nov 2013

@1karuska upresni kedy ti DNP skončilo?

1karuska
24. nov 2013

no myslim ze v auguste 2012 my skoncilo DNP teda som uz potom neplatila (sorry som sa tam nejak sekla v datume a roku, uteka to) a zacala som platit december 2011 mala som vsetko splnene teda aj podmienku 270dni....

zalka
24. nov 2013

@1karuska pozri bez presného dátumu sa nepohneme ... lebo od skončenia poistenia je 15 mesiacov takých , kedy sa d á staré DNP využiť ... a iste chápeš kedže je koniec novembra, tak nemôžem tušiť či už 15m prešlo alebo máš ešte den dva čas na to prihlásiť sa na DNP a využiť to staré .... a si na MD alebo na RD? Kedy sa narodilo dieťa ?

1karuska
24. nov 2013

DNP mi zacalo presne 8.12.2011 a babo sa narodilo 18.1.2013 som uz na RD...
@zalka

zalka
24. nov 2013

@1karuska no stále neviem dátum skončenia DNP ... ale odhadujem, že skončilo 3.9.2012 .. a kedže je dnes 24.11.2013 tak si ešte v lehote 15 mesiacov ... LTT to lížeš ... takže na tvojom mieste ak chceš využiť DNP .. tak sa zajtra prihlás na DNP a chod v utorok na PN tá bude platená a odvody platiť nebudeš musieť .... ak to urobíš o týždeň dva neskôr tak už ti nič nepomôže a budeš musieť platiť 270 dní , až potom bude nárok na platenú PN ...
min. VZ je 393 eur platí sa 130,27eur cca 4,50 eur za deň
max. VZ je 1179 eur platí sa 414,41eur cca 14e za den

1karuska
24. nov 2013

2.9.2012 mi skoncilo DNP, prepac som z toho debil....takze ta prosim aby si mi to napisala po lopate.....pomalsie mi to zapina 😀 cize ak chcem vyssiu matersku mat pri druhom babu a este nie som tehotna tak sa mam ist prihlasit do soc.poistovne a hned na druhy den pojdem na PN sice neviem s cim,ale nieco sa mozno najde....budem normal dostavat love a ak chcem mat teda co najvyssiu MD tak si musim platit sumu 414e ???

zalka
24. nov 2013

@1karuska áno presne tak ... na PN ísť nemusíš ... ale ak chceš využiť ešte to DNP čo si platila v roku 2012 tak sa musíš prihlásiť lebo ochorieť môžeš kedykoľvek ... a ked si na PN tak neplatíš, ak na PN nesi tak platíš sumu 414,41eur mesačne ak sa prihlásiš z maxima ...

1karuska
24. nov 2013

a to kolko mozem byt na PN?a to fakt ani euro nebudem platit na PN ako sa prihlasim??

1karuska
24. nov 2013

@zalka a ked mi skonci PN tak sa mam odhlasit a nebudem platit tiez nic???Dakujem krasne si zlata 🙂

zalka
24. nov 2013

@1karuska 52 týždnov môžeš byť na PN ... no treba sa jeden den prihlásiť .... a druhý ísť na PN .. a za ten 1 den treba zaplatiť 14e cca ...
a prihlásiš sa presne tak isto ako si sa prihlásila v roku 2011 na RLFO , akurát sa prihlásiš okrem nemocenského poistenia aj na dôchodkové ... hej a ked ti skončí PN tak sa treba odhlásiť .. mimochodom máš to natestno takže ak ti PN skončí skôr ako po 270 dnoch .. tj. 9 mesiacoch tak potom ti budú chýbať dni poistenia .. aby si to mohla ešte využiť ...

nienna
25. nov 2013

@zalka prosím skúsite mi poradiť? čítala som si tlačilovo na prihlásenie DNP - vyhlásenie, kde sa píše : Vyhlasujem, že v súvislosti s podaním prihlášky na dobrovoľné nemocenské poistenie a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti nie som k uvedenému dátumu povinne poistený(á) v inom členskom štáte Európskej únie (EÚ), ani v Nórskom kráľovstve, Islandskej republike a Lichtenštajnskom kniežatstve, a ani vo Švajčiarsku.
😕 No a môj problém je, že manžel pracuje v luxembursku a mňa, kedže som nezamestnaná a on je akože môj živiteľ, tak ma priradila poisťovňa na jeho luxemburskú poistku, ale kartičku mám aj všetko stále riešim cez Všeobecnú zdravotnú tu na slovensku. Tak teraz fakt neviem či mám nárok založiť si DNP...

zalka
25. nov 2013

@nienna no to neviem podla mna máš právo .. skús napísať do SP cez kontaktný formulár ..

nienna
25. nov 2013

@zalka skúsim, ďakujem 🙂

zalka
25. nov 2013

@nienna napíš potom čo ti odpísali aby keby niekto hladal tak našiel do budúcna 🙂