Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
18. okt 2012

@evamarek77
pri rodičovskom neplatia z minima dôchodkové, ale 60%

záleží, či budeš poistená ako osoba riadne sa starajúca o dieťa vo veku nad 6 do 18 rokov (dnom dovršenia treba podať odhlášku ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 r. a dať prihlášku ako osoba riadne .... vo veku nad 6 do 18 rokov!!), vtedy je to 60%,
ak sa ale prihlášiš ako osoba poberajúca prísp. na opatrovanie podla osob. predpisov (nie ako zamestnanec úradu, vtedy odvádza odvody zamestnávatel, tj. napr. obvod. úrad), tak je to len z minima!!! tj. či si prihásená či podla § 15 ods.d (do 6rokov podla písm. c) alebo podla písm. e)!!!! Zákona o soc.poistení, od toho závisí výška odvodu, vid zákon nižšíe
------
§ 15 ods.1 písm:
d) fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorá sa riadne stará o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom po dovŕšení šiestich rokov jeho veku
13
s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky najdlhšie do 18 rokov jeho veku, ak nie je dôchodkovo poistená podľa písmen a) aţ c), nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila dôchodkový vek a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti,
e) fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorej sa poskytuje peňaţný príspevok na opatrovanie podľa osobitného predpisu35) a fyzická osoba, ktorá má podľa zmluvy o výkone osobnej asistencie vykonávať osobnú asistenciu fyzickej osobe s ťaţkým zdravotným postihnutím najmenej 140 hodín mesačne podľa osobitného predpisu35a) v rozsahu najviac 12 rokov, ak nie je dôchodkovo poistená podľa písmen a) aţ d), nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila dôchodkový vek a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tohto opatrovania alebo výkonu osobnej asistencie; do obdobia 12 rokov dôchodkového poistenia sa započítava aj obdobie dôchodkového poistenia získané z dôvodu uvedeného v písmene d),
----------------------------
potom podla toho budú aj odvody za teba:
§ 138
(14) Vymeriavací základ, z ktorého štát platí poistné na dôchodkové poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity za fyzickú osobu uvedenú v § 15 ods. 1 písm. a) a b) v období, v ktorom sa jej poskytuje materské, a za fyzickú osobu uvedenú v § 15 ods. 1 písm. c) a d), je mesačne 60 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu, ktorý platil v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý platí poistné na dôchodkové poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity.
(15) Vymeriavací základ, z ktorého štát platí poistné na dôchodkové poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity za fyzickú osobu uvedenú v § 15 ods. 1 písm. e), je mesačne vo výške 44,2 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa platí poistné.
--------------------------
vid tu je zdroj:
http://www.employment.gov.sk/leg-socialne-poist...

pami2
18. okt 2012

velmi pekne vas chcem poprosit o radu: od augusta 2010 som si platila DNP po starom z mx VZ vyse 270 dni. potom som v aprili 2011 nastupila na MD a RD ( teda mesacne som uz neplatila, ale dni na DNP mi isli dalej) zaciatkom tohto roku sa mi DNP automaticky zrusilo.
teraz som na RD a caka ma operacia a po nej dlhodobo PN. mam sa prihlasit na DNP po novom ( ten balik) a ak ano, tak z akeho VZ a na ako dlho, aby som z neho mala narok na PN?

dakujem

zuzkaja
18. okt 2012

@gapa ahoj už si mi radila aj v minulosti a vždy dobre tak sa chcem znovu opýtať nástup na MD mám 4.11. platila som si DnP som v ochrannej lehote do 20.03.2012 som bola zamestnaná od 21.3. som evidovaná na úrade práce mám nárok na materskú aj zo zamestnania alebo nie, mám si dať od gynekológa vypísať 2 tlačivá? momentálne som na Pn a je mi vyplácaná aj z DNP aj zo zamestnania tak si myslím že aj materská mi bude vyplácaná z oboch alebo sa mýlim. informovala som sa aj na pobočke SP jedna tetuška mi povedala že bude vyplácaná z oboch a druhá že nie tak teraz neviem...vďaka

wingsseven
18. okt 2012

@janka9900, @gapa Ahojte, viete mi poradiť ohľadom kontroly zo sociálnej poisťovne? Zaujíma ma jedna vec, ked trvalý pobyt mám v inom okrese ako ošetrujúceho lekára, z ktorého okresu mi môže prísť kontrola zo sociálnej poisťovne počas PN? Z okresu trvalého pobytu alebo toho ošetrujúceho lekára?Mimochodom na PN tlačivo som si uviedla miesto liečebného režimu (adresu) mimo okres môjho trvalého pobytu (zhodou okolností je to okres, kde mám aj toho lekára) Viete mi na to odpovedať? Dakujem Vám.

domeli
18. okt 2012

@wingsseven nie som síce ani jedna z oslovených, ale myslím si, že z okresu, kde máš uvedené miesto zdržiavania sa počas PN. Veď predsa ak máš TP napr. v Humennom, ale zdržiavaš sa v BA a máš BA uvedený aj ako miesto zdržiavania sa počas PN, určite nebudú merať cestu z Humenného do BA Ťa skontrolovať. Musí to byť prepojené, veď to by prerobili na cesťákoch.

wingsseven
18. okt 2012

@domeli, nevadí, že nie si ani jedna z oslovených- dakujem. 😉 kilometrová vzdialenosť medzi tými okresmi je minimálna, ale strašne ma to zujíma odkiaľ tá kontrola chodí.....jedna pani tvrd tak a iná tak, pret si to chcem aj takto overiť. Si zlatá a ďakujem

janka9900
18. okt 2012

@pami2 ahoj, ked sa prihlasis na balik z akehokolvek VZ, budes mat do 26 tyzdnov poistenia narok len na min. PN. ak nebudes dlhsie PN ako 26 tyzdnov, nema vyznam prihlasovat sa z vyssieho VZ, ako je min. 340€. staci sa prihlasit v den zacatia PN, ale mozes den dva vopred 😉
ak by si bola dlhsie PN ako 26 tyzdnov, tak by si sa mohla prihlasit z maxima, zaplatit jeden den a po 26 tyzdnoch by si mala narok na max. PN.... ale neviem, ci nebudu menit zakon a bude to mozne aj buduci rok 😕

janka9900
18. okt 2012

@wingsseven tiez si myslim, ze z okresu, v ktorom sa zdrziavas, ale neviem to urcite...

janka9900
18. okt 2012

@caterine ani mne neprislo 😅

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katarinagm
19. okt 2012

ahojte,
chcem sa spytat... som studentka, to znamena - nezamstnana, od januara 2012 som si platila DNP z maxima, teraz mi skončilo, tehotna nie som :(
a neviem, čo mám robiť? oplatí sa mi platiť si to teraz aspon z toho minima, potom by sa mi to spriemerovalo, alebo ako?
boli sme sa pytat aj v socialnej poistovni, ale tam nam povedali, ze sa to neoplati.
alebo potom ked otehotniem, mam sa prihlasit na to maximum? alebo co? prosím vas poradte mi.
dakujem velmi pekne.
(ani mi nejde tak o PN, ako o matersku, lebo dufam, ze uz sa nam konecne podari), ale ak by sa mi mohli aspon investovane peniaze vratit v podobe PN, tak radte.. pocuvam...
lebo podla toho, co napisala @janka9900, by to vychadzalo tak, ze keby otehotniem, pripoistim sa z maxima, budem na PN 26 tyzdnov a potom by mi PN alebo aj matersku platili? dakujeeem este raz za odpovede.

domeli
19. okt 2012

@katarinagm kedy Ti to skončilo? Pretože do 7 dní si ešte v ochrannej lehote, kedy môžeš nastúpiť na PN v prípade potreby a čo-to investované sa Ti tak môže vrátiť.
Inak: ak už Ti to skončilo a neprihlásila si sa min. deň pred skončením, tak ak by si aj teraz otehotnela a prihlásila sa z minima, nárok na materské by sa Ti už nepriemeroval, lebo poistenie bolo prerušené (ukončené). Pri otehotnení je tu ale tá možnosť, ako písala janka9900 - naspäť sa pripoistiť, byť PN a tak získať nárok na materské.

katarinagm
19. okt 2012

@domeli ahoj,
dakujem za odpoved 🙂, sice ma nepotesila... 😉 😒 mne to skoncilo 30.9. viem, ze som spravila chybu a neriesila som to skôr (ale bohuzial, ja som potratila a mala som uplne ine problemy), ale vsade nam vzdy povedali, ze to plati iba do konca septembra, potom koniec a musim byt tehotna, nepovedali mi, ze predlzte si to, nepretrzite a bude vam to platit aj nadalej... a aspon sa vam to nejako lepsie prepocita.. som nahnevana na kazdu jednu dobru dusu, ktora sedi na socialnej poistovni a nevie mi priamo povedat, co robit ...
takze takto, uz mi to skoncilo, na PN uz ist tiez nemôzem... a teraz mi prosím vas, ale poradte, ked otehotniem co, kedy mam robit, a ci ked sa prihlasim z minima, a po par dnoch by som sla na PN, tak dostanem nejake peniaze? a vtedy sa neskumaju dva roky spatne? lebo zas toto nam povedala jedna pani na socialnej, ze ak by som si to jeden mesiac zaplatil a apotom sla na PN, tak ze to skumaju dva roky spatne a z toho to vypocitavaju.. ale uz ani neviem, ci a komu mam verit, alebo ako tomu mam rozumiet.
takze ty a janka my radite, ked ostanem tehotna, dat sa pripoistit (aspon z minima) ist hned na PN, dostavat PN, a potom budem mat narok aj na vyssiu matersku?
ja neviem, ci to pisem zrozumitelne, len ked ani sama tomu vsetkemu nerozumiem. dakujem
@domeli
@janka9900

gapa
19. okt 2012

@zuzkaja
podla mna nárok budeš mať aj z dnp jedine, ak ti napíše lekár potvrdenie, že si bola tehotná už 20.3.2012 (čo myslím, že nebola). Ale nemám s tým skúsenost, by som bola zvedavá, ako dopadneš. Tak ak chceš, daj potom vedieť, ako si dopadla, aj s údajmi o ukončení pp a nástupe na md. Záleží od tej pani, čo ti posudzuje nárok, či bude takéto potvrdenie žiadať od teba, resp. gynekologa.
A odkedy si pn, ked poberáš aj zo zamestnania? Ak vznikla pn neskôr ako 28.3.2012, žiadala od teba pracovníčka sp aj potvrdenie o tehotenstve a že si bola tehotná už 20.3.?

adel1234
19. okt 2012

Ahojte,
Dobrovolne NP mi konci 22.10, platim z max. vymeriaceho zakladu. Som na PN, ale aj pocas PN som platenie neprerusila. Predpokladam, ze PN mi bude v najblizsom obdobi ukoncena, zaroven ukoncim aj moj pracovny pomer. Chcela by som otehotniet. Poradte, asi by bolo pre mna najvyhodnejsie uzavriet balik z min. VZ, aby bolo poistenie nepretrzite.Staci uzavriet NP toho 22. 10? Dakujem.

gapa
19. okt 2012

@wingsseven
neviem, len sa môžem domnievať, že kontrola ti môže prísť od tvojho ošetrovujäceho lekára (chodia k lekárovi a odtial hned aj na kontrolu, známa prišla od lekára a o chvílu už prišla aj kontrola) ale možno aj zo soc.poistovne, kde si poistená, tj. podla sídla zamestnávatela (nie pobytu, to len ak by si mala dobrovolné, predpokladám)
no nemám skúsenost z praxe

zuzkaja
19. okt 2012

@gapa ďakujem za odpoveď na PN som od 10.mája a áno musela som dávať papier od doktora, že v čase ukončenia PP som bola tehotná.

gapa
19. okt 2012

@zuzkaja
takže ak to uznali vtedy aj teraz by mali 🙂
a podla tých dátumov som myslela, že si tehotná nebola 20.3.

aankaa
19. okt 2012

Dievcata chcem sa spytat, DNP som platila z maxima od januara do 7.10 a od 8.10 som PN. 8.1.2012 nastupujem na MD tak chcem vediet ci ak ostanem PN az do nastupu MD tak ako mam potom dalej postupovat. Je treba papier o ukonceni PN a zaroven a zacati MD alebo staci len to o MD? Teda ako ma vyzerat ten prechod z PN na MD - papierovo?

janka9900
19. okt 2012

@katarinagm ahoj, prihlasit by si sa mala najneskor do 8tt z maxima, zaplatit aspon jeden den a ist na PN- ta by bola minimalna, neplatila by si za balik (keby si nebola PN, platila by si 405€). po 26 tyzdnoch poistenia by si mala narok na max. matersku.
ak by si otehotnela do roku a troch mesiacov, tak by sa ti pocitalo ukoncene poistenie, teda by si mala narok na PN, lebo poistenie v poslednych dvoch rokoch trvalo 270 dni. VZ, z ktoreho si platila sa uz do uvahy brat nebude, lebo poistenie je ukoncene.
... plati to tak teraz, po novom roku mozu byt zmeny v zakone, tak ich treba sledovat 😉

janka9900
19. okt 2012

@aankaa ahoj, k 7.1. ti dr. ukonci PN, vypise ta ako praceschopnu od 8.1. do socialky donesies aj ukoncenu PN, aj ziadost o materske 😉

aankaa
19. okt 2012

@janka9900 OK Dakujem

gapa
19. okt 2012

@evamarek77
s opratr. prísp. nemám absolútne skúsenost, skúsim pozrieť, no času málo na študovanie zákonv je
možno by som si na tvojom mieste zistila, či môžem byť evidovaná v evidencii uchádzačov o zamestnanie ak poberám opatrovatelský príspevok. Lebo do evidencie ťa zaevidujú len v prípade, že chceš pracovať, Môžeš pracovať a hladáš si prácu a či opatrovanie neznamená, že nemôôžeš pracovať. (len napr. ak sa mamina zaeviduje pred dovršením 3rokov dieťaťa, tak vraj niekde pozadujú od nej prehlásenie, že v prípade, že si nájde prácu sa jej má kto postarať o dieťa). Aby toto nebol problém.

katarinagm
19. okt 2012

@janka9900
tu druhu cast som si musela precitat viackrat, pretoze ja mam s tymto bohovsky problem, ale ukoncene poistenie si myslela toto moje stare... takže si to zhrniem, ci tomu rozumiem spravne.
dajme tomu, ze uspesne otehotniem do pol roka (vymyslam si).. dam sa pripoistit na maximum (ako vravis musim to stihnut do 8tt), ale potom hned na dalsi den pôjdem na PN, na PN budem min. 26 tyzdnov, (vtedy budem dostavat minimalnu), a potom pôjdem na MD, ktoru budem mat maximalnu..
akoze paci sa mi to, ale nerozumiem preco ... 🙂 😉
budem ten zakon sledovat, alebo vas po novom roku znova zbombadrujem otazkami, ale dakujem, fakt .. ak som to spravne pochopila, tak si strasne zlata, ze si mi to vysvetlila.. a dala si mi taku nadej, ze aspon nieco dostaneme.

tatolu
19. okt 2012

@gapa @evamarek77 Ja ako také skúsenosti mám ohľadom opatrovateľského príspevku.... Popri opatrovateľskom príspevku sa nesmie pracovať a teda ani byť evidovaná na UP 😔 Príspevok sa v súčasnosti dostáva do max. sumy 230 Eur, a od tejto sumy sa odpočítavajú sumy, ktoré dostáva opatrovaný nad 1,3 minima príjmu (toto asi platí u ľudí, ktorí niečo dostávajú - invalidný dôchodok, dôchodok...), t.j. ako opatrovaný dostáva dôchodok nad asi 250 Eur, tak sa tá "nad" suma tomu opatrovanému odoberie a pridá opatrovníkovi s tým, že do tej sumy 230 sa iba doplatí. Pri určovaní opatrovateľského príspevku sa do príjmu zarátava aj celkový príjem domácnosti....
@evamarek77 skús radšej požiadať o asistenta pre syna - môže to robiť aj viac rôznych ľudí, musia mať ale živnosť a Ty sa vtedy môžeš zaevidovať na UP. Asistent sa vybavuje tiež na UPSVaR-e. Asistentská služba môže byť schválená pre ľudí od 6 do 65 rokov. Tam je ten príspevok podstatne vyšší... Myslím, že sa platí na hod. pre asistenta 2,5 Eur. Ako som písala, asistentov môže byť aj viac... Vtedy dostaneš peniaze Ty a potom ich prerozdeľuješ - musia sa tam ale viesť mesačné evidencie a správy pre UPSVaR. Asistenta na základné povinnosti (uvedené v prílohe zákona - raná hygiena, večerná hygiena a pod.) môže na max. 4 hod.denne vykonávať aj rodinný príslušník.
Ak UPSVaR neschváli je možné požiadať pracovníkom na MsÚ o poskytnutie pracovníka na opatrovanie... Tam sa ale vtedy uhrádza z mestskej kasy podľa miery postihnutia a aj to iba malá čiastka... (napr. pri najvyššje miere postihnutia nad 70% je to asi iba 1,70 Eur/hod.).
Ešte existuje pomoc - volá sa to Inštruktor sociálnej rehabilitácie - je v zákone uvedený, ale v tom ešte nemám celkom jasno, kto ho môže odsúhlasiť... , či UPSVaR alebo mesto... Ten by mal napomôcť ľuďom, ktorí sa potrebujú do čo možno najvyššej miery začleniť do spoločnosti pomocou špeciálnych metód, využívať špeciálne metódy sociálnej rehabilitácie na pomoc postihnutým ľuďom, aby sa začlenili do spoločnosti...

janka9900
19. okt 2012

@katarinagm nemas zac, dobre si to pochopila 😉 uz len dufat, ze nezmenia zakon 😉

katarinagm
19. okt 2012

@janka9900
🙂 ĎAKUJEM

niki16
19. okt 2012

@gaga som jedna z vas ktora tiež potrebuje poradit DNP mi konči 26.10.2012.planujem dlhodobu PN kedy by som mala nastupit este den pred ukončenim DNP alebo som v nejakej ochranej lehote do nastupu na PN bude mi vyplacana až kym ju neukončim ?Dakujem za akukolvek odpoved 🙂

pami2
19. okt 2012

@janka9900 prepac, ale nechapem tomu 😖 takze sa mam prihlasit, platit z min VZ-kedy budem mat narok na PN-az po 26tyzdnoch? ja budem PN cca mesiac.dik

janka9900
19. okt 2012

@pami2 tak ked len mesiac, prihlas sa na balik z minima- 340€. mozes sa prihlasit v ten den, ako zacne PN, alebo den vopred. zaplatis len za ten jeden den- cca 3,8€ a budes mat narok na min. PN- cca 190/mesiac. balik zrus poslednym dnom poberania PN 😉 ... uz vies? 🙂