Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

oskvarka
11. jún 2014

@janniesa ved s pred dvoch rokov ten oktober to ti este nevychadza?.. 270 . rata sa to v ten den kedy ides na PN ci mas za presne poslednych 2*365 dni (al.366 ak bol priestupny.. skratka odd toho datumu co je len o 2 menej rok)... dostavas len jednu matersku alebo len jeden rodicovsky... nie naraz dva

zalka
11. jún 2014

@janniesa píšeš že si zamestnaná .. takže dostaneš MD zo zamestnania .... ak sa poistíš na DNP a budeš platiť tak k tomu dostaneš aj MD z DNP ...
nedá sa poberať RP a MD súčastne ...

janniesa
11. jún 2014

@oskvarka bohužiaľ nevychádza lebo ak beriem teoreticky ze by som isla 1.9.2014 na PN tak dva roky predtým som bola poistená od 1.9.2012 do 16.10.2012 to je 46 dní a potom od 11.2.2013 do 6.5.2013 a to je 85 dní plus ak sa poistím teraz od 16.6. do konca augusta to bude este len 77 dní a spolu je to 208 dní...skoda ze som sa neskoro dozvedela ze si môzem pocas materskej platit dalej dobrovolné.
@zalka zamestnaná som ale v podstate ma tam eviduju ze som na rodicovskom príjem nemam ziaden odtial...

oskvarka
11. jún 2014

@janniesa aha no ak ani dnes nesplnas podmienku tak to je nie ktovie co hlavne ked treba vela platit ked nepoberas davku od nich... nevadi ze nemas prijem z prace aj tak nemozes dostavat viac prispevkov naraz vzdy len na jedno dieta dostavas bud matersky alebo rodicovsky... ak ides pocas RD znovu na matersku tak uz znova len matersky... a po skonceni len jeden rodicak aj keby si mala deti po roku

janniesa
11. jún 2014

@oskvarka aha takze z pn uz nemusím riešiť kedže by som nedostala nic a odvody by som musela platiť tak ci tak dalej akurát by som sa obmedzila na vychádzky....ale v podstate ak by som sa chcela dostavat radsej matersku ako rodičovský 254 eur tak sa môzem pripoistit a zalezi len na mna ake odvody budem zvládat...napr. ak by som sa pripoistila na 600 eur tak odvody by boli cca 200 eur platila by som ich 26-27 týždnov a materská by bola 600x65% a to je cca 390 eur...este stale by som bola zisková ci nie? a ak som mala tých 85 dní ktoré by sa mi pocítali do splnenia podmienky 270 dní mala vymeriavaci základ 1000 eur tak by sa mi to z tými 600 nejak spriemernilo?

zalka
11. jún 2014

@janniesa čomu nerozumieš
píšem druhý krát
zo zamestnania materskú dostaneš .. píšeš že si zamestnaná tak MD zo zamestnania mať budeš ...
S DNP môžeš si prilepšiť ... a sama si prerátaj či sa ti to oplatí, platiť .. MD je 34t ...

oskvarka
11. jún 2014

@janniesa nespriemerilo mala by si zaklad taky aky si mala tych 26 tyzdnou aspon podla mna nieje podstatne aky bol zaklad predchadzajucich poisteni ak uz skoncili priemeruje sa len vtedy ak poistenie trva a ty menis zaklad..u... ale 100 percentne si niesom ista ale ja to tak chapem... ale aj tak sa ti to oplati ak mas z coho to platit oplati sa ti podla mna si tych 26 tyzdno platit tych 490 ci kolko to je aby si potom mohla mat 34 tyzdnou 800 eur matersku a za tym sa este mozes hodit na PNku s tym ze ak si aj zamestnana atak aj zo zamestnania mas narok na materske tak nemusis platit z celkoveho ale len z rozdielu

janniesa
12. jún 2014

@zalka a z akého zakladu by mi rátali materskú zo zamestnania ak za posledné dva roky za mna zamestnávatel nic neodvádzal do SP?

zalka
12. jún 2014

@janniesa z predpokladaného príjmu .. teda z toho čo by ti mzdárka napísala do papierov pre SP ...minimálne však podla toho koľko máš uvedené na zmluve

janniesa
12. jún 2014

@zalka aha tak na zmluve mam min. mzdu ☹ a to nie je bohviečo, ale mzdárka by mi určite napisala viac len ci by v tom sociálna nevidela problém...hmm?
a ďakujem za všetky odpovede a ospravedlnujem sa za blbé otázky 😒

zalka
12. jún 2014

@janniesa ak sa dvíhali mzdy tam kde robíš tak môže dať takú mzdu ako majú ludia na tvojej pozícii teraz ...

janniesa
12. jún 2014

@zalka aha tak ta co robi namiesto mna o dost vyssiu mzdu ako som mala ja ale topreto lebo sa na nu bral prispevok ktory konci v oktobri potom neviem ako to bude mat dalej...este raz dakujem za vsetky odpovede

janniesa
12. jún 2014

@oskvarka aj tebe pekne ďakujem za všetky odpovede

tammarra
12. jún 2014

@zalka ahoj, aj ja by som potrebovala radu - čo urobiť? Som zamestnaná na dobu neurčitú,momentálne na rodičovskej a plánujeme druhé dieťa. Zatiaľ tehotná nie som.V minulosti som si platila DNP od od 1.8.2011 do 26.4.2012 (270 dní) z min.VZ. a neskôr, keď som už bola tehu, tak som sa prihlásila na DNP od 3.10.2012. V novembri (2. 11.2012 ) ma lekárka vypísala na PN. PN som dostávala zo zamestnania i z DNP a podobne i materské. Z DNP som sa odhlásila ukončením materskej dovolenky - 16.10.2013. Čítam, že po novom od 1.7. už nebudem mať možnosť dobrovoľne sa poistiť (keďže som zamestnaná) Bolo by vhodné sa opäť prihlásiť na DNP ešte po starom? Určite by som si platila len z minima - keďže je to trošku risk - čo ak neotehotniem? Ak by som zaplatila 270 dni a v tom čase by som otehotnela, mala by som narok na MD aj z DNP. Aj po ukončení DNP je ochranná lehota pre tehotnú 8 mes? V čase nástupu na MD musí trvať DNP? Ak by som bola tehu napr. 8/2014, predpokl. nástup na MD 4/2015 stačíí mi prihlásiť sa na DNP do 30.6.2014 a doplatiť len rozdiel do 270 dní - čo by chýbalo do predch.poistenia. ( teda 7 a 8 /2014 + 4,5,6,7,8,9,10/2013 )? DAKUJEM

oskvarka
12. jún 2014

@tammarra ak si v ochrannej lehote nemusis byt prihlasena aby si mala narok... ochranna lehota sa nemeni takze ano mala by si normalne narok na 8 mesacnu lehotu a na matedske z DNP... inak ako pises ten priklad ja by som na tvojom mieste potiahla od 30.6celych 270 dni... aspon to budes este dlhsie moct vyuzit a potiahla bvy som radsej dajaku PNku pocas tehotenstva ak by si uz bola tehu ;)

tammarra
12. jún 2014

@oskvarka dakujem krasne, pekny vecer

zalka
12. jún 2014

@tammarra súhlasím s @oskvarka ale musíš vedieť, že v najbližších cca 8 mesiacoch chceš určite otehotnieť ...

zalka
12. jún 2014

@janniesa hovorím záleží od mzdárky čo napíše 🙂

tammarra
12. jún 2014

@zalka vsak ano, to viem ...len ako sa hovori: "clovek mieni, Pan Boh meni" Dakujem

zalka
12. jún 2014

@tammarra to je pravda .. príde to vtedy ked treba

oskvarka
13. jún 2014

@zalka peckne si to napisala ze chces... :-P .. aj ja chcem ale moc velke nadeje si nedavam.. ale snad sa postasti 🙂 😝

zalka
13. jún 2014

@oskvarka kamarátka pila zelený jačmeň, a otehotnela ani nevedela ako ... dalšie to skúsili a tiež sa im podarilo, ale nesilili to ... 😀

roberta31
13. jún 2014

@zalka @oskvarka ahojte.Pisala som do slovenskej poistovne ako je to v pripade,ked je žena zamestnana,ale momentalne na rodicovskej.Teraz mi volali,že mi este nevedia odpovedat,poslali to na metodiku a mam cakat,že asi do týždna mi odpisu.Tak dam vediet...

zalka
13. jún 2014

@roberta31 som si myslela že nebudú vedieť ... ešte je skoro

roberta31
13. jún 2014

@zalka no,len dufam že aspon 4-5 dni pred koncom to vediet budeme

zalka
13. jún 2014

@roberta31 no to i ja dúfam ... tak narýchlo šité

oskvarka
13. jún 2014

@zalka uf to ani neviem co je idem to kuknut :D... len chlapa k tomu treba mat doma aj tak co :D 😀 😀 😀

tiska1
13. jún 2014

dobri,chcela bi som sa este opitat-k 30.6.2011 mi skoncil pracovni pomer, ktori mi trval od septembra 2008 (okrem velkich prazdnin-tam som bola na urade prace),, 10.6.2011 sa mi narodil mali a teraz mi skoncil rodicovski. momentalne som nahlasena na urade prace, s tim ze niekedi v polke oktobra sa nam narodi druhe babo--- je nejaka sanca vzniku naroku na materske? dakujem.

zalka
13. jún 2014

@tiska1 veškerá žiadna, po narodení dieťaťa rodičovský príspevok

@oskvarka no hej i ten chlap je dôležitý 🙂

tiska1
14. jún 2014

áno takže tak,,a ešte taká otázka-kedi je potom potrebné sa odhlásiť z úradu práce?