Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

erika12345
26. jan 2012

@spisiacka citam, ze aj ty si na rd a momentalne nepracujes, ale si zamestnana tak ako ja. Prosim ta, ako zistim, kolko mam platit DNP, aby som v pripade PN mala maximalnu ciastku? Predtym som si ratala to max minus moj plat, ale teraz neviem, ako to ratat......

maslarova
26. jan 2012

dobry
mozte mi prosim napisat ci vam pri prihlaseni na DNP dali aj vyhlasenie

Ja mam uz 270 dni davno zaplatenych som na RD s druhym dietatom /prac.pomer stale trva/, ale kedze deti mam stale chore tak chcem este kvoli OCRke vyuzit dlhsie.
Chcela som sa odhlasit k 30.1.2012 a prihlasit od 31.1. aby som platila minimum.
Odhlasku som vypisala ale ku prihlaske mi dala este nejake Vyhlasenie. Vypisoval uz niekto toto vyhlasenie?

mima595
26. jan 2012

@maslarova - toto vyhlasenie sa vypisuje už dlho...

bubulka722
26. jan 2012

@maslarova Prečo to chceš urobiť, keď chceš využiť DNP na OČR? Myslím tým odhlásenie a znovu prihlásenie z minima...

mirkamurko
26. jan 2012

@gapa Ahoj,chcem sa spýtať že bola som na sociálke vybavovať dôch.poistenie po pôrode a pani mi tam dala podpísať už aj zrušenie DNP,dúfam že to nevadí a neoplyvní to moju materskú na ktorej budem niako do júla.

maslarova
26. jan 2012

@mima595 a v tom vyhlahlaseni mam vyskrtat to "dobrovolne poistena osoba v nezamenstanosti" lebo ja chcem len DNP

maslarova
26. jan 2012

@bubulka722 cely rok 2011 som platila 47,72 ale teraz od februara by som nedokazala viac platit ved len minimalny balik je nieco nad 119 eur, ak mozes tak porad nieco co by bolo vyhodnejsie. Momentalne som ja na PNke. Hoci su dievcata chore ich lekarka mi da len 10 OCR.

jankka84
26. jan 2012

ahojte dievcata.ale to pekne zamotali s tym dnp..ja by som tiez potrebovala radu,tak vam budem vdacna ak si najdete na mna cas.
som zamestnana,doba neurcita;dnp uz 270dni. zaciatkom januara som nastupila na PN ktora mi bude este trvat min.do polky februara. 1.2.idem na umele oplodnenie,takze snad sa mi podari a otehotniem. planovala som bez prerusenia PN ostat doma na rizikovom (uz by som nenastupila do prace),a dufala som ze vyuzijem Dnp,aj s materskou.ale ako citam tak to asi nebude mozne. mam sa tiez odhlasit a spatne nahlasit?nevadi ze na prelome mesiacov som na pn? vopred VDAKA za odpoved

erika12345
26. jan 2012

@bobjan ahoj, citam, ze si prechadzala na RP. Prosim ta, ked prechadzam z MD, mam platit 49e, ked chcem mat potom max. matersku a PN? A este otazocka, DNP si mala zaroven ako zamestnana? Lebo nikde nemozem najst, kolko mam platit, ked som na RP, neviem, ci za mna nieco odvadza stat a ako sa to pocita...

erika12345
26. jan 2012

DIevcata, tie co ste presli z MD na RD, kolko si treba platit, ako to zistim? Predtym som platila len nejakych 16e, lebo som aj bola zamestnana, teraz musim asi plati okolo 50, vsak? Ako sa to pocita, poradte mi, prosim. 🙂

janka2307
27. jan 2012

Ahojte, viem že mi tu určite niektorá poradí, chcela by som sa opýtať ak si dnes začnem platiť DNP z maxima,otehotniem v zahraničí kde budem navštevovať i gynekológa, malý sa tam aj narodí, čo pri nároku na max.materskú budem potrebovať dokladať soc.poisťovni? ďakujem za odpoveď

ewka88
27. jan 2012

Ahojte, chcem sa opytat, ci by ste mi neporadili. Som studentka este par mesiacov, potom planujem urobit s.r.o. a tam firgurovat ako zamestnanec. minuly rok som sa uz chcela prihlasit na DNP ale teta v soc. poistovni mi povedala, ze sa nevie co bude ze mam pockat. Vobec nerozumiem ako je to teraz. Chcela by som sa pripoistit ak sa to teda este da, aby som mohla poberat matersku, co najvyssiu. Otehotniet by sme chceli v priebehu najblizsich mesiacov. Da sa teda este pripoistit,? Moj stav do juna so student, potom zamestnanec vlastnej s.r.o.., o babatko sa planujeme zacat snazit uz teraz, dakujem za radu

spisiacka
27. jan 2012

@erika12345 ahoj z maxima, pocas RD aj ked si zamestnana tak neplati nemocenske nikto cize z prace pocas RD na PN narok nemas, iba z DNP.

oskvarka
27. jan 2012

@erika12345 erika ty ak to nevyriesis do utorka tak uz potom to mas jedno poprecituj si forum ake mas moznosti bolo to tu viac razi spominane... ja by som ti z toho vsetkoho napriek tomu odporucala ak chces otehotniet v najblizsej dobe... tak sa odhlasit a prihlasit aspon z minima tym nic nemozes pokazit a hlavne nepremrhas tuto moznost ktora je len do 31.1... nezaruci ti to sice maximum ale zabezpeci ti to aspon MD z vyplaty + minimum... a to zavisi od toho kolko zarabas ... ak tvoj rozdiel nieje velky maxima a minima mozes sa aj na maximum prihlasit a ak by si stihla nastupit na MD este pocas poistenia (t.j. nie v ochrannej lehote !) teda ak by si otehotnela v najblizsej dobe (najblizsie 2 mesiace) tak by si este mohla mat aj narok na tu max. matersku

erika12345
27. jan 2012

@spisiacka ale keby som isla opat na2. MD, tak narok z prace mam, ja som myslela, ze aj teraz za mna stat plati nejake odvody, ked som na RD. Cize nemam si z tej sumy odratat moj rodicovsky prispevok, co dostavam? A prosim ta, kolko je to maximum? A moc dakujem za reakciu, si zlata. 🙂

erika12345
27. jan 2012

@oskvarka dakujem, a preco otehotniet najblizsie dva mesiace? Ja som planovala otehotniet tak po lete, ale teraz ma moj maly take obdobie, ze som vystavena ako kon, tak rozmyslam, ze to este posuniem, kym nebude trosku vacsi o nejakeho pol roka, max. rok...A ak by som otehotnela po lete, ako by som to s platenim mala najlepsie, platit z maxima ci nie? Pred tehotenstvom som si to platila cca 2 roky, cize poistenie trva uz dlho...

spisiacka
27. jan 2012

@erika12345 takt o zakladne zdravotne za nas stat plati ale neocenske nie. S tym narokom na MD to spekulujeme kadeako to este vymysliet prejst potom na balicky a PN a podobne no v praxi to odskusane nie je tak nikto zatial asi presne nevie ci by sme s tymi balicky dostali potom matersku ci nie. Nam ide len o to neprejst do ohrannej lehoty. Len treba vyspekulovat ze ako... ale kazdopadne ja v minulosti som uz DNP mala a zarata sa mi to do obdobia tych 270 dni cize teeraz dnes si idem zalozit este stare DNP a o 26 tyzdnov mi vznikne narok na PN z maxima. Maximum je 1153,5 e a plati sa z toho 50,75 e. Rodickovsky si vobec nemusis odrartavat nema to zmysel. Pocas Pn rodicovsky normlane poberas dalej a pocas MD sa ti rodicak stopne.

erika12345
27. jan 2012

@oskvarka viem, ze sa musim do 30. odhlasit a 31.1.prihlasit, dakujem za reakciu, ste baby fakt zlate, ja sa v tychto veciach absolutne nevyznam a hlavne teraz to uz vobec nestiham sledovat. Ozaj mi velmi pomahate., dakujem. 🙂

spisiacka
27. jan 2012

@erika12345 nevidim dovod preco by si mala otehotniet najblizsie 2 mesiace. Ja planujem zacat tak od juna a v koncom augusta mi prejde tych 26 tyzdnov ak dam dnes a tak mozem ist na PN od septembra. Ak sa tehu zadari. potom vlastne to nevieme ako to presne este je ked pocas PN uplynie tych 270 dni a pred 270 dnom prejdem na balicek ci to dostanem tu matersku ci nie kedze do ochrannej lehoty neprejdem. Budem stale v poisteni. A platit pocas PN ten balicek nebudem musiet. Ale toto fakt este nikto nevie ako to je.... to musime pockat ako sa to este vyvinie. Ale tymto sposobom dostaneme aspon PN

katrenka111
27. jan 2012

@gapa Ahoj, na podmienku 26tt DNP pred nastupom na MD musí výsť presne 182dní. Ak mi to vychádza tak je to splnené???

erika12345
27. jan 2012

@spisiacka dik, je mi to trosku jasnejsie. Ze to v praxi odskusane nie je, to myslis to nove, vsak? Mne vlastne to DNP trva nepretrzite, len som cez PN a MD neplatila, ale rata sa to, ze trva. Cize aj keby som isla hned na PN, mala by som dostat peniazky.

spisiacka
27. jan 2012

@erika12345 jaj uz vidim ze preco tie 2 mesiace tak ano to je tiez jedna z moznosti ze nastupis na MD este pred ukoncenim 270 dna ale tak to je tak na tesno... ja sa skor spolieham na PN a materska potom mozno vyjde ak by sme neprerusene presli na balicek a z balicka sli na MD. Ale ta to vsetko su len nase plany a dohady ako by to mohlo byt... ale ako to fakt bude sa ukaze o pol roka... ked to vbehne do praxe... ze co nam na SP povedia ci to fakt mame narok ci sme nieco prehliadli a podobne...

erika12345
27. jan 2012

@spisiacka ja tiez tak podobne planujem, aj synatora som mala tak, ze v septembri som isla na pn. 🙂 Len neviem, ci mi aj teraz dr. tu pn da, ale velmi by nam to financne pomohlo.... A to uz nehovorim o tom, ze by som nemusela platit DNP...Ale asi neda, vtedy bola ina situacia a musela som ist na pn...

spisiacka
27. jan 2012

@erika12345 ano ale musis teraz prerusit a zalozit este po starom a podmienku 270 dni mas splnenu ale ak nebudes od zalozenia dalsieho DNP poistena aspon 26 tyzdnov dostanes len miminum.

spisiacka
27. jan 2012

@erika12345 tiez som tak sla pri dcere. Pn z prace ma hned vypisal v 6tt pre rizikove pracovisko... ale teraz som na rodicaku a tak mam obavy ci ma vypise tak ochotne tiez na PN... kedze som doma tak ci tak... ale tak dufam ze ano. Ze to nejako pochopi ze ide o peniaze a pre dieta treba kopec penazi. Ved to nie pre mna...

jajka78
27. jan 2012

baby, da sa ze v pondelok odhlasit a v utorok ist na pn, zaroven dat utorok novu prihlasku? pripadne ist na pn v den odania odhlasky v pondelok? dakujem

erika12345
27. jan 2012

@spisiacka to je pravda, uvidime, ako to bude, ono aj to tehu si moze clovek planovat, aleani nemusi vyjst... ☹ A este prosim ta, ak by nam to tak vyslo, ze otehotnieme a v sept. tento rok pojdeme na PN, ako je najlepsie platit DNP? Pocita sa to tak stale podla toho predchadz. roka? Cize ked som minuly rok platila z maxima, potom isla na PN a MD (vtedy som neplatila) a teraz budem platit, mam stale platit z maxima alebo mi uz netreba a dostanem max. pn? Clovek uvazuje hociako, lebo je rozdiel platil 50e a len min. ciastku (mimochodom, ani neviem, kolko mozem najmenej platit), ked som na rodicovskom....

erika12345
27. jan 2012

@spisiacka jej dik, uz to chapem, musim byt poistena 26tt. 😉 Tiez neviem, ci ma dr. vypise, kedze som "doma".... Ale je rozdiel dostat sumu z DNP a rozdiel len rodicovsky, vsak to je des...Ako nestazujem sa, som rada, ze mam dieta, ale ked sa da pomoct, tak fakt si clovek aspon takto peniazky "zozenie"...Vsak dieta v dnesnej dobe nieco stoji a to urcite mu nekupujem vsetko najdrahsie, ale aj tak...+ hypoteka a pod. splatky...joj, strasne by nam to pomohlo. 🙂

spisiacka
27. jan 2012

@erika12345 tak dufam ze nam to vyjde. Ked si das maximum tak po 26 tyzdnoch platenia dostanes z maxima. Ale do 26 tyzdnov ak by s sla na Pn tak z minima aj keby si mala platene z maxima minuly rok... aspon tak to ja chapem

nejka41
27. jan 2012

Ahoj žienky, prosim poraďte.o
Snažime sa ale nedarí sa ,platiť nový balík si nemožeme dovoliť . Viem že ochranná lehota naPN je 7dni na materskú 8mesiacov a 270dni som splnila.Chcem sa vas opytat ak by sa nám podarilo oteh. koncom 8mes.či by mi boolo niečo vyplacané.Alebo sa odhlásiť a prihlásiť este do 31.1.mala by som nárok na niečo počas tých 270dni ?