Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

walta
27. mar 2012

@gapa nie, moj mail p. riaditelovi bol "kludny", len som ho poprosila, ci by mi to mohol prezistit a vysvetlit mi, preco uz teraz odo mna chcu RC dietata, ked som este neporodila a poviem ti uprimne, bala som sa o to, ze mi vazne pozastavia vyplacanie materskeho, kedze VYZVA je vyzva a ked raz dojde domov list, asi si nerobia srandu, tak som isla po svojom probleme a chcela som to urovnat. Nic ine v tom nebolo. Nikoho ineho som neriesila, iba seba, opakujem- som v tom len a len ja.

gapa
27. mar 2012

@walta
dokonca aj pán minister Mihál v jeho usmerneniach pri ukončení dnp písal o uplatnení nároku na materské v ochr. lehote 6-8týž. pred termínom.
Ale baby, čo hladajú info, nech to berú ako fakt, že ak im netrvá dnp v den nástupu na md, treba žiadať o materské 6týž. pred termínom. Nech sa nespoliehajú na iné, aby nemuseli opravovať.

ivana899
27. mar 2012

ahojte, prosim vas, mozem este nejako vyuzit poistenie, ktore mi zaniklo zo zakona v januari? som tehotna, v 5tt.

mima66
27. mar 2012

Ahojte @gapa a @mima595 potrebovala by som poradit, resp. zodpovedat jednu otazku ohladom PN-ky z DNP. Platila som si DNP od 6.5.2011. V januari 2012 - teda este pred tym ako som dosiahla 270 dni - som sa odhlasila a nanovo prihlasila podla stareho zakona od 27.01.2012. Myslim ze som sa odhlasila 26.01 ale nemam teraz k dispozicii papiere, tak si nie som ista, ci to nebolo aj 25.01. Pravdepodobne budem musiet ist zaciatkom aprila na PNku. Ako sa to posudzuje u PNky v pripade, ze som sa jeden den odhlasila a hned na druhy znovu prihlasila? Mala by som v aprili narok na PN aj z DNP? A ak by som sa odhlasovala k 25.01 a prihlasila 27.1 (cize 26.1. by mi visel v lufte) zmenilo by sa tym nieco na mojej situacii? @gapa @mima595 vopred vam velmi pekne dakujem za odpoved. Je to od vas uzasne, ze tu pomahate tolkym babam a maminam! Pekny den vsetkym

mima595
27. mar 2012

@mima66 - je jedno, ci si ukoncovala 25. alebo 26....poistenie si ukoncila, a od 27.1 ti vzniklo nove poistenie...kedze nebudes mat splnenu podmienku 26 tyzdnov od noveho prihlasenia, bude ti PN vyplacana len z minima, nie z aktualneho VZ, ktory si platis....

brita
27. mar 2012

@gapa Gapa, ty si pokladik. Tak vela si nam tu uz poradila. Vdaka 😉

mima66
27. mar 2012

@mima595 dakujem velmi pekne. Myslela som si, ze ak nemam tych 26 tyzdnov od posledneho prihlasenia, tak nebudem mat narok na PNku z DNP.

luci44
27. mar 2012

Ahojte, chcela by som sa spýtať, od januára 2012 si platím dobrovoľné nemocenské poistenie. Som v 26 týždni tehotenstva a od dnešného dňa som na PN . Chcela by som vedieť či mám nárok na nemocenské vyplácané aj z DNP, alebo nie? A ešte kedy najneskôr musím zaniesť pn aj do sociálnej poisťovne.
Moc Vám ďakujem za odpoveď.

odyseana
27. mar 2012

Ahojte, rada by som vedela par veci ohladom materskej, snad sa to tu este nikto nepytal, nech sa neopakujem.. 🙂
Teda..potrebujem nejake tie rady, ako na vec..teraz co mam matersku, tak tu mam OK, ide o to, ze ked planujeme dalsie babatko tak o cca 2 roky ako to vyzera podla aktualneho zakona..aby bola vyska materskej maximalna, co preto treba spravit..momentalne mi bezi este stare DNP do konca maja 2012.
Mam sa na druhy den od ukoncenia starej DNP (po skonceni 270 dni) prihlasit na balik z minima? A stat bude platit nemocenske? Alebo mi to staci tak ako to bolo, ze sa prihlasim z minima nejako buduci rok, a ked zistim, ze som tehotna, tak si dam balik z maxima na tych 26 tyzdnov? alebo tam staci platit len nejaky mesiac..viem, ze sa pytam predcasne, ale dufam, ze moja otazka pomoze aj inym maminam, ktore planuju dalsie tehotenstvo.
DAKUJEM 🙂

olinka166
27. mar 2012

@luci44 kedy máš dátum pôrodu? bola si v roku 2011 nemocensky poistená?
PN treba zaniesť do 8 dní - počas PN si oslobodená od platenia odvodov

pralinkaaa
27. mar 2012

@gapa je to od témy ale prosím ťa aké je nakoniec materské v 2012 - tých 65% a 40tyždňov?

mima595
27. mar 2012

@pralinkaaa -65% ale len 34 tyzdnov..ak necakas dvojicky, alebo nie si slobodna matka

pralinkaaa
27. mar 2012

@mima595 to fakt ja že 40tt no pekne...no čo už ☹

luci44
27. mar 2012

@olinka166 Ahoj. Dátum pôrodu mám 3.júla A som zamestnaná takže v roku 2011 som bola nemocensky poistená.

misenka0110
27. mar 2012

Ahojte, chcela by som Vas poprosit babulky o radu.
Priplacam si DNP ktore mi konci 23.06.2012 mam stanovene ze platim 27 eur mesacne, ale momentalne mi skoncil pracovny pomer vypovedou k 31,3.2012 chcem sa opytat ci je mozne si pocas DNP zvysit zaklad na maximum este po starom co cinilo tych cca 50eur, nakolko uz zamestnavatel za mna nebude odvadzat nemocenske.. aby som mala priamo max. matersku nakolko by sme chceli babetko... alebo mam si nechat danu sumu ktoru doposial platim?
Dakujem Vam za kadzu radu 😉

mima_mama
27. mar 2012

Ahojte som na rodicovskej dovolenke, som v 28tt. 26.3.2012 mi uplynula doba poistenia na DNP a chcela som sa spytat ci nepridem o rodicovsky, alebo o vyssiu matersku ak by som sa dala na pn-ku z dovodu rizikovej gravidity. Doteraz som to odkladala, aj ked mi lekar chcel dat pn-ku uz na zaciatku. a som aj zamestnana, no momentalne na rodicovskom. je pravda ze ak nezrusim pn-ku pred nastupom na matersku tak mi nebudu ratat matersku aj z DNP?. dakujem

mima595
27. mar 2012

@mima_mama - no bohuzial, pytas sa neskoro...preco si sa nespytala minuly tyzden???
na Pn možes nastupit, bude ti vyplacana z DNP, pravdepodobne z VZ, ktory si mala v r. 2011 /zavisi to od roznych veci..ci a ako si menila VZ/, ale ak si nemenila, tak PN budes mat z Vz z r. 2011

v com vsak budes mat problem, bude v nastupe na matersku z DNP v ochrannej lehote...kedze budes cerpat matersku aj z prace, tym sa ti prerusi ochranna lehota...leboziadostou o materske z prace sa ti ukonci prerusenie NP, ktore mas prerusene pocas cerpania RD....

mima595
27. mar 2012

....pokracovanie:
teda narok na materske by si mala len z prace.....
mohla by si to obist tak, že tesne pred nastupon na matersku sa prihlasis na balicek DP, z minima...a mala by si narok na matersku z DNP aspon z minima....

ivana899
27. mar 2012

@mima595 ahoj mima, prosim ta, nemam nejaku moznost na matersku z dnp, ked mi zaniklo 31.1., som v 5tt. dakujem za odpoved 🙂

mima595
27. mar 2012

@ivana899 - neviem ti zodpovedne odpovedat, skus @gapa,@zalka...
lebo ja eda rozmyslam nad tou ochrannou lehotou...že v ochrannej lehote sa musi nastupit na matersku dovolenku...a ked sa na nu nastupuje 6tt pred terminom porodu....to zn. že tehu trva 40tyzdnov- 6tt...nastup je v 34 tt...to je predsa, že žena je v 7 a pol mesiaci tehu...a ked si teraz v 5tt, tak do nastupu na matersku by si mala iba 6 mesiacov ..teda podla mojich vypoctov by si mala stihnut...!!!!! ALE!!!!! teraz neber tutot moju uvahu ako smerodajnu, to iba tak uvazujem a som zvedava, co by na to povedali @gapa, @zalka....

ale teda neviem, ci si zamestnana, ci nie....ak by ti teda nevychadzalo ist na matersku v ochrannej lehote,
mas 2 možnosti...prihlasit sa na bDP...a aby si mala narok na maximum, musis byt prihlasena aspon 26 tyzdnov z maxima..co je cca. 800E...co je velmi vela, ale da sa ot obist tym, že by si bola cely cas PN..a platit by si nemusela...ale pozor!!! musis v tomto pripade zaplatit aspon za 1 den...teda nesmies byt cely cas PN, aspon 1 den musis byt bez PN

alebo 2. možnost..a to by si mala narok na materske iba z minima....prihlasit sa kratky cas pred nastupom na matersku z minima...k novemu poisteniu sa ti prirataju dni už ukonceneho poistenia.....

janulap
27. mar 2012

@mima595 ale tam plati ta ochranna lehota 8 mes. pre tehotne a Ivana899 v tom case,ked jej DNP koncilo tehotna nebola,nie?Nezistia to potom na SP podla rodneho listu dietata,ze v case ukoncenia DNP tehotna nebola?Inak je to zaujimave 😕

ivana899
27. mar 2012

@mima595 mima, dakujem ti velmi pekne za odpoved, asi radsej nebudem riskovat s ochrannou lehotou a prihlasim sa aspon na minimum pred nastupom na matersku. este raz velka vdaka!!! ste zlate, ze nam pomahate 🙂

mima595
27. mar 2012

@janulap - ved presne o toto mi ide...naco je potom OL 8 mesiacov???? ved ked vezmes, že sa nastupuje na matersku v OL 6 tt pred terminom porodu, to je v 7 a pol mesiaci...tak to ani nemusis byt tehotna...ci??????
ale toto neberte vazne, to nie je ziaden overeny fakt, len taka moja uvaha!!!!!

poisonblu
27. mar 2012

@ivana899 podla mna nemas narok na PN z DNP, to by si musela byt tehotna uz v case, kedy ti zaniklo DNP, co si nebola...neviem, ako sa to riesi so SP, ci ti lekar musi dat potvrdenie o tom, ze si tehotna a v ktorom si tyzdni

janulap
27. mar 2012

@mima595 neviem,mne to vychadza,ze keby bola v case ukoncenia DNP aspon 2 tyzdne tehu,tak to vyjde.Sice o chlp ale vyjde.....aj teraz to Ivke vychadza,ze v OL nastupi na MD?

linuska1
27. mar 2012

@mima595 pri pn alebo pri nastupe na matersku v ochrannej lehote si SP vyzaduje potvrdenie od gynekologa ze k 31.01.2012 bola dotycna tehotna . presnejsie gynekolog musi napisat ze v ktorom tyzdni si bola k 31.01. cize ak dotycna k 31.01. tehotna nebola.. narok nebude mat....

janulap
27. mar 2012

@linuska1 dakujeme za odpoved.A to od vsetkych zien,co nastupuju na MD z DNP?

ivana899
27. mar 2012

@poisonblu ahoj, mne ide len o matersku, nie pn. urobim to asi tak, ako mi poradila mima. prihlasim sa na min. balik pred nastupom na matersku 🙂 ale dakujem za tvoju reakciu 🙂

linuska1
27. mar 2012

@janulap vsetky tie ktore nastupuju v ochrannej lehote...

janulap
27. mar 2012

@linuska1 a co tie,ktore sa poistili DNP do 31.1.2012,ale otehotneju napr.teraz v marci-aprili?Ved tie k 31.1 tehu neboli? 😕