Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

oskvarka
5. dec 2011

@veronka zial si nemyslim ze ta 8 mesacna lehota sa bude posuvat do kedy nemam zaplatene ... ale mozno ... a ak aj hej tak to nieje zase az taka vyhra lebo ak otehotnies v decembri nebodaj a zacnes platiz v januari tak to zase nestihnes doplatit do zaciatku MD... takze ak sa idete snazit hned tak by som sla urcite hned.. ...
joj nestras uz to vari nebudu menit uz teraz je dost chaos.. ale chpem spravne ze prezident to este nepodpisal ci ako to je teraz ??

sandy3911
5. dec 2011

@oskvarka Ahoj vidím, že sa vyznáš v DNP 🙂 mám jednu otázku..platím si DNP už 8 mesiacov, teraz neviem, či skončiť alebo platiť alebo čo vlastne robiť 🙂

zuzanka751
5. dec 2011

dnes som si kupila sme kvoli clanku o dnp, ale zasa nic konkretne 😒 je tam pisane, ze zeny, ktore neziskaju 270 dni si budu moct doplatit (nie je tam slovicko ze tehotne) a na konci clanku je je pisane, ze pre zenu, ktorej poistenie zaniklo v tehotenstve je ochranna lehota 8 mesiacov... takze doplatit do 270dni si mozu akekolvek zeny?

nienna
5. dec 2011

@veronka nie, to už určite nezmenia, ono už je isté že ten zákon má účinnosť od 1.februára.....dovtedy musia prijímať nových poistencov, otázne je však či to tak bude aj v praxi.....ale ak si myslíš že nebudeš mať problém otehotnieť do tých 9 mesiacov, tak potom fakt si to radšej už teraz daj, ja to odkladám len kvôli tomu aby som mala viac času, nechcem sa hned začať snažiť....ale určite by som počkala aspoň do toho 8.decembra, kedy má byť vraj porada v SP a už aj tety na úrade budú vedieť viac

katarina104
5. dec 2011

@oskvarka no to by si musela otehu čím skôr 🙂

alubab
5. dec 2011

@milena35 čítam tieto príspevky a vidím, že sa do toho rozumieš. Môžeš mi poradiť kde sa dozviem viac o tom "balíčku" čo tu každy spomína. Ja som na RP skoro s 2 ročným synom a zároveň som aj na invalidnom dôchodku a platím si dobrovoľné cca 4mesiace z dôvodu, že chceme ešte neskôr tretie bábo a aj preto že chalani často chorľavejú.... Som zo všetkého zmatená, neviem či pokračovať alebo mám to zbytočné. Ďakujem

poisonblu
5. dec 2011

@zuzanka751 ano, doplatit si moze kazda, ktora nema este tych 270 dni, potom sa jej DNP automaticky rusi...to DNP predsa nemusis vyuzit iba na materske, ale mozes napr. aj na PN...

bobocka
5. dec 2011

@zuzanka751 tak to chapem aj ja.ze zena ma vlastne cas byt tehotna do zaplatenia si 270dni.teda zena,ktorej dnp zanikne napr v juni 2012,lebo vtedy jej konci 270dni platenia si dnp a je cerstvo tehotna,teda otehotnie napr koncom maja,tak je v 8 mesacnej ochrannej lehote.

kocica43
5. dec 2011

@bobocka ano tak to bude

oskvarka
5. dec 2011

@sandy3911 no ja by som si urcite doplatila tych 270 dni a potom podla toho ze ci si tehu (alebo v tedy ked budes mat 270 uz budes alebo nie) ak uz potom budes tehu tak si to budes platit do 1.2 a potom ti to zanikne... porodis v ochrannej lehote a vsetko je ok.. ak nebudes tehu tak bud si to budes platit do 1.2 alebo skoncis.. pripadne cely ten cas (ak neskoncis) mozes ist nastupit na PNku (hlavne ak potrebujes preliecit nieco co stale odkladas tak toto je ten najlepsi cas) alebo musis ist na PN do 7 dni po ukonceni platenia po 270 dnoch (to ak by si si to uz viacej ako 270 dni nechcela platit)... ale inak niesom pravnicka mam Technicku vysoku skolu takze dufam ze som ti daco k veci poradila :D
@katarina104 no to mi je jasne ved ak si niekto veri moze mu to este vyst.. (zial o sebe si to nemyslim.. snazim sa skoro cely cas co si platim a nic :D ale ak niektora nema problem otehotniet...)

lisian
5. dec 2011

@oskvarka a ked ja splatim 270 dni do 1.2. tak mam 8 mesiacov na to byt tehotna alebo na to ist na matersku? lebo uz sa to tu melie piate cez deviate 😀

oskvarka
5. dec 2011

@kocica43 si si ista...?.. mne sa to nezda moc logicke .. teda ak som si nikdy neplatila tak sa mozm prihlasit 31.1 a platit si do 30.10 a na matersku pojdem az 30.7.2013 tak ju budem mat zvysenu... velmi nerealne podla mna..

nienna
5. dec 2011

@poisonblu myslíš teda že keby sa mi nepodarilo otehotnieť, tak by som mohla využiť aspoň PNku z toho? nech mi všetky prachy neprepadnú......čiže povedzme zaplatila by som 270 dní, niesom tehotná, poistenie sa mi zruší a ja by som sa dala vypísať, tak mi dajú peniaze???

oskvarka
5. dec 2011

@lisian no to preto sa to tu melie lebo este nevieme.. bud alebo.. :D

sandy3911
5. dec 2011

@oskvarka takže si mám doplatiť ešte do tých 270 dní, ak budem tehu do 1.2 je to ok. a ak nie, tak mám platiť ďalej alebo to nechať tak?

oskvarka
5. dec 2011

@nienna jj to ti urcite idu ale teraz je otazne ze aka je na to lehota a kedy zacina plynut lebo normalne je lehota 7 dni... a mozes byt na PNke ako dlho budes potrebovat nie len tych 7 dni

poisonblu
5. dec 2011

@nienna neviem, odkedy sa bude pocitat ta ochranna lehota...kazda si to tu vysvetluje po svojom...ale ak nebudes tehotna, tak si po ukonceni poistenia v ochrannej lehote 7 dni, kedy mozes ist napr. na tu PN...ale ako to bude po novom platit, tak to neviem...ci ta ochranna sa pocita od 1.2. alebo az od dosiahnutia tych 270 dni...

lisian
5. dec 2011

@oskvarka ja si tiez myslim, ze je to nerealne,,,ze osem mesiacov od doplatenia 270 dni. tym padom aj pre mna by to bolo teraz 8 mesiacov od doplatenia,,,takze by som mohla otehotnietvat do septembra a porodit az v maji 2013 😀 to je hovadina si myslim.

mna skor stve ta PN, lebo mam ist v januari na laparku a ak plati to co si pisala, ze len do takeho 7.2. mozem cerpat tu vyssiu z DNP tak to asi nestiham.....alebo skor,,,to nechapem

oskvarka
5. dec 2011

@sandy3911 no ak ti povedzme 15.12 (to som si vymyslela) vychadza 270 den a budes uz vtedy tehotna tak si to urcite musis platit aj dalej az do 1.2 a ak nebudes tak kedze to je len kratka doba do 1.2 tak ja by som v plateni aj tak pokracovala do 1.2 s tym ze po 15.12 mozes z toho uz cerpat aj PN takze ak ochories tak budes mat zvysenu PNku.. a navyse ak otehotnies do 1.2 tak by ti to malo vyst ze v ochrannej lehote aj porodis ...

kocica43
5. dec 2011

@oskvarka ochranna doba ti plynie po zaniku nemocenskeho poistenie. a k tomu 31.1.2012 ti nezanikne ak nemas 270 dni.on to nechal ze kazdy si moze doplatit tych 270 dni a az potom ti to zanikne.

nienna
5. dec 2011

@oskvarka
@poisonblu díky baby 🙂 a neviete či vôbec môžem ísť na PNku ak som študent??? či to nieje len pre zamestnaných

oskvarka
5. dec 2011

@lisian no ved toto si ani ja neviem predstavit lebo ak sa nebude posuvat lehota 8 mesacna tak logicky by sa nemala ani 7 dnova ale tym padom sa ta PNka mozno nam co budeme doplacat po 1.2 ani cerpat nebudeme moct.. :(

kocica43
5. dec 2011

@nienna to je jedno, ci si student, platis si tak mas na to pravo

sandy3911
5. dec 2011

@oskvarka Ďakujem, aj ja som toho názoru, že si to doplatím a uvidím ako ďalej

leontinka27
5. dec 2011

@oskvarka ahoj prosim ta aj ja o radu. 17 12.2011 mam 270 dni ale budem to mat zaplatene az v januari kedze sa to tak plati, kedy mozem ist na pn-ku. tehotna nie som a chcela by som aby sa mi aspon vratili prachy co som tam vlozila

poisonblu
5. dec 2011

@kocica43 ano, ale k 31.1.2012 sa DNP ako samostatne rusi...iba nas nechaju si to doplatit...ja budem cakat, kym to vyjde na papieri, hadam to potom bude jasnejsie

kocica43
5. dec 2011

@poisonblu vsak uvidime, moj nazor je taky

oktavia
5. dec 2011

tak so bola navštíviť tetušky na sociálke aj ja, veľká ochota z ich strany nebola ale aspoň mi to takto vysvetlila. Vraj ak príde do účinnosti ten zákon ako ho prezentovali, DNP po starom si môžem doplatiť do uplynutia 270 dní, od 1.2 platí ochranná lehota pre tie , čo porodia do 1.10 2012. To, že nebudem mať splnenú podmienku 26 týždňov k uplynutiu 270 dní platenia, tak si môžem od 1.2.2012 dať prihlášku na ten sociálny balíček/ zatiaľ vraj ešte nevedia presné percenta/ ale ak teraz platím z maxima, tak aj potom budem musiať platiť z maxima, ako náhle si dám prihlášku na nové poistenie ale z iného VZ, tak sa to už bude považovať za nové poistenie a nie ako súbežné. Ale vraj je všetko otázne, ešte nemajú ani presné znenie, a ešte to ani nepodpísal prezident, a či tam vraj nebudú nejaké zmeny. Vraj ale určite pomenia výšku vymeriavacích základov, samozrejme k vyšším cenám. Čiže som toho moc nezistila ☹

oskvarka
5. dec 2011

@lisian a ty budes mat kedy doplatene tych 270 dni ?... lebo ak to budes do toho januara mat tak mozes cerpat to PN z DPN a mozes sa aj zotavovat doma kolko chces ak to bude nepretrzite tak aj dlhsie ako do 1.2

oskvarka
5. dec 2011

@oktavia takze 8 mesacna lehota plati len do datumu porodu nie do nastupu na matersku ???.. to je riadne divne... a ak porodim skorej tak ak som mala termin 5.10 tak mi nedaju nic aj ked porodim predcasne 1.9 napriklad... a na matersku sa preca nastupuje skorej a vyratava sa ku dnu kedy ti nastava narok na matersku a to je den nastupu nie ???😠