Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gembird
17. máj 2012

Ahojte! Mala by som otázku:Som na RD s 20 mesačnou dcérou, platím DNP z maxima a teraz som sa otehotnila. Kedy mám to dokladovať sociálnej poisťovni, že som tehotná-som iba v 5. týždni. Ďakujem za odpoveď🙂

maruska22
18. máj 2012

@gembird Sociálnej poistovni to stačí oznámiť až vtedy, ked budeš čerpať nejakú dávku (nemocenské, ošetrovné, materské). Ale pokial si stále DNP platis, teda ho nemás ukoncené, myslim, ze to zatial vobec nemusis dokladovat ani v prípade, keby si isla napr. na PN. Potrebné je to az ked uz más DNP ukoncené a potrebujes dokladovat, ze sa na teba vztahuje 8-mesacná ochranná lehota 🙂 Ale v prípade potreby sa informuj aj na pobocke SP, pre istotu 😀

gembird
18. máj 2012

Ďakujem pekne za odpoveď! Príjemný deň! 🙂

andea1903
18. máj 2012

dobrý deň ja by som sa chcela spitať o DNP platim si ho od 31.12.2012 .Pracujem od 1.10.2011na TPP.Predtým som pracovala len na dohodu.To viem že musim otehotnieť do konca septembra ale chcela by som sa spitať že čo sa stane ked sa nam nepodarí otehotnieť.či mi to prepadne alebo može sa mi to vsťahovať aj na PN? Som aj na invalidnom dôchodku.DNP si platim 36,36 eura

simika26
19. máj 2012

Ahojte, od januara som PN z DNP, kazdy mesiac mi prisli na ucet peniaze 15.teho.. a dnes je 19.teho a este stale nemam peniaze na ucte.. Je to takto bezne alebo sa vyskytol nejaky problem? Prosim poradte mi, dakujem 🙂

datanka
19. máj 2012

@andea1903 plati ti to aj na pn,ale musis na ňu nastupit do 7dni od ukoncenia dnp

domeli
19. máj 2012

@andea1903 prípadne môžeš urobiť aj to, že sa najneskôr v posledný deň DNP prihlásiš na celý balík, ale z minima, aby to nebolo tak veľa (aj tak to ale bude cca. 120eur) a tým sa Ti DNP neukončí, ale bude nepretržite pokračovať ďalej. Keď otehotnieš, môžeš sa potom odhlásiť a nárok na materské si uplatníš z 8-mesačnej ochrannej lehoty. Ale to je len ďalšia možnosť, ktorá už ale žiada vyššie investície

dasaa
19. máj 2012

Ahojte babenky.Chcela by som vediet a aj poradit.Som 32 tt a moj gynekolog mi dal papier na MD koli zdr.prob.Ale ked soom bola na socialnej poistovny a odovzdala som im papier a aj ukoncenu PN tak mi pani povedala ze na MD mozem ist az 6 tyzdne pred porodom.Ale zase ked som jej povedala ze ma dal skor v 32 tt koli zdr.dov. aj tak mi povedala ze nemozem ist skor ako 6 tyzdne pred porodom koli tomu ze uz mam 270 dni a ze uz som 8 mesacnej dobre.Vraj koli tomu mozem ist az 6 tyzdnou pred porodom.A povedala mi este ze ked tak mam ist k mojmu gymek.aby mi predlzil PN tak som jej povedala ze to sa neda ked ju mam uz ukoncenu tak pani bola ticho.

Prosim vas babenky ta pani mala pravdu ?alebo co by som mala robit dakujem za radu 🙂

lili_mia
19. máj 2012

@dasaa môže aj 8týždňov pred, ale potom o tie dva týždne skôr ukončíš materskú a prejdeš na rodičák, neviem teraz paragraf .. nedá sa nová PN vypísať? u obvodného? povedzme, že sa ti krúti hlava, nevoľnosť a po 2týždňoch na materskú

janka9900
19. máj 2012

@dasaa ak si v ochrannej lehote, musis ist presne! 6 tyzdnov

janulap
19. máj 2012

@dasaa ano,na MD v ochranej lehote musis ist presne 6tyzdnov,ani o den skor,ani neskor.

dasaa
19. máj 2012

@lili_mia asi pojdem odovzdat ukoncenie PN a ked tak o dva tyzdne dam papier na MD.Dakujem za radu 🙂

dasaa
19. máj 2012

Dakujem vam babenky @janka9900 @janulap za informaciu 😵

lili_mia
19. máj 2012

@dasaa ale tie dva týždne od ukončenia PN do nástupu ma MD si musí platiť sama zdravotné poistenie v zdravotnej poisťovni ..síce v ochrannej dobe .. si nezamestnaná? vedená na upsvare? ak si vedená, tak potom nič, ak nie, tak platiť do zdravotnej

dasaa
19. máj 2012

@lili_mia som nezamestnana a som na urade prace

lili_mia
19. máj 2012

@dasaa takže zdravotné platí štát, podľa mňa potom akosi vysíš, a prečo nosíš pn na sociálku? nenosíš do evidencie na upsvar?? na socialku nosia zamestnaní
donesies na upsvar a uvidis, povies nastup na md o dva tyždne, ona ti dá termín kedy jej máš doniesť papier o tom nástupe a budeš vyradená z evidencie, o vyradení informovať aj zdravotnú

prečo pn na sociálku? počas pn si ukončila pracovný pomer?

gapa
19. máj 2012

@dasaa
tá pani mala pravdu, nárok v ochrannej lehote ti vzniká presne 6týž. pred termínom. Neviem, či si už žiadost o materské odovzdala. Ak áno, tak by som hned v pondelok zavolala pracovníčke,č o ta má na starosti a pýtala sa, čo spraviť, či to môžeš prepísať (aby ti len nezamietli nárok na materské).
A lekárovi by som povedala, že nárok mi vzniká presne 6týž, nie skôr, lebo ti zaniklo nem.poistenie pred nástupom na md a to sa nedá skôr. Príp. si vytlač § 50 Zákon o sociálnom poistení, kde to je uvedené. Na tie 2týždne ti môže dať ešte novú pn.

dasaa
19. máj 2012

@gapa papier na MD a aj PN mi vratila ze nech mi lekar predlzi pn.A nech mi da novy papier na MD ale od tych 6 tyzd.Kludne by mi mohol dat zase PN moj gynekolog?ked uz mam jednu a konci mi teraz PN v 20.5

gapa
19. máj 2012

@dasaa
už to tu niekto takto písal, že to takto vyriešili, resp. ak ešte lekár neodoslal ukončenie pn do soc.poistovne, tak možno môže umožniť pokračovanie. Všetko záleží na lekárovi.

dasaa
19. máj 2012

@gapa aha dakujem v pondelok mu budem hned rano volata uvidim co mi povie 🙂

jeny
21. máj 2012

baby prosim vas ta ochranna lehota sa pocita do nastupu na MD alebo do terminu porodu? pretoze ja som ukoncila k 31.1. a ochranna letohota mi konci 30.9. termin porodu mam 21.9. no ak sa nahodou babo narodi az v oktobri tak budem mat narok na MD z DNP?

gapa
21. máj 2012

@jeny
do nástupu na md, nie je podstatné, či porodíš v OL.
predpokladám nečerpáš rodič.dovolenku už

jeny
21. máj 2012

@gapa dakujem ti krasne, dufala som ze to tak bude, nie necerpam RD čerpam momentalne PN inak som zamestnana

datanka
21. máj 2012

prosim vas,baby,ked ste ziadali o preplatok,prisiel vam hned cely?mne dnes poslali,ale vychadza mi,ze je to len polovicka.je to mozne?dakujem

oliverka
21. máj 2012

@gapa Vybavené! Na SP bola veľmi milá teta, dala mi do ruky pero, tak som prečiarkla nesprávny dátum nástupu na MD (mali ste pravdu, iniciatívna sestrička napísala o deň skôr), doplnila poznámku o oprave, podpísala a hotovo. Vďaka! 🙂
Ale mám ďalšiu otázku:
Teta ma hneď poslala do iných dverí pre registračný list FO, aby za mňa hradil starobné poistenie počas MD štát. Ale ďalšia teta v iných dverách povedala, že to sa deje automaticky, že žiadny registračný list nemusím vypisovať, až pri ukončení MD a prechode na rodičovský sa musím rozhodnúť, či budem podnikať alebo nie a až vtedy vyplním čestné vyhlásenie. Úprimne, do januára času dosť, toto zatiaľ neriešim, skôr ma trápi, či ten registračný list mám či nemám vypĺňať. Všade som sa dočítala, že áno (inak za mňa štát nebude platiť) a teraz bum-bác, SP po mne nič nechce 😒

lienkapp
21. máj 2012

Ahojte, čítam tu niečo o ochrannej lehote 8 mesiacov. Mne uplynulo 270 dní DNP 2.3. Odvtedy neplatím. Teraz som zistila, že som tehotná. Termín mám niekedy koncom januára, spadám ešte do tej 8 mesačnej lehoty?

oliverka
21. máj 2012

@datanka Mne vždy prišiel celý, tak neviem ☹

oliverka
21. máj 2012

Už som si aj na stránke SP našla odpoveď na moju otázku: 😎
Citujem:
V prípade zamestnancov a samostatne zárobkovo činných osôb poberajúcich dávku materské štát platí poistné na dôchodkové poistenie a poistné do rezervného fondu (včítane príspevkov do II. piliera, ak sú jeho sporiteľmi) v zmysle zákona automaticky počas celého obdobia, keď sa im materská dávka poskytuje. Tieto osoby teda nemusia Sociálnej poisťovni po narodení dieťaťa nič oznamovať, ani sa na poistenie prihlasovať. Prihlášku na dôchodkové poistenie podávajú až po ukončení poskytovania materského."
Takže tak 🙂

katasa
21. máj 2012

kočky poraďte prosím...
dnp mi skončilo 29.2 (škoda, že sa nenašiel nikto, kto by mi vtedy povedal, že sa dalo v januári odhlásiť a následne prihlásiť ) no a v marcii som otehotnela... na to sa vraj ochranná lehota už nevzťahuje :(
či??
ĎAKUJEM

datanka
21. máj 2012

@oliverka jaj,no tak neviem,lebo som 1.x ziadala od januara a prislo mi 33e.ja som si vyratala,ze by malo prist 66e.no nic,brnknem tam,budem mudrejsia