Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janka9900
26. júl 2012

@annie6 pri prvej odpovedi som nevedela, ze ides z OL na matersku, nejako mi nedoslo 🙂 keby si sa prihlasila den pred materskou, bolo by to ako nove poistenie a materska by bola min. takze sa neprihlasuj 😉 byt tebou, tak by som sa prihlasila radsej az vtedy, ked budes mat priznanu matersku a narodi sa babatko... ale davky sa potom budu pocitat len z min. VZ, kedze poistenie nezaplatis ani za jeden den.

janka9900
26. júl 2012

@enricka je to tak, vela bab to tak urobilo. aj keby si napisala na poradnu soc. poistovne, tak ti napisu, ze sa musi prekryvat poistenie, aby bolo nepretrzite. drzim palce, nech dnes dobre pochodis 😉

jana201
26. júl 2012

@janka9900 ok jasne vdaka takze teraz len mam dalej pokracovat a platit dalej ,,,
a ked tomu dobre rozumiem to dnp mi zanine 25,10,2013 . ja by som skôr vyuzila tu moznost potom dnp vyuzit do 8 tt z maxim vz,,, lebo ja po môjich zdrav problemoch iste budem mat rizikove nakkolko mam prve dieta cis rezom ....

janka9900
26. júl 2012

@jana201 moznoze sa ti podari otehotniet este do oktobra a nebudes musiet rozmyslat, co robit. drzim palce 😉 ak nie, tak sa rozhodnes, co dalej 😉 ja by som aj tak asi radsej pokracovala v baliku. nevedno, ake budu zmeny zakonov od noveho roka, mozno by bolo lepsie mat trvajuce poistenie. a mala by si buduci rok peknu PN, aj matersku.
ak by si sa prihlasila do 8tt., PN by bola iba min., materska po 26t. max... tazko povedat, co je lepsie. keby clovek vedel, kedy sa postasti, ze? 😉 ....

jana201
26. júl 2012

velka vdaka za odpoved... ved hej este do oktobra uvidime ze co a ako ..... ved toto keby clovek vedel ... hmmmmm ... no ved uvidime este raz vdaka za tvoj cas a odpovede 🙂

jana201
26. júl 2012

@janka9900 velka vdaka za odpoved... ved hej este do oktobra uvidime ze co a ako ..... ved toto keby clovek vedel ... hmmmmm ... no ved uvidime este raz vdaka za tvoj cas a odpovede

enricka
26. júl 2012

@janka9900 dakujem ti krasne, si velmi zlata a sko vidim vies a rozumies sa do toho viac ako tie zenske v SP. Hned ako som dostala tvoju spravu tak som volala prismo poradnu SP do Blavy a tam mo potvrdili tvoje slova. A chcem sa ta este jedno opytat. Podla Ovu by mi nastup na matersku vysiel 2.3. 2013 a porod 13.4.2013 /viem, ze je to predcasne riesit, lebo moze byt, ze nebudem tehotna, ale pre pripad/ a 8 mesacna OL mo konci 26.3.2013 , podla teba padne do toho a je zbytocne sa poistit, alebo to nemam risknut. Dikes

kviotecek
26. júl 2012

@janulap ahoj a ked ja mam termin v polovici januara a DNp konci v oktobri potom je OL matersku budem dostavat zvysenu tych 8 mesiacov alebo len ked mi skonci OL to je v juni...od novembra

janka9900
26. júl 2012

@enricka nemas zac, som rada, ze si sa dopatrala k spravnej odpovedi 😉 ked ti dnes poistenie konci, poslednu ms si mala pred cca dvomi tyzdnami, tak v podstate si uz bola tehotna v case zaniku poistenia a bude pre teba platit 8 mesacna OL, pretoze nastupis na matersku do 8 mesiacov. mimochodom, nie si na rodicovskej dovolenke, hej? 😉 netreba sa ti poistit, ale pre pokoj na dusi sa mozes 😉 ak by si chcela pockat len tie dva tyzdne, tak sa staci z minima. ale musis to stihnut este dnes, kedze ti dnes konci....

enricka
26. júl 2012

@janka9900 dakujem, cakala som na tvoju odpoved. Uz mam prihlasku vyplnenu a zabakenu v obalke len som cakala co mi poradis... VZ som si dala do rozdielu medzi zamestnanim a max. Vz. Je to cca 250 mesacne poistne. Preco mi staci z minima? Potom by mi aj tak dali plnu matersku?

dadka28
26. júl 2012

kočky rozhodnutie o materskej má dokedy dojsť najneskor??do 30dni??

aamonka
26. júl 2012

@dadka28 netusim, ja uz cakam tiez riadne dlho 😠

annie6
26. júl 2012

@dadka28 neviem ci socialka nema nato az 60dni nahodou...

janka9900
26. júl 2012

@enricka to som myslela, ze staci na tie dva tyzdne z minima, pretoze, by to VZ takmer neovplvnilo. ale ked si si dala do maxima, tym lepsie? 😉

kviotecek
26. júl 2012

ahojte a ked ja mam termin v polovici januara a DNp konci v oktobri potom je OL matersku budem dostavat zvysenu tych 8 mesiacov alebo len ked mi skonci OL to je v juni...od novembra

janulap
26. júl 2012

@kvietocek matersku budes dostavat tych 34 tyzdnov,ci kolko trva teraz MD...tusim 34 tyzdnov trva MD 🙂

enricka
26. júl 2012

@janka9900 no, Janka dopadlo to asi tak, ze prihlaska zabakena v obalke a na postu sa to nedostalo. Tak asi tolko o celom... Po tolkom patrani po pravde to predsa neodislo. Uz bude tak ako bude. Ale dakujem ti krasne za rady.

janka9900
26. júl 2012

@enricka nemas zac 😉 no, asi to takto malo byt 😉 drzim palce, aby si uz bola tehu a vsetko vyslo 😉

jaruska74
26. júl 2012

@janka9900 ahoj velmi by som ta chcela poprosit o radu, buduci tyzden mi konci DNP na druhu matersku sa nechystam, resp nie som tehotna (hoci by som chcela)ale mam male dievcatko, co ide do skolky tak predpokladam ze s tym budu spojene choroby, tak by som chcela vediet ako to bude s pripadnou OčRkou?nevies mi prosim ta poradit?mam sa v 270den odhlasit?budem mat nejaky narok na očr, pripradne PN? co mam orbit, mne tam jedna pani povedala, ze s amam odhlasit a ked bude treba ist na Očr/PN tak sa pridem prihlasit na balik, uz rovno aj s kladenkou.prosim porad , lebo ja neviem .........dakujem

anjelik007
26. júl 2012

ahojte kočky, len Vás chcem upozorniť, aby ste si dávali pozor, keď sa pôjdete dopoistiť na DNP, aby ste nešli na materskú z ochrannej lehoty, ale z plynúceho DNP čo vám tam tie pracovníčky vlastne zaznačia. Ja som dnes skoro odpadla z nôh, keď som šla zaniesť materskú z DNP na sociálnu poistovňu a pracovníčka mi hovorí, že však ja budem mať ratanú z minimálnej materskej. Tak som tam urobila taký cirkus, že ako je to možné, keď som sa nanovo nepoistila, ale len dopoistila a tým pádom mala mať vyššiu materskú. No šikovná, respektíve neznalá pani mi to tam evidentne divne zaznačila, tak som si dala pekne prefotiť prihlášku a ak nebudem mať najvyššiu materkú tak to tam budem riešiť. Takže kočky všetko čo sa dá, si dajte prefotiť, lebo oni nie, že ze poradia a vyrátajú zle ( česť teda šikovným tetám), ale ešte to môžu aj zle zaznačiť do počítača a pokiaľ nemáte doklad, že vy ste chceli niečo iné, tak môžete prísť o peniažky. .-)

janka9900
27. júl 2012

@jaruska74 ahoj, odhlasovat sa nemusis, poistenie ti zanikne automaticky. ak ho nechces dalej platit, tak to mozes urobit jedine tak, ako ti poradila pani na socialke. mala by si sa prihlasit aspon jeden den vopred, ked budes chciet ist na OCR, PN ... ale pisali tu baby, ze sa staci prihlasit na balik v ten den, ako nastupujes na PN, OCR. tak snad je to mozne aj v ten den 😉 ... davky budu iba z minima.

lucya89
27. júl 2012

@janka9900 @gapa
ahojte baby! ja mam tiez DNP, v januari som sa odhlasila a znova prihlasila. cize koncom oktobra mi automaticky konci DNP. na matersku by som mala nastupit v polke januara. chcem sa vsak opytat ci ma nejaky vplyv na vyplacanie materskej datum porodu .. co ak budem prenasat? budu mi matersku vyplacat kratsi cas alebo nizsiu sumu? ma to na to nejaky vplyv? ja som nezamestnana takze narok na matersku z DNP by mi mal vyjst kedze mi nevznikne povinne nemocenske poistenie. a este sa chcem opytat , treba nahlasit SP ked bude koncit DNP ze ste tehotna ci ako to je ?

janka9900
27. júl 2012

@lucya89 ahoj, kedze si nezamestnana, tak by nemal byt nijaky problem 😉 na sp netreba hlasit, ze si tehotna, az ked budes ziadat PN alebo matersku, donesies potvrdenie od doktora, ze si bola tehotna v case zaniku poistenia 😉

inkamia
27. júl 2012

Ahojky,chcela by som poradit...tiez som sa v januari odhlasila zDNP a hned od 1. Feb. prihlasila, aby som platila este podla starych pravidiel. Kedze sa stale snazim otehotniet a nedari sa, tak som sa rozhodla, ze dam v praci vypoved(kedze som pod neustalym stresom) a pojdem na urad prace-"nachvilu".doteraz som si doplacala ciastku z minima okolo 15 eur. Vypoved by som dala k 31.7. Preto by som sa chcela spytat, ci mam zajst na SOc.p. a zmenit si toto poistenie na maximum, neviem presne tu ciastku, ale malo by to byt do 60eur...len aby som neurobila nejaku chybu...a ci aj na SP musim povedat, ze idem na urad prace. A musim tu SP stihnut zmenit este teraz koncom jula,aby som po novom platila uz v auguste?Daaakujem moc za odpoved;)

oskvarka
27. júl 2012

@inkamia ahoj tym ze si zmenis zaklad (co ti umoznia len tusim raz za pol roka mozno aj viac nepametam ak je to za pol roka tak ti to dovolia ak viac tak nie) si moc nepomozes lebo ak niesi teraz tehotna a das vypoved a o 2 mesiace otehotnies tak sa ti uz poistenie s prace zial nebude vobec zaratavat do materskej budes mat narok len na DNP a to ti v oktobri konci a budes v ochrannej lehote ak budes tehotna ale zaratavat sa ti do vypoctu davky budu aj tie dni co si si platila len z minima t.j. bude sa to nejako priemerovat s tymi par mesiacmi co si budes platit maximum. ... s tym teda ze je uplne jedno kedy sa na to max. rihlasis to z vypovedou s prace nema nic spolocnev podstate cim skorej tym lepsie (ale pomoze ti to fakt len o trochu podla mna lebo sa to bude priemerovat) - dokonca mozes aj skorej ako das vypoved.... jediny problem by ti mohol nastat ak by si uz tehotna bola a uz vby si bola v ochrannej lehote teda po oktobri... povedzme v decembri by si chcela nastupit naspet do prace alebo aj do inej prace ... nastupom do prace by ti vzniklo nove poistenie a to by ti zrusilo tvoju ochrannu lehotu z DNP a ty by si sa o davku pripravila...

dadka28
27. júl 2012

@aamonka
@annie6

som pisala do poradne SP:

Sociálna poisťovňa by mala rozhodnúť o nároku na materskú dávku do 60 dní odo dňa
doručenia žiadosti o materské, v prípade nepredloženia všetkých potrebných dokladov
sa môže táto lehota predĺžiť na 120 dní.

dadka28
27. júl 2012

@aamonka ale dostávaš dávku-materskú,však??

aamonka
27. júl 2012

@dadka28 na matersku som nastupila 2.7. takze este nie...dufam, ze v polke augusta snaaad

dadka28
27. júl 2012

@aamonka ja som od 16.7,tak dufam ze dostanem tiež v polke augusta 😉 😉

kikusik88
27. júl 2012

Babulky, dost ma zaujima ze ked sa dam vypisat na PN o mesiac mozno dva skor ako mam nastup na MD ake papiere mi ma vypisat dr ??? co zaniest do SP a co zamestnavatelovi? viete aby som nebehala od dr do prace a podobne....dakujem 😉