Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

obedwix
27. nov 2011

@mima595 ahoj poprosim o radu. manžel je živnostník,odvody si platí z minima viac ako dva roky. v marci tohto roku sa pripoistil na DNP do maxima. kedy može cerpať max.PN alebo OČR, po 26týždnoch? a ešte otazočka...som PN no ak mam choru dceru a potrebujem s nou skočiť k lekárke a medzi tým by mi prišla kontrola, je platne aj potvrdenie pediatra? dakujem

mariynka
27. nov 2011

kocky, pri PN mi kolko % pojde z platu a kolko z DNP(platim od juna..)??? prosim o radu..Ď.

mima595
27. nov 2011

@jlp - ak nemas ukonceny nem. poistenie /teda nebola si zamestnana aj pred terajsim zamestnanim/, tak nebudes splnat podmienku 270 dni, teda narok na materske z DNP mat nebudes.....

mima595
27. nov 2011

@obedwix - neviem, ako to fungguje u zivnostnikov, neporadim....
a potvrdenie by podla mna akceptovat mali, ale osobne s tym skusenost nemam....

obedwix
27. nov 2011

@mima595 a ako by to bolo ak by bol zamestnanec? stačilo by tých 26t? može mu prisť kontrola ak je na očr?

obedwix
27. nov 2011

@gapa ahoj poprosim o radu. manžel je živnostník,odvody si platí z minima viac ako dva roky. v marci tohto roku sa pripoistil na DNP do maxima. kedy može cerpať max.PN alebo OČR, po 26týždnoch? a ešte otazočka...som PN no ak mam choru dceru a potrebujem s nou skočiť k lekárke a medzi tým by mi prišla kontrola, je platne aj potvrdenie pediatra? dakujem

mima595
27. nov 2011

@obedwix - ak by bol zamestnanec, tak by musel mat splnenu podmienku 270 dni platenia DNP, aby mal vobec narok na cerpanie davky.....a aby mal z maxima, muselo by od posledneho prihlasenia prejst tych 26 tyzdnov...ale musel by ist cez odhlasku a prihlasku, nie cez zmenu VZ, lebo tam su potom ine rozhodujuce obdobia.....

a ako som za posledne 3 dni už 2x pisala na tomto fore, pocas OCR kontroly nechodia, lebo nie si povinna dodrziavat liecebny rezim....

obedwix
27. nov 2011

@mima595 viem že si to pisala, čitam občas, no len som chcela vedieť či sa to týka všetkých. a ešte jedna otazka...ak by išiel cez zmenu tak kedy ma narok na max?

mima595
27. nov 2011

@obedwix - to sa neda tako vopred povedat, o by si muusela dat vsetky udaje, odkedy dokedy a akolko si platil...ale ked si dal len zmenu, tak pravdepodobne až nasledujuci rok.... teda rok. 2013

obedwix
27. nov 2011

@mima595 dakujem

gapa
27. nov 2011

@obedwix
ak v období cca 11/2009 doteraz mu trvalo len
1. POVINNé nem.poistenie szčo vkuse len z minima napr. od 1.7.2009 (tj. bez prerušenia, či ukončeniaa trvá doteraz
2. od marca 2011 sa prihlásil na dnp predpokladám z rozdielu maxima a minima.
žiadne iné nem.poistenie (ak ide ale stále o jedno poistenie = dobrovolné, a nie povinné, tak je to inak)

tak nárok na nemocenské z dnp bude mať až po splnení 270dní (lebo nemá žiadne ukončené, presrušené NP, ktorého dni by sa mu k dnom dnp mohli prirátať). Samozrejme nárok na nem. z povinného NP szčo, ak toto poistenie trvá má z minima v min.kalend. roku.
Ak by sa zaemstnal, tak nárok na nemocenské zo zamestnania má hned, ale ak vznikne pn do 90dní od vzniku prac.pomeru, tak sa dávka neráta z vym.základu v zaemstnaní, ale z vym.základu v predchádzajúcom kalend.roku.
Toto platí podla teraz účinného zákona.

s tou pediatričkou netuaším

jenn44
27. nov 2011

Ahojte maminky, chcela by som si zacat platit DNP z dovodu vyssej materskej, oplati sa mi to? Som zmatena z informácií, ci sa to bude rusit, ci nie ci co... poradite? Dakujem

susi201
27. nov 2011

@gapa a vedela by si mi poradit v mojom pripade? som na materskej dovolenke ... estze rok prave som tehotna v 5-6 tyzdni tehotenstva . a od 8 maja si platim dnp ... tak by som chcela vediet ze si mam nadalej platit alebobo skoncit ci budem mat narok na matersku alebo budem pokracovat na rodicovskom...? dakujem

katula77
28. nov 2011

tak a je to tu, velky tyzden, teraz sa o fsetkom rozhodne, ci budeme mat vobec kde rodit a ci budu aj nejake normalne peniaze, treba verit.

katula77
28. nov 2011

inac som sa vytocila ked som pocula kolko odklepli samsungu aby neodisli zo slovenska, 28 mil e !!! neviem kolko je to zvysenie materskej ale velky rozdiel to teda nebude, jedna cudzia firma je pre vladu cennejsia ako slovenske mamy !!!

obedwix
28. nov 2011

@gapa dakujem

ivka1983
28. nov 2011

@darinkazv Ďakujem,že si napísala. Asi máš pravdu, treba sa spoľahnú na vlastný pocit,no neviem ešte.

ivka1983
28. nov 2011

@katula77 no veru áno...

outlaw96
28. nov 2011

Ahojte, mam na Vas jednu otázku. Ak si DNP platím od septembra a chcela by som sa dať vypisať na 3 tyždne, bude v tom nejaky problem??? Ak som este nesplnila tych 270dni....

poki10
28. nov 2011

@outlaw96 vypisat sa mozes, ale kedze si nesplnila podmienku, nedostanes PN z DNP, iba zo zamestnania - teda ak si zamestnana. takisto nebudes pocas doby PN, cize tych 3 tyzdnov oslobodena od platenia poistneho.

katrenka111
28. nov 2011

Baby ja si platím DNP od marca zacla som z minima a v júli som zacala z maxima.... na socke mi tvrdia že maximum dosiahnem až v januári... takže ak by som isla na PN teraz tak mam to platené este len z minima????

outlaw96
28. nov 2011

@poki10 Som v tomto smere dost laik..... Mne ide hlavne o to, že som teraz v 3 mesiaci tehotenstva a či to moze ovplyvnit po porode vyplacanie materskej dovolenky. Počas PN-ky si nemozem platit DNP????

mima595
28. nov 2011

@katrenka111 - ano, maju pravdu, kedže podmineku 26 tyzdnov prihlásenia sa z nového VZ budes mat splnenu až v januari, až vtedy sa ti bude brat nový VZ...dovtedy dostanes davku z minima...

poki10
28. nov 2011

@outlaw96 mozes si platit DNP, aj dni nemocenskeho poistenia ti plynu (cize ta podmienka), iba nedostanes tu PN-ku vyplatenu z DNP. to je vsetko 😉 a narok na MD Ti vznikne z DNP? nepises podorbnosti. asi si sa informovala, na SP...drzim palceky 🙂

outlaw96
28. nov 2011

@poki10 Aha....uz chapem, takze v podstate budem mat PN platenu ako keby som ani nebola DNP poistena, teda so zamestania. Ano, MD budem mat z DNP. Dakujem za objasnenie.... 🙂

poki10
28. nov 2011

@outlaw96 tak ako pises. ale poistne musis normalne odviest ako kazdy mesiac 🙂

dzudka
28. nov 2011

@katkak88 citala som ten clanok no som zvedava ako s nami nakoniec vybabru aj s materskou a aj s DNP

az sa desi co z nich vyjde a ako dopadneme hlavne teraz mi ide o DNP 🙄

jajamalka
28. nov 2011

baby, prosím poraďte. Od 21.11 som PN pravdepodobne až do nástupu na materskú (20.12) 270 dní DNP už mám, tak premýšľam, že si uplatním aj DPN. Tá PNka z DPN by bola ale len minimálna (ale aspoň nejaké prilepšenie k PNke od zamestnávateľa) nakoľko 26 týždňov z vyššieho VZ mi uplynie až o dva týždne. Ide mi o to, či si môžem uplatniť PNku z DPN a súčasne si DPN naďalej platiť, aby som dosiahla tých 26 týždňov a max. materskú?
😖
Ďakujem moc!

mima595
28. nov 2011

@jajamalka - ak si uplatnis PN z DNP, platit už nemožež...oni ti platbu neuznaju...
ale pre teba to nie je ziaden problem, pretože podmienkou, aby sa ti materska ratala z maxima. VZ je, aby od prihlasenia uplynulo 26 tyzdnov, nie aby si platila 26 tyzdnov....
chapes??? a ty prihlasena stale budes, teda ti lehota 26 tyzdnov plynut bude, aj ked budes PN a nebudes platit

jajamalka
28. nov 2011

@mima595 veľmi pekne ďakujem 🙂