Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

hromik
1. nov 2011

ahojte mamicky, buduce mamicky, ja sa tiez chcem informovat, ohladne vysky materskej, resp, ci vlastne mam na nejaku narok..
momentalne som s prvou dcerou doma cca 2roky 4 mesiace, a teda poberam uz len rodicovsky prispevok. Ale cakam druhe dieta a som uz v 6 mesiaci. medzi tym som nepracovala (pracujem v labaku s chemikaliami, a teda aj prve tehu som presedela na sekretariate ..cize praca pre tehu uplne nevhodna...) a ani si neplatim pripoistenie, jednak som volala pani na socialke a ta sa tvarila ze o nicom nevie (pripoistenie), a kamosky tvrdili, ze ak mam stale so zamestnavatelom otvoreny pracovny pomer, tak matersku mi prerataju z povodneho zakladu, ako predtym....tak ja nieviem...mam vlastne narok na matersku?? alebo ma poslu este do prace??? vdaka

janka257
1. nov 2011

@lin123 Dakujem pekne, velmi si mi pomohla. tak pockam asi aj tak do noveho roka, kedze mozno nastanu nejake zmeny... Este raz dikyyyy 😎

blacklady
1. nov 2011

@maskaa
Ahoj, to ze ti suma presahuje max VZ nie je vobec problem, ja som si platila tiez poistenie zo zamestnania + DNP a som teraz v oktobri nastupovala na MD a mala som preplatok asi 60 eur, ktore som si ziadala preplatit (pisomne na pobocke SP, vyplatili mi ho na ucet do tyzdna od podania ziadosti) a uz mi aj prislo vyjadrenie zo SP o vyske materskej

zuzmor002
1. nov 2011

@blacklady Keď si si žiadala vyplatiť preplato, to je na to nejaká žiadosť, či len normálne si napísala na papier a hotovo? Aj mne tam asi nejaký preplatok vznikne, nepočítala som vymeriavací základ úplne presne, radšej som si dala o niečo viac, ale koľko presne mi to robí neviem. To Ti oni povedali koľko máš preplatok? Treba to rozpísať za každý masiac zvlášť? Za akú dobu Ti poslali vyjadrenie o výške materskej?

murinko82
1. nov 2011

@elian dakujem za radu a ano to viem ze do 8.novembra si myslela ci je to inak 🙂

lubka_cmuk
1. nov 2011

@lin123 Dakujem ....

darinkazv
1. nov 2011

@blacklady ahojky, ja si doplácam popri zamestnaní DNP. vymeraných mám 30,48, ale platím mesačne 35eur. keď budem žiadať o materskú, tak mi oznámia, že mám preplatok alebo si mám žiadať o nejaký výpis alebo čo? nechcem im tam nehávať ani cent navyše 😀

blacklady
1. nov 2011

@zuzmor002
ziadost netreba, staci napisat, ze ziadas vyplatit preplatok, ktory ti k danemu dnu vznikol, oni vyrataju vsetko, uviedla som tam svoje RC + identifikacne cislo, pod ktorym ma vedu v SP (ale myslim, ze staci len rodne) a adresu + cislo uctu, kde som chcela, aby mi sumu poslali
Vyjadrenie o vyske materskej mi poslali asi do 2 tyzdnov od odovzdania papierov o nastupe na MD (aj to bola ziadost z DNP, druhu z prace ani neviem, kedy posielali na SP, urcite neskor), ale podla mna je to dost individualne od miesta SP (ja som v TN), tu vyzera, ze su celkom promptni

blacklady
1. nov 2011

@darinkazv
Ja som si tam predtym volala, ked som nastupovala na PN, oni mi spustili subeh poisteni (zrata sa platenie z DNP + zo zamestnania) a povedali mi, ze mam preplatok o ktory si mam ziadat pisomne. Ziadost o preplatok pozri odpoved pre zuzmor002

zuzmor002
1. nov 2011

@blacklady Ďakujem za odpoveď. Neviem, či budú u nás taký rýchli, no uvidím. Keď si spomeniem aká "ochotná" bola naposledy tá pani, tak sa mi tam ani nechce nič vybyvovať, len iné mi nezostáva, bohužiaľ...

badzova
1. nov 2011

ahojte, potrebujem radu..ale j to komplikovane 😀 😵
som na rodicovksej dovolenke, dcerka ma 2 roky, minuly rok v lete v auguste som dostala vypoved zo zamestnania, som teraz nezamestnana. na urade prace evidivana nie som..od februara tohoto roku si platim dobrovolne nemocenske...

1. mozem ist po tych 270 dnoch co si budem platit na PN-ku??
2. keby som teraz otehotnela , mam narok na matersku?

...v lete som volala do socialky ked som dostala vypoved ci sa mam ist niekam zaevidovat a povedali ze nie..ale nejako mi to nedalo tak za tyzden som sa isla pytat osobne a povedali mi ze som presvihla 7 dni na prihlasenie sa na urad prace a ze tym padom nemam narok na podporu 🤐 🤐

tak ja neviem..okrem rodicovkseho nic nedostavam, ale od 18 rokov si vetko platim a teraz toto..
dakujem za hocijaku odpoved aj za radu.... 🙂

sympa1
1. nov 2011

@badzova ak chces cerpat Pn z DNP alebo matersku a nie si nikde evidovana tak mam obavu ze ak chces cerpat z DNP musis si to platit 2roky. ako to ze pocas materskej ti dali vypoved? no ale mala si sa prihlasit hned na socilake ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov..vtedy vsetky odvody plati stat za teba..tym padom sa trebalo prihlasit na zdravotnu poistvonu este...ale mozno si tak urobila

badzova
1. nov 2011

@sympa1 dakujem, no dostala som vypoved, lebo sa zrusila prevadzka kde som robila..som prihlasena na socialke..o tie odvody mi nejde..tie viem ze za mna plati stat...ale ide mi o tu PN-ku, pripadne matersku a este o to ze ked bude mat mala 3 roky a mne skonci rodicovska a dovtedy si nenajdem pracu, tak asi nebudem mat narok na podporu...len si tymto nie som ista tak preto sa pytam, lebo mi to este nikto nevysvetlil 😒 😉

anjelik007
1. nov 2011

@lin123 ahoj, ako môžem dosiahnuť najvyššiu materskú. V roku 2010 som nastúpila na materskú a v tom roku som robila ešte dva mesiace s rozdielnou hrubou mzdou. Teraz v roku 2011 by som chcela znova otehotnieť s terminom porodu 2012. Ako si vyrátam mesčnú sumu pre maximálnu materskú?

blacklady
1. nov 2011

@badzova
ahoj pozri toto http://jozefmihal.blogspot.com/search/label/mat... aj ked je to z r 2009 myslim ze by to malo platit stale (okrem max VZ) + odporucam video http://www.porada.sk/view.php?pg=skolenie715 (tiez tusim z rovnakeho roku)

lucicek1
1. nov 2011

@badzova Ahoj ja som v podobnej situacii pocas MD mi skoncila pracovna zmluva mala ma 2 roky a tiež som sa nebola hlasit na urade práce myslela som že stačí ked mi skonci MD. Neviem ci by to mala zmysel kedze som poberala matersku a teraz rodičovský a do práce som nastupit este nechcela takže vobec som to neriesila myslela som že sa neda sucasne poberat materska a podpora alebo da? A momentalne chceme druhe a zacala som si platit DNP tak tam je podmienka byt pojistena 270 dni pred porodom tak myslim že ked ju splnim mala by som mat narok na Materske bez ohladu toho že som nezamestnana alebo je to inak? ak niekto môže a vie nech poradi budem vďacna

kattija
2. nov 2011

@lucicek1 toto aj mna zaujma som presne v tej iste situacii, tak prosim niekto odpovedzte

lin123
2. nov 2011

@anjelik007 ahoj, v tomto Ti uplne presne neporadim, si teraz na RD?
Prilepsit si na materskej je mozne tak, ze si zacnes platit DNP z maximalneho vymeriavacieho zakladu t.j 1116,75. Ak mas prijem, odratas ho z tejto sumy a nasledne si vyratas 4% a vysledok, je suma, ktoru by si si mala zacat platit 270 dni do porodu, aby si mala narok na vyplacanie materskej z DNP. Momentalna maximalna materska je 670 eur. DNP vyuzijes aj pri PN alebo OCR v pripade, ze splnis podmienku 270 dni. Ci budu nejake zmeny od noveho roka vsak zatial nikto nevie, pisem Ti to, co este stale plati.

maskaa
2. nov 2011

@blacklady dakujem pekne za odpoved, tak ja nastupujem na matersku niekedy okolo 22. novembra, tak ku dnu nastupu si zistim preplatok a potom si ho vyziadam tak ako si to urobila ty 🙂

deninka14
2. nov 2011

@fifalco samozrejme môžeš! na to DNP určené je... môžeš si ho uplatniť aj pri OČR a PN...

timka6
2. nov 2011

Ahojte,
chcem sa Vás aj ja popýtať ohľadom platenia DNP, som teraz na predlženej rodičovskej, teda odvody platí za mňa štát a nedostávam nič, pracovný pomer nemám. Uvažujeme o druhom dieťatku, chcem si začať platiť DNP teraz v novembri z najvyššieho vym. základu, pretože začiatkom roka by sme sa chceli pokúsiť o druhé. Viem, že treba splniť podmienku min. 270 dní pred pôrodom. Poradíte mi prosím, je to takto v poriadku, alebo si mám začať platiť menej zo začiatku, a ako je to potom, teda po narodení dieťatka, je treba zase platiť ďalej ?
Ďakujem.

anjelik007
2. nov 2011

@lin123 ahoj, už mi to sestra vyrátala, nevedela som ako mam vyrátať ten hrubý príjem, ktorý odrátať od max vymeriavacého základu a áno som na rodičovskej teraz a zasa chcem ísť na materskú. Viem, že nikto nevie ako to bude, ale tak však uvidíme budúci rok a tieto dva mesiace , ktoré možno zaplatím zbytočne dajako oželiem. Tak ti ďakujem. Inak vyrátava sa 4,4% z VZ len pre spresnenie. 🙂

nikinka1111
2. nov 2011

ahojte, práve mi pani zo sociálky napísala, že od 1,1,2012 bude DNP novelizované ale žiadne iné konkrétne informácie mi nemôže poskytnúť.

dzudka
2. nov 2011

@nikinka1111 a nevie nik o tom nic? ☹

elian
2. nov 2011

Oni to určite znovelizujú tak, že asi zahrnú do dobrvoľného poistenia aj nemocenské aj dôchodkové, aj v nezamestnanosti a to bude poriadna suma.....ach jaj.......to je len môj predpoklad, ale inak dúfam, že nieeee 😠

michaelapillarova
2. nov 2011

Návrh zákona , ktorým sa o.i. malo rušiť dobrovoľné nemocenské poistenie v dnešnej podobe je stiahnutý z rokovania NR SR a najmenej do vzniku novej vlády v marci 2012 sa nebude nič meniť. A je málo pravdepodobné, že po voľbách bude zmena DNP v porogramovom vyhlásení novej vlády SR. Toto pisala pani Navratilova zo socialky tu na nete.

anjelik007
2. nov 2011

inak kocky neviete aký by mal byť vymeriavací základ na rok 2012?

roberta31
2. nov 2011

@nikinka1111 teraz si nepotesila ☹

elian
2. nov 2011

@michaelapillarova juj ako si mi vyčarila úsmev na tvári 🙂

michaelapillarova
2. nov 2011

@elian tak dufam, ze to bude pravda