Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

keksicek20
8. dec 2011

@mimkaa2607 ano, otehotniet mozes aj hned... ved aj z predosleho DNP sa rata tych 270 dni, co je potrebne k splneniu naroku na matersku...

mimkaa2607
8. dec 2011

@keksicek20 no ale ked sa mi bude ratat predoslé DNP dajme tomu z roku 2010, tak ja v januári budem mať s týmto novým poistením 222dní ... a tým padom si to možem platit len do marca-vtedy splním tých 270dní ale nesplním podmienku 26tyzdnov...nie?...a vyjde mi materska len z minimalnej mzdy

lubkasungirl
8. dec 2011

@gapa moja situacia je taka,ze vkuse som si platila max.dnp od 12/2010 (predtym z minima od 1/2010), od 6/2011 do 27.1.2012 som na materskej. Keby som sa po 27.januari 2012 odhlasila a potom prihlasila z maxima /po starom-49 eur/ - ci by sa mi nonovo zacalo ratat tych 270 dni, teda do 26 tyzdnov by som mala VZ na pn,ocr z minima a po 26 tyzdnoch z max. Je to tak? Dnes totiz na socialke mi vravela, ze sa to nerata odznova tych 270 dni...

keksicek20
8. dec 2011

@mimkaa2607 to su 2 uplne odlisne veci.... 1. aby si mohla cerpat max. matersku, musis mat splnenu podmienku 270 dni poistenia za posledne 2 roky.... + tych 26 tyzdnov nepretrziteho poistenia , 2. od posledneho DNP sa bude ratat novych 270 dni, nakolko k 1.2. ich nebudes mat splnenych, tym padom ides podla stareho zakona az po dobu zaniku - cize tych 270 dni..... uz chapes?

mimkaa2607
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gapa
8. dec 2011

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
baby, ktoré si budete uplatnovať nárok na materské v 8mesačnej ochrannej lehote po ukončení dnp, ak zanikne zo zákona bud 31.1.2012 alebo dosiahnutím 270dna dnp (270dni by sa malo rátať od posledného prihlásenia na dnp, ak vzniklo dnp najneskôr 31.1.2012)
pozor na to, že OCHRANNá LEHOTA PRESTANE PLYNúť plynúť!!!!, ak vám počas ochr. lehoty VZNIKNE NOVé nem.poistenie (vid § 32 ods.4 písm.a) Zákona o soc.poistení).

Nové nem.poistenie vznikne napr.:
- prihlásením na dnp (len ak zo zákona, tj. nie odhláškou, zanikne NP 31.1.2012 a prihlásite sa vo februári nanovo s dátumom prihlásenia od 1.2.2012 z celého balíka, považuje sa toto nem.poistenie za nepretržité, tj. akoby k 31.1.2012 nedošlo k zrušeniu a 1.2.2012 k novému prihláseniu)
- vznik nového pracovného pomeru
- vznik povinného NP szčo (obvykle vznikne 1.7., ak bol prekročený určitý limit príjmov za prech. kal. rok; alebo môže vzniknúť aj iný dátum, ak vznikne np szčo nanovo po ukončení prerušenia živnosti)
- ale napr. aj UKONčENíM PRERUšENIA!!!! nem.poistenia zamestnanca ( lebo prerušenie nem.poistenia sa považuje za zánik nem.poistenia a ukončenie prerušenia za vznik nem.poistenia vid § 26 ods. 5 Zákona o soc.poistení), tj. napr. ak po ukončení dnp, tj. počas ochr. lehoty ešte pred nástupom na MD:
-- ukončíte rodič.dovolenku, vzniká vám nem.poistenie nástupom do práce, čerpaním riadnej dovolenky alebo aj napr. vznikom pn, očr den po ukončení RD t.j. ukončíte prerušenie
-- čerpáte v zamestnaní očr dlhšiu ako 10dní, 11dnom očr dochádza k prerušeniu np a návratom do práce vám vzniká np
-- čerpáte neplatené volno, nástupom do práce po ukončení NP vám vzniká NP
-- čerpáte pn, po uplynutí 52týž. od začiatku každej pn (berie sa každá PN zvlášť a nezávisí od poberania nemocesnkého) dochádza k prerušeniu np

kedy dochádza k prerušeniu nem.poistenia nájdete v § 26 Zákona o soc.poistení,
vznik povinného np zamestnanca+szčo upravený v § 21+22 terajšieho zákona, myslím po 31.1.2012 sú tieto paragrafy zmenené

mimkaa2607
8. dec 2011

@keksicek20 no bingo ...pochopila som tomu...a už na MK asi nepojdem až sa zas tu nedam zmiasť ...a to ti kto toto poradil?...ja som včera ešte volala na soc. a mne nikto nič n evedel povedať, čo bude ako bude... ☹

silvia123
8. dec 2011

@gapa prosím ťa chápem to správne -podľa toho čo si napísala tak nám čo máme zaplatených 270 dní DNP už dávno sa potom vlastne oplatí oplatí koncom januára sa odhlásiť a nanovo prihlásiť, aby sme mohli ďalších 270 dní platiť po starom a dostávať aspoň minimálnu PN-ku, prípadne OČR-ku? A vlastne ak budem mať zaplatených tých 26 tt, tak potom ešte nejaké 3 mesiace budem mať PN-ku a OCR-ku z VZ, ktoré si určím v tom januári 2012 -teda aj maximálneho napríklad? A ďalšia vec, keď budem PN -vtedy sa DnP neplatí, tak to teoreticky sa potom akože podľa tohoto starého poistenia môžem prehupnúť až do roka 2013 že budem mať zaplatených tých 270 dní? Dúfam že mi to budeš vedieť trošku ozrejmiť, lebo som z toho magor...

gapa
8. dec 2011

@mimkaa2607
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Baby čo som písala, že ste na tom najhoršie!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
práve som čítala na stránkach HN názor pani Navrátilovej, čo sa týka rátania tých 270dní dnp a musím s nou súhlasiť. Ale mnohým z vás som neodpovedala v duchu tohto názoru, tj. teraz by som odpovedala inak. (aj ked som myslím všetkum písala, nech si to v januári overia cez poradnu soc.poistovne).

V zákone je totiž písané, že zanikne dnp tomu, kto nezíska 270dní dnp k 31.1.2012. Tj. dni ukončného povinného NP zamestnanca ani szčo by sa do toho jednoznačne rátať nemali. Nie je tam ani uvedené v akom období by mala získať tých 270dní (t.j. či v posledných dvoch rokoch pred 31.1.2012??), tj. mali by to brať z obdobia od posledného prihlásenia na dnp, posledného nem.poistenia. Takže dni prechádzajúceho ukončeného dnp by predpokadám nemali do toho rátať aj keby bezprostredne nadväzovalo na posledné prihlásenie. Uvidíme aká bude prax ale aj pre papierovanie SP by to bolo najjednoduchšie, aj ked nie pre pokladnicu Sp.

ALE jednoznačne toto by bolo najlešpie. Bolo by to riešenie pre mamičky, ktoré som doteraz považovala za tie, ktoré by na to doplatili, t.j. tie, čo splnajú podmienku 270dní s prirátaním dní predchádzajúceho ukončeného dnp po 1.2.2012 ale v den dosiahnutia 270dní nesplnajú 26týž. !!!!!!!! Tieto maminy by potom bez problémov mohli získať nárok na materské z vyššieho vym.základu, z ktorého platili a nie z minima, ako som si myslela, že im hrozí.
------
a tu je ten zákon, prechodné ustanovenie, vid ods.2

§ 293cb
Prechodné ustanovenia k právnej úprave účinnej od 1. februára 2012

(1) Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe a dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti, ktorým toto dobrovoľné poistenie malo trvať po 31. januári 2012, dobrovoľné poistenie zaniká od 1. februára 2012, ak odsek 2 neustanovuje inak.
(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie trvalo k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, je dobrovoľne nemocensky poistená podľa zákona účinného do 31. januára 2012 aj po 31. januári 2012 do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní nemocenského poistenia.
(3) Fyzickej osobe, ktorá sa prihlási na dobrovoľné poistenie podľa zákona účinného od 1. februára 2012 najneskôr do 29. februára 2012, vzniká dobrovoľné poistenie odo dňa, ktorý uvedie v prihláške, najskôr od 1. februára 2012.
(4) Ak poistencovi dobrovoľné nemocenské poistenie zaniklo podľa odseku 1 a vzniklo od 1. februára 2012 toto poistenie je nepretržité.“.
-----

ak si myslíš, že teraz niekde objavíš "zaručené info" a hlavne za okienkom soc.poistovne alebo na anonymných strátkach na internete, tak asi máš ešte málo skúseností. Niekde tu možno je, no ťažko ti to niekto zaručí, treba to sledovať. Tak prajem vela úspechu pri hladaní.

Včera o 14:39

titinkaa11
8. dec 2011

@gapa ja by som ťa tiež chcela poprosiť o radu. Na DNP som sa prihlásila 27.4. 2011 z maxima. ak som dobre počítala tak lehota 270 dní skončí 21.1. 2012 Zatial tehotná nie som, aj ked by som chcela. Ak by som do polky januára nebola tehotná mám si dať odhlášku a následne prihlášku na DNP -aj ked viem že tam znova bude musieť uplynuť doba 270 dní. alebo si od 1.2. začať platiť z minima? len v tom pripade neviem že ak by som ostala tehu z čoho to bude rátané či z mini či z maxi. ďakujem ti

mimkaa2607
8. dec 2011

@gapa Ďakujem veľmi pekne za odpoveď 🙂)))) si veľmi ochotná 😉)) ... veľmi si to cením ... ale aj ostatným, čo sa mi snažili poradiť 🙂... ešte raz ďakujem :-*

gapa
8. dec 2011

@gabina23
neviem, či som ti už neodpisovala.
ak
- ti nové dnp vzniklo 16.11.2011,
- pn ti vznikla najskôr 17.11. (teda nie, že si už 16.11. bola už na pn a poberala z dnp nemocenské)
a na md nastúpiš PO uplynutí aspon 26týž. od tohto prihlásenia, no najneskôr 6týž. pred očak.term.pôrodu a ani neporodíš skôr ako po uplynutí 26týž., tj. najskôr 16.5.2012

gapa
8. dec 2011

@lubkasungirl
oni to nemôžu ešte vedieť, no ja ti to tiež nezaručím. Treba overiť potom cez poradnu, nie pri okienku. No zákon platí až od 1.2. (ak podpíše, či podpísal prezident, nesledujem, či sa stalo), tj. oni majú ešte čas.
Ak by si sa nanovo prihlásila už 1.1.2012, tak ušetríš poistné za obd. do ukončenia poberania materského a skôr ti uplynie aj 26týž, ale samozrejme aj skôr zanikne dnp.= lebo uplynie skôr 270dní.

gapa
8. dec 2011

@tessinka
mala by si nastúpiť na md do 8mesiacov od ukončenia dnp, nie otehotnieť od 8mesiacov.
Ak by si sa odhlásila a nanovo prihlásila na dnp do 31.1.2012, tak by ti malo nanovo plynúť 270dní a zaniknúť by ti malo až 270tym dnom dnp. Dovtedy by si mohla otehotnieť a získať nárok aj z dnp.
No treba to overiť na sp.

gapa
8. dec 2011

@titinkaa11
ten druhý variant nie je dobrý, to by bolo materské z dnp z minima. Lepší je ten prvý. Ak by ti 270dní uplynulo najneskôr 31.1.2012, tak by sa dal použiť aj ten druhý variant, bralo by sa toto dnp ako nepretržité a pri nástupe na md v r.2012 by sa rátalo materské z r.2011.

marusik
8. dec 2011

len chcem poďakovať všetkým dievčatám, ktoré venujú čas, podávajú info a radia nám... nech sa vám za váš venovaný čas a ochotu dostane patrične dobrá odmena 😉 všetko dobré prajem! m.

oskvarka
9. dec 2011

@zuzanamatko ratane by to tak nebolo lebo narok na MD ti z toho vznika ak mas 270 dni za posledne 2 roky..len to ze by to dovolili platit, teda byt poisteny este 270 dni od posledneho prihlasenia.. tj. napriklad ja ak by som sa odhlasila dnes a prihlasila zajtra tak ako mi malo 270 dni skoncit 8.3 tak by mi skoncilo o den neskorej 9.3 ale stale by som este mohla platit az do ubehnutia 270 dni od posledneho prihlasenia a tym by som to napriklad mala moznost aj vyuzit v pripade PN, lebo takto to teraz vyuzivat nemozem a po uplinuti budem mat len 7 dni a to sa mi zda pekne chore... :(

oskvarka
9. dec 2011

@gapa ahoj mozem sa ta opytat na to vyplacanie ja ak som zamestnana a uz budem mat 270 dni za posledne dva roky ale nemala by som 26 tyzdnou od podledneho prihlasenia tak ako sa mi rata PN alebo materska z DPN ak by som si vzdy doplacal z rovnakeho vymeru (zo zvysku od hrubej mzdy) dostavala by som to co mi vide z prace + to minimum z dpn alebo len z prace lebo to presiahne to minimum ?...
a s tymi 270 dnami nanovo by sa to preca oplatilo aj tym co im to konci po 1.2 a etse sa prihlasovami len tento rok (tj nikdy neboli predtym DPN) ako napr ja som sa prihlasovala 8.6 a pokial by som sa odhlasila a prihlasila tak by som mala aspon sancu vyuzit DPN v pripade chorobi aj realne a nie len spekupaciou ze presne po doplateni 270 pojdem na PN (to by som ja asi nezvaldla totiz nie ze by som mala az take svedomie ze by mi to nedovolilo.. ale by som sa doma unudila) a tehotna este niesom :(... a zamestnana som uz 4 roky v kuse a zatial nevyzera ze by som mala o zamestnanie prist... dakujem ti vopred za radu...

oskvarka
9. dec 2011

@janadl no nemam slov fakt si zasluzia "usetrili" preriedili nas (robim v stat. sprave) znizili nam platy a zvysili pracovnu dobu ... nestihame uz ani to co sme predtym nebodaj stihali a za to si teda naozaj zasluzia tie odmeny... - nehovoriac o tom ze nam nic take ako vianocne odmeny nehrozi to uz nam povedali na porade pred mesiacom... 😖

janadl
9. dec 2011

@oskvarka hlavne že nám zdvihli rodinné prídavky o 0.50 centov ☹

oskvarka
9. dec 2011

@janadl no este ze k tomu nepovedali ze kupte si nieco pekne na seba 😠 ... su trapny.. je kriza vsade sa nou ohanaju a este si dovolia hovorit o tom ako si zasluzia, a tolke prachy.. keby motyvacnych par korun... no ved je pravda ze keby ze si daju premie 20-30 € (co su u nas bezne vianocne a tesime sa ako blchy z toho) tak to pre nich ako by ani nic nebolo..

janadl
9. dec 2011

@oskvarka mne už niekedy ostáva rozum stáť nad ich drzosťou, hlúposťou a sebectvom......ked si predstavím že v mojom okolí žije veľa ľudí kde otec má príjem 400 ečka v čistom , mamina má akurát matersku, a snažia sa vyžiť... a oni....? su to nenažranci všetko je im málo, budú si pridávať a odmeňovať sa aj na ukor nás obyčajných ľudí... ved to DNP, to ma dostalo uplne.... ☹

zuzanamatko
9. dec 2011

@oskvarka tak to mas pravdu,aj ja by som bola radšej,keby si mozem platit len tych 50€,teda doplatit aby som mala tych 26 týždnov. Mali vsetko nechat tak ako bolo a bol by pokoj, a nie robit taketo zmeny a hlavne takto na rýchlo.

06lienocka
9. dec 2011

@darinkazv dakujem ti krasne takže aj ked budem na urade prace evidovana možem ist na pnku?

gabina23
9. dec 2011

@gapa na pn som sa dostala od 23.11.2011 ale Pn z dobrovolného nečerpám pretože ešte som nezaplatila 270 dní. tie budem mať až 26.3.2012

dnpo
9. dec 2011

ahojte.ja by som sa chcela opytat ohladom PN z DNP,ste tu velmi sikovne a urcite to budete vediet.bola som na PN od 14.12.2010 do 31.10.2011mam ist na dalsi rok na operaciu kedy by som mohla na pn nastupit.som dnp od 28.11.2010 z minima a od 1.9.2011nove poistenie z maxima.ako by sa mi pocitala PN.dakujem ak mi odpoviete.ANKA

aknedz
9. dec 2011

@fide ano , tak preto platis viac, preto je to aj urcene asi maximalnym doplatkom 50eur

oskvarka
9. dec 2011

@zuzanamatko zmeny boli potrebne ale v tom ako to bolo umoznene ze to clovek moze prerusovat kedy chce a den pred nastupom na PN sa znova prihlasi a takto odrbavat system ale zaujimave ze zrovna v tomto zmenu nespravili... takze oni nezamedzili zneuzivaniu ale okaslali mamicky..
normalne som na toto taka nasr.. dena ze aj ja mam chut to prave takto zneuzit lebo vdaka tomuto ich systemu si bto udem moct uplatnit PNku len 7 dni a to by uz len bola nahoda keby som prave vtedy ochorela..