Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

dzudka
28. júl 2011

a mne poradi dakto ?
dzudka mam prosbu
DNP platim od r. 2009 februara vkuse ale momentalne tento rok som si znizila na minimum lebo som uz nepredpokladala ze budem tehotna kedze maly ma len 9mes.
no a chcela by som mat najvyssiu matersku uz zo vseliakych zdrojov som zistila ze by som stihala sa odhlasit a nanovo prihlasit od augusta s najvyssim vym. zakladom ( prosim kolko to je a kolko sa plati mesacne ?) a stiham do materskej platit tych 26tyzdnou a jeden tyzden mam k dobru
myslite ze to mam risknut teda odhlasit a prihlasit....bude sa mi ratat aj predchadzajuce poistenie alebo ako to je ?
Dnes o 13:23 • Odpovedz • •

kisska
28. júl 2011

@dzudka ak si tehotna menej ako 8 tyzdnov, tak to stihas. maximalny VZ je v tejto chvili 1116€ a poistne je 49,10€. Predchadzajuce poistenie sa ti bude pocitat do dlzky poistenia, tak keby si potrebovala PNku, tak mas narok z dnp. Aj ked sa ti davka bude pocitat len z minima(nove poistenie netrva 26 tyzdnov), materska uz potom bude maximalna. Drzim palce

lucia.kl
28. júl 2011

@cigaretka5 tak ja som prípad toho, že to tak nebolo, v roku 2009 som išla na PN zo zamestnania a v roku 2010 z DNP a nebol s tým žiaden problém...

zuzanamatko
28. júl 2011

@cigaretka5
Dakujem za odpoved,ale este by som potrebovala vediet,ze ked si chcem platit maximum,tak mam podat odhlasku a na druhy den sa prihlasit,alebo mam len zvysit Vym.základ.
A este by som potrebovala vediet,či ked si platim minimum napr. 1 rok a potom by som ostala tehotna,tak co musim spravit aby som mala maximálnu matersku a ci staci platit 26 tyzdnov aby som mala maximum
Ďakujem

cigaretka5
28. júl 2011

@lucia.kl ked ides na PN alebo matersku alebo OCR potrebujes tolko potvrdeni kolko mas poisteni a datum PN je zhodny vsade

cigaretka5
28. júl 2011

@zuzanamatko ved to mas v prispevku predtym, ak si budes platit cely kalendarny rok 2011 maximum DNP a pojdes na matersku 2012 tak budes mat maximalnu matersku, ak dnes skoncis zajtra zacnes z maxima budes si ho platiti 26 tyzdnov a na MD pojdes 27ty tyzden budes mat maximalnu matersku

cigaretka5
28. júl 2011

baby toto mi vysvetlite- kocka je zamestnaná od 09/2009 v 04/2010 menila robotu , od 02/2011 aj DNP do maxima , nástup na MD 09/2011 - stíha 26 tyzdnov z DNP a teta na socialke jej tvrdi ze jej chyba 11 dni a ze si ma naj st zamestnanie na tých 11 dni aby mala materskú .......Nerozumiem

zuzanamatko
28. júl 2011

mozno cerpala pn,alebo ocr a preto jej chyba tych 11 dni,aj ked neviem ci to tak moze byt.
Ja som bola dobrovolne nemocensky a dobrovolne poistena v nezamestnanosti a cerpala som 4 krat ocr,a teraz mi prislo rozhodnutie na podporu v nezamestnanosti a kvoli tym OCR mam o 3000 mensi vymeriavaci zaklad,lebo mi vratili z tychto poisteni preplatok,aj ked predtym my povedali ze to nema vplyv. Kazdy to pocita inač

monicska
28. júl 2011

ahojte baby 🙂 citam tu na fore otazky a odpovede ohladne DNP ale akosi sa v tom celom stracam 😢 mam par otazociek a dufam ze mi s tym poradite ... 🙂
romyslame s manzelom nad babatkom a chcela by som, ak by sa dalo poberat max. matersku, len nie su mi niektore veci uplne jasne. Od skoncenia skoly pracujem nepretrzite, takze si platim povinne nemocenske poistenie. ak by sa nam to podarilo na matersku by som nastupovala buduci rok (2012). ale DNP by som si chcela zacat platit uz tento rok. Ako by sa mi vypocitala materska, kedze moj vymeriavaci zaklad za rok 2010 pre nemocenske poistenie bol vyssi ako v roku 2011, z coho by sa to nakoniec pocitalo?
Vopred dakujem za kazdu odpoved 😀

pauli1
28. júl 2011

@adrioska tak aspon to, ak mi vratia za každý mesiac navyše ktorý si platím, radšej budem platíť. aj uradnička vravela, že radšej platiť až kým mi nepriznaju aj matersku. potom požiadať o preplatok. a ano som na PN aj z DNP, ale to mi neuznali takže vlastne asi nie som, len zo zamestnania.

monicska
28. júl 2011

A este mi uplne nie je jasna dalsia vec ☹ 🙂 ak si budem platit min. 270 dni DNP ale nebude sa nam darit mat babatko a ja si to zrusim, budem mat aj tak narok na max. matersku, ci nedostanem vobec nic. Iba ak si budem platit dalej DNP?

nika12
28. júl 2011

sledujem tuto temu a "skladam klobuk" pred kockami, ktore tak ochotne odpovedaju na otazky ... podla mna viac ako polovica sa pyta na to iste a pritom by stacilo nalistovat len par stran dozadu a urcite by ste si mnohe nasli odpovede na vase otazky 🙂 nic v zlom, len moj postreh 😉 ale este ze su tu take zlate kocky, co odpovedia na to iste aj x krat 🙂

adrioska
28. júl 2011

@monicska toto som minule pisala jednej kocke tu na MK, snad Ti to pomoze, tyka sa to Tvojej 2. otazky:
"a co sa tyka zapoctu obdobia, ked chces mat narok na PN/matersku z DNP, tak sa posudzuje, ci si za posledne 2 roky mala platenych aspon 9mesiacov, takze ci Ti tie peniazky prepadnu alebo nie, zavisi od toho, kedy by si isla na PN-ku/matersku. Napr. isla by si na PN-ku 1.9.2011, tak sa bude posudzovat obdobie od 1.9.2009 do 31.8.2011 a v tomto obdobi musis mat platenych DNP aspon 9 mesiacov, aby si mala narok na PN-ku z tohto DNP...snad som to napisala zrozumitelne a hlavne spravne, ak nie, tak ma niekto opravte... "

dzudka
29. júl 2011

chcem sa este spytat ked dnes pojdem dat odhlasku z minima kedy mozem dat prihlasku az v pondelok 1.8.? alebo hned dnes prihlaska z maxima?

lucia.kl
29. júl 2011

@monicska na to aby si dostala materskú, musíš mať DNP pred nástupom na ňu aspoň 26tt aktívne, to znamená, že ak si prestaneš platiť a potom za pol roka pôjdeš na materskú tak nedostaneš nič... jedine, že by si sa ako zistíš že si tehotná, najneskôr do 8tt znova prihlásila a začala si platiť...

lucia.kl
29. júl 2011

@monicska a ešte k tej prvej otázke, ak by si išla na materskú v roku 2012 tak rozhodujúce obdobie z ktorého by sa rátala materská by bol rok 2011, takže ak si zamestnaná, tak by si si DNP platila z rodzielu max. VZ čo je 1116,75€ a tvojej hrubej mzdy, ktorú máš teraz... po splnení tých 270dní a 26tt aktívneho poistenia pred nástupom na materskú by si potom mala nárok na maximálnu materskú...

sny
29. júl 2011

Ahojte,tak boli sme manželovi vybaviť DNP,dali sme VZ 630eur z rozdielu hrubej mzdy....Len teraz ma napadlo,že ak by mu zrušili pracovnú zmluvu k 31.12.2011 a na PN by nastúpil až niekedy v máji,už ako nezamestnaný,tak by nedostával už tú PN z max.VZ ale len z tých 630eur?Alebo ako to je?

sasena033
29. júl 2011

@lucia.kl ahoj mozem mi poradit ci splnam vsetko kym pojdem na MD???? DNP z minima platim vyse 2 1/2 roka teraz od 1aprila som dala prihlaska z maxima na MD idem v polke januara 2012 mala by som maat matersku z maxima vsak??? a este RD mam do konca januara 2012 potom mam ist na urad prace a povedat ze mi skoncil rodicak ,?? ale o 2tyzdne po skonceni mam nastupit na MD co stymi 2 tyzdnamiM dakujem

kkubekova
29. júl 2011

@sandruska81 Dakujem za info 😉 No co sa tyka zmien od januara - tak Mihal urcite nieco "pozitivne" pre mamicky vymysli 😠

lucia.kl
29. júl 2011

@sny je to tak ako hovoríš ( píšeš) v ochrannej lehote z práce je po prepustení len 7dní... čo sa PN týka...

bobocka
29. júl 2011

zdravim kocky.tak som sa vratila zo socialky.pani som vysvetlila,ze si chcem od pondelku 1.8.platit dnp.vsetky zakladne info co uz viem mi ona v skratke povedala,dala mi formular co mam doniest a potom povedala nieco co ma zarazilo a uz som to tam nechcela rozpitvavat,lebo za mnou stepovalo dalsich 10 nervoznych ludi. no proste mi povedala,ze u nich sa plati mesiac dozadu a teda ak chcem byt poistena k 1.8.,tak staci,ze zaplatim hocikedy do 8.9. a to uz nechapem.to nie je mesiac,ale mesiac a tyzden predsa. a ak chcem byt poistena od 1.8.a zaplatim uz 2.8,tak sa mi automaticky rata cely august ako zaplateny,ci ako?ide mi o to,ze ako sa potom rata materska?ak by som v tomto mojom pripade zaplatila uz 2.8.,tak je mozne uz k 2.8 povedat,ze mam zaplatene dnp 31dni? toto som nepochopila a zarazilo ma to.
alebo dajme tomuz,e do formulara si napisem datum nie 1.8,ale co ja viem 3.7 a teda je mozne ,ze ak zaplatim 2.8,tak budem mat uz akoze dnp od jula zaplatene?teda je mozne,aby som sa ja teraz spatne za jul poistila?a ak by tak bolo,je mozne platit kazdy mesiac v rozne dni alebo sa potom zada jeden den v mesiaci a ten sa potom musi kazdy mesiac aj platit?dakujem za odpoved 🙂

lucia.kl
29. júl 2011

@sasena033 áno, podmienky splňaš na maximálnu materskú... ale čo sa týka tých 2tt tak ti neporadím, možno sa dať na PN po 26tt od prihlášky na max. DNP máš nárok aj na maximálnu PN ( dobre som pochopila, že si v apríli robila odhlášku a nanovo prihlášku..)

lucia.kl
29. júl 2011

@bobocka áno, platí sa mesiac dozadu, vždy medzi 1.až 8. v mesiaci. to znamená, že za august zaplatíš až v septembri... spetne sa prihlásiť nedá, čiže ak by si zaplatila 2.8. tak to nebude za júl, aj materská sa vypláca mesiac pozadu, tak ako aj výplata v práci... a to že si 31 dní poistená, sa ti bude rátať až k 1.9...

bobocka
29. júl 2011

@lucia.kl aha chapem 🙂 dakujem. a musim kazdy mesiac platit v ten isty den? ci je to jedno ,hlavne ze zaplatim do mesiaca?myslim to tak,ze ak by som to nemala v banke udane ako priamy prikaz a len na zaklade seba poslala vtedy,v ten den v mesiaci,ked mi to vyjde

lucia.kl
29. júl 2011

@bobocka môžeš to platiť hoc ktorý deň najneskôr do toho 8. takže je to na tebe, že ako ti budú financie vychádzať... len aby si to neplatila neskôr, lebo potom môžu špekulovať a nepriznať nejakú dávku..

bobocka
29. júl 2011

@lucia.kl jasne,to chapem 🙂 inak som sa pytala pani,ze kedze si budem platit z najvyssieho mozneho vymeriavacieho zakladu a tam vyjde mesacna splatka 49euri a dake drobne,ze ci nemozem posielat rovno padesiat a tak sa v buducnosti vyhnut pripadnemu nedoplatku a ona povedala,ze nie.ze musim posielat presnu sumu ☹ dokelu.teraz aby som si ustriehla,ze ci nebudu vymeriavacie zaklady po novom roku navysovat 🙄

sasena033
29. júl 2011

@lucia.kl ano nanovo prihlasku a aodhlasku na maximum...a teraz som pochopila ze 31,1 mi konci RD a v polke nastupujem na MD takze mam k dobrui este 10 dni cca a nie mi prevysuju 2tyzdne ...takze by to malo byt ze sa odhlasim z RD a prihlasim znova na MD a anoo v novembri mam splnenych 26tt takz epojdem est ena PN do materskej az vyuzijem peniazky no nie????

lucia.kl
29. júl 2011

@sasena033 tak tak, len si over v sp tých 270dní, či už naozaj uplynuli a aj sa spýtaj či nemáš nedoplatok - najlepšie v septembri, aby si nemala náhodou problém s priznaním dávky.... a rodičovský ti za január vyplatia aj tak celý....

nany100
29. júl 2011

ahojte, vo včerajšej Pravde boli všetky podstatné zmeny v Zákonníku práce a aj čo sa týka materskej...tak podľa toho bude materská od januára 65% VZ a bude trvať 40 týždňov...bude sa to vzťahovať aj spätne, teda všetkým mamičkám, ktorým bola materská už priznaná ešte pred koncom roka 😉 ...to je celkom pozitívna správa...DNP nebolo spomínané, tak hádam to nezrušia 😕 ...a všetky príspevky a príplatky k príspevkom ostávajú 🙂

sandruska81
29. júl 2011

Dokedy je potrebne dorucit prechodku (k pn) do SP? Je to do niekolko dni od jej vystavenia alebo od prveho dna v mesiaci?