Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

oskvarka
2. jún 2014

@zalka a to uz isto bude alebo zatiaal len ako ich napad?.. a ako je to ak som na RD tak tiez nemozem byt DNP ?

zalka
2. jún 2014

@oskvarka viem len toľko ako je v tom článku neviem nič viac ...

mariamayi
2. jún 2014

@zalka Poprosim Ta o radu ..teraz tu nieco citam o pripravovanych zmenach a nechce sa mi verit ☹ ...Ako by to bolo so mnou? 22.juna mi konci materska a od 23. 6. som na rodicovskej. Do konca juna planujem nastupit na PN..Nie som si ista, ale plati 7 dnova ochranna doba aj po materskej pred nastupom na PN?
.....A tie zmeny od 1.jula by sa tykali aj mna ako osoby na rodicovskej, ktorá má pracovný pomer na dobu neurčitú, ale momentalne nepracujem a najblizsi rok sa ani nechystam vratit do prace? Ďakujem TI pekne.

zalka
2. jún 2014

@mariamayi neviem nič viac ako len to čo je zverejnené, neviem ti povedať či by sa to týkalo aj báb na RD ... netuším

oskvarka
3. jún 2014

@mariamayi 7 dnova ochranna lehota podla mna plati tu ti zrusit nemozu ..

mariamayi
3. jún 2014

@oskvarka Dik za info 🙂

alexis14
3. jún 2014

Ake vlastne zmeny sa chystajú. Ja som na rodičovskej a platím si DNPO celý balík poistení /nemocenské, dôchodkové a do fondu v nezamestnanosti/ už tri roky. Bude nejaký problém v budúcnosti s využitím OČR,príp. PN keď splňam podmienku 270 dní?Oplatí sa to vôbec platiť?

liviapeto
3. jún 2014

@zalka Ak sa schvali to co je v tom clanku a mne 270 dni uplynie v auguste, teraz platim minimum ak si do 30.6. zmenim vymeriavaci zaklad za vacsi bude sa mi potom ratat materska z toho vacsieho alebo z toho mensieho zakladu?

michaela138
3. jún 2014

@liviapeto ja si tiez asi zmenim vymeriavaci zaklad ešte do 30.06.2014- ja to vsak urobim tak, ze sa odhlasim a na dalsi den prihlasim... Podla mna by to este nemal byt problem, zmeny nastanu az pre tie, ktore sa prihlasia od 01.07.2014. Další clanok z netu http://www.danovecentrum.sk/clanok-z-titulky/do...

liviapeto
3. jún 2014

@michaela138 Priznam sa, ze tomu celkom dobre nerozumiem. Ak sa odhlasim a prihlasim s novym zakladom (co som aj planovala spravit 🙂 ), tak sa mi bude to prechodne obdobie 270 dni od toho noveho prihlasenia alebo mi zanikne v auguste, kedy uplynie 270 dni od toho povodneho prihlasenia?

michaela138
3. jún 2014

@liviapeto neviem ti povedat presne, tie informacie z netu su len ciastkove, ono to vyzera tak, ze to DNP zanikne automaticky po tych 270 dnoch a 26 týždňoch nepretržitého poistenia....

"Výnimku budú tvoriť prípady, kedy dobrovoľné nemocenské poistenie vzniklo pred 1. júlom tohto roka a dobrovoľne nemocensky poistená osoba nezískala najmenej 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia. "V takomto prípade tejto osobe od 1. júla dobrovoľné nemocenské poistenie nezaniká, ale trvá naďalej, najdlhšie do dňa, v ktorom získa najmenej 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia a najmenej 26 týždňov nepretržitého dobrovoľného nemocenského poistenia," uvádza sa v dôvodovej správe.."

liviapeto
3. jún 2014

@michaela138 Ved prave a aby som mala matersku z vacsieho zakladu musi trvat z neho aspon 26 tyzdnov a to mat nebudem, ked teraz zmenim zaklad a v auguste poistenie zanikne, preto sa pytam.

michaela138
3. jún 2014

@liviapeto to sa ti už asi fakt neoplati....ktovie ako to všetko bude ešte....

zalka
3. jún 2014

@liviapeto ak si tehotná, a v auguste ti skončí DNP ... a bude splnená podmienka 26t poistenia .. tak sa neboj lebo budeš v ochrannej lehote pre tehotné ...

liviapeto
3. jún 2014

@zalka Problem je, ze nie som tehotna (nedari sa), cize ak neotehotniem do augusta, je to cele v haji a aj keby som potom do 2 rokov otehu,tak uz nic z toho? Vymeriavaci zaklad sa uz neoplati menit vsak?

zalka
3. jún 2014

@liviapeto no oplatilo by sa ak nie si tehotná ... do toho 30.6. teda zrušiť DNP 29.6. a založiť nové 30.6

liviapeto
3. jún 2014

@zalka Cize ak si zalozim nove s vyssim VZ hoc aj zajtra, nezanikne mi DNP v auguste, ale bude sa pocitat dalsich 270 dni?

zalka
3. jún 2014

@liviapeto ak chápem tie zmeny dobre tak áno takto by to malo byť ...

liviapeto
3. jún 2014

@zalka Ja som to zase presne naopak pochopila, ale tak ty si exxpert na tieto veci :D Ja som myslela, ze aj ked zmenim zaklad, tak poistenie v auguste DNP zanikne, ked dovrsim 270 dni. Este otazka, ak by to bolo tak ako ty hovoris a mne by sa zazrakom podarilo otehu, mozem sa hodit na marodku trebars v septembri?

zalka
3. jún 2014

@liviapeto pozor pri zmene VZ to neplatí
musí prísť k zrušeniu a novo založeniu ..
a áno v septembri môžeš ísť na PN kludne po tých 270dnoch dokopy

liviapeto
3. jún 2014

@zalka Myslela som zrusenie a zalozenie noveho, len som sa zle vyjadrila. Dakujem pekne zatial za rady.🙂.

zalka
3. jún 2014

@liviapeto rado sa stalo

obcansr
3. jún 2014

zalka@ja som z toho blbec, ja mam DNP od 15.1 uzatvorené nové na vyšší VZ nakolko som tehu ale pred tým som mala od 2010 nepretržite až do 14.1.2014 z minima, teraz neviem , to aj mne sa zruší to DNP ja som nezamestnaná nemám žiadny pracovný pomer, 27.7 by som mala byt vypísaná na MD, ja som to pochopila tak že tý čo su zamestaný a majú povinné poistenie že sa už nebudú moct pripoistit na dobrovolné nemocenské a v nezamestnanosti ale len na dochodok , ale nikde tam nie je uvedené tý čo nemajú povinné poistenie ja som z toho jelen, ma porazí ak prídem o tieto peniaze

draik
3. jún 2014

@liviapeto
@michaela138

Prechodné ustanovenia od 1.7:
(1) Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe alebo dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti, ktorej toto dobrovoľné poistenie malo trvať po 30. júni 2014 a ktorá je povinne nemocensky poistená k 1. júlu 2014, dobrovoľné nemocenské poistenie a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti zaniká od 1. júla 2014, ak odseky 2 a 3 neustanovujú inak.

(2) Dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti nezaniká podľa odseku 1, ak sú splnené podmienky podľa § 19 ods. 2 písm. b).

(3) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. júlom 2014, toto poistenie trvalo k 30. júnu 2014 a povinné nemocenské poistenie jej trvá aj po 30. júni 2014, a k tomuto dňu nezískala najmenej 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, je dobrovoľne nemocensky poistená podľa zákona účinného do 30. júna 2014 aj po tomto dni, najdlhšie do dňa, v ktorom získa najmenej 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia a najmenej 26 týždňov nepretržitého dobrovoľného nemocenského poistenia, ak dobrovoľné nemocenské poistenie nezaniklo skôr. Ak poistencovi zaniklo dobrovoľné nemocenské poistenie v deň, v ktorom získal najmenej 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia a najmenej 26 týždňov nepretržitého dobrovoľného nemocenského poistenia, a k tomuto dňu mu vznikne dobrovoľné nemocenské poistenie podľa zákona účinného od 1. júla 2014, toto poistenie je nepretržité.“.

obcansr
3. jún 2014

@draik no píše sa tam ktorá je povinne nemo. poistená zanikne ale čo s tými čo nie su povinne poistený ako ja , ja som len čisto dobrovolne nemocensky poistená na celý balík , nakolko som nezamestaná a mam uzatvorené nové poistenie od 15.1.2014 a som tehotná , a PN

natalia6
3. jún 2014

@obcansr tiež som to tak pochopila, že sa zruší len subeh s povinnym poistenim. Ak povinne poistený nie si, tak by sa to menit nemalo. Tiež som taky pripad.

obcansr
3. jún 2014

@natalia6 však práve že tam je napísaný ten súbeh, dufam že nam to nezanikne lebo ma porazí

natalia6
3. jún 2014

@obcansr keby to zrusili vsetkym, tak by vlastne uplne zaniklo dobrovolne poistenie, okrem dochodkoveho. A to sa nikde neuvadza.

obcansr
3. jún 2014

@natalia6 no ved , tak uvidíme čo bude

draik
3. jún 2014

@obcansr
@natalia6

Dobrovoľné poistenie má skončiť iba vtedy, ak bude v súbehu s povinným poistením.

Po novom má platiť (zmena uvedená veľkými písmenami)
§14
(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba môže byť fyzická osoba po dovŕšení 16 rokov veku, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, povolenie na prechodný pobyt24) alebo povolenie na trvalý pobyt, 25) ak NIE JE POVINNE NEMOCENSKY POISTENÁ A
a) nemá priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %,
b) nie je poberateľom invalidného dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku a
c) je súčasne dobrovoľne dôchodkovo poistená.