Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lylyna
10. mar 2011

@miah práveže mne pri prihláške z minima papier prišiel, tak som aj teraz čakala, no zatiaľ nič, tak neviem, či tam mám volať 😕

nelynka18
10. mar 2011

@tinara23 dakujem,ratala som ze menej,potesila si ma 😀

tinara23
10. mar 2011

@sasena033 aby ti začali platiť z maxima musí uplynúť od tohto nového poistenia 26tt buď do nástupu na materské, alebo PN, ˇOČR a zamozrejme z ukončeného DNP+tohto nového musí byť splnená podmienka 270 dní poistenia do pôrodu za posledné dva roky.

tinara23
10. mar 2011

@lylyna
@miah neviem či je povinné, že soc. poisťovňa posiela oznámenie pri prihlásení na DNP, mne však prišlo aj pri prvom prihlásení a aj keď som robila odhlášku a znovu prihlášku, bolo tam uvedené IČ pod ktorým mám platiť, výška poistného, od kedy som sa prihlásila. Lylyna ak nevieš výšku platby resp. VS, stačí zavolať na infolinku, povedia.

skrecok
10. mar 2011

@miriamr
@gapa
Ahojte,
bola by som velmi rada keby ste mi poradili, resp. mi napisali.
Od augusta 2010 si platim DNP, snazili sme sa o druhe babatko. Chcela som jednoducho prestupit z rodicovskej na matersku bez toho aby som musela nastupit do roboty. Bohuzial sa nam doteraz nepodarilo a v septembri 2011 musim nastupit do roboty po rodicovskej dovolenke.
Tak ako to je potom, ked do septembra 2011 nahodou otehotniem a termin porodu bude trebars zaciatkom buduceho roka? Budem dostavat zvysenu matersku, ci len z DNP co si platim? Alebo odkedy nastupim do zamestnania, tak musim mat opat odpracovanych 270 dni, aby som mala zvysenu matersku? Velmi tomu nerozumiem, mam v tom chaos. Dakujem velmi pekne za odpoved.

miriamr
10. mar 2011

máš dve možností, máš zaplatených 8 mesiacov DNP, ak doplatíš mesiac máš splnených 270 dní a potom:
1. pôjdeš na PN a nenastúpiš do práce
2. prerušíš DNP po 270 dňoch, nastúpiš do práce a pred odchodom na materskú sa znova prihlásiš na DNP /deň predtým/

kisska
10. mar 2011

@miriamr nevidim vyznam v kroku 2. Aby brali do uvahy dnp ako RO, musi trvat min. 26 tyzdnov, ci? Inak budu brat do uvahy len minimalny VZ. Vyznam to ma len vtedy, ak aj dnp je platene z minima. Ak sa mylim,ospravedlnujem sa.

miriamr
10. mar 2011

no musíš mať splnenú podmienku 270 dní poistenia a aktívne poistenie. Ak si teraz v zamestnaneckom pomere, bude sa Ti počítať materská zo zamestnania + DNP. Ak nie si zamestnaná, tak sa Ti počíta len z DNP a tam musíš mať poistenie 270 dní.

kisska
10. mar 2011

@miriamr ahaaa, rozumiem. Ide o narok na matersku, ak PP netrva 270 dni. 😉

lindusik
10. mar 2011

@gapa ahoj..dlho sa tu nepisalo...este si tu? potrebovala by som poradit...prosim
vobec nerozumiem vsetkym tym veciam...citim sa dost hlupo,precitala som uz dost stranok ake pravdupovediac sa mi hlava kruti a ked sa opytam niekoho na urade tak sa nestretavam z ochotou vysvetlit to po "slovensky"....

Som SZCO. platila som si aj dobrovolne poistenie....dnes mi konci materska dovolenka. o rodicovsky prispevok som si bola poziadat na urade prace - odd.socialnych veci (tam ma poslali zo social.) - budem dostavat cca 190 Eur (podla Radicovej)... Ale chcem sa informovat ako je to s platenim odvodov do poistovni... Mam si prerusit zivnot??? (do prace chcem ist az tak o polroka)..ide mi o to ze ked budem mat zivnost tak si odvody - povinne poistenie do socialky a zdravotnej poistovne budem musiet platit ja...a ked si pozastavim zivnost tak budem oslobodena ,bude platit stat? alebo ako to je...???
dalej sa chcem opytat ohladne platenie dobrovolneho poistenia - pred porodom som si platila...pocas materskej som nemusela...no a teraz sa musim ist nahlasit alebo je to automaticke a mat posielat tak ako predtym na ten isty ucet???
no a na socialke som sa pred porodom vypytovala co vsetko mi este treba ale samozrejme mi nepovedali ze i musim podat ziadost ,aby mi posielali poniaze do dochodkoveho poistenia...prisla som na to az teraz ked mi prisiel vypis ze od kedy som na materskej tak nebola pripisana ziadna platba...ako to mam teraz riasit? da sa to aj spatne?

vopred dakujem za odpoved

miriamr
10. mar 2011

@kisska 😵

sasena033
11. mar 2011

@tinara23 DNP z minima si platim od roku 2008 nepretrzite okrem materskej co sa neplati...tak po uplynuti Noveho dnp 26tt okolo novembra budem mat splnenych 270+26tt z noveho poistenia a bude max.materska,ano?????som SZCO ale to by nato vplyv nemalo mat,vsak aj tak prve danove mam az jul 2012.dikes

nunusimi
11. mar 2011

ahojte
chcem sa opytat niekoho kto tomu rozumie viac ako ja 🙂 Platim si DNP od 04/2010 na MD som nastupila 26.2:2011 tz budem ju mat z maxima, to chapem. Chcem len vediet kedy si mam prestat platit DNP aby som dostavala MD z DNP do konca MD. Dakujem

evka0003
11. mar 2011

@nunusimi ak si už na MD platiť nemusíš ....keď som bola už na PN som si nemusela platiť čo som samozrejme nevedela a teraz som si požiadala o preplatok a vrátili mi ...

nunusimi
11. mar 2011

@evka0003 aha dik, a musim ist do SP dat odhlasku? ci staci ked prestanem platit?

evka0003
11. mar 2011

@nunusimi ak už si DNP nechceš po MD platiť tak treba ísť do SP podať odhlášku ak budeš pokračovať tak len teraz prestaň platiť a deň po ukončení MD začneš opäť platiť...ja napr. pokračujem,lebo plánujeme do roka ďalšie 🙂

nunusimi
11. mar 2011

@evka0003 dakujem pojdem si podat odhlasku

lylyna
11. mar 2011

@tinara23 dakujem za odpoved, výšku platby viem to som volala, len ten papier mi neposlali.

penelope1
11. mar 2011

Ahojte! Chcela by som sa spýtať: Som nezamestnaná, DNP si platím z maxima (už mám splnených 270dní). Mám 9ročnú dcéru,ktorá dnes dostala kašel a nádchu. Mám nárok byť s ňou na OCR a poberať peniažky DNP? Alebo sa DNP využíva len na vlastnú PN?

tinara23
11. mar 2011

@penelope1 ahoj, samozrejme ak máš splnených 270 dní, tak máš nárok aj na OČR, max. soc. poist. zaplatí 10 dní, 55% z VZ, z ktorého platíš.

anelisa
11. mar 2011

@lylyna mne neprisiel tiez ziaden papier, ked som sa odhlasila a nanovo prihlasila, manzel mi to bol podat a jemu povedali len tolko, ze pri platbach mam pouzivat take iste udaje ako doteraz, len sumu samozrejme upravenu.

bapi1
11. mar 2011

@zvolovci alebo niekto, kto vie poradiť. Ešte na niečo som sa zabudla spýtať. Chcela by som ísť z RD na MD, prac. pomer trvá. Ak by som šla na PN v prípade rizikového tehotenstva ešte skorej než bude 270 dní DNP, mám si dať vystaviť nejaký papier na PN alebo je to zbytočné pretože nárok na PN z DNP mám až od 1.10.2011? Platiť DNP musím až do toho 1.10.2011, kedy splním podmienku 270 dní alebo aj v tomto prípade som oslobodená od platenia?

deninka14
11. mar 2011

@bapi1 pokiaľ máš nárok na PN z DNP (máš už splnených 270 dní), tak neplatíš si chránená, pokiaľ však nárok nemáš, tak ďalej musíš platiť DNP aj počas PN.

deninka14
11. mar 2011

@penelope1 ak už máš splnenú podmienku 270 dní, môžeš čerpať OČR aj z DNP. Potrebuješ od detskej lekárky taký istý doklad ako pre zamestnávatela, príp. ak si nezamestnaná tak len jeden a do kolonky zamestnávatel vpíšeš DNP...

lylyna
11. mar 2011

@anelisa mne povedali to isté, len chcela som mať o tom nejaký doklad, keby sa niečo nahodou stalo, tak hadam to nie je doležité, bločky o zaplatení si odkladám, keby niečo.

anelisa
11. mar 2011

@lylyna ja som si prihlasku pre istotu skopirovala a dala potvrdit prijatie 🙂

lylyna
11. mar 2011

@anelisa tú prvú prihlášku?

gapa
11. mar 2011

@pami2
aby si bola povinne dôchodkovo poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. Záleží či ti trvá povinné poistenie zamestnanca alebo szčo. Ak netrvá, tak treba dať prihlášku do 45dní od pôrodu, aby si bola poistná odo dna pôrodu.

miah
11. mar 2011

@gapa a ked mi PP trva tak to nepodavam?

gapa
11. mar 2011

@lindusik
spätne sa to nedá. Len odo dna, kedy tam prídeš.
Tam treba vela údajov o tvojom povinnom poistení pred nástupom na MD, aké si poberala a priznávam, by som si musela dať velmi bacha na odpovede a nový zákon až tak dopodrobna neovládam.

Ale podla mna, ak si pred nástupom na MD bola povinne dôch.poistená ako szčo a si aj z tohto povinného NP szoč poberala materské, tak počas poberania materského si povinné nem.a dôch.poistnie szčo neplatila, no predpokladám si sa neodhlasovala.
PRedpokladám, ak by si odo dna po ukončení poberania RD podala prerušenie poistenia z dôovdu poberania RP (predpokladám, že čiností szčo nevykonávaš!!!), tak povinné poist. szčo nemusíš platiť, no "pre nárok na materské" sa aj takéto obdobie "prerušenia z dôvodu poberania RP" ráta do 270dní (dôch.poistenie nie, to treba mať prihlášku ako osoba rid. sa star. o dieťa do 6rokov). vid § 26 ods.4 a § 49a Zákon o soc.poistení

A chcelo by to dosť vecí ešte overiť. Toto ber len ako o rozoberanie problému, nie konečné riešenie, lebo ozaj neviem, ako je to
1.so zdr. poistením a
2. ako s prerušením činosti na zivn. úrade (myslím min. na 6mes, či sa je aj dôvod podstatný pre živn. úrad, či pre iný úrad). .
3. a ak prerušíš živnost, neviem, či to v SP neznamená automaticky ukončenie poistenia, (to by som si napísala dotaz na ústredie SP, cez poradnu, na ich stránkach)
no v takm prípade nviem, za akých okolností by sa používala varianta prerušenia poistenia z dôvodu pober. RP.