Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

datanka
19. okt 2011

@sashabb dakujem 😉 a este sa ta opytam,ked ta tu mam 🙂 nevies nahodou,ako to mam urobit,ked budem na pn este skor,ako budem mat splnenych tych 270dni?viem,ze pocas tej pn to musim stale platit,az kym nebudem mat 270dni a potom co?ked uz budem mat tych 270zaplatenych a budem chciet pn zanies na socku,musi mi ju doktorka ukoncit a nasledne vystavit novu?neviem,ci ma chapes,co myslim? 😀

milena35
19. okt 2011

Kocky.namiesto do 8meho som zaplatila dnp a dnvp az 12teeho...nemam tam poslat este nieco,nech tam nie som v minuse? ak mi zarataju penale tych 0,05percenta ...dakujem za odpoved...

oskvarkaa
19. okt 2011

@murinko82 ja som si tiez jednu splatku zaplatila pod starym menom dokonca aj v zlom kraji tj. na ine cislo uctu lebo kazdy kraj ma ine... bo ja som menila aj trvali pobyt ...:D... ale nevadilo im to bola som sa pytat ze je to v poriadku..

mima595
19. okt 2011

@milena35 - co sa tyka DNP..tam to nevadi, ale co sa tyka DPvN..neviem, ci sa ti bude tento mesiac ratat..tam je podmienka, že poistenie musi byt uhradene vcas a v plnej vyske do terminu...
radsej zavolaj na SP

gapa
19. okt 2011

@milena35
penále zatial som nepočula, že by niekomu vyrúbili, no predpokladám, ak pôjdu podla zákona, tak tento mesiac sa ti nebude rátať do potrebných dní pre nárok na podporu, teda pre poistenie v nezam. Ale to záleží, aký majú systém a či vidia, že si zaplatila po splatnosti. No radšej by som na tvojom mieste s dnami poist.v nezam. za daný mesiac nerátala.

Pre dnp to nevadí, ak nešlo o posledné obdobie poistenia, tam by to vadilo, ak by si si chcela uplatniť nárok v ochr. lehote a nezaplatila všetko poistené do splatnosti posledného obdobia, kedy si bola prihlásená.

sashabb
19. okt 2011

@datanka keď budeš PN skôr ako splniš podmienku 270dní DNP, tak nárok na PN z DNP mať nebudeš. Potom keď už budeš mať splnenú túto podmienku tak treba doniesť PN na sociálku, ale ak by si bola skôr na PN, tak je vraj dobré starú PN ukončiť a dať sa vypísať na novú, nakoľko vraj nemusia uznať PN z DNP ak by si bola stále na starej pn.

deni73
19. okt 2011

Ahojte, som zamestnaná, ale uzatvorila som aj DNP, kvôli vyššej materskej, ale som sa prerátala a bola som už v cca. 11 týždni tehotenstva. Z tohto zamestnania viem, že budem dostávať materské, ale oplatí sa mi začať teraz platiť DNP? Je možné, že sa k tomu pripočítajú nejaké dni z predchádzajúceho zamestnania? DNP som uzatvorila 1.10.2011, termín pôrodu je 24.4.2012, budem mať zaplatené asi iba 200 dní... ďakujem za odpovede.

katuskaaa29
19. okt 2011

@deni73 ak dobre viem, tak nebudeš mať na to nárok, lebo nebudeš mať 270 dní

gp2000
19. okt 2011

mamičky a nemamičky,ktore sta v tom vyznáte....mam taku otázočku,som na RD a platím si DNP,lebo by sme chceli druhé babo,platim si minimum ale chcem si to zvyšiť na maximum akonáhle zistim,že som tehotná.....a chcem sa spytať koľko približne mi vyjde materska,teda približne.Neviem ako sa to počíta,viem ,že tu je o tom tooooľko popisane,viem,že nejakých 60% ale z čoho,to neviem 🙂

datanka
19. okt 2011

@sashabb aha,dakujem.tiez som si myslela,ze to asi takto bude fungovat 😉

silviabn
19. okt 2011

@gp2000 materská sa počíta z Vymeriavacieho základu z ktorého budeš platiť.Keď chceš platiť do maxima,tak to máš VZ 1116,75€ x 60%=670€ bude Tvoja materská.

gp2000
19. okt 2011

a to budem mať takú matersku aj ked si teraz platim iba minimum?lebo na max.si to chcem zvýšiť až ked budem tehotna,kedže k prvému sme sa dopracovali až po 2rokoch.... 😒

ivuss01
19. okt 2011

ahojte, je nieco nove ohladom danovo-odvodovej reformy, alebo je to uz na 100% zastavene?

poisonblu
19. okt 2011

@ivuss01 tiez ma to zaujima, otehotniet by som chcela v novembri, hadam sa podari...momentalne som zamestnana, tak by som chcela DNP, ale neviem ako je to s tou novelou..ci sa to oplati alebo kaslat na to a radsej sa snazit viac setrit....hmm.

datanka
19. okt 2011

@ivuss01 zatial nove nic...az ma tak trhlo dnes ked v telke trepali cosi,ze vlada schvalila zakon...neviem aky,ale tento nie...a ja som si myslela,ze vobec nic teraz neschvaluju,tak neviem ako to je 😢

cicussa21
20. okt 2011

Ahojte, viete mi prosim vysvetlit ako to je s tym dnp? ja to necham.. musim si to platit? a ked si neplatim a som zamestnana..? aku budem mat matersku? viem, ze su to mozno primitivne otazky, ale nikdy predtym som sa o to nezaujimala.. dakujem z akazde vysvetlenie 🙂

bapi1
20. okt 2011

@cicussa21 mat to nemusis,je to dobrovolne. Ak to nemas,tak tvoja materska zo zam.by bola 60% z vymer.zakladu. Ak mas aj dnp,je to na prilepsenie,max. VZ je 1116,75 takze ak mas takyto,resp.vyssi prijem,tak sa ti dnp uz neoplati,lebo toto je strop.

yuyka28
20. okt 2011

@gapa ahojky, chcem sa ta opytat co by si mi poradila...som na PN z DNP z max vymeriavacieho zakladu, od 5.11.2011 mi zacina materska...mam si zrusit to dnp alebo zacat platit z minima? musim to stihnut zmenit do konca oktobra? moc dakujem za odpoved 🙂

cicussa21
20. okt 2011

@bapi1 dakujem.. a keby som si to zacala platit pocas tehotenstva.. bude sa to ratat?

bubinko83
20. okt 2011

@cicussa21 treba to platit min. 270 dni to je cca 9 mesiacov takže tehotna by si to už asi nesplnila.

cicussa21
20. okt 2011

@bubinko83 lenze socialna poistovna pise: najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom a to ja mam, lebo som zamestnana, takze 60% z mojho denneho vymeriavacieho zakladu mam iste..ale ci by som mala aj nejake prilepsenia, keby som si platila dnp (dobrovolne)..

bubinko83
20. okt 2011

@cicussa21 tak sa chod spytat rovno do SP niekoho kompetentneho a budeš vediet presne na čom si 🙂

gapa
20. okt 2011

@bubinko83
z každého nem.poistenia sa skúma splnenie podmienok na nárok na materské zvlášť. tj. aj z dnp musíš zvlášť splniť podmienku aspon 270dní np, inak ti nárok z dnp nevznikne. K dnom trvajúceho dnp možno prirátať dni akéhokolvek UKONčENéHO nem.poistenia v období dva roky pred pôrodom (teda nie dni trvajúceho NP zamestnanca). Taký je výklad zákona soc.poistonou.

bubinko83
20. okt 2011

@cicussa21 toto malo asi patrit tebe:
z každého nem.poistenia sa skúma splnenie podmienok na nárok na materské zvlášť. tj. aj z dnp musíš zvlášť splniť podmienku aspon 270dní np, inak ti nárok z dnp nevznikne. K dnom trvajúceho dnp možno prirátať dni akéhokolvek UKONčENéHO nem.poistenia v období dva roky pred pôrodom (teda nie dni trvajúceho NP zamestnanca). Taký je výklad zákona soc.poistonou.

gapa
20. okt 2011

@yuyka28
nerozumiem o čo ti ide. aké nem.poistenia ti trvajú/trvali v posl.dvoch rokoch a z akých vym.základov. Odkedy si pn a budeš až do nástupu na md? Počas poberania nemocneského a materksého z dnp neplaltíš poistné.

julianax
20. okt 2011

ja mam z toho dost mismas :/ a potrebujem surne poradit. Mam splnenu podmienku platenia dobrovolneho poistenia. Platila som si to len z minima t.j. 14,47 eur a chcela by som si to zvysit tak, aby mi materska vysla z najvyssieho VZ, len problem je v tom, ze som cca v 2-3 tyzdni. a teraz nevim ci sa tych 270dni vztahuje aj na mna. ja by som to chcela nejak prerusit a potom zvysit na najvyssie.... len ci sa mi to oplati. Prosim o radu. Dakujem :/

sashabb
20. okt 2011

@julianax čo najskôr by si mala urobiť odhlášku a podať novú prihlášku z toho najvyššieho VZ ak chceš mať najvyššiu MD. Toto poisteni musí trvať 26tt bez zmeny či prerušenia aby ti rátali MD z tohto najvyššieho

sashabb
20. okt 2011

@yuyka28 ak budeš na PN až do nástupu na MD tak nič rušiť ani meniť nemusíš. Len ukončíš PN a nornálne prejdeš na MD. Počas MD platiť DNP nemusíš ale neruš ho, bude sa ti normálne započítavať, a potom keď budeš prestupovať z MD na RD tak sa rozhodneš či budeš v platení DNP pokračovať alebo ho zrušíš, prípadne si ho znížiš na to minimum

julianax
20. okt 2011

@sashabb .... a moze byt taka situacia, ze matersku poziadam neskor? Aby som splnila podmienkU ? heh neviem ci to je realne len tak pre istotu sa pytam 😖 a dakujem za odpoved 😉

sashabb
20. okt 2011

@julianax to sa podľa mňa nedá, na MD musíš nastúpiť 6 alebo 8týždňov pred termínom pôrodu.
No keďže si splnila podmienku 270dní DNP aj keď si platial minimum, tak si myslim, že to v pohode stíhaš zahlásiť sa z maxima aby si mala aj miximálnu matersku