Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lubica69
5. dec 2011

@bianca2 ďakujeme krásne Si zlatá,že si nám to napísala
A to sa týka aj zamestnancov či len nezamestnaných?

bubinko83
5. dec 2011

@lubica69 prečo?

oskvarka
5. dec 2011

@zuzanamatko jj tak to je nemusis platit len vtedz ak poberas matersku alebo PNku aj z DPN vtedz si to DPN nemusis platit inak sa to neda....

oktavia
5. dec 2011

@lubica69 niekde som našla, že súbeh RD a PN sa nevylučuje, vraj to niekedy bolo obmedzené ale teraz sa to ozaj môže, aspoň čo som teraz čítala na moje.hnonline.sk

lubica69
5. dec 2011

@oktavia aha To vážne? 😕 Ja som len vedela,že ak si viac ako mesiac treba vrátiť rodičák

oliverka
5. dec 2011

TAK, A JE TO TAM!!! Baby, píšte! 😎

oktavia
5. dec 2011

@lubica69 tu o tom píšu http://moje.hnonline.sk/node/4347, ja som napríklad nevedela,, že sa to dá brať súčasne

kacenkaharris
5. dec 2011

Dievcence, trochu od veci, ale je jedno, v ktory den v mesiaci sa uzavrie DNP? Alebo to treba do 8. v mesiaci na dany mesiac?? 😅 A platby sa musia robit do toho 8-ho? Dakujem!!!!!!!!

bubinko83
5. dec 2011

@lubica69 ano je tak ako hovori @oktavia možeš poberat aj RP aj byt PN,lebo ja som tak bola a som sa bola osobne spytat či to tak može byt ,lebo si pamätam že to bolo tak ako vraviš ty,nemohol to byt cely mesiac PN inak vzali RP. Teraz sa to da aj cely mesiac .

janka369
5. dec 2011

@kacenkaharris je to jedno,hocikedy v mesiaci.Platbu platíš potom do 8.nasled.mesiaca,ale prvý krát len alikvótnu časť

lubica69
5. dec 2011

@oktavia @bubinko83 ďakujem kočenky Hneď som múdrejšia 😉

mirica4
5. dec 2011

@sasena033 dobre ti napísala zuzanamatko..u lekára treba povedať ak ideš na pn, že treba ti aj druhý papier na dnp ak teda chceš byť aj z dnp ...jeden lístok dávaš zanestnávateľovi a druhý nesieš do SP

sasena033
5. dec 2011

@lubica69 ano to som pocula ze ze ked si na RD tak mozes len mesiac....no ja som PN od 21 oktobra do polovice janura potom mamMD malo by sa ist nahlasit na urad prace ze si PN a oni stopnu RP lenze ja uz to necham tak uvidime

lusterka
5. dec 2011

TOTO MI NAPISALI ZO SOCIALKY:
Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe, ktorej toto dobrovoľné poistenie malo trvať po 31. januári 2012, dobrovoľné nemocenské poistenie zaniká od 1.2.2012.

Avšak dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie trvalo k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezíska 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, je dobrovoľne nemocensky poistená podľa zákona účinného do 31.1.2012 aj po 31.1.2012 do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní nemocenského poistenia.

Preto ak teda nebudete k 1.2.2012 dobrovoľne nemocensky poistená 270 dní, budete môcť byť aj naďalej dobrovoľne nemocensky poistená, najdlhšie však po dobu dosiahnutia 270 dní z tohto poistenia. Ak do konca obdobia dosiahnutia 270 dní z dobrovoľného nemocenského poistenia nebudete tehotná, alebo Vám nevznikne dočasná pracovná neschopnosť, nárok na nemocenské dávky Vám už potom z tohto poistenia nevzniknú. Poistné na nemocenské poistenie zaplatené z dobrovoľného nemocenského poistenia vrátené nebude. Od 1. 2. 2012 sa môžete poistiť na dobrovoľné poistenie v tzv. balíku – teda spolu na dobrovoľné dôchodkové poistenie, dobrovoľné nemocenské poistenie a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti.

sasena033
5. dec 2011

@mirica4 to potrebovala vediet @oktavia nie ja 😉

sasena033
5. dec 2011

@lubica69 a ak ten rodicak nevratim jedine ak nato pridu ,ci??? jedna pani na soc hovoila z eniektory mamicky to nenahlasia pokial ti nato nepridu tak neviem ci to mam radsej nahlasit

oskvarka
5. dec 2011

@milena35 moja ty si tam popisala toho na tu ministersku stranku aj ja by som ale robim v statnej sprave takze by som sa verejne nemala politicky prezentovat .. ale pekne si ;) dobre to tam rozpisal ten chlapik o tej davke pre cigana zo 4 detmi .. fakt smutne...

mima595
5. dec 2011

@sasena033 - nemusis nic nahlasovat, možes byt aj PN, aj brat rodicak cely mesiac...
to, že si nesmela byt aspon 1 den PN, resp. na OCR neplati od 1.1.2011
akože mas povinnost ohlasovat vsetky nalezitosti na UPSVaR, ale poberanie PN už nema ziaden vplyv na poberanie rodicaku....

ja som v r. 2010 poctivo posielala kopiu kazdej OCR na UPSVaR...a potom mi ta pani povedala, že nemusim, iba keby som bola cely mesiac PN, resp. na OCR, teda ak by som nemala narok na rodicak...inak je to iba obycajna byrokracia a pre nu uplne zbytocna praca

oktavia
5. dec 2011

@oskvarka aj ja som im napísala, a mali by sme napísať viaceré, ja som včera písala aj premiérke a aj prezidentovi, síce moc neverím, že to bude mať zmysel, ale aspoň niečo

lubica69
5. dec 2011

@sasena033 tak vidíš @mima595 ti pekne poradila Lebo ja s tým osobnú skúsenosť nemám

lubkasungirl
5. dec 2011

@milena35 nemohla som si pomôcť, jednoducho, nech vie, koľkým ľudom skazil Vianoce... 😒

oskvarka
5. dec 2011

@lusterka ako to teta mysli ze ak ti v lehote 270 nevznikne praceneschopnost ved ja nemozem cerpat PN z DPN kym nemam splnenu podmienku 270 dni preca... a ochranna lehota nic ?...

bounty_gr
5. dec 2011

Zdravím, určite to tu už bolo spomínané, no i napriek tomu sa spýtam, pretože nemám stále úplne jasno v jednej veci. Môj prípad je nasledovný: Plánujeme bábo a od októbra 2011 som si začala platiť DPN v maximálnej výške. Viem že DPN treba platiť minimálne 270 dní a od tohto dňa môžem nastúpiť na materskú - skôr nie. Takže my vychádza že cca teraz niekedy môžeme začať robiť bábätko a i v prípade že by sa nám to podarilo na prvý krát, tak by to malo vyjsť (samozrejme ak nebudú komplikácie v podobe predčasného pôrodu atd.) Toto všetko mi je zatiaľ jasné, ale v jednej veci som si nie celkom istá a tou je tá 8-mesačná ochranná lehota - je treba otehotnieť do 31.januára, alebo stačí kedykoľvek v priebehu tých 270 dní aby mi bola materská vypočítaná z DPN ktorú som si v októbri začala platiť. Vopred vďaka za odpoveď.

ludka77
5. dec 2011

@bounty_gr malo by to byť počas trvania tých 270dní

lubkasungirl
5. dec 2011

@mima595 takze aj ja ked som na MD, ktoru koncim 29.1.2012 a chcem po nej ist na urad prace a brat podporu, tak by som si ju este mohla asi zvysit, ked sa teraz este prihlasim na DNPv N z maxima,nie???platit ale teraz nemusim, lebo mam matersku aj z DNP...Tak???

oskvarka
5. dec 2011

@bounty_gr no to sme si ani mi tu nieje isty ale podla toho co pisali babam pracovnicky poistovne staci natupit na matersku v lehote 8 mesiacov po ukonceni 270 dni nakolko vtedy ti DPN ako je teraz automaticky zo zakona zanikne

adulka165
5. dec 2011

tak ja už sa nerozumiem ničomu... /keď som ostala nezamestaná začala som si platiť DNP/ platím si dobrovolné nemocenské poistenie cca 2 roky a rok a pol pracujem a teraz som v 14 týždni a chcú to od nového roku zrušiť - tak mám nárok na tú vačšiu materskú alebo nie.... človek sa vtom naozaj už nevyzná... 😖 a mám si to platiť ešte do teho mája kedy nastúpim na materskú alebo nie... poraďte baby ďakujem

poisonblu
5. dec 2011

@bounty_gr no podla toho co pisala lusterka vyssie, tak staci pocas tej 270 dnovej doby...

kocky, ale co ak napr. vo februari dostanem vypoved (a nebudem tehotna), takze mi zostane uz len DNP..teraz mam DNP z minima, lebo som zamestnana...ale ak mi zostane len DNP a budem chciet max.matersku, tak si asi budem musiet zacat platit vsetky tie 3 poistenia, ze? tak to aby som otehu tento alebo buduci mesiac...ak ma sef vyrazi....☹

poisonblu
5. dec 2011

@adulka165 mas narok, si uz tehotna, takze po zaniku DNP budes v 8 mesacnej ochrannej lehote, tzn. ze v maji budes este v tej lehote..v podstate ty by si uz platit ani nemusela od januara....

oskvarka
5. dec 2011

@oktavia no ja by som aj napisala ale nie na fb nastenku a musela by som si to premysliet kedze nerada trepen do vetra (co sa mi ale stava) a zaroven ja som bola za to aby DPN zmenili tak aby sa nezneuzivalo, podla mna sa dalo najst riesenie vyhodne a zaroven efektivne ale toto ... preco si mam kopec prachov platit na podporu v nezamestnanosti ked som zamestnana momentalne a tak si to platim... ale to by sa teoreticky este dalo ale dochodkove v dnesnej dobe ved ja sa uz dochodku ani nedozijem co celi den cumim v praci do PC (do najlacnejsieho monitora aky asi existuje lebo nas stat nema ani len na poriadny monitor...)... ach jo baby.. ja som aspon rada ja si platim kratko ale mam kamosku plati si 3 roky a nedari sa im otehotniet chora este nebola takze sa trapi ze nemoze otehu a teraz toto 😖 ja jednoducho neverim ani ked ma niekto neviem ako bude presviedcat ze ten rozdiel v cene co je vyplacany na DPN tych 50 mil. ci kolko ze to je sposobene mamickami planujucimi rodicovstvo ... nech sa na mna nik nehneva....