Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

poisonblu
31. jan 2012

@2danculik pises, ze si sa dala znovu poistit...predtym si bola poistena kedy? lebo ak mas nejake ukoncene poistenie, ktore by sa ti mohlo zapocitat do tych 270 dni, tak to mas ok

janulap
31. jan 2012

@poisonblu prosim mozes mi vyvsetlit,co som pisala na predchadzajucej strane?Alebo skopirujem este raz...dakujem 🙂

2danculik
31. jan 2012

@hedka17 ano rok a pol do 30.12 2011,( som nevedela že otehotniem tak skoro)....tak som si chcela predlžit možnosť starého dnp- tak som sa 3.1.2012 znovu prihlásila, čím ma musia nechat doplatit si 270dní plus ochranná lehota

2danculik
31. jan 2012

@poisonblu prerušila som to na 3 dni a to sa vraj už ráta ako nové poistenie a počítajú dni odznovu

hedka17
31. jan 2012

@2danculik no takze uz ti staci splnit podmienku 26t do nastupu na matersku 😉

lotte1
31. jan 2012

@katuskaaa29 ak osoba k 31.1.2012 ma splnenych 270 dni, tak tak DNP jej zanika dnom 1.2.2012 ak tato osoba nie je tehotna, tak uz DNP nema narok na nic ...správne,ale do 7.2.má ešte nárok na pnku z dnp ešte to sa dá využiť

2danculik
31. jan 2012

@hedka17
no tak dúfam že sa babenko nebude ponáhlať a príde načas, troška sa obávam, lebo prvé babatko odišlo v 3.mesiaci 😒

hedka17
31. jan 2012

@2danculik treba mysliet pozitivne a verit ze vsetko dobre dopadne, drzim palceky

nanku
31. jan 2012

@lucka23 to bude OK

nika12
31. jan 2012

@pralinkaaa tak tuto informaciu som napriklad nevedela, ze ak po uplynuti 270 dni od noveho poistenia budem na rodicaku, tak sa na mna nevztahuje ochranna lehota. to preco? co s tym? ak predpokladam, zeby som dovtedy otehotnela ...prihlasit sa den pred ukoncenim ( v mojom pripade niekedy v oktobri) na novy balik poistenia? uz som myslela, ze mam v tom jasno, no toto ma zaskocilo teraz 😀

2danculik
31. jan 2012

@hedka17 dakujem, ano treba mysliet pozitívne 😉

nanku
31. jan 2012

@lotte1 ma narok na DNP ak so od 1.2. pridlasi znova, ide nepretrzite

poisonblu
31. jan 2012

@2danculik ale, nove ako ze ti bude trvat 270 dni, ale kedze ti uz to predosle skoncilo, tak sa ti pocita do tych 270 dni aj to....cize posledne 2 roky pred porodom..to sa bat nemusis, mas to ok

poisonblu
31. jan 2012

@janulap skopiruj, prosim ta

lucka23
31. jan 2012

@nanku fuuu vdaka. uz ma chytala panika kedze zajtra si idem po PN 😀

karinka2105
31. jan 2012

@nika12 ahoj ja to iste,som na rodicaku mala ma 20m,30,1 som sa bola prihlasit,270 dni mi konci 25.10..dpvtedy teda musim otehotniet,a potom by som mala v 8mesacnej ochrannej lehote ist na matersku asppon tak som to pochopila,ale ako tu citam tak ke dpoberam rodicak co budem este do maja 2013 tak ako nemam narok na 8mesacnu ochrannu lehotu,,cize co do tych 270 dni mam aj porodit,to je blbost

anella07
31. jan 2012

@lotte1
Pred materskou som bola v robote a zamestnanecký pomer mam na dobu neurcitu a 20.4. Ma syn 3 roky, cize mám nastupit do roboty, lenže o mesiac (16.5.) nastupujem na MD, co by som chcela Dnp z maxima. A Neviem, ci mám na pár dní nastupit alebo ist rovno na pn... Čiže rodicak budem mať ukončený a som v ochrannej lehote Aj ked pojdem RD,pn,md, tak? Uz som z tých zmien magor. Je rozdiel, či som už ukončila RD? Prepáč, že som aako hotentot 😖

nika12
31. jan 2012

@karinka2105 no snad nam to niekto ozrejmi v tejto debate 😕 priebezne to tu sledujem, aby som bola v obraze, ale tuto info som bud prehliadla, alebo nebola spominana, ale asi skor to prveee 😖
a vazne nechapem, preco sa nas ta ochranna lehota netyka ...baby vysvetlite prosim, ak viete

karinka2105
31. jan 2012

@nika12 odkedy si to platis?my sme sa dali na druhe,ze neh tto vyuzijeme ,ked je ta moznostt

pralinkaaa
31. jan 2012

@hedka17 no práveže ešte budem ☹ malá bude mať tri roky 5.11.2012 až a DNP mi končí toho 19.10.2012....
a inak, ak nastupim na MD ešte tento rok - bude sa mi rátať MD z predpokladaného VZ že? A ak až budúci rok, tak z čoho ak by osm napr. nastupila do prace ale bola hned na dovlenke plus PNke?
ja mam DNP z minima - na doplnenie ku mzde...

pralinkaaa
31. jan 2012

@hedka17 prepač zle som ti predtým odpovedala....takže tak

pralinkaaa
31. jan 2012

@nika12 no asi som to trošku zle napísala SORRY - ak budeš na tej RD dokým nastúpiš na novú MD, tak v pohode....ale ak nie je tam tá vložka kedy prestáva plynúť tá ochranná 8 mes. lehota - a to aj ked ukončíš RD a vraciaš sa do práce ☹
treba si to vypočítať 😀 na teba sa to nemusí vzťahovať, mne už pomaly RD končí a preto to riešim...pozerám že ty maš mladšie dieťatko

nika12
31. jan 2012

@karinka2105 platila som od jula 2011 z minima, minuly tyzden som dala odhlasku a prihlasila sa z maxima

hedka17
31. jan 2012

@pralinkaaa platilo by sa ti z tohto DNP co teraz platis (ak to bude buduci rok) len tam musis ukoncit tu RD lebo inac ochranna lehota nebude, a ak tento rok tak treba pozerat na to aby si mala tu podmienku tych 270dni za posledne 2 roky a aj 26t z tohto posledneho prihlasenia do nastupu na matersku

karinka2105
31. jan 2012

@nika12 precitaj si prispevok pralinky,tam to je,ze ak budes na rd pokym nastupis na md s druhym dietatom mas narok na tu ochrannu 8mesacnu lehotu,aspon tak som to pochopila,cize to maja 2011 musim byt uz na md

pralinkaaa
31. jan 2012

BABY POZOR!!! PREPáčTE asi som zabudla skopírovať aj úvodnú časť príspevku zo SP - ked začne plynúť ochranná lehota do nového nástupu do MD sa skončí ak:
- vzniklo nemocenské poistenie
- vznikol nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného dôchodku alebo invalidného dôchodku

toto som sem zabudla hodiť:
"Plynutie ochrannej lehoty však končí, dňom, v ktorom poistencovi vzniklo nemocenské poistenie.Zamestnankyni sa prerušuje povinné nemocenské poistenie v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku. Vznik prerušenia povinného nemocenského poistenia sa posudzuje rovnako ako zánik povinného nemocenského poistenia a skončenie prerušenia sa posudzuje rovnako ako vznik tohto poistenia. Z uvedeného vyplýva, že v súčasnosti máte prerušené t.j. zaniknuté povinné nemocenské poistenie, nástupom na materskú Vám zanikne prerušenie povinného nemocenského poistenia a obnoví t.j. vznikne Vám povinné nemocenské poistenie zamestnankyne. Ako sme vyššie uviedli vznikom nemocenského poistenia zaniká plynutie ochrannej lehoty, a preto ochranná lehota z nemocenského poistenia dobrovoľne nemocensky poistenej osoby vznikom nového nemocenského poistenia zanikne. Nárok na materské by sa posudzoval výlučne z nového nemocenského poistenia zamestnankyne. Z uvedeného vyplýva, že Vám nárok na materské vznikne z dobrovoľného nemocenského poistenia iba za predpokladu, ak si dobrovoľné poistenie budete platiť až do nástupu na druhú materskú, prípadne ho ukončíte až po nástupe do zamestnania. Samozrejme, že v čase ukončenia dobrovoľného nemocenského poistenia musíte byť tehotná. Na záver pripomíname, že každej dobrovoľne nemocensky poistenej osobe, ktorá sa prihlási aj na dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti do nadobudnutia 270. dňa sa bude toto poistenie chápať ako nepretržité. To znamená, že ak sa prihlásite napr. 269. deň na ostatné druhy dobrovoľného poistenia, nedôjde k prerušeniu dobrovoľného poistenie."

pralinkaaa
31. jan 2012

@hedka17 ano DNP mi je jasné ale ked ja ho mam z minima a zároven som aj zamestnanec na RD tak to sa mi k tomu ešte musí priratať aj materská z výplaty nie? však to by som mala malinko 😅

nika12
31. jan 2012

@pralinkaaa cize priklad ...do casu ukoncenia tych 270 dni z noveho prihlasenia uz budem tehotna, to znamena zacina mi plynut 8 mesacna ochranna lehota, skonci niekedy v juni 2013....ale na rodicovskej dovolenke som len do aprila 2013 a nastup na matersku bude az po aprili niekedy, co potom? ten rozdiel sa prihlasit na novy balik, aby som mala narok na matersku z DNP? ci ako?

hedka17
31. jan 2012

@pralinkaaa ano aj z prace pocitaju matersku

karinka2105
31. jan 2012

@pralinkaaa tak tomu uz vobec nechapem asi som tatar ☹ ☹ ☹