Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katkaapetko
25. jan 2012

@yvi83 ahoj ano dala som si to z toho maxima...

gapa
25. jan 2012

@spisiacka
ak budú toto poistenie považovať ako nepretržité, tak sa dá (už to tu bolo rozoberané, že ak sa prihlásiš na balík najneskô odo dna, ktorý pripadá ako 270ty, tj. ešte počas trvania dnp starého, tak VRAJ by to mali brať ako nepretržité, Tak uvidíme ako bude v praxi). Ak by nebolo považované za nepretržité, tak by bola materská rátaná z minima, ak by trvala celý čas pn do nástupu na md.

katkaapetko
25. jan 2012

@danielita13 ahoj dala som si to maximum...a ak otehotnies pocas tych 270 dni co sa to musi platit tak potom mas 8mesiacou ochrannu dobu pocas kt.porodis...

gapa
25. jan 2012

@evina0
opravím ta, ty podla žiadneho zákona nečerpeš rodič.dovllenku, len poberáš rodič.príspevok, teda to čo som písala sa ťa netýka. Týka sa to len tých, čo RD čerpajú a RD môže čerpať len zamestnanec.

samozrejme medzi mamičkami môžeš hovoriť, že rd čerpáš, ale ak ide o zákony a chceš rady od niekoho, tak sa treba vyjadrovať jasne, lebo potom môžu vzniknúť nedorozumenia 🙂

spisiacka
25. jan 2012

@gapa jaj ja ti asi zabudla napisat ze som zamesnana na RD cize toto chapem s tou lehotou ze nemam narok ide o to ze keby som do tej lehoty neprisla ci by ten narok bol

evina0
25. jan 2012

@gapa dakujem

iva87
25. jan 2012

Ahojte, chcem sa s vami poradit, pri malom som nemala narok na matersku nakolko som otehotnela hned po vyske, teraz planujeme s mm dalsie dietatko, este stale poberam RP, je najaka moznost aby som pri druhom dietatku dostavala matersku a co musim pre to urobit? (Pisem tu ako laik lebo nic z toho neovladam tak dufam, ze ma pochopite 😉)

gapa
25. jan 2012

@iva87
predpokladám zamestnná nie si, to je podstatné!!
prihlásiť sa najneskôr 31.1.2012 v soc.poistovni na dobrovolné nem.poistenie (dnp) z maxima, čo je 1153,5eur. Z toho sa platí mesačne 4,4%. Toto poistenie ti zo zákona zanikne dosiahnutím 270dna (pri prihlásení 31.1.2012 je to dnom 26.10.2012). Ak budeš tehotná v čase 26.10.2012, tak aj ked ti toto dnp zanikne, bude ti plynúť tzv. ochranná lehota 8mesačná (platí len pre tehotné v čase ukončenia dnp). Potom v tejto ochr. lehote treba nastúpiť na md presne 6týž. pred očak. termínom pôrodu. Treba ale platiť v splatnosti!! A podstatné je, že po ukončení dnp, ti NEVZNIKNE žIADNE NEM.POISTENIE, lebo VZNIKOM NEM.POISTENIA TI PRESTANE PLYNúť OCHR. LEHOTA, TJ. nárok by si z dnp na materské nemala.

treba si tu prečítať viac príspevkov a sa v tom orientovať. Ale bacha, dá sa len do utorka 31.1. a podstatné je to otehotnenie do 26.10.2012 a bez nového nem.poistenia po 26.10.

aj ked samozrejme bude záležať od zákona, čo bude platiť v čase násutpu na md, tak snád sa podstatne nezmení po volbách.

veronm
25. jan 2012

@sendynka01 dakujem 🙂

macacka
25. jan 2012

@gapa ahoj mám jednú otázočku
ak v čase prihlásenia na dnp z max t.j. k 31.1.2012 budem nezamestnaná ale do 26.10.2012
sa zamestnám a zároveň otehotniem bude mi tiež plynúť 8 mesačná ochranná lehota a budem mať nárok na max. materskú z dnp ďakujem

minewka
25. jan 2012

@gapa Zdravím môžete mi poradiť?, DNP si platím od apríla 2009, platila som aj odvody ako SZCO, tak, aby som spolu mala max vymeriavaci základ. V júny 2010 som tehotnela, v septembri 2010 som išla na PN, vo februári 2011 som išla na materskú a v marci 2011 som porodila. živnosť som pozastavila vo februári 2011.

Od novembra 2011 (riadne po ukončení materskej a nástupe na poberanie RP) som si opäť platila DNP z maxima. živnosť mám stále prerušenú.

Od januára 2012 som PN s vážnou diagnózou, čaká ma operácia, podľa toho, ako dopadne, sa uvidí, čo a ako ďalej.

Chcem sa opýtať:

1- ak sa do konca januára odhlásim a opäť prihlásim na DNP - bude za mňa DNP platiť štát, pokiaľ budem PN?Alebo si to budem platiť sama?
2- ak otehotniem počas tých 270 dňoch nového platenia - bude sa mi vyrátavať materská z maxima?
3- ak otehotniem po 270 dňoch platenia - mám smolu a nedostanem žiadnu materskú? Alebo minimálnu? Alebo za aké obdobie z čoho mi to budú rátať?Ako určia vymeriavací základ?

- ako je to s nemocenskou, keď som PN počas poberania RP? Tam ako určuje vymeriavací základ? Ešte ako sa robí súbeh z odvodov za SZČO a DNP, alebo už len DNP?

Ďakujem za odpovede, neviem, či som to pochopila správne.

vrn
26. jan 2012

Ahojte, poradite?
Kamaratka je na rodicovskej dovolenke, syn ma 27 mesiacov. Trosku neplanovane zasa otehotnela - je v 2. mesiaci, termin porodu vychadza niekedy v druhej polovici augusta.
Ak si nebude platit dobrovolne bude dostavat len rodicovsky? Je este mozne si zacat platit - zapocita sa jej do tych 270 dni este aj to obdobie co dostavala na syna matersku? Co vsetko ma platit a v akej vyske? Ja som si doplacala tiez ale minuly rok a viem ze sa to teraz pomenilo, ale neviem co vsetko..... financne jej to dost pomoze, je to fakt rozdiel dostavat rodicovsky alebo maximalnu matersku 😉

oskvarka
26. jan 2012

@karinkaeich lebo je na RD a zaroven jej trva pracovny pomer ale nieje v praci.. tym padom za nu momentalne neplati zmestnavatel nemocenske poistenie... ale hned ako nastupi na matersku tak by jej zamestnavatel zacal platit .. znamena ze by jej vzniklo nove poistenie znamena ze by jej v ten den zanikla ochranna lehota (ak by teda uz bola len v ochrannej lehote toto cele neplati ak je este poistena a uz v case poistenia chce z RD nastupit na MD) a tym padom ze by jej zanikla ochranna lehota nemala by narok vobec na nic... takze lepsie minimum ako nic...

oskvarka
26. jan 2012

@karinkaeich ja netrvdim ze to urcite nebude mozne ze po doplateni 270 dni ked sa prihlasis z balicka ako pise mihal ze ti to nebudu brat ako kontinualne poistenie... ista si niesom na 100 percent len tomu neverim... lebo sa to v zakone nikde nepise takato moznost tak si myslim ze sa aj mihal myli.. (ale aj ja sa moze mylit samozrejme).. to sa zatial nevie ako to bude... ale osobne by som sa na to moc nespoliehala.. - aj Poradkina Navratilova z HN tak pise na Porade ze je to podla nej zla domnienka

iva87
26. jan 2012

@gapa dakujem velmi pekne, takze pojdem na soc. poistovnu a naladim si to dnp z maxima, otehotniet planujem uz v najblizsich mesiacoch tak dufam, ze nam to vyjde 😉 Este sa chcem spytat platit v splatnosti znamena platiti nacas?? 😕 A ked mi ubehne tych 270 dni to platenie zanikne, ano a uz si nemozem zacat platit znova lebo mi mi neplatila ta ochranna lehota, dobre som to pochopila? Krasne dakujem za radu, ja osm pri malom tieto veci vobec neriesila kedze som otehotnela neplanovane, bolo uz neskoro, tak by som to teraz chcela dotiahnut do konca 😉

skrecok
26. jan 2012

@gapa prosim pekne o radu, pomoc.
Boli sme sa informovat ako je to s DNP, ale chcem sa presvedcit ci je to spravne....
Som zamestnana a mne zo zakona zanikne DNP (doplacam, aby som mala max. VZ), lebo si platim od 8/2010 cize platim viac ako 270 dni. Na MD a RD som bola od 8/2008 - 8/2011. Do prace som nastupila 9/2011.
Teraz som na zaciatku tehotenstva cca 5 - 6 t. Teraz co mam robit, aby som mala nepretrzite poistenie a mala vyssiu matersku? Nie je to len kvoli materskej, ale aj kvoli nemocenskej lebo som momentalne takmer mesiac na PNke. V SP mi poradili sa odhlasit a prihlasit sa este do konca januara. Je to spravne? Budu mi to ratat ako nepretrzite a vznikne mi narok na vyssiu matersku?
Za odpoved velmi pekne dakujem.

danielita13
26. jan 2012

@katkaapetko porodis ci otehotnies?

danielita13
26. jan 2012

@gapa prosim ta je so m na tom tak isto ako
@iva87 len ja som zamestnana a na materskej premna plati to iste?? do 31.1 sa zaevidovat na dnp a potom otehotniet do oktobra? dik

katkaapetko
26. jan 2012

@danielita13 po 270 dni co si to budes platit mas 8mesacnu ochrannu lehotu pocas kt.ked porodis tak cerpas z toho DNP matersku...cize pocas tych 270dni ked otehotnies tak to stihas porodit v tej ochrannej lehote... 😉

danielita13
26. jan 2012

@katkaapetko diki, ja sa tomu velmi nerozumiem a nemam sa koho spytat jedine ist na soc. a tam ochota sama 😒 😒 a prosim ta to budem plati po dobu 270 dni stale len tych 4,4%-50e, a nie uz od februara po novom ten balik ?

gapa
26. jan 2012

@skrecok
ak ti dnp stále trvá a vyhovuje ti vym.základ z minulého roku a do nástupu na md nebudeš mať žiadne prerušenie nem.poistenia zamestnanca (napr. nepl.volno, očr nad 10dní,rodič.dovolenku, pn nad 52týž, toto posledné ti nehrozí) a ani ti nevznikne iné nem.poistenie (napr. nové zamestnanie, povinné poisteie szčo), tak ak ti teraz skončí dnp 31.1.2012, tak môžeš nastúpiť na md v 8mesačnej ochr. lehote po ukončení dnp, nemusíš sa ani pirhlasovať.

Ak si ale tehotná ozaj v cca 6tt, tak sa dá aj odhlásiť a nanovo prihlásiť do 31.1., ale potom treba pn vo vhodný čas ukončiť (teda nie!!!!! byť na pn napr. až do nástupu na md), aby nebola materská len minimálna. Lebo ti vzniká nové rozhod. obdobie a v nom treba aby si aspon 1den platila poistné (presnejšie povedané bola povinná platiť poistenie). A samozrejme nastúpiť na md až po uplynutí 26týž. a porodiť tiež najskôr po uplynutí 26týž, inak by bola tiež minim. materské z dnp.

Ak by si bola na pn až do násupu na md, tak sa dá po ukončení poistenia zo zakona prihlásiť vo februári na balík poistenia od 1.2.2012 (je jedno z akého vym.základu), bude sa to považovať za nepretržité a počas poberania nemocenského a materskkého platiť nemusíš, len potom nezabudnúť bud platiť alebo sa včas odhlásiť, napr. posledným dnom poberania materského, to už by záležalo od teba, ale poistné z minima je na mesiac cca 120eur.

aj ked nepíšeš aký máš vz z dnp, či nie len minimálne, tak v takom prípade by splnenie 26týž. nebolo podstatných a ani vym.základ v novom rozhod. období.

elian
26. jan 2012

Kočky prosím zvyšovala sa od januára mesačná platba nem. poistného z max. VZ????

gapa
26. jan 2012

@macacka
bude ti plynúť ochr. lehota, ak vznikne nový prac.pomer pred zánikom dnp a do nástupu na md nebudeš mať v tomto zamestnaní prerušenie nem.poistenia (lebo ukončením prerušenia vlastne vzniká nem.poistenie tiež).
Či bude maximum záleží kedy vznikne prac.pomer, aký budeš mať v nom vym.základ a či ti z neho vznikne nárok na materské a z akého vym.základu. Lebo súbežne z dnp +zamestnania môžeš mať v súčte len max.vym.základ, tj. vym.základ zo zamestnania znižuje vym.základ z dnp za obdobie súbehu. A ak nárok zo zamestnania nevznikne, budeš mať z neho vysoký vym.základ v rozhod. obodbí pre dnp, tak ak vznikne nárok na materské len z dnp, tak sa bude rátať nie z minima, ale zrátajú sa vym.zákady v rozhodujúcom obodbí ale len z dnp a vydelia počtom dní. Ak budeš mať napr. mzdu 600eur, tak z dnp bude sa brať za daný mesiac len 1153,6 mínus 600eur!!!

gapa
26. jan 2012

@minewka
1. stát za nikoho neplatí dnp, ale počas poberania nemocneského z dnp nemusíš paltiť dnp, si oslobodená vid § 140 Zákon o soc.poistní
2. ak ti po ukončení dnp do nástupu, resp. dnom nástupu na md nevznikne povinnénem.posistenie szčo (ak máš prerušené a bola si predtým povinne NP, tak je to možné, lebo ukončenie prerušenia znamená vznik, ale v tom sa nevyznám, kedy ešte povinnost trvá, to je novota) a ani žiadne iné nem.poistenie, tak áno vznikne ti v ocrh. lehote
3. ak budeš v čase ukončenia dnp tetotná, nastúpiš na md do 8mesiacov a bude splnené aj to v bode 2, tak nárok vznikne, inak len z nového nem.poistenia a z dnp by sa už predchádzajúci vym.základ nebral. (možno len ak by išlo o zamestnanie, za určitých okolností a ak sa nezmení zákon)

katrin31
26. jan 2012

prosim vie mi niekto poradit? 18.1. som si zacala platit dnp..avsak dnes mi volala znama zo socialnej poistovne ze citaju akurat nejaky pripad z prievidze ze ked som na rodicovskom prispevku a pracovny pomer stale trva neplati na mna ta ochranna lehota a ze narok na tu vyssiu matersku budem mat iba v pripade ze by som porodila skor ako mi urci moj gynekolog..neviem co mam teraz robit, ona vravi ze si to mam zrusit, ale zase tiez nechapali ze preco ked porodim skor tak na to narok mam a ked neskor ako je urceny termin porodu tak na to pravo nemam..je to cudne.prosim poradte ak viete

spisiacka
26. jan 2012

@katrin31 no toto by ma tiez zaujimalo co je za vymysel

skrecok
26. jan 2012

@gapa fuha. Ja som v decembri mala 2 krat OCR 10 + 10 dni (z OCR som nedostala z DNP, lebo som vtedy nevedela, ze treba pytat zvlast na normalne a na DNP) a od 9.1. som doteraz na PNke kvoli dlhej chorobe. Do prace by som uz mala nastupit 30.1. alebo az 1.2.
Takze mi vyhovuje skor druha moznost, ale je to moc tesne, par dni hore-dolu... 😒 Da sa tam spatne napr. trebars 4.1.2012 odhlasit a a zaroven prihlasit?
Tretia moznost je uz pre mna dost draha. ☹
Dakujem velmi pekne za skoru odpoved.

gapa
26. jan 2012

@danielita13
nie tam je to komplikovanejšie, lebo ak budeš po ukončení dnp čerpať rodič.dovolenku v zamestnaní=budeš mať prerušené nem.poistenie, tak nástupom na druhú materskú=ukončením prerušenia z dôvodu čerpania rodič.dovolenky ti vznikne nové nem.poistenie, tj. prestane v den násupu na md plynúť ochranná lehota, t.j. nevznikol by nárok na materské z dnp. Dá sa to nejako obísť, no to si treba preštudovať potom a podla praxe sa zariadiť. Už to tu bolo preberané, že ako sa to dá snad spraviť, aj z porady bola rada násutp zo zamestnania na md o 1den neskôr. No to už záleží od mamičky, niektorá v tom vidí problém, niektorá nie, lebo samozrejme to zase má iné negatíva.

gapa
26. jan 2012

@skrecok
spätne sa nedá, odhlásia ta najskôr v den, kedy tam prídeš a na druhý den prihlásia.

očr nevadí aj keby bola dlhšia ako 10dní, ak trvá počas TRVANIA dnp (aj keby si poberala ošetrovné, tak od 11dna musíš poistné platiť), vadí v zaemstnaní, ak bude po UKONčENí DNP.

dorka21
26. jan 2012

Tak baby, dnes som bola v SP sa odhlasiť a zajtrajšim datumom prihlasiť.
No ale teta za okienkom mi povedala,že tieto dni poistenia sa budú zrátavať a zanikne mi to okolo apríla... ☹
Tak teraz neviem či som neurobila blbosť. Lebo tu každý píše, že sa to znova ráta,tak neviem ako to je.
Alebo len v Komárne " platia zákony ináč"???