Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ikuska
18. okt 2013

@zalka Prosim ta tych 255 e z DNP plati pocas tych 6 mesiacov co sa dostava materska a potom uz je len rodicovsky prispevok. Dakujem,

zalka
18. okt 2013

@ikuska áno presne tak ... RP sa nedá zvýšiť .. je to štátna dávka... materská sa dá zvýšiť dobrovolným poistením

oliverka
22. okt 2013

@zalka
Ahoj, už si mi radila, len zosumarizujem, čo som poriešila:
Dlhoročná SZČO (povinné z minima + DNP do maxima), teraz poberateľka RP som dnes zrušila živnosť. DNP si ponechávam.
Ak dobre predpokladám:
- v prípade potreby by som si opätovne založila živnosť a po pár dňoch išla na PN príp. materskú z dvoch poistení (príjem za tento rok viac ako 5 000 €)
- ak by som bola tehotná už v čase zrušenia, nemusela by som prípade potreby ani zakladať živnosť a uplatnila by som si povinné poistenie v OL
Je to dobre?
Ďakujem.

zalka
22. okt 2013

@oliverka áno je to tak, ak ti skončilo poistenie v tehotenstve tak ti vzniká OL

liviapeto
23. okt 2013

@zalka Ahoj, potrebovala by som poradit. Momentalne som na rodicovskej, ktora mi konci 2.1.2015. Mame v plane 2 babo a chcela by som to stihnut do skoncenia rodicovskej, cize aby sa mi ratala materska z hrubeho platu, ktory mam 525€. Rozmyslam aj o DNP, len tu je ten problem, ze sa neviem vysomarit, ci sa mi to vobec oplati. Ak tomu dobre rozumiem, stacilo by si DNP platit z 1179-525= 654 a staci platit balik, kde su 2 poistenia - len si neviem vypocitat, kolko by to vlastne mesacne realne stalo.

zalka
23. okt 2013

@liviapeto za balík 2 poistení sa platí 33,15% z VZ ... mesačne ... je to priveľká sumička

liviapeto
23. okt 2013

@zalka Cize 216,80? a platit to treba minimalne 9 mesiacov ak sa nemylim (270 dni) co by robilo 1951€. A maximalna materska je teraz nejakych 766€ ? prepac, ze otravujem, len mam dojem, ze trosku na tej rodicovskej stracam matematicke myslenie 🙂

zalka
23. okt 2013

@liviapeto nevadí, neotravuješ ... sama počítaš tak len kontrolujem ... áno 216,80 vychádza platiť .. 9 mesiacov .. a áno MD z tej sumy by vyšla cca 3188 eur ... zvyšok by bola MD zo zamestnania ... treba zvážiť či sa oplatí, resp. skôr by som uvažovala ak tak .. poistiť sa z minima, a po zistení tehu zrušiť minimum a prihlásiť sa z maxima ... na 26t , kedy sa dá potom po splnení podmienky 270 dní ísť na PN.
Pr.
6m budeš platiť z minima, potom otehu. Tak zrušíš z minima, prihlásiš sa na ten rozdiel max. a hrubej mzdy .. zaplatíš ešte 3 mesiace a môžeš ísť na PN .. počas PN neplatíš a po uplynutí 26t od založenia nového poistenia bude PN zo skutočného VZ a MD tiež ...

liviapeto
23. okt 2013

@zalka Dakujem pekne, to ma nenapadlo s tym minimom. Planovala som niekedy na novy rok sa prihlasit na DNP (odvtedy by sme sa uz chceli snazit o babo)., teda aby som platila len fakt ten cas co musim. Este otazka, kedy najneskor sa musim prehlasit na to maximum?

zalka
23. okt 2013

@liviapeto hm... ak by sa nepodarilo za 270 dní tak by som zrušlla to poistenie z minima a potom máš 15m na to aby ti znova vzniklo poistenie ale už môžeš ísť na PN a neplatiť odvody a dostať zaplatenú PN ...

liviapeto
23. okt 2013

@zalka Dajme tomu, ze v januari sa prihlasim a vi februari otehotniem, kedy najneskor sa musim prehlasit na DNP z maxima?

zalka
23. okt 2013

@liviapeto najneskôr v 6-8t tehu ... rátané od posledného menzesu. A nie prehlásiť, ale zrušiť DNP z minima, a prihlásiť sa na nové DNP z vyšším VZ.

hruveop
24. okt 2013

Ahoj @zalka 🙂
mám ešte jednu otázočku, s ktorou mi určite budeš vedieť pomôcť. Uvažovala som, že by som si na posledné dva mesiace 2013 zaplatila DNP z maxima (v mojom prípade cca 260€) aby som si prilepšila MD, na ktorú by som chcela nastúpiť v 2014. Hovorili mi, že sa mi na MD bude počítať suma zaplatená v 2013. Keby som ale zistila že som tehu až v januári a DNP začala platiť až za rok 2014, materská by sa mi počítala iba z roku 2013, alebo by sa mi do toho počítalo aj to DNP z 2014?
Suma sa dá zmeniť až po uhradení 6 mesiacov, preto neviem ako mám postupovať 😖

zalka
24. okt 2013

@hruveop no práve to by si musela do konca apríla platiť tú vysokú sumu ... ale dalo by sa aj tak to poriešiť ...
ale zase ak sa prihlásiš na DNP z minima a otehotnieš v marci napr. tak staré DNP zrušíš .. budeš mať nové DNP .. a MD sa ti bude rátať z nového DNP po tých 26t poistenia .. čo teoreticky po splnení 270 dní môžeš ísť na PN

hruveop
27. okt 2013

@zalka aha, čiže si to teoreticky začnem platiť teraz skôr, aby sa mi začali rátať dni a keď zistím, že som tehotná, zruším si staré DNP platené z minima a podám si prihlášku na nové DNP z vymeriavacím základom z maxima?! Dni, ktoré som si platila sa mi budú naďalej počítať... MD sa mi vypočíta z toho maxima (min. si budem platiť iba kvôli dňom) správne som to pochopila?
Ďakujem

zalka
27. okt 2013

@hruveop áno správne si to pochopila ... a tiež pozor aby nové DNP z maxima vzniklo najneskôr v 6-8t tehu ..

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
28. okt 2013

@radkovadanka no PN zo zamestnania nedostaneš lebo nestihneš lehotu 7 dní, ale čo sa týka DNP prihlás sa deň pred PN na DNP a dostaneš PN z DNP a aj RP.

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
28. okt 2013

@radkovadanka no to nárok máš... ak ocr začne do 7 dní od skončenia MD .. z oboch poistení.
len je otázka či ti lekár vypíše OCR .. trošku viac vymýšlajú.

hruveop
28. okt 2013

@zalka Ďakujem Ti veeeeeeeeeeeeeeeeeeľmi pekne 🙂 si úžasná :-*

zalka
28. okt 2013

@hruveop rado sa stalo

obcansr
28. okt 2013

@zalka ahoj chcela by som sa ta opýtat Dnp platím od roku 2011 , od minulého mam z minima 138e platím, chcela by som ist na materskú ak sa podarí, chcela by som aj vyššiu kedže stále platím , dá sa to urobit tak že teraz zruším dnp z minima , ked zistím že som tehu do toho 8tt sa prihlásim na nové dnp z maxima 1179e , zaplatila by osm pár dni a išla na pn , potom by som mala vyššiu materskú či nie? a ešte by ma zaujímalo kedže v tom balíku mam aj nezemest. tak sa to dá nejako využit? je to len minimum ale zaujímalo by ma to , v marci mi končí predlžená rodičovská, dakujem za odpoved

zalka
28. okt 2013

@obcansr no na podporu potrebuješ mať zaplatené 2 roky tj. 730 dní ... takže asi to moc ten rok nebude stačiť ale ak zrušíš a otehotnieš čoskoro a nanovo založíš DNP aj s poistením v nezamestnanosti , tak dni poistenia idú aj počas PN aj počas MD .. takže takto by sito využiť mohla .

hruveop
28. okt 2013

@zalka, prosím ťa, ešte ma napadla jedna vec k tej DNP. Keď sa od 1.11. prihlásim k plateniu z toho DNP z minima, skôr, ako som tehotná, potom ho zruším (a budem postupovať podľa rád od teba), a dosiahnem dobu 270 dní, môžem to zrušiť, aby som neplatila viac a MD sa mi z toho aj tak vypočíta, že? Minimálny VZ je 402,50? (našla som to na stránke soc. pois., ale neviem či je to správne políčko 🙂

miskap.
28. okt 2013

Aj ja mam jednu otazocku ak teda moze. Potrebovala by som vediet, ci je mozne sa prihlasit na DNP z minima( nikdy predtym si to svagrina neplatila ale je zamestnana) planuju druhe babo a potrebujem vediet ako dlho si musi platit DNP, aby mohla dostavat PN-ku z DNP a pripadne potom matersku. Dakujem

zalka
28. okt 2013

@hruveop od 1.1.14 je minimálny VZ 402,50 dovtedy je 393 eur , a ak zrušíš DNP po uplynutí 270 dní , ale pred uplynutím 26t lehoty tak MD bude z OL z minima ...
@miskap. 270 dní

safranky
29. okt 2013

@zalka kukam na tie tvoje rady a mozno si to tu uz niekomu aj hovorila ale predsa sa pytam.Som na MD ktora mi konci na buduci rok v juni a zistila som ze som tehotna. Myslim ze taky 5tt.Oplati sa mi nieco doplacat? na prilepsenie MD?

zalka
29. okt 2013

@safranky a už si si niekedy platila? doplácala? a ak áno tak od kedy do kedy?

safranky
29. okt 2013

doplacala.A to potrebujes presne datumy??
pred prvou materskou som bola zamestnana a zacala som si platit tusim ze v 6 tt. takze niekedy september 2010 a rodila som 23.juna takze pred tym som aj skocila.
ale ak treba presne terminy tak kuknem zajtra do papierom.Hadam to niekde bude.