Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

martinkatinka
5. dec 2011

@zuzu4444 - ty si tehotná a predpokladám, že ti výjde platiť si to 270 dní, ak si začala pred tehotenstvom, takže ty si v ochrannej lehote a vyššiu materskú mať podľa mňa budeš...Po 1.2.2012 už platiť nikto DNP nebude, lebo je to zbytočné...

kviotecek
5. dec 2011

ahojte platim si dnp od roku 2010 februara a som teraz na RD co mam teraz robit som z toho jelen mam si to este platit alebo nie??
dakujem ze kazdu radu
al

zuzu4444
5. dec 2011

@martinkatinka ja si to platim uz 2 roky , takze mna sa to zrusenie netyka? Mam si aj nadalej platit ?

martinkatinka
5. dec 2011

@kviotecek - ja by som na tvojom mieste prestala, lebo ako tu už bolo spomenuté, ak sa nechystáš otehotnieť, tak nič z toho platenia nebudeš mať...

zuzu4444
5. dec 2011

@kviotecek ja som z toho tiez taky jelen 😀

oskvarka
5. dec 2011

@zuzu4444 ak si platis 2 roky tak ti 1.2 konci a ak dovtedy neotehotnies tak jedine ako to mozes vyuzit je ak nahodou ochories do 8.2 inak ti to skonci a uz poistena nebudes.. (ale ani platit nebudes..)
a ak uz si tehotna tak si doplatis do toho 1.2... vtedy to konci odvtedy uz neplatis ale si v lehote ak do 8 mesiacou od 1.2 nastiupis na matersku dostavas matersku zvysenu o DPN..

solinkarka
5. dec 2011

@zuzu4444 ahoj Zuzka...je to presne tak ako ti napisala @martinkatinka...ty budes dostavat matersku z DNP 😉

martinkatinka
5. dec 2011

Ja som to pochopila tak, že všetci, čo si to platia, automaticky skončia 1.2.2012, lebo je to úplne zbytočné, nič z toho nikto nebude mať, žiadne výhody pre ktoré si to platili....
@zuzu4444 - budeš platiť do 1.2.2012, potom to zrušia

kviotecek
5. dec 2011

@oskvarka co to znamena neochories to znamena ze ak nahodou pojdem do 8,2 na PN tak mi to bude platit? kolke casy? ja si platim od februara 2010

oskvarka
5. dec 2011

@martinkatinka matka aspon niekto ma dnes pobavil ale to si mi mala napisat skorej ako sme sa obe v lete vydali :D.. ;)... hehe
ale inak s tym vyuzitim na PN nem take jednoduche lebo tam je ochranna lehota len 7 dni :D

martinkatinka
5. dec 2011

@oskvarka - vieš čo, moj drahý povedal, že ide študovať 😀 od stolára daleko k lekárovi nie je 😉 to si robím srandu, trošku to zľahčujem, ale však pozri tie súvislosti, stále sa rozprávalo o zrušení a keď potrebujú peniaze, zrušia to ihneď.... no to je teda riadna náhoda!!! a to nehovorím o tom, ako s azvýšia odvody od nového roka.. lebo niekde tie peniaze vziať nebudú....sľubujú, sľubujú a nakoniec sa pozastavilo aj zvyšovanie materských, lebo jednoducho na to nemáme...

zuzu4444
5. dec 2011

@oskvarka
@martinkatinka dakujem za info!

oskvarka
5. dec 2011

@kviotecek no takze podmienku si uz dakedy teraz splnila takze ak si to budes este do toho 31.1 platit tak ak od obdobia ako si splnila podmienku do 8.2 ochories... (a kolko dlho budes na PN je asi potom uz jedno) tak budes dostavat tento cas zvysenu PNku.... po 8.2 uz nie lebo ochranna lehota ti vtedy skonci
ale to len na PNku ti to bude platit celi cas ako na nej nepretrzite budes.. na matersku ak neotehotnies tak nie... na tu musis nastupit minimalne do konca septembra 2012 inak tiez nic z toho..

dora01
5. dec 2011

Ahojte,

prosim Vas ten zakon je uz definitivne schvaleny???

gabika7706
5. dec 2011

@dora01 ano, uz ho len podpise prezident...

lisian
5. dec 2011

@oskvarka takze mne ked konci 270 dni 30.1.2012 tak do tohto datumu musim byt tehotna inak cerpat z DNP (z toho co som uz zaplatila) vyssiu matersku nikdy nebudem? hmm tak to je velmi prijemne zistenie ☹

martinkatinka
5. dec 2011

@lisian - áno, presne tak... a nebudeš asi jediná a ja som naštvaná aj za teba 😀 lebo žiadna si toto nezaslúži!

lisian
5. dec 2011

@martinkatinka ja len nechapem jedno,,,,,ako toto vobec mozu?! ved dobre nech si zrusia, ale ako to mozu zrusit ludom, ktori to uz platia toboz tym ktori budu mat splnenu tu lehotu 270 dni 😠 kokos ved toto je nonsenz 😠 . stale viac a viac sa hanbim ze som Slovak, lebo toto co sa tu u nas deje, este nikde nezazili. robia si tu s nami ako plebsom nejakym. ja tusim infarkt dostanem. nestaci do prdele, ze ked sa ti nedari, tak z toho vyjdes najhorsie nie len psychicky ale aj financne, ale este ked sa chces zabezpecit, lebo tento posrany stat ti neda nic, tak ti to proste smahom ruky zrusia?! mna to tu vytaaaaaca.....platim si ako trafena vsetko co treba a potom pojdem na IVF a budem za vsetko doplacat......platim si DNP aby som nezila ako uplny zobrak a oni si povedia, ale my to uz nechceme davat!!!!! a tie prachy co sme tam napchali si vykazu ako? kam ich daju?

dora01
5. dec 2011

viete mi niekto poradit ci sa to oplati platit koli OCR. Otehotniet sa nechystam. DPN si platim od cca. zaciatku juna, takze ked mi uplynie tych 270 dni, budem musiet zacat platit plnu sumu za vsetky poistenia? Momentalne pracujem len dohodu....
Viete mi niekto poradit , ci s a mi to oplati platit nadalej?
Dakujem

martinkatinka
5. dec 2011

@lisian - ja som to písala vyššie... prišlo to v čase, keď zvyšujú platy inde...jednoducho to spravili tak, že do 31.1.2012 musíš byť tehotná, inak je ti to nanič...

martinkatinka
5. dec 2011

@dora01 - ak ti to do konca januára výjde tých 270 dní, tak ak pojdeš na OČR, budú ti to platiť z DNP do konca augusta, ak budeš tak dlho na OČR ... opravte ma iné baby, ak sa mýlim...

gabika7706
5. dec 2011

@lisian tie prachy uz maju svoje urcenie...dochodky, socialne davky, vyssie platy lekarom...

solinkarka
5. dec 2011

Neviete kolko bude vychadzat po novom ta vyssia materska z max.VZ??? viem ze 5% ale o kolko viac eur?

dora01
5. dec 2011

@martinkatinka ahoj, tych 270 dni budem mat az niekedy koncom februara, co to pre mna znamena?

miah
5. dec 2011

@martinkatinka na OČR mozes byt max.10dni

martinkatinka
5. dec 2011

@miah no dík za info, toto som napríklad nevedela....takže je to pre pani vyššie zbytočné, si myslím, že sa jej to neoplatí, kvoli tým 10 dňom

mimkaa2607
5. dec 2011

@martinkatinka ahoj prosím kvoli zvysenej materskej musim mat nepretržite zaplatených 26tyzdnov?...ja mam zaplatene DNP od 8.6.09-23.6.10 a tento rok od 14.11si to zas platim ... mam si to teda platit?a my sme babo planovali po novom roku ...

dora01
5. dec 2011

@martinkatinka
@miah takze s ato vobec neoplati a najlepsie je to teraz cim skor zrusit? 😒

martinkatinka
5. dec 2011

@mimkaa2607 -áno, nepretržite 270 dní

evapavla
5. dec 2011

@lisian , tiež by som rada videla nejaký prepočet, koľko ľudí je v systéme DNP a prečo je to také stratové pre štát, 14 žien prispieva na 1 dávku 1 mamine, pri maxime dostane za 6 mesiacov vyše 4.000 e, pri najväčšom šťastí vložila len 441.