Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
12. júl 2011

@chrobaaacik
ak ti raz vznikne nárok na materské počas platnosti tohto zákona, tak ti materské od 1.1.2012 nezoberú, budeš materské poberať aj po zmene zákona. To nepredpokladám.
Tie návrhy sú len návrhy a pokial nie je schválený zákon, ťažko sa k tomu vyjadrovať, lebo myslím zostáva dnp len v kombinácii s iným poistením, tj. bude to drahšie, no o kolko? No ozaj je ešte skoro sa k tomu vyjadrovať, vždy je konečná verzia iná, ako pôvodný návrh. A záleží potom od prechodných ustanovení a plynutí príp. ochrannej lehoty pre tie, čo budú tehotné v čase zmeny.
A aj ten jednorázový prísp. na 1vé až 3tie dieťa plánujú zrušiť? Uvidíme.

chrobaaacik
12. júl 2011

@gapa vraj tie zmeny su hlavne kvoli ciganom, kde nepracuje nikto a poberaju vsetky mozne prispevky. vraj tam , kde aspon jeden nepracoval 270 dni pred porodom, nebude ani materska ani prispevok..ale to su vsetko zrejme dohady, ako vravis, uvidime, co bude. Tiez si myslim, ze by bola hlupost zrusit nieco pre vsetkych, a hlavne, ak si to niekto plati dlhodobo, nie posledny mesiac...Vdaka inak za info 😵 Inak ja este nie som tehu, tak dufam, ze do konca roka to stihnem :D

gapa
12. júl 2011

@chrobaaacik
myslím, že u bežnej rodiny nie je problém, aby jeden z rodičov mal tých 270dní dva roky späť. Ved inak by rodina ťažko prežila.

chrobaaacik
12. júl 2011

@gapa to hej,len aby to neobmedzili len na zeny, ze pokial nepracovali v posledne 2 roky, nebudu si moct platit DNP vobec...

jaya47
12. júl 2011

No, ja patrim tiez k tym, co sa boja o matersku. Od oktobra 2010 do konca juna 2011 som si platila DNP z maxima (bola som doktorandka), od 1.7.2011 som zamestnanec a platim DNP z rozdielu maxima a platu, termin porodu mam v polke februara, takze na matersku tak od 1.1.2012 . Manzel bol zamestnanec do 31.5.2011 a zaroven zivnostnik, teraz je len zivnostnik, od 1.10.2011 znova aj zamestnanec.
Ani jeden z nas teda nebude 270 dni zamestnancom, tak by sa nas mal zakon dotknut, ci sa mylim? Som z toho cela zmatena.

lucia.kl
12. júl 2011

@jaya47 ty sa o materskú báť nemusíš, do 270 dní zamestnania sa ráta aj živnosť - treba odvádzať odvody do SP a to ste obaja robili...

denne73
12. júl 2011

@lucia.kl jeminečky moje 😉 😉 😉 😉

jaya47
12. júl 2011

@lucia.kl Super, tak to som rada, hlavne ze si mi to napisala 🙂

lucia.kl
12. júl 2011

@denne73 zvládla?? ak nie,tak tu to máš tvoj VZ je 328,86€ z toho PN je prvé tri dni 25% a potom 55% takže pri tých 55% to vychádza na deň...5,83€

nika12
12. júl 2011

Ahojte aj ja mam otazocku. 🙂 Kebyze si zacnem teraz platit DNP a nastanu od noveho roka zmeny a nebudem mat nahodou na zaklade tych zmien narok na matersku z DNP, poistenie zrusim a co s peniazmi, ktore tam dovtedy vlozim?? Mozem sa s nimi rozlucit??

murinko82
12. júl 2011

@sandruska81 ano presne tak chcem si to navysit po pol roku a rozdiel je asi 14e a neviem ci som to spravne pochopila ze si to mam pocitat tak ako pri zakladani DNP a ci mi bude dnp pocitane od toho dna ako som si to zalozila ked si to pojdem navysit.a este som chcela vediet ze ci je mozne si platit to maximum cca 50e ked podla hrubej mzdy mi vyslo 32,20 to to je moje maximum ktore si mozem platit?

denne73
12. júl 2011

@lucia.kl ďakovám🙂)))))) 😉 😉 😉 😉

boobaa
12. júl 2011

@nika12 ahoj, kde som sa pýtala pani v sociálnej poiťovni na tento problém, tak mi povedala že pripoistenie nie je ššetriaci účet! peniaze prepadnu! 🙄

zuzika251
12. júl 2011

ahojte, možno mi poradíte v mojej dileme - chcem sa opýtať ohľadne materskej:
stále som zamestnaná na TPP, už xx rokov, vyše roka si priplácam DNP a plus mám ešte aj otvorenú živnosť. na MD by som mala nastúpiť 4.11., ibaže so zamestnávateľom som sa dohodla, že budem naďalej pracovať. zvažujem, že pre mňa by bolo najvhodnejšie ísť na MD, poberať ju a pritom robiť, ibaže neviem ako je to, keď mám otvorenú živnosť + môžem mať v takomto prípade aj iný príjem???

nika12
12. júl 2011

@boobaa myslela som si 😒 dakujem za odpoved 😉

obedwix
12. júl 2011

tento mesiac splnam podmienku dnp 270dni. ak by som šla na MD v marci2012 dotknu sa ma nejako zmeny? ak nejake budu....ako to bude v mojom pripade? dakujem za info

sandruska81
12. júl 2011

@murinko82 Ak sa VZ navýši, tak sa berie predchádzajúci rok, (čiže nie od urobenej zmeny). Ak sa zruší a založí nové, tak od zmeny musí ubehnúť 26t, aby sa počítalo z nového VZ. Vám stačí platiť rozdiel, viac ako maximum Vám nikto nedá.

boobaa
12. júl 2011

@nika12 rado sa stalo, ja mám DPO už dva roky po 14 eur mesačne, a zatial som to nevyužila, ale o pár mesiacov vyžmýcham tento štát zasa ja, na zvýšenej materskej a doplácaní penazí pri PN do plnej mzdy, hehe, aspon takto sa mi to vráti spať

hamilka
12. júl 2011

@lucia.kl poradis aj mne?Od 1.10 2010 si platim DNPz maxima(som SZCO,zakze si doplacam rozdiel do max),podmienku 270 dni mam uz splnenu a v piatok ma doktor vypise na PN.Nastup na matersku mam 15.8,cize mesiac budem na PN a potom materska.Chcem sa spytat,dostanem z DNP zaplatenu aj PNku a potom hned aj matersku?A ako mam v auguste zaplatit DNP,len za pol mesiaca,alebo za cely,aby som splnila podmienku 26 tyzdnov pred porodom?A mozem poberat aj PN z max.a potom aj matersku maximalnu?Mam to hlavne koli tej materskej a nerada by som prisla o peniazky,dakujem

amouramour
12. júl 2011

ahojte🙂ja tejto problematike nerozumiem vobec, ale proste ak robim uz 4 roky a zamestnavatel vsetko odvadza mam narok na matersku, ze?🙂

sandruska81
12. júl 2011

@amouramour áno, momentálne 60 % z hrubej mzdy.

amouramour
12. júl 2011

dakujem🙂lebo som si na paske vsimla, ze platim nemocenske zo sumy 1100 eur...ale ja som uplny hotentot co sa tyka tychto veci🙂

sandruska81
12. júl 2011

@amouramour tak to budete mať skoro maximálnu možnú materskú, aká sa dá získať. 🙂

amouramour
12. júl 2011

@sandruska81 tak to by bolo super, musim zistit🙂

jovanka81
12. júl 2011

baby, ja mam tiez otazocku. UZ viac ako dva roky si priplacam nemocenské poistenie. bolo mi to vysvetlene nasledovne. zamestnavatel odvadza do poistovne z mojho platu sumu, ale nakolko moj plat nie je maximum z akeho sa da platit do poistovne, tak ja si doplacam z tej zvysnej sumy. priklad. ak ja zarobim 500€ a maximalna suma z akej sa pocita nemocenske, ci materska je 1000€, tak ja si platijm 4 % zo zvysnych 500€. aspon mne to takto bolo vysvetlene. len teraz neviem, nakolko sa to vsetko dialo este v korunach a aj plat sa mi zmenil, neviem ako mam postupovat, netusim aka je teraz maximalna suma na vypocet materskej, ci nemocenskej a teda, ci nahodou nepreplacam...skusite mi poradit?

mirkaove
12. júl 2011

ahojte, viete mi niektorá poradiť? Momentálne som na RD, čakáme druhé bábätko, ktoré by sa malo narodiť v januári 2012, platím si DNP min. - 14.47,- od 1.12.2010, niekedy koncom augusta by som mala splniť podmienku 270 dní...Ide mi o to, že teraz si platím to min a možno by som sa vedela dohodnúť so zamestnávateľom, že by mi napísal max. vymeriavací základ-1116,75,- EUR, potom by som nedostávala materské z DNP?Predtým som mala 800,- EUR vymeriavací základ, tak som si začala platiť aspoň to minimum. Ako by to bolo s platením DNP počas materskej, keby mi ju neuznali z DNP? Mám sa s ním dohodnúť alebo to nechať pri starom, to záleží však na ňom.
Ďakujeeeem.

cigaretka5
12. júl 2011

@jovanka81 Preplacat ta system nepusti. AK si aj nahodou platis z vyssej sumy ako je maximum mas v socialnej poistovni predplatene. Najlepsie by bolo zajst tam a zistit aku sumu mas predplatenu a dohodnut sa na kompenzacii

cigaretka5
12. júl 2011

@mirkaove podla mna podmienku 270 dni mas splnenu ked si bola zamestmama. teda z toho co pises zamestnana si. Ak splnas podmienku na vyplacanie davky, budu ti ju vyplacat aj z DNP. AK ti ale zamestnavatel potvrdi predpokladany prijem maximalny potom si si DNP platila zbytocne. Nemozes dostat matersku vyssiu ako je maximum

cigaretka5
12. júl 2011

@hamilka AK tomu dobre rozumiem si SZCO dlhsie a platis si odvod aj povinny a doplacas do maximal cez DNP. AK nastupom na PN nebudes mat splnenu podmienku 26 tyzdnov platenia DNP, tak sa ti nebude pocitat vymeriavaci zaklad z akeho si doplacas ale z minima, teda dostanes PN z nemocenskeo poistenia, co si platis povinne, - to zo sumy aku si platis a z DNP z minima. Materska je druha davka , ak nastupom na matersku budes mat splnenu podmineku 26 tyzdnov tak sa ti ako vymeriavaci zaklad bude pocitat tento

mirkaove
12. júl 2011

@cigaretka5 ďakujem, ale môžem ju využiť aspoň na PN alebo OČR, či nie?