Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

dorotka_
13. jan 2012

@tinara23 inac to je dobry napad si dat potvrdit fotokopiu ze prevzali pre istotu

martaniana
13. jan 2012

@dorotka_ podľa mňa si to nenechávaj na úplný koniec mesiaca, choď radšej už teraz, lebo potom to môže byť horšie..

sisulkal
13. jan 2012

ahojte chtela jsem se zeptat ze dobrovolne si plati od novembra 2010.ted jsem tehotna a jsem PN.jsem zivnostnik takze si vse platim sama.ted nevim jestli jsem si mela v januari jeste platit to dobrovolne a nebo uz ne.a taky by mne zajimalo jestli mne budou vyplacet marodku aj s toho dobrovolneho a nebo se to tyka jen materskej.jsem s toho uplne mimo vubec tomu nerozumim.nechci nikde udelat chybu kdyz uz jsi to platim vic jak rok.dekuji za odpoved 🙂

dorotka_
13. jan 2012

@martaniana no vidis asi radsej teda zbehnem niekedy teraz aj ked najskor sa mi da az 23. alebo 24. januara, tak dufam, ze to stihnem

martaniana
13. jan 2012

@dorotka_ ja som preto šla radšej v decembri 🙂 pre istotu ak v januári budú vymýšľať..radšej si to vybav skôr..

tinara23
13. jan 2012

@dorotka_ ale kludne tam môžeš ísť aj teraz a odhlásiť sa k 30.1. a prihlásiť k 31.1., ak to tak potrebuješ.

elizth
13. jan 2012

@tinara23 vieš mi povedať kde by som vedela nájsť tlačivo, alebo ako sa to tlačivo volá, ďakujem

wildluccia34
13. jan 2012

ahojte dievčata,ja mam taký problem,že platim si DNP od aprila 2011,a otehotnela som v oktobri,čiže som v 3 mesiaci,išla som sa opytat na socialku,kedže už mam zaplatených 270dni,a som na PN,platila som si len minimum,necelých 15eur...kedže som bola nezamestnana,no zvyšila som si posledne 4 mesiace na 30eur....dnes som sa tam bola opytat a povedali mi,že budem dostavat na den najskor 3eura a potom sa mi to zvýši na 8eur....nie je to nejako malo?ja neviem,počula som že vačšinou dostavaju tych 400eur,nečakala som nejako vela,ale ani tak málo....

dorotka_
13. jan 2012

@tinara23
@martaniana
no pojdem teda cim skor 🙂

tinara23
13. jan 2012
annanatalia
13. jan 2012

@oskvarka dakujem

annanatalia
13. jan 2012

@gapa AHOJ prosim ta citala som ten prispevok ale stale tomu nerozumiem. Co by si mi ty poradila konkretne v mojom pripade,snazim sa ti to upresnit 🙂 S prvym dietatom som nastupila na MD kt. som cerpala so zamestnania,potom som presla na RD do3 rokov dietata. pracov.pomer mi zanikol v maji 2010. OD juna som bola na urade prace do septembra, kde som nastupila na druhu matersku z DNP kt. som poberala do maja 2011a potom RD na kt. som doteraz az do novembra2013. KED by som rada mala este treti dieta, tak steci mi otehotniet do tych 270 dni? Nehnevaj sa ze ta stale otravujem 🙂

oskvarka
13. jan 2012

@wildluccia34 no to vychadza tak z minima tych 3 a 8 .. (ocividne ti tam to zvysenie nezaratali.. divne...) ale o moc viac mi to nevyslo ked som to preratala spriemerovala... vyslo mi to 9 eur .. a do tretieho dna 4 eura a to som to trochu zaokruhlila na hor tie vysledky ... lebo ked zoberies ze si si 5 mesiacou platila 15 a 4 mesiace 30 tak to mas priemerne len nejakych 21.80 ci tak nejak..

wildluccia34
13. jan 2012

@oskvarka takže si dostavala pol roka po nejakych 270 eur?tak?a do akeho tretieho dna?prepáč,ja sa v tom moc nevyznam....a dakujem!

nattii
13. jan 2012

poradi mi niekto, mam taku otazku, bola som dnp poistena od roku 4/2010do 10/2010 od 11/2010 som bola zamestnana a 15.11.2010 som bola zaroven aj na materskej, zamestanie so ukoncila 15.7.2011, a zase od 26.9.2011 som si dala dnp, ktore stale platim z max...... Som tehotna od 28.8.2011.Moja otazka je ci mozem ist na PN od 1.4.2012, kedze budem mat splnenych 26 tyzdnov od posledneho prihlasenia, a ci aj mne zanikne DNp od 1.2.2012, alebo sa to pocita az od toho posledneho poistenia, teda 26.9.2011...Na Pn chcem ist este pred MD, ktora bude 23.4.2012. dakujem.

hhenike
13. jan 2012

Ahojte. Vcera som tu písala, ale nemam ziadnu odpoved, tak skusam este raz 🙂
Vedel by mi niekto poradit? Som na RD. Od februara 2011 som DNP. Koncom septembra som znova otehotnela a od 15.novembra som PN - rizikové tehotenstvo. mala som splnených 270 dní DNP, takze poberám nemocenské dávky a tým pádom mi DNP trvá, ale poistné si nemusím platiť. 1. otázka: ak mi DNP v 2012 podľa zakona automaticky zanikne, tak budem naďalej dostávať nemocenské dávky? či mi ich prestanú vyplácať? či keď chcem, aby mi ich naďalej vyplácali, tak sa musím dobrovoľne poistiť na celý balík? a keď áno, tak to by som mala platiť poisté aj keď som PN? či ako to je?
2. otázka: na MD by som mala nastupiť v juni 2012, bude sa mi materská počítať z DNP?
Vopred ďakujem za odpoveď niekoho, kto sa vyzná

oskvarka
13. jan 2012

@wildluccia34 nie ja ale tebe som to vyratala podla toho co si napisala.. tak to vychadza tak ako som ti to napisala... do tretieho dna plati totiz poistovna iba 25 percent z VZ a potom od 4 dna az 55 percent... preto to prve dni vychadza malo a potom viac.. t. j. ak si prvy mesiac len chora tak 255 eur cca a potom ak by ti PNka pokracovala tak viac lebo tam uz tie prve 3 dni by neboli (lebo to len na zaciatku marodky)

vodicka75
13. jan 2012

Dievcata, prosim vas o radu k penale na DNP, v zakone o SP je uvedena tato jednoducha veticka: ...Sociálna poisťovňa predpíše penále vo výške 0,05 % z dlžnej sumy za každý deň omeškania odo dňa splatnosti poistného...cize, ked mam napr. zaplatit za mesiac poistne 30 Eur a meskam 10 dni, penale sa pocitaju 30 (dlzna suma) x 0,05 % x 10 = 4,5 Eur? Dobre to je? Dakujem za vyjadrenie.

annie6
13. jan 2012

@oskvarka ahoj, taka kontrolna otazka: ked je zena zamestnana(cca uz 2-3 roky) a zacala platit DNP v decembri, musi na narok PN/materska cakat tych 270dni, alebo sa jej tam zaratavaju aj dni poistenia zo zamestnania? ci ako to je?

poisonblu
13. jan 2012

@annie6 ak je subeh zamestnania a DNP, tak kazde sa pocita zvlast, cize 270 dni z PNP zo zamestnania a 270 dni z DNP..ak by vsak pocas poistenia DNP bolo poistenie zo zamestnania ukoncene (vypoved), tak sa dni spocitavaju

annie6
13. jan 2012

@poisonblu okej, ďakujem 😉

albi26
13. jan 2012

ahojte. chcela by som vás poprosiť o radu. Čítala som trošku vyššie príspevky od gapy a teraz som trochu v pomykove.
Som zamestnaná na dobu neurčitú, momentálne na RD. Plánujeme začať pracovať na druhom bábu.DNP si platim od 2008, a teraz si ju plánujem ukončiť a nanovo založiť. Gapa písala, že ak nenastúpim na matersku do toho 27,10. tak nebudem mať nárok na MD z DNP? Len tomu celkom nerozumiem že prečo vlastne? A kebyže sa po tom 27.10. prihlásim na jeden mesiac na komplet balíček zmenilo by sa niečo.Teda vtedy by som teoreticky mala nárok na MD z DNP?

dorotka_
13. jan 2012

ja mam len taku malu otazku, asi sa to uz niekto aj pytal, len uz tu toho dost vela popisane a clovek ani nevie co citat ;), ked sa odhlasim a znova teda nahlasim do konca januar na platenie DNP a otehotniem napr. v marci, tak budem splnat tu podmienku tych 26 tyzdnov? 270 dni dokopy za posledne dva roky budem mat ale ako je to vlastne s tou podmienkou 26tyzdnov? musia byt este pred otehotnenim alebo pre nastupom na MD

dorotka_
13. jan 2012

@albi26 ale ako mozes stihnut otehotniet a este ist aj na matersku v oktobri? je to divne

tinara23
13. jan 2012

@dorotka_ ak by si sa napr. od 31.1. prihlásila, tak do 26 týždňov od prihlásenia by si mala PN, materské z minima a po 26 týždňoch z VZ, ktorý si si určila.

albi26
13. jan 2012

@dorotka_ no ved na matersku sa nastupuje 6-8 týzdnov pred porodom.

brmbolcek
13. jan 2012

ahojte , ja uz som z toho DNP dilinko ....

ja som sa odhlasila z DNP v.2010 lebo sme skor porodili, a splnila som iba 266dni ... z270dni 🙂
moja otazka znie chceme riesit druhe dieta ked sa znova do konca januara prihlasim na DNP / nie je to uz neskoro ? / t.c. som na materskej . Co ma caka a kolko si mam platit , teda oplati sa mi to este ?

dakujem dakujem dakujem

dorotka_
13. jan 2012

toto som nasla na stranke baby web: Čo robiť, ak si platím DNP?
Ak si platíte DNP a k 1.2.2012 ste už poistená 270 dní, toto poistenie zanikne.

Ak ste už tehotná, nemusíte sa báť, lebo vám plynie ochranná osemmesačná lehota a ak počas nej nastúpite na materskú dovolenku, pre jej nárok a výpočet materského sa bude vychádzať z DNP, ktoré ste si platili.

Ak ešte nie ste tehotná a platíte si DNP alebo s jeho platením chcete začať a využiť tak možnosť zvýšiť si materskú, odporúčame vám nasledovné.

Odhláste sa z DNP a opäť sa prihláste ešte do 31.1.2012, máte na to ešte pár dní. Budete tak platiť po starom 4,4% z vymeriavacieho základu po dobu, kým nebudete nemocensky poistená 270 dní. Počas tejto doby intenzívne pracujte na bábätku :o)

Ak otehotniete ešte pred zaniknutím DNP, začína vám plynúť osemmesačná ochranná lehota. Ak počas nej nastúpite na materskú dovolenku, pre výpočet materského sa bude brať do úvahy vaše DNP.
Ak sa vám však nepodarí otehotnieť počas platenia si DNP, Sociálna poisťovňa použije vaše prostriedky inde :(

tinara23
13. jan 2012

@brmbolcek neskoro nie je, ak ešte nie si tehotná. Tým, že sa prihlásiš do 31.1.2012, tak budeš platiť ešte za starých podmienok. T.j., ak si dáš max. VZ, čo je teraz 1153,50, tak budeš platiť cca 50 eur. Musíš však otehotnieť do 270 dní od poistenia, lebo potom sa ti poistenie zo zákona zruší a ak nebudeš dovtedy tehotná, nebude pre teba platiť ocharnná lehota 8 mesiacov,.

brmbolcek
13. jan 2012

@tinara23 v prvom rade dakujem za rychlu a jasnu odpoved 🙂))

a menej ako 5O€ sa neda platit ?
a ak nestihnem otehotniet tak mi peniaze prepadnu ci sa daju spat vratit ?

dakujem ti 🙂