Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

v555
20. nov 2011

Čo je na zrušení DNP najsmutnejšie???Že na to doplatia tie,ktoré si to roky platia a nevedeli ,respektívne nemohli to využiť ☹ ,pretože sa im nepodarilo otehotnieť z rôznych príčin,hlavne zo zdravotných dôvodov.Je nás tu takých neúrekom.
Na druhej strane sa ani nečudujem,že to chce ten debilko zrušiť, pretože sú to samé špekulácie zo strany tých ,ktoré si to začnú platiť až keď nájdu // na baby teste.Mali by zmeniť podmienky,sprísniť ....nech sa to trebárs platí 2 roky a až potom čerpať výhody.

zitaje
20. nov 2011

ahojte dievcata,
rada by som zistila, ako som na tom, budem rada za odpoved.
Staram sa o dieta do 6 rokov (t.j. som doma), do skolky chodi len na 4 hodiny. Pritom pracujem na dohodu, zamestnana nie som. Do konca febr. som bola na RD, od marca si platim dnp, minimum, cize vyse pol roka.
Chcela by som vediet, ci mozem cerpat ocr uz teraz, alebo az ked uplynie 270 dni? Ked budem na ocr, nemozem ist do prace ani na 2-3 hodiny, ze? 😀 To som ako keby pn?
Mozem byt aj ja sama pn uz teraz?
Vdaka.

aduskatt
20. nov 2011

@v555 veru, ja tiez platim a tehu nikde☹

aduskatt
20. nov 2011

@zitaje myslim, ze to mozes vyuzit az po uplynuti 270 dni

kvetinka211
20. nov 2011

https://lt.justice.gov.sk/Document/DocumentDeta...

aby zlych sprav nebolo malo ... "Za účelom zredukovania neodôvodneného čerpania nemocenských dávok sa navrhuje predĺženie obdobia, v ktorom sa denný vymeriavací základ na určenie nemocenských dávok u zamestnanca zistí z predchádzajúceho kalendárneho roka z 90 na 180 dní. Rovnaká úprava sa navrhuje aj v úrazovom poistení."

Tie, ktore namiesto dnp zvazovali zamestnat sa v s.r.o. a platit si odvody za seba aj ako zamestnavatel aj ako zamestnanec vedia co to znamena ☹

"S cieľom zachovať princíp právnej istoty sa navrhuje, aby dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré vzniklo pred 1. februárom 2012 mohlo pokračovať od 1. februára 2012 až do získania potrebného obdobia poistenia na nárok na nemocenské dávky." --- ) Viete niekto prosim, co asi tvorca novely myslel tymto? Ked si spravim nove dnp v decembri, tak mi ho ukoncia po dosiahnuti 270 dni v poslednych 2 rokoch (ktore asi tak ci tak mam), alebo tych 26 tyzdnoch ... a budu sa ma v tomto pripade tykat nejake ochranne lehoty?

A nevie niekto, ake maju byt sadzby toho noveho "komplexneho socialneho poistenia"?

Uz len dufat ze na teste nebudu II 😖 aj ked som este vcera dufala v opak ... no takych je nas tu asi viac ...

buba77
20. nov 2011

platim si DNP uz od roku 2005!A vobec si nemyslim,ze to bude fer ak to zrusia!!!Oni si svoje platy neupravia ale ked si ma mamicka trosku prilepsit,uz im to kole oci...

kvetinka211
20. nov 2011

@milena35 ahoj .. u mna je to podobne, ze som dochodkovo poistena ako rodic starajuci sa o dieta do 6 tokov .. ale obavam sa, ze napriek tomu si budeme moc dat po 1.2.2012 len to komplexne poistenie vratane dochodkoveho, cize poriadne drahe, take ze si ho uz nikto nebude moct dovolit si ho platit ... teda ak ostanu rovnake % sadzby poisteho ako su teraz 😒

ivka1983
21. nov 2011

Ahojte, chcem sa spýtať. Som teraz PN, hoc som si DNP začala platiť júni 2011 s účlom mať bábo. Tehotenstvo sme zo zdravot.dôvodov odložili a dávnejšie ste mi poradili,nech si to pre PN platím ďalej, tak sa mi to bude môcť vyplácať,teda nárokovať PN z DNP. Ale ide sa rušiť. A úplne,alebo sú tam nejaké rozdiely. Ja som nezamestnaná. Ak viete,poraďte mi. Dakujem Ivka

hankky
21. nov 2011

@zitaje ak sa nic nezmenilo tak očr a pn mozes byt az po uplynuti 270 dni, tuto podmienku evidujem ako poslednu, no prever si ci sa to nahodou nezmenilo, lebo mam pocit ze vkuse menia podmienky. co sa tyka ocr, mozes byt ocr 10 dni v mesiaci (naraz alebo po castiach), staci ak na soc. poist. zasles postou kladenky od lekara az po ukonceni ocr, t.z. ze ti zacne ocr, nic neposielas, potom skonci ocr a az tak naraz obe papiere posles... 😉

z.vrablova
21. nov 2011

Platim si DNP od 2.2.2011, som na rodicovskej dovolenke, pred nastupom na MD som pracovala v zahranici, odkial som poberala matersku, od nastupu na RD (marec 2010) som nezamestnana. Od 1.11 som na PN (podmienka 270dni bola splnena 29.10), som na rizikovom a podla dr. ostanem az do porodu. Vie mi niekto poradit ktore obdobie sa bude brat ako rozhodujuce pre vypocet materskeho? Ak budem PN november a decemer 2011, nebude lepsie platit si nadalej DNP, aby som to mala ratane? Dakujem za odpoved.
V pripade, ze prejde zakon ako to bude vyzerat pre nas, co budeme PN? Budeme musiet zo zanikom DNP rusit PN? Aka ochranna lehota tam bude platit?

tinara23
21. nov 2011

@kvetinka211 výborne, keď čítam tie ich návrhy je mi zle 😠 😠 😠 včera by som s prepáčením "tresla" hovorkyni tuším min.práce, že "zrušením DNP budú mať mamičky výšku materskej čistejším spôsobom resp. legálnym" a čo ju mali doteraz mamičky nelegálne 😠 😠 😠 ja už mám také nervy. DNP si platím dva roky, bohužiaľ tehotná už nie som a ide ma rozdrapiť od zlosti z týchto blbcov 😠 😠 😠

firstbaby
21. nov 2011

ahojte kocky, poradili by ste mi? podla vcerajsich skvelych sprav v tv som pochopila, ze by som mala byt v tej ochrannej lehote ale ako to naozaj je? dnp si platim od juna 2011, 270 splnam 24.3.2012 a momentalne som v 12.tyzdni tehu.Mala by sa teda na mna vztahovat 8-mesacna ochranna lehota, vsak?ale ja aj tak dufam a verim, ze to neprejde, SaS uz nema take slovo v parlamente 😉 dakujem za kazde info 🙂

standa82
21. nov 2011

Sila čo Mihál robí. Ja som našťastie stihla a využila materskú aj z DNP. No je to nefér voči mamičkám, ktoré si to platia a ešte namali možnosť vzužiť to. Ja si to platím už ďalší polrok kvôli OČR či PN. No nie malú sumu. A ak to idú zrušiť po 1.1. 2012, tak sa ešte v decembri dám na PN alebo OČR s deťmi. Je to vrchol. Tak ako nám pán minister (kým nebol ministrom) radil ako si pomôcť, tak teraz to obracia proti nám. 😒

ivetka1981
21. nov 2011

babenky viete mi poradiť nejaké tel.číslo,kde by som sa mohla poradil o tom,či mám nárok na vyplácanie po pôrode resp.pri nástupe na MD na peniažky z DNP????Platím si ho od 1.7.11 a akosi sa tomu nerozumiem..som nezamestnaná.

h.a.i.n.y
21. nov 2011

Ahojte baby. Na nete som sa docitala toto:
,,Tým, ktorí sú v súčasnosti dobrovoľne nemocensky poistení alebo dobrovoľne poistení v nezamestnanosti, má toto poistenie zo zákona zaniknúť k 1. februáru budúceho roka. Výnimkou má byť len prípad dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, ktorá k 31. januáru 2012 nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia potrebných pre vznik nároku na nemocenské dávky. V tomto prípade má dobrovoľné nemocenské poistenie pokračovať podľa terajších podmienok aj po 31. januári 2012, avšak najdlhšie do dňa, v ktorom osoba získa 270 dní nemocenského poistenia."
To znamena ze ak sa teraz prihlasim na DNP a otehotniem do 1.2.2012 tak si budem moct platit dalej DNP az do porodu a dostanem matesku?

cola1982
21. nov 2011

Vyššiu a dlhšiu materskú už táto vláda nepresadí

Čítajte viac: http://spravy.pravda.sk/vyssiu-a-dlhsiu-matersk...

Mam to teda chapat tak, ze by ten Mihalov navrh nakoniec fakt nemusel prejst??Cim viac sa o to zaujimam, tam vacsi debil z toho som. 😒 A neviete nahodou, kedy by o tom mali hlasovat? Ci uz teraz v stredu?

kukucg
21. nov 2011

@h.a.i.n.y Nie som si ista ci to tak je, ak sa mylim tak ma opravte, ale myslim ze je to aj tak nanic lebo ti ho zrusia ked uplynie 270 dni a ochranna lehota je pokial viem len 7 dni, to znamena ze by si musela nastupit na matersku do tych siedmich dni odkedy ti to skonci a to asi nie je realne.... ☹

oktavia
21. nov 2011

@kukucg ochranná lehota v prípade že si tehotná je 8 mesiacov, včera to bolo v správach. A ktovie, či k tomu aj dôjde, lebo zrušenie DNP je podmienené zvýšením materskej , a tú už táto vláda asi nezvýši.

kukucg
21. nov 2011

@oktavia Ano mas pravdu este raz kukam na stranku socialnej poistovni je tam 7 dni a pripade ze zanikne pocas tehotenstva tak 8 mesiacov, opsravedlnujem sa 😕 a dufam ze to neprijmu lebo ja by som bola uplne bez sance potom 😠

katula77
21. nov 2011

@cola1982 ved teraz uz vobec nejde o vladu, vo vlade sa uz nic neprerokuje, je to na parlamente, cize mihal predlozi navrh a bude sa o nom hlasovat niekedy na konci buduceho tyzdna, alebo az v pondelok o dva tyzdne ked sa bude hlasovat o rozpocte, cize teraz je to o jednotlivych poslancoch ci budu chciet skor zvysit matersku alebo alebo zachovat dnp, jedno druhe vylucuje, kapito? jednoducha vec

oktavia
21. nov 2011

@kukucg podľa mňa to určite neschváli aspoň táto vláda, išli by sami proti sebe, aj živnostníkov celý rok strašili , že zrušia paušálne výdavky a vláda padá, prestali sa tým zaoberať, lebo by nedocielili nič

h.a.i.n.y
21. nov 2011

@kukucg
@oktavia Takze ako to je baby? Ak by schvalili ten zakon tak da sa to stihnut?

katula77
21. nov 2011

@oktavia neviem preco dokola pisete ze je to na vlade, ved to tak nieje, je to na parlamente a na prezidentovi, ok? v parlamente sa to schvali na tejto 26.schodzi a prezident to podpise, taky je postup, vlada uz nerobi nic.

kukucg
21. nov 2011

@h.a.i.n.y pre mn asi nie, mam uz totiz nieco zaplatene asi 134 dni to znamena ze ked mi to zrsia ked dosiahnem podmienku 270 dni nebudem mat ale 26 tyzdnov nepreetrziteho poistenia a tak dostanem materslu z minima a to sa neoplati... pre teba ak nemas zaplatene tak sa tostihnut da, len musim otehotniet kym ti to zrusia...

h.a.i.n.y
21. nov 2011

@kukucg Pocakj pockaj este raz nerozumiem. Takze ja to mozem stihnut? A ty to preco nemozes stihnut? Ved uz mas aplatenych tych 134 dni nie?

oktavia
21. nov 2011

@katula77 a ako vieš, že to parlament schváli, keď v každých novinách píšu, že materskú nezvýšia a ani DNP neprejde plánovanými zmenami, dnes som to už v dvoch novinách čítala

milena35
21. nov 2011

@katula77 Nic sa nevylucuje...stale som presvedcena,ze to uz neprejde...rozumejte tomu uz konecne....jedine snad to stavebne sporenie....tato vlada uz nema v kompetencii menit socialnu politiku...zvysenie materskej nema nic spolocne z dnp....nakolko soc.poistovna je momentalne zo ziskom 154mil.eur.....dnp nezrusia ale ani nezvysia matresku.................

oktavia
21. nov 2011

teda pravdepodobne to neprejde, kvôli nedostatku hlasov, aspoň tak písali

katula77
21. nov 2011

@oktavia , ja pisem aky je postup, ci to prejde, je to teraz na poslancoch a prezidentovi, nie na vlade, kde si citala ze matersku nezvysia? Radicova povedala ze vlada matersku nezvysi, ale parlament cez pozmenujuci navrh to urobit v pohode moze!!! Riadne si precitaj tie noviny.

oktavia
21. nov 2011

@milena35 ja si tiež myslím, že to neprejde, išli by sami proti sebe, idú voľby tak nebudú robiť takéto rozhodnutia