Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zlatat
4. sep 2012

@moon1979 to by sa malo dať zistiť

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
moon1979
4. sep 2012

@zlatat
tak zisti a potom konaj ...
je jasne, ze pokial sa rusi zamestnavatel, alebo zlucuje, alebo len meni svoje posobisko tak vtom pripade moze s tebou rozviazat pomer uz aj pocas MD alebo RD alebo ked si tehotna. V tomto pripade zakonom bohuzial chranene nie sme ... ale ak ide o pripad, ze dostanes vypoved z nadbytocnosti no na tvojom mieste zostane pracovat osoba, ktora bola prijata po tvojom nastupe na MD (a teda kvazi miesto nezanikne) tak potom to v poriadku nie je ...

zlatat
4. sep 2012

@moon1979 dík, skúsim zistiť ako to je
Ešte mám ale otázku, keby som sa nijako nevedela vyhnúť prepusteniu, čo by bolo pre mňa lepšie - dať sa hneď na PN, aby ma nemohli vyhodiť ( dúfať, že sa nám čoskoro podarí bábo a by sme to konečne dotiahli do úspešného konca a potom by som natiahla čas do 3 rokov, kedy by sa už situácia v škole mohla zmeniť ) alebo prevziať výpoveď s odstupným a potom sa dať na PN aby som využila aspoň trochu DNPO?

moon1979
4. sep 2012

@zlatat
no neviem ti zodpovedne povedat a poradit, co je v tomto pripade lepsie mas niekolko moznosti ... bud zotrvat co najdlhsie na PNke sucasnej, pises ze si na PN a cerpas PN z DNP takze vtom problem nevidim, akurat najst dovod, preco byt dalej PN. alebo ukoncit PN a ist na OCR s dietatom a nasledne potom na dalsiu PN, ak ti to datumovo sadne, alebo potom ta moznost vybrat dovolenku, cast by som si nechala preplatit, aby som ziskala co najvyssi VZ a potom ist na UP a nasledne na PN ...
kazdopadne ak si zamestnana a nastupujes na MD, je tu ten problem s DNP ... totizto nastupom na MD zo zamestnania ti vznika nove nemocenske poistenie a zanika ochranna lehota z DNP takze zanika aj narok na MD z DNP ... je tam nejaka moznost co viem uzatvorit poistenie znova z celeho balika pred nastupom na MD, aby bolo aktivne poistenie aj z DNP ale to som si neni uplne ista že kedy a ako to urobiť a tiez cakam na radu od @gapa, pretože je to tiež môj prípad ... reťazový pôrod

no čo hrá proti nám zamestnaným mamičkám je to, že potom vzniká nárok na MD z DNP len z minima :( neviem presne ako to funguje ak by si pokracovala z balika dalej bez prerušenia až do nástupu na MD, že či vtedy je nárok z tej sumy na akú platíš, alebo tiež z minima, to už naozaj neviem, v tomto je odbornicka gapa ...

zlatat
4. sep 2012

@moon1979 podľa mňa keby som pokračovala DNPo z balíka, tak by som mala nepretržité poistenie a tým pádom MD by sa rátala z obdobia s pred roka, tuším - čiže ak by som bola na MD v r. 2013 tak by sa mi rátalo z r. 2012 - ale to si nie som celkom istá.
Ako je to potom s ÚP a PN? Viem, že sa nemôže súbežne poberať aj podpora v nezamestnanosti aj PN, to by mi podporu stopli, len neviem, či po ukončení PN by mi ju potom platili, alebo by to nejako prepadlo?
Asi sa blbo pýtam, nikdy som nebola evidovaná na ÚP tak neviem ako to chodí 😖

zlatat
4. sep 2012

ach do kelu, je to všetko na prd 😖

moon1979
4. sep 2012

@zlatat
v spleti tohto nasho socialneho systemu je tolko prekazok, ze sa neodvazim davat ti radu, skor ako som pisala gapa je v tomto znala ... ja som skor na pracovne pravo 🙂

ika84
4. sep 2012

@moon1979 dakujem krasne mozno mi budes vediet poradit este v jednej veci, sice cely rok 2011 som si platila z ninima cely rok 2012 z maxima, pochopila som ze budu mi ratat z ninima nastupujem na matersku v novembri. Je nejaka sanca zvysit si matersku? Je to mierne na porazenie ☹ dakujem

julinkaz
4. sep 2012

@zlatat ale keď odnesiem PN aj do práce, tak by to myslím malo byť v poriadku, či?

vall1319
4. sep 2012

@ika84 materská je väčšinou rátaná z predchádzajúceho roku, alebo aj od posledného prihlásenia...... Ak si napr. v januári poistenie zrušila a nanovo založila, tak pri splnených podmienkach - 270dní a 26 týždňov platenia od posledného prihlásenia - mali by Ti rátať z maxima 😉

alinka871
4. sep 2012

Ahojte, viete mi niekto prosím poradiť? Momentálne som vedená na úrade práce ako nezamestnaná a to od 1.8.2011. Do 31.7.2011 som bola viac ako 5 rokov v kuse zamestnaná. Zároveň som si do 31.1.2012 platila dobrovoľné nemocenské poistenie, toto som platila určite viac ako rok. Predpokladaný dátum pôrodu je 7.3.2013. Budem mať nárok na nejakú materskú keď budem stále nezamestnaná? A ak nie, myslíte, že keby som sa aspoň na mesiac zamestnala, že by mi materskú priznali? Ak sa nájde niekto kto mi vie pomôcť, budem rada. 😀

ika84
4. sep 2012

@vall1319 ano v januari som sa prihlasila na nove...bodaj by to tak bolo 🙂 dakujem

anjelik007
4. sep 2012

kočky tým ktorým prišiel preplatok na účet z dobrovoľného poistenia, tak Vám prišiel v hociktorý deň v mesiaci? vďaka

anett000
4. sep 2012

ahojte poradite mi ?? mala by som taku otazku poistenie platim od roku 2009 znovu odhlaska a prihlaska 31 jan.... teraz mi to konci ak nestihnem tehu co neviem ci sa mi podari dalej platit asi nemôzem lebo je to moc... do kedy mozem vyuzivat ocr ?? este ??
a druha otazka je uz mi vyprsalo 26 tyzdnov zaciatkom augusta som davala ocr teraz by mi malo prist z maxima davka ??? ako je to ?? velka vdaka za odpovede

nikolino
5. sep 2012

@janka9900 ahoj jani doktorka na ginde ma nechala od 17.8.12 na pn, 3.9.12 som bola na sone a doktorka mi dala papiere ukončenie pn k 11.9.12 1x zamestnávateľovi 1x dnp a hneď mi aj dala papiere k nástupu na materskú tiež 1x zamestnávateľovi a 1x na dnp od 12.9.12. Ešte v ten deň som papiere zamestnávateľovi a na dnp na sociálne kde mi pani dala vypísať nejaké tlačivo že som si nepodávala žiadosť na dôchodok na čo sa pomýlila a nemala som to ja vôbec vypisovať povedala že to roztrhá a že už tam musím len do 45-dní od porodu doniesť rodný list dieťaťa a to je všetko je to naozaj tak alebo aký je postup prosím ťa. a ešte jedna vec napriek ttomu že som bola na pn som si dnp normálne zaplatila nič som tím dúfam nepokazila veď keď tam pošlem žiadosť o vrátenie preplatku tak mi to celé vrátia nie? pôrod by som maa mať začiatkom novembra kedy potom požiadať preplatok z dnp a kedy mi príde prvá materská čo treba vybaviť?Ďakujem moc za pomoc.

kris1109
5. sep 2012

Ahojte,možem poprosit o radu niekoho kto sa tomu rozumie,včera na predchádzajúcej strane som sa niečo pýtala ohladom DNP a nechce sa mi to znova rozpisovat,pod mojím nikom kris1109,vopred vám všetkých dakujem za odpoved.

kris1109
5. sep 2012

@kris1109 Aby som to upresnila na str.1140:-).

mirka1985
5. sep 2012

Ahojte potrebujem PORADIT. Momentalne som na rodicovskej dovolenke, mala ma 1 rok a 4 mesiace. V tehotenstve som vyuzila DNP na PN a neskor aj na matersku. Pracovny pomer mi skoncil ku koncu roku 2010. DNP mi trvalo do konca materskej, cize 24.11.2011. Samozrejme casom planujeme aj dalsie babo. Da sa v mojom pripade vyuzit este nejako DNP? Kolko mesiacov by som musela platit po novom a ci to vobec bolo pre mna rentabilne. Hned ako by som otehotnela by sa mi dalo vybavit ist hned na PN. Dakujem za kazdu radu, pretoze ak nieco neurobim, vychadza mi materska pri druhom minimalna. Dalo sa to navysit kedysi aj cez zamestnanie s vyssim platom ale teraz uz neviem ako to je.................

anett000
5. sep 2012

ahoj poradite mi prosiiiim .... pride mi po 26 tyzdnoch poistenia co platim este po starom 50,75 mesacne maxim ocr ??? teda tych 25 eur na den ???? prosiim prislo uz niekomu ?? lebo doteraz mi prilo leen tych 60 eur odpoviete mi prosiiim...

aankaa
6. sep 2012

Ahojte chcela by som sa uistit ze vsetko chapem spravne: DNP si platim od januara 2012 a teda zanikne mi v oktobri 2012, som uz tehotna termin mam februar 2013 cize vpadam aj do ochrannej lehoty dnp si platim z maxima a momentalne mam pozastavenu zivnost a som na urade prace ako nezamestenana. Zivnost si chcem ist ale zrusit, pretoze predlzit sa uz neda (bola pozastavena uz 3 roky pocas mojej prvej materskej dovolenky) pozastavenie zivnosti mi konci v maji 2013 cize az po porode. Co je lepsie urobit aby som nejako neurobila chybicku a nevpadla do tych ich medzier v zakone? Mam si nechat zivnost pozastavenu a zrusit ju v maji 2013 - nezrusia mi potom matersku z DNP? alebo ju mam ist zrusit este teraz kym mi zacne ochranna lehote t.j koncom oktobra? Aby mi teda vznikol ten narok z maxima.
Dakujem za rady a odpovede. ANKA

loulou
6. sep 2012

@gapa Ahoj píšem ti ako som sľúbila ohľadom toho nedoplatoku 4,83 a cez dlžníkov 9eur čo som s tebou riešila niekedy v júni. Až dnes mi prišlo rozhodnutie a nakoniec to dopadlo dobre a materské mi bolo uznané aj z DNP

cathy23
6. sep 2012

milka2008 a Cathy23
Ahojte ,
môžem sa spýtať - či stále platí súbeh dobrovoľného NP a povinného NP ? momentálne som na RD, zatiaľ si neplatím DNP, ani som nikdy ešte neplatila, ale v prípade PN alebo očr - mám naň nárok už od prvého dňa prihlásenia sa na DNP, teda či ho môžem čerpať hned od dňa prihlásenia, alebo musím mať pri DNP splnenú podmienku aspoň tých 270 dní? ˇďakujem za odpovede.
A pri čerpaní RD ma tuším zamestnávateľ odhlasuje z nemoc. poistenia?

cathy23
6. sep 2012

mam podobnu otazku z 30.augusta 2012 ako Milka2008, vid.vyssie.....DAKUJEME ZA ODPOVEDE SKUSENEJSICH

poisonblu
6. sep 2012

@aankaa zivnost pocas md mozes mat, dokonca nemusis v tom case platit odvody do zp, tie doplatis na zaklade rzzp podla tvojho prijmu zo zivnosti

cathy23
6. sep 2012

Pre uplnost ju uvadzam opat:
Ahojte! Chcem sa opytat, ako to vidite s DNP do buducna....ja som to akosi nestihla, chcela som sa pripoistit pred materskou, dost som vahala pred tym zrusenim...a nevedela som, ze sa bolo treba na konci roka 2011 odhlasit a na novy rok 2012 (alebo toho 31.1.2012) znova prihlasit a vraj potom plati este ten "stary system-tie 4%"....teraz sa to uz plati do viacerych fondov vo vyske tych 35 % ( to je naozaj neunosne platit si taku sumu hned od zaciatku DNP). Uz sa to aj tak asi "neoplati",ale da sa to teda vyuzit aspon pri PN alebo OCR? A stacilo by sa prihlasit iba na 1 den pred PN, ci OCR, ale musi byt asi DNP 270 dni predtym poisteny ...?
Dakujem.
30. aug o 21:00 • čaká bábätko, termín má v októbri 2012 (34. tt)

aankaa
7. sep 2012

@poisonblu dakujem za radu, ale ja tu zivnost chcem zrusit. Lebo planujeme s manzelom otvorit sro ale to az niekedy buduci rok. Mne vsak ide teraz o to DNP aby uz ked som ho platila, aby som z toho aj nieco mala.

poisonblu
7. sep 2012

@aankaa jaj, zrusit mozes hocikedy, vyplacanie z dnp nie je podmiene trvanim zivnosti ( ako je to pri povinnom zo zamestnania) kym ti trva dnp alebo si v ochrannej lehote, tak matersku dostanes, bez ohladu na to, ci ti trva zivnost alebo pracovny pomer

aankaa
7. sep 2012

@poisonblu OK dakujem krasne. Robia teraz tolko zmien okolo toho dnp, ze som sa obavala aby som neurobila nejaku zbytocnu chybu.