Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lucia.kl
27. jún 2011

@jasterica25 no tak som si to prečítala a som nevedela že pri materskej aj keď ti nevznikol nárok z DNP nemusíš platiť, zas som sa niečo nové naučila 🙂
a môžem sa spýtať, koľko dní ti chýbalo aby ti priznali materskú???

denne73
27. jún 2011

Ahojte . Chcem sa vás opýtať , oplati sa mi dobrovolne pripoisťiť kôli dcerke?? je ešte malička má 5.m ale viem že ked budeme na OČR alebo PN tak tam myslím niečo priplácaju. No a ešte sa chcem opýtať do akej výšky si to mám dať, postači 30eur mesačne?? Vôbec sa tomuto nerozumiem.

jasterica25
27. jún 2011

@lucia.kl presne neviem, platila som od 5.2. a na MD som nastupila 2.8. takze podmienku som nesplnala
dakujem ti za rady. ako si to tak teraz spätne uvedomujem, mohla som sa v tom decembri znovu nahlasit na max. VZ. nemusela som si teraz zvysovat a cakat dalsich 26 tyzdnov.

lucia.kl
27. jún 2011

@denne73 ahoj, nárok na PN a OČR ti vznikne po 270 dňoch platenia si DNP ak tam nemáš nejaké ukončené poistenie za posledné dva roky...
za 30€ keby si si platila, tak to by bol vymeriavaci základ 680€ a z toho by si dostávala na PN 55% čiže cca 374€ k rodičovskému, vidím, že máš aj staršie deti, takže aj na nich to môžeš použiť pri OČR

lucia.kl
27. jún 2011

@jasterica25 tak to hej, keď si nastupovala v auguste, tak to si mala naozaj málo... no nemohla si vedieť... s tým odhlásením

jasterica25
27. jún 2011

@lucia.kl som rada, ze som aj ja prispela do tejto temy novymi poznatkami 🙂 ale ani si nevies predstavit, co ma to stalo sil a telefonovania, kym som tam tie panicky na priehradke presvedcila, ze pravdu mam ja 😀 😠

jasterica25
27. jún 2011

@lucia.kl no ja som sa tam na socialke pytala, co by bolo rozumnejsie. dat si z minima, maxima, alebo tak ako som si platila dovtedy, z nejakych 484 eur, co bol rozdiel medzi mojim VZ zo zamestnania a maximom

denne73
27. jún 2011

@lucia.kl jej ďakujem. No ja som sa dala pripoisťiť minuly rok tušim koncom maja lebo som zistila že som tehu. Platila som asi 1mesiac a tak mi pracovnička povedala že uplne zbytočne lebo to mi nevyjde že som došla neskoro ak som si chcela pomôcť k MD. Vraj by som musela porodiť presne na 271 den či co. a to fakt nehrozilo. Tak som to zrušila. Nemalo zmysel cele tehu stresovať že kedy odrodim.

jasterica25
27. jún 2011

@lucia.kl a este jedna vec 🙂 ta veduca mi tusim vtedy povedala aj nieco take, ze poberanie materskeho vylucuje tusim vsetky platby do SP alebo tak nejako 🙂
no a uz koncim, lebo trpim samomluvou 😀

lucia.kl
27. jún 2011

@jasterica25 😀 😀 😀

jasterica25
27. jún 2011

@denne73 ak este poberas materske, tak sa prihlas, teraz nemusis platit a potom, ked splnis podmienku 270 dni, myslim, ze by sa ti k tomu malo priratat aj ten mesiac co si platila predtym, bude ti vznikat narok na PN a OCR aj pocas RD 😉

denne73
27. jún 2011

@jasterica25 oki poberám ešte do augusta a potom padááááám na 190eur čo budem mať akurát na inkaso:(
a nevieš kolko by som si mala dať sťahovať mesačne???ak ešte niečo naškrabem, myslím tak aby sa to vyplatilo.

denne73
27. jún 2011

@lucia.kl jeeej a ty máš dvojičky ??? to musí byť nádherné, 😉 😉 😉 😉 😉 ale zároven asi velmi namáhavé. ja mám čo robiť pri našej Nele. 😉 😉 😉 😉

lucia.kl
27. jún 2011

@denne73 treba si vyrátať, koľko by si asi chcela dostávať. z 24€ mesačne by si dostávala 300€ na PN . z 30€ mesačne by si dostávala 375€ na PN

je to náročné mať dvojičky ale v niektorých prípadoch je to aj výhoda... zahrajú sa mi spolu 🙂 ale aj spolu robia všetky lumpárne 😀

poki10
27. jún 2011

@denne73 zálezi od toho, kolko zvladnes platit potom, ked nabehnes na rodicovsky prispevok. musis vediet, ake budes mat financne moznosti. no mne teraz platia PN z minima a dostavam 6 eur na den.
najskor treba splnit tu podmienku 270 dni z DNP. ak ratam aj ten mesiac, co mas zaplateny, tak budes mat mozno tak 60 dní mozno o trosku viac. cize bude treba platit, aby si splnila tu podmienku 270 a az ked ju splnis, tak ti bude vznikat narok na OCR alebo PN z DNP. pocas poberania materskeho DNP platit netreba a ak ti budu tvrdit nieco ine, tak sa nedaj odbit. aj mna tak chceli oklamat. ale ako nabehnes na rodicak tak uz ho platit treba. ☹ cize ja na tvojom mieste by som si dala aspon to minimum.

standa82
27. jún 2011

Jeeeee, prišiel mi preplatok z DNP za rok 2010/2011. A vraj sa to neposiela keď si si ty určila VZ. Ale áno, ... 🙂 🙂

denne73
27. jún 2011

@lucia.kl
@poki10
@jasterica25 ďakovám vám dievčence 😉 😉 😉

ninan2
27. jún 2011

@standa82 Ahoj, a za aky cas poslali ten preplatok, od podania ziadosti? Tiez tam mam nejaky, tak sa chystam im napisat...

ninan2
27. jún 2011

@lucia.kl s tou zdravotkou to mam zistene, treba aby si zaevidovali, ze teraz za mna plati poistenie niekto iny a nie uz Urad prace. A aj im treba nejake potvrdenie z UP doniest ze mi tam skoncila evidencia. Asi nevies, ze k akemu datumu mi na UP skoncia evidenciu, az ked sa pridem odhlasit, alebo uz od zaciatku MD? (17.6.) Mne je to inak jedno, len aby sa neprekryvali 2 zdravotne poistenia...

standa82
27. jún 2011

@ninan2 ... ja som im žiadnu žiadosť neposielala, pretože mi bolo pani povedané, že na preplatok nebudem mať nárok, aj napriek tomu, že som si do SP odvádzala viac ako bolo potrebné.

lucia.kl
27. jún 2011

@ninan2 ja si myslím, že k dátumu nástupu na materskú... ale veď uvidíš...

ninan2
27. jún 2011

@lucia.kl nj... dik 🙂

nikuskacucuka
27. jún 2011

@lucia.kl Luci,ja to chápem všetko,len nechápem jednu vec.boli sme s kamoškou obe u nás v Soc.po.kamoška doteraz pracovala v rakúsku 4 roky na živnosť,keď ostala doma,nevedela sa zamestnať a šla na úrad práce.keďže chce mať bábo,chcela si platiť pripoistenie a pani v Soc-ke jej povedala,že a z čoho si to chcete platiť,keď nedostávate žiadne dávky?nič ju do toho nebolo,ale mala veľa zbytočných otázok...kamoška sklamaná odišla ,lebo milá pani jej povedala,že keď si to chce platiť,mala by sa odhlásiť z úradu práce a zdrav.poistenie by si mala platiť tiež sama...zaujímalo by ma,že či sú v každej pobočke také ženské,ktoré ti namiesto pomoci ukážu dvere...

lucia.kl
27. jún 2011

@nikuskacucuka kludne si mohla platiť dobrovolné nemocenské poistenie aj keď je na UP, oni tie tety mám pocit ako by mali za úlohu zrušiť čo najviac takýchto poistení aby ušetrili peniaze... takže na mieste tvojej kamarátky by som tam išla znova a povedala, že sa chcem prihlásiť na dobrovolné nemocenské poistenie - to jej zakázať nemôžu a žiadne že z čoho si to chce platiť, tam si vyberáš vymeriavaci základ z ktorého si budeš platiť sama a nezáleží či si alebo niesi zamestnaná a podobne.... takže nech tam ide ak to ešte chce a pekne sa s nimi háda a nedá sa odbiť

lylyna
27. jún 2011

ahojte @lucia.kl a ostatné maminy, chcem sa vás spýtať, dnp si platím, niekedy v apríli som splnila 270dní, od konca januara si platím z maxima a 26týždnov budem mať splnených koncom júla, na materskú nastupujem 20.8., tak to ešte v auguste vyplatím šiesty krát a potom už nemusím platiť za august? a kedy mi vyplatia prvú materskú? a ešte mi nie je jasné, aj ked budem na materskej a potom rodičovskej, môžem isť s detmi na očr a dostanem peniaze aj ked nie som zamestnaná? vopred dakujem.

lucia.kl
27. jún 2011

@lylyna ahoj, od splnenia 26tt môžeš sa dať vypísať na PN aby si využila peniaze a nemusela už platiť, nie a nastúpiš 20.8. až na materskú tak za obdobie od 1-19.8. musíš ešte zaplatiť vyrátaš si to tak, že si vydelíš sumu ktorú si platíš 31( dni v mesiaci) a potom vynásobíš 19 - to sú dni ktoré si ešte nebola na materskej a tú sumu musíš zaplatiť do 8.9.
prvá materská by ti mala prísť niekedy okolo 15.9. ale môže sa stať, že príde aj neskôr, pretože SP má 60dní na vyjadrenie a priznanie ti MD
a áno, po skončení MD môžeš ísť z DNP hoc kedy na PN alebo OČR ale nezabudni že po MD musíš zas začať platiť ...

firstbaby
27. jún 2011

@lucia.kl ahoj, vsimla som si, ze tu kockam radis ohladom DNP. Planujeme v dohladnej buducnosti dalsie babatko. Dnes som bola u nas na socialke a vyplnila som si prihlasku. Pani za okienkom nebola velmi zhovorciva, ale budem si platit tu najvyssiu 49,13. Povedala mi, ze aby som mala narok na najvyssiu matersku musim si platit min.270 dni. To mi bolo jasne, ale kamoska mi spominala, ze si mozem to najvyssie platit 6 mesiacov a potom zvysne 3 mesiace to najnizsie okolo 14 ci 19 ci kolko to je 😉 Ako to teda prosim ta je? dakujem 🙂

lylyna
27. jún 2011

@lucia.kl dakujem krásne a ešte jednu otázočku, som momentálne na neplatenej predlženej rodičovskej, mohla by som sa dať vypísať na PN napr. už od 1.7., ked mi tých 26týždnov končí koncom júla? to by sa mi potom ratalo asi z minima, kedže ešte nemam splnených tych 26tt, však?
len sa bojím aby som si tou pn nepokazila matersku z maxima, dalo by sa to tak, že by som si dalej platila to maximum až do materskej, aj keby som bola na PN? lebo som tu čitala, že počas pn sa to nemusí platiť? dakujem moc 🙂

lucia.kl
27. jún 2011

@firstbaby s týmto platením neviem ako to je, či by ťa nezpriemerovali... no ale inam idem, pozerám, že si na RD a preto ma zaujíma, či si stále zamestnaná, ak áno, budeš mať zo zamestnania nárok aj na dalšiu materskú, to znamená, že by si si platila rozdiel medzi hrubou mzdou a max. VZ čo je 1116,75€ a mala by si maximálnu materskú...

lucia.kl
27. jún 2011

@firstbaby s týmto platením neviem ako to je, či by ťa nezpriemerovali... no ale inam idem, pozerám, že si na RD a preto ma zaujíma, či si stále zamestnaná, ak áno, budeš mať zo zamestnania nárok aj na dalšiu materskú, to znamená, že by si si platila rozdiel medzi hrubou mzdou a max. VZ čo je 1116,75€ a mala by si maximálnu materskú...