Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

nikelandelo
31. dec 2012

ahojte prosim vas vedeli by ste mi niekto poradit? som zamestnana asi 6 rokov u posledneho zamestnavatela, v r.2012 som mala minimalnu mzdu a doplacala som si DNP do maxima (skoncilo mi to 25.10.2012 - dalej som si neplatila). Prave som zistila ze som tehotna, asi 6 tyzden (predpokladany porod 25.8.2013). Uz nie som v ochrannej lehote, viete mi poradit moznost ako ziskat maximalnu matersku? Som aj konatelka a spolocnicka v jednej firme, ale nemala som ziaden plat. Pomohlo by mi keby som dostala v r.2013 odmenu alebo plat??? Na PN velmi nechcem ist. Je mozne u toho zamestnavatela skoncit pracovny pomer a na druhy den zacat novy u toho isteho ale s vyssim prijmom, ak by mi to trvalo aspon 3 mesiace? Alebo pomohlo by aby som si ako konatelka vyplacala prijem alebo nejaku jednorazovu odmenu?

ivanat
31. dec 2012

Ahojte, našla som na nete článok v ktorom bolo, že ak sa poistíš na DNP od 1.1.2013 a budeš platiť nejakých 130,-€ čo je minimum, tak minimálna materská bude 1100,-€ - je to pravda? Nejako sa mi tomu nechce veriť. Ďakujem.

moon1979
31. dec 2012

@ivanat
maximálna materská je v súčasnosti podľa platného zákona 65% z max VZ t.j. z 1153 EUR, logicky matematika nepustí ...

moon1979
31. dec 2012

@nikelandelo
tebe sa bude brať do úvahy rok 2012 na výpočet MD, kedže nastúpiš na MD v roku 2013 ...

nikelandelo
31. dec 2012

@moon1979 dakujem. takze keby som aj mala moznost zamestnat sa s vyssim prijmom teraz v roku 2013 tak mi to nic neovplyvni?

moon1979
31. dec 2012

@nikelandelo
rozhodujúcim rokom pre výpočet je predchádzajúci rok 🙂

nikelandelo
31. dec 2012

@moon1979 a moze o materske poziadat manzel, otec dietata? A moze nadalej aj pracovat?

nikelandelo
31. dec 2012

@moon1979 pripadne ovplyvnilo by vysku materskej, ak by v mesiaci december bol vyplateny vyssi prijem...resp.odmena?

moon1979
31. dec 2012

@nikelandelo
zákon o sociálnom poistení myslím, že paragraf 49 pozri, tam je uvedené, kedy môže otec alebo iná osoba poberať materské namiesto matky ...
počas poberania materskej ani matka ani iná osoba, ktorá poberá namiesto matky materské nesmie vykonávať pracovnú činnosť, pracovať môžeš len počas poberania rodičovského ...

moon1979
31. dec 2012

@nikelandelo určite ano, ale to by si musela stihnúť ešte dnes 🙂
teda papierovo, výplata za december sa vypláca v januári 🙂

nikelandelo
31. dec 2012

@moon1979 dakujem pekne za rady. Na stranke SP som este okrem ineho nasla toto:
Rozhodujúce obdobie:
• ak nemocenské poistenie zamestnanca vzniklo
◦ v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského
Z toho mi vyplyva, ze pokial by mi vznikol novy pracovny pomer v r.2013, tak by som mala narok na materske z neho, ci nie?

ivanat
31. dec 2012

@moon1979 ešte sa chcem opýtať, aká je maximálna suma, ktorú treba mesačne platiť aby som dostala tých 750,-€ ak som dobre rátala 65% z 1153,-€ ďakujem 🙂

zalka
31. dec 2012

@ivanat max. VZ pre nemocenské poistenie bude od 1.1.2013 vo výške 1179 eur .. platí sa bud všetky poistenia teda nemocenské dôchodkové a v nezamestnanosti 35,15% ... a ak sa zvolí balík bez poistenia v nezamestnanosti tak výška odvodov je 33,15 % z VZ.

Vyrátaj si ... nejako nemám po ruke kalkulačku. 😀

moon1979
31. dec 2012

@nikelandelo
posudzujú sa vždy posledné dva roky pred nástupom na MD, musí tam byť splnená podmienka 270 dni NP, avšak rozhodujúcim obdobím je poväčšine predchádzajúci rok, to čo uvádzaš by podla mňa platilo, ak by si len v roku 2013 mala VZ, z ktorých by sa mohla posudzovať MD ... lenže ty si mala VZ aj takmer celý rok 2012 🙂

ak by si sa napriklad v roku 2012 zamestnala dnešným dňom a celý rok 2012 by si nemala žiadny VZ, len ten jeden deň, tento deň by si mala max VZ a PP by ti trval minimálne tých 90 dní a zarábala by si tie dalšie dni len minimum, materská by sa ti vypočítala z toho jedného dňa a mala by si ju maximálnu ...

moon1979
31. dec 2012

@ivanat 35,15% z 1153 eur ... dosť 😀 vyše 400 eur mesačná platba

nikelandelo
31. dec 2012

@moon1979 dakujem velmi pekne za rady tento rok uz asi neovplyvnim ☹

angelika_2
1. jan 2013

baby koľko by som platila mesačne zdravotné poistenie?kebyze chcem sestru odhlasit z uradu aby sa nemusela hlasit a bola spokojne doma, dakujem 🙂

moon1979
1. jan 2013

@angelika_2 okolo 50 eur je to teraz

moon1979
1. jan 2013

@angelika_2
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2012/08/16/soci...

od dnes t.j. 01.01.2013 to činí 55,02 EUR

angelika_2
1. jan 2013

@moon1979 ĎAKUJEM 😵

vierka987
1. jan 2013

@zalka este sa chcem opytat,sice po dlhsej dobe,ci aj napriek tomu,ze som si nikdy neplatila dnp,budem mat nieco z toho,ak si teraz zaplatim zhruba tyzden a potom pojdem pn..,dakujem,pytam sa,lebo dalej v diskusii som si precitala,ze iba ked som posledne dva roky mala platene dnp,tak staci teraz zaplatit jeden den a pn je max...,ak som si dnp nikdy neplatila,tak neviem ako to je..,

zalka
1. jan 2013

@vierka987 ak si si neplatila nikdy DNP a ani v posledných 15 mesiacoch si nemenila zamestnanie, tak je pre teba zbytočné sa pred PN nahlasovať na DNP. Platenú PN z toho mať nebudeš, a ešte budeš platiť aj odvody na DNP.

vierka987
1. jan 2013

@zalka ak by som si predsa zaplatila par dni hned na marodku a mala by som aspon max.matersku???

zalka
1. jan 2013

@vierka987 nie ... lebo ty musíš mať zaplatených 270 dní ... a nie pár ... to čo som písala sa týkalo báb čo si platili DNP .. nie báb čo nikdy neplatili DNP ani nemenili robotu v posledných 15 mesiacoch ...

vierka987
1. jan 2013

@zalka tak potom nic,dakujem veeelmi pekne... 🙂

anicka.be
1. jan 2013

Chcela by som sa opytat, DNP som si platila este po starom cize ku 31.01.2012 - 270 dni. Som tehotna, vie mi niekto poradit, ako to je, keby som teraz isla na pn, bude sa mi to pocitat z maxima ktore som si priplacala, alebo sa to vztahuje len na matersku? DNP mi zaniklo koncom oktobra 2012. Dakujem

zalka
1. jan 2013

@anicka.be bola si tehotná ku dnu skončenia DNP? Ak si tehotná nebola nárok na PN alebo MD z toho nevzniká.
V ktorom si týždni? Pracuješ?

anicka.be
1. jan 2013

@zalka Ahoj, momentalne som v 18 TT, poistenie mi skoncilo 25.10.2012, otehotnela som cca 07.09.2012. Ano pracujem, mam min mzdu, priplacala som si z maxima.

zalka
1. jan 2013

@anicka.be ak Ti nevznikne žiadne iné poistenie .. tak máš ochrannú lehotu , a kedykoľvek môžeš ístť na PN budeš mať maximálnu PN aj maximálnu MD .. ale na MD musíš nastúpiť presne 6 týždnov pred termínom pôrodu ...

Ak pôjdeš na PN tak potrebuješ aby ti lekár vystavil 2x marodný lístok , 1x zo zamestnania a 1x z práce ... a tiež potrebuješ potvrdenie od gynekologa že si bola tehotná v čase skončenia DNP.

anicka.be
1. jan 2013

@zalka Dakujem Ti velmi pekne, velmi si cennim, ze si bola ochotna mi poradit a vsetko pekne vysvetlit. Este raz dakujem a prajem vsetko dobre v Novom roku 🙂