Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

elian
25. okt 2011

@jankohrasko ďakujem krásne za rady......a ešte sa teda opýtam ........ak chce budúca mamička maximálnu materskú, stačí jej platiť DNP z minima pár mesiacov pred tým ako otehotnie a potom ked už je tehotná tak bud urobiť zmenu alebo sa odhlásiť a následne prihlásiť na DNP z maxima ......a rátať sa jej bude z maxima, ktoré bude platiť až do pôrodu? Ak je to takto, tak mi stačilo platiť z minima a nie z maxima........... Ja som si myslela, že minimálne tých 270 dní musí byť zaplatených z maxima, ak chcem max materskú 😒

jankohrasko
25. okt 2011

@elian http://moje.hnonline.sk/node/4697
tuto je to presnejsie napisane.
Tam treba, aby si pred nastupom na MD bola nepretrzite poistena tych 26 tt.
Rozhodujuce obdobie je to, tych 26 tyzdnov pre nastupom na MD.
Takze ak budes mat pocas tehu tych 26 tt z maxima, tak bude MD z maxima.
To je cca do nejakeho 8. tt, ked zistis, ze si tehu sa treba prihlasit z maxima 🙂

oskvarka
25. okt 2011

@duratlicka no ved ako ze chapem ze ak by bol pripad ze uz by som to mala doplatene lebo ty si radila inej babenke nie mne ona to mozno mala uz zaplatene.. (ale mne pride nepodstatne uz potom ci sa mi tie dni rataju ked uz budem mat 270 dni...)

jeny
25. okt 2011

ahojte, prosim vas aka je vyska pn za mesiac ked mi ju buru ratat s maxima? platit si uz 2 roky z maxima a teraz som mala uraz tak som na mojej prvej pn tak by som chcela vediet kolko peniazkov dostanem, ja som z tych vypoctov jelen 🙂

jankohrasko
25. okt 2011

@jeny Výška dávky

nemocenské sa určuje z denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (PDVZ)
od 1. do 3. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 25 % DVZ (pozri poskytovanie dávky) alebo PDVZ
od 4. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 55 % DVZ alebo PDVZ (pozri poskytovanie dávky)
DVZ = podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia
DVZ nesmie byť vyšší ako DVZ určený z 1,5 násobku jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu platného v kalendárom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (od 1.1. do 31.12. 2011 = 36,7151 EUR)
PDVZ
jedna tridsatina vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov (44,2 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa platí poistné), ktorý platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (od 1.1. do 31.12. 2011 = 10,9687 EUR)
poistenca, ktorý mal prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu nároku na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky
nemocenské sa určuje z PDVZ, ak
poistenec nemal v rozhodujúcom období vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie
dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky zamestnancovi alebo povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe vznikol v deň vzniku nemocenského poistenia
dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti (nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň)
DVZ a PDVZ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor
sumy nemocenského sa zaokrúhľujú na desať eurocentov nahor

Výplata dávky

mesačne pozadu v lehotách určených Sociálnou poisťovňou, spravidla okolo 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa nemocenské vypláca
doklady (najmä preukaz o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti alebo hlásenie o skončení dočasnej pracovnej neschopnosti) musia byť pobočke predložené spravidla do 3. až 5. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca

http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s?&lang=sk

mirkamurko
25. okt 2011

@jeny zhruba 630,-za 31 dní PN,ked nerátam tých prvých 10 dní.

jankohrasko
25. okt 2011

@jeny

- teda za prve tri dni by si mala dostat 25% z DVZ
ak si platis z maxima 1116,75 eur, tak by to malo byt na prve tri dni cca 9,3 eur/den
- od 4. dna je to 55%
ak si platis z maxima 1116,75 eur, tak by to malo byt od 4.dna cca 20,4 eur/den
treba PN zaniest do SP do 3. dna a do 20.dna nasledujuceho mesiaca by mali prist peniazky :D

ketkous
25. okt 2011

Ahojte baby,som na rodicovskej dovolenke,4 mesiace si platim DNP,na buduci rok by som chcela druhe babo,cize este pocas rodicovskej dovolenky.Chcem sa teda opytat:po uplynuti 270 dni sa mam odhlasit alebo prestat platit a neodhlasovat?istotne je tu este taky pripad ako ja...viem,ze sa to tu uz pisalo... 😅

darka3
25. okt 2011

Zajtra sa chystám na sociálnu poisťovňu dať si DNP lebo plánujeme druhé dieťatko ale každý ma odhovára že sa v marci ruší čo je na tom pravdy oplatí sa mi to

jeny
25. okt 2011

@jankohrasko dakujem krasne aj za prepocitanie "po lopate" takze ak bude pn trvat este aj po oktobri tak musim do 3.11 zaniest neico take ze pn stale trva? lebo zatial som zaniesla pn ked zacala toho 11.10. ale bude to asi na dlhsie

jankohrasko
25. okt 2011

@ketkous zalezi od vysky DNP, ktoru si platis. Ak si platis z minima cca 329 e, tak Ti staci mat splnenych 270 dni.
Ak si platis z vysej alebo maxima 1116,75 eur, tam treba mat splnenu opdmienku 26 tt pre nastupom na MD, teda vtedy sa treba prihlasit cca do 8. tt tehu.
Dalsia vec je, ze nikto nevie, ako to bude v roku 2012 :( zalezi od vlady..

bubinko83
25. okt 2011

@darka3 jaaaaaaaj toto mam tak najradšej ked toto ludia širia .Ten dotyčny je minister ked tvrdi že sa DNP ide zrušit od marca??? Kde to ti ludia beru.Ved to ani vo vlade ešte netušia ako to skonči .Je to sice riziko teraz uzavret DNP ale nikto nevie ako to dopadne.

jankohrasko
25. okt 2011

@jeny neviem presne tie vypocty, nemam po ruke kalkulacku 😝 oni Ti to tam presne vypocitaju.
Do SP treba zaniest ukoncenie PN (idealne co najskor, aby sa tety nevyhovarali, ze nestihali)
Ale ako je napisane na ich stranke: treba zaniest do SP do 3. dna a do 20.dna nasledujuceho mesiaca by mali prist peniazky :D

jankohrasko
25. okt 2011

@jeny zaniest skoncenie PN som myslela :D

ketkous
25. okt 2011

@jankohrasko vdaka,platim si cca 30 eur mesacne...teda z vyssej

jankohrasko
25. okt 2011

@ketkous Ja som mala zaplatene 2 mesiace z minima (po dvoch mesiacich som sa odhlasila) a ked som zistila, ze som tehu, tak som sa znova prihlasila na DNP.

ketkous
25. okt 2011

@jankohrasko ked vsak zistim,ze som tehu a splnim podmienku 26 tt pred porodom,potom je to potrebne zrusit alebo len prestat platit?

ketkous
25. okt 2011

@jankohrasko ahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa 😀 😀

ketkous
25. okt 2011

@jankohrasko plati to pre mna aj ked som na rodicovskej dovolenke?

jankohrasko
25. okt 2011

@ketkous asi si platis z rozdielu 1116,75 - tvoja hruba mzda = suma (a z toho tych 4,4%)
Podla mna je lepsie podat "odhlasku" a ked zistis, ze si tehu, tak do 8.tt tehu "prihlasku" z Tvojej danej sumy pre DNP (vychadza u Teba ako pises 30 eur).
No neviem, kedy planujete tehu, za dalsie, nikto nevie, co bude v roku 2012.. 😠
A za dalsie, treba zvazit aj to, ci nepojdes pocas tehu na PN..

jankohrasko
25. okt 2011

@ketkous ja som tiez na RD, ja som sa minuly rok 2010 poistila DNP z minima na 2 mesiace. Potom som podala "odhasku" a teraz ked som zistila, ze som tehu, tak som v 6.tt podala "prihlasku". Budem mat do porodu splnenych 270 dni spolu DNP aj nepretrzite 26 tt pocas tehotenstva. Ja nastupujem na druhu MD 22.12.2012.
Teta v SP, mi povedala, ze nech sa z DNP pocas MD neodhlasujem, ze nech mi trva, lebo pocas MD si nemusis platit DNP, to Ti trva a neplatis. Treba potom davat pozor na skoncenie MD!
@ketkous

jankohrasko
25. okt 2011

@ketkous inak ak si este na RD (predtym si bola zemestnana a pracovny pomer Ti trva), zalezi na tom, aku hrubu mzdu Ti napise uctovnicka do VZ (vymeriavacieho zakladu) - nemusi to byt VZ ako pri prvej materskej, najma aj si mala premie a pod..

ketkous
25. okt 2011

@jankohrasko velmi pekne Ti dakujem...si mila...este jedna otazka..ak sa teda teraz odhlasim,a zistim na buduci rok,ze som tehu,mozem platit znova tu istu sumu?
aha to zavisi od VZ

jankohrasko
25. okt 2011

@ketkous no nikto nevie, co bude buduci rok, ked padla vlada, chceli robit nejake zmeny, ale asi z toho tento rok nic nebude.
Ak nie si tehu, moj nazor je taky, ze zbytocne platit, teda ak neplanujes vyuzit na PN, osetrovne, a pod..
U mna je to tak, ze rozdiel medzi h.mzdou a max DNP je cca 300 e, ale musim si platit z minina co je tych cca 329 e.
Podla mna sa staci prihlasit hned, ked zistis ze si tehu a pocas MD sa neodhlasovat.
Ano platit tu istu sumu, ak si si ista, ze uctovnicka Ti napise ten isty VZ 😵

nika1985
25. okt 2011

ahojte poberam matersku a aj z dnpo matersku by som mala koncit 19.januara potom by som si chcela dalej platit dnop treba nejaku ziadost alebo mam iba pokracovat? a po akej dobe z toho mozem zas cerpat? keby som si chcela teraz platit menej do materkej som platila 30etak sa to zas bude ratat 270 dni a potom budem moct zacat cerpat alebo ako to vlastne je dakujem pekne

poisonblu
25. okt 2011

kočky, ja sa neviem rozhodnut, ci to mam zacat platit tento rok, alebo az v januari...momentalne som zamestnana, ale neviem ci budem zamestnana aj v januari...otehotniet sa chystam bud v novembri, alebo v decembri..neviem, ci je lepsie byt tehotna, ked ma vyhodia, alebo nie tehotna...ak budem tehotna, tak som v ochrannej lehote 8 mesiacov, ale neivem, ci si vtedy mozem platit DNP...a ak ma nevyhodia, tak ked si zacnem platit DNP v januari,tak mi nevyjde 270 dni...asi by bolo najlepsie pockat a otehotniet az v januari :D ale to uz sa mi nechce cakat

jankohrasko
25. okt 2011

@nika1985 Ahoj, ak si Ti DNP trva a neplatis, tak po skonceni MD bud treba dat "odhlasku" a "prihlasku" z novej sumy, albo staci iba urobit "zmenu". Pocas MD DNP neplatis, ale dni sa Ti zaratavaju.
Vysku DNP si zvolis sama, aku potrebujes... Co a ako bude v roku 2012 ani srnka netusi...

http://www.socpoist.sk/materske/1293s

jankohrasko
25. okt 2011

@poisonblu ja by som si to na Tvojom mieste zacala platit, aj ked to momentalne vyzera tak ako vyzera a nikto nevie, ako to bude v roku 2012.. ale ked planujete, tak urcite by som si to uz zacala platit teraz. Ked tak aspon z minima..

jankohrasko
25. okt 2011

@nika1985 pardon, tento link som chcela poslat 😝 http://www.socpoist.sk/dobrovolne-poistena-osob...

jesika33
25. okt 2011

@gapa ďakujeeem🙂