Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
11. júl 2013

@bianka0111 no neviem o akej sume to hovoríš ... 50 eur sa naposledy platilo v roku 2012 .,,, kedy ti skončilo vlastne DNP?
lebo teraz sa platí 33,15% respl 35,15% z VZ .. čiže pri VZ 1000 eur sa platí 331,50 eur alebo 351,50 eur ... a počas PN sa neplatí ... ale napíš mi ty ešte pre istotu kedy ti skončilo DNP dátum ...

bianka0111
11. júl 2013

@zalka DNP mi skončlo 8. novembra 2012 - vtedy som platila mesačne okolo 28e...v januári som sa bola informovat, že keby si opat chcem platit DNP - tak mi vyrátala sumu cca 50e...hrubu mzdu mám okolo 560e...

zalka
11. júl 2013

@bianka0111 no tak treba sa prihlásiť na DNP na sumu 620 eur ... a mesačne sa platí 205 eur ... resp. 217 eur mesačne ... tj. za den poistenia bez PN je to suma cca 7 eur ...

bianka0111
11. júl 2013

@zalka dakujem...a ak sa prihlasim na DNP pojdem na PN - PN mi bude platená od zamestnávatela aj z DNP?

zalka
11. júl 2013

@bianka0111 samozrejme, len si daj vypísať 2x marodný lístok... 1x zamestnávateľ , 1x DNP .. a toto odnesieš rovno na SP ...

bianka0111
11. júl 2013

@zalka dakujem...pojdem dnes do SP a som zvedavá aké informácie mi tam poskytnu...vdaka Tvojej lekcii sa len tak nenechám 🙂

redlola
11. júl 2013

hello, mam podobny pripad ako @walta, hoci tehotna nie som, teda aspon o tom neviem 🙂 na matersku som nastupila koncom januara tohto roka, maly sa narodil koncom februara, na RD nastupujem v septembri a 31.12.2013 mi skonci zamestnanie na dobu urcitu. s manzelom uvazujeme o dalsom dietati/detoch ak mozno, co najskor, preto by som sa chcela spytat, ci mam narok na materske. do konca roka uz nestiham porodit 🙂 pravdepodobne nemam narok, ale ci sa potom oplati dobrovolne nemocenske poistenie? a za akych podmienok? dakujem velmi pekne a zelam prijemny den 🙂

zalka
11. júl 2013

@bianka0111 no prečo by mali čosi hovoriť ... dáš im prihlášku na RFLO a odídeš .. aké lekcie ...

bianka0111
11. júl 2013

@zalka pre mňa je toto všetko španielska dolina...trochu si mi pomohla sa v tom vysomárit 🙂 ...a v SP sa nie vždy stretávame s ochotou vysvetlovania ☹...tak to ked viem, na čo sa mám pýtat, či dat si pozor je fajn..

zalka
11. júl 2013

@bianka0111 nemusíš sa tam na nič pýtať, vypíš RFLO na sumu čo som ti povedala a vybavené.

pa_mi
11. júl 2013

@zalka ahoj, prosim ta. dnes som bola na socialke kvoli DNP. dali mi formular ale hucali tam do mna samozrejme tu maximalnu sumu tak som odtial radsej odisla lebo ma uplne domotali.

dostala som registracny list FO. neviem ake sumy si tam mam vypisat. Na Registracnom liste FO su v kolonke číslo 10 Obdobie a vymeriavaci zaklad DPO tri kolonky:
1. dátum vzniku NP + vymeriavaci zaklad
2. dátum vzniku DP + vymeriavaci zaklad DP + RFS
3. dátum vzniku PvN + Vymeriavaci zaklad PvN

neviem kolko tam mam napisat ako vymeriavaci zaklad, ked povinne platim 130,27 EUR mesacne. ta pani mi tam zaskrtla ze mam vypisat vsetky tri policka - ja ale nechcem vsetky. teraz sa daju tusim len dva z nich nie? NP a DP? ale kolko napisat do ktorej kolonky? dakujem ti pekne, som z toho jelen 😅

zalka
11. júl 2013

@pa_mi hm.. no si tehotná, a chceš max MD a aký máš príjem zo zamestnania ... nechce sa mi to hladať a nepamätám si to

pa_mi
11. júl 2013

@zalka no ja zo zamestnania nemam prijem. ja som SZCO. robila som si danove priznanie a z toho mi vyslo platit minimalne odvody tych 130,27 EUR. a viem ze maximalny vymeriavaci na matersku je 1176 resp. ze vyssi mi je na prd. ale neviem ci si mam od tych 1176 odpocitat tych 130,27 ci co tam mam napisat.

no a neviem ci do vsetkych mam napisat rovnaky vymeriavaci zaklad? mozem mat len NP a DP? PvN mat nemusim vsak?

zalka
11. júl 2013

@pa_mi no to čo platíš ako SZCO platíš z VZ 393 eur ...
takže z maxima 1179 treba odrátať 393 eur ... a ostane VZ pre DNP 786 eur ...
ale ešte mi obnov info .. si szčo a platíš povinne odvody od 1.7.2013?
a DNP si platila kedy?

pa_mi
11. júl 2013

@zalka som szco a odvody platim povinne od 01.07.2012 - dnes som to zistila. takze sa mi tam nazbieral pekny nedoplatok az dodnes. ale uz som to vsetko dnes zaplatila, takze dlzobu mam vyrovnanu. len penale mi zrejme este pridu - ale nie velka suma - penale nejako vplyva na vyplacanie materskej?
DNP som platila do oktobra 2012.

zalka
11. júl 2013

@pa_mi šikovná si ked tak dlho si mala platiť odvody a zbadala si sa dnes ... a nie penále na to vplyv nemajú ... ide o poistné ... no a môžeš urobiť tak ako som napísala prihlásiť sa na DNP na tú sumu 786 eur ... NP a DP ... poistenie v nezamestnanosti nemusíš dávať ... a môžeš ísť hned na PN.
Pn dostaneš cca 180 eur ako SZCO a 216eur ako DNP ... daj si vypísať 2x marodný lístok .
A zo 786 VZ sa platí 33,15% tj . 260,56 eur

pa_mi
11. júl 2013

@zalka no, som krava 😝 . a to ti radsej ani nejdem pisat ake robim povolanie, lebo som myslela ze sa uz na tej socialke prepadnem pod zem 😔 😕 😎 takze aj do kolnky DP napisem 786 eur ano? dakujem ti velmi velmi pekne za pomoc. ako som pisala, z toho som uplny debil. dakovat bohu ze su tu ludia ako ty. ja by som si s tym neporadila. DAKUJEM 🙂 😉 😵

zalka
11. júl 2013

@pa_mi stáva sa aj majster tesár sa utne 🙂

eda28
12. júl 2013

Viete mi niekto poradit prosím, Momentalne som na RD s dvojrocnou dcerkou. Ak vsetko dobre dopadne mala by som zaciatkom roka 2014 nastupit znova na MD. Z coho sa mi bude tato pocitat? Mam trvalý PP uz viac ako 10 rokov. Na prelome 2009/2010 som si zacla platit DNPo. Ako som otehotnela tak som isla na PN a tu som dostavala aj s dobrovolneho NP, kedze som splnila podm. 270 dni a rovnako aj MD som dostavala maximálnu(r.2011). Potom sa to neskor menilo, ja som to zrusila po materskej. Teraz som na RD a plynule budem prechádzat na MD. Mozem nieco spravit aby som si matersku zvýsila? Resp. z coho sa mi bude pocitat? DAKUJEM

magg424
12. júl 2013

@zalka ahoj zalka, chcela by som sa iba opýtať, začala som si nanovo platiť DNP od 17.5, 13.6 sa mi stal uraz a zostala som na PNKe, zaplatila som poistné normálne v termíne, a kedže mi chýbala na SP jedna z PN, ktorú mi zamestnávateľ neskor doručil na SP, bola som sa spýtať či je už všetko v poriadku a pani mi povedala že ona nevie či mi to z DNP bude tiež vypočítavané? to ako je možné že by som mala PN vyplatenú len zo mzdy? alebo len chcela byť neochotná?

zalka
12. júl 2013

@magg424 ak máš z DNP splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch, tak bude vyplatená PN aj z DNP ...

eda28
14. júl 2013

@zalka prosim ta mohla by si poradit aj mne, o otazku vyssie? DAKUJEM 😉

zalka
14. júl 2013

@eda28 no už nespravíš pre vyššiu MD nič, leda pekne pokecaj zo mzdárkou aby ti dala predpokladaný príjem vyšší ...
na DNP nárok nemáš .. lebo už nesplníš podmienku 270 dní poistenia kedže si v 8tt

eda28
14. júl 2013

@zalka vdaka, tak presne toto som myslela aj ja, len som este dufala, ale tak nevadi. A robim v statnom zariadeni, tak to tam s nikým nepohnem, aby mi vysli v ustrety. 😒 Ale i tak ti dakujem za ochotu. 🙂

zalka
14. júl 2013

@eda28 no tak dúfam v štátnom sa valorizujú každoročne platy takže by to kludne mzdárka mohla napísať ... aký budeš mať nárok na aký plat ak by si sa vrátila do zamestnania ...

siska07
14. júl 2013

@eda28 ak si pri prvej materskej splnila podmienku 270 dni, v priebehu dalsich 2 rokov by si mala narok na matersku aj z tejto DNPO, ak to bude viac ako 2 roky, tak materska iba zo zamestnania

zalka
14. júl 2013

@siska07 veľmi sa mýliš ... ak od skončenia poistenia do 15 mesiacov vznikne nové poistenie ... tak bude nárok na MD ... nie do 24 mesiacov ...
lebo ak mi skončí poistenie 1/2012 a ja založím nové poistenie 8/2013 ... tak rátam obdobie od 8/2011-1/2012 tj. 7 mesiacov tj. 210 dní v posledných dvoch rokoch..... takže to čo píšeš ty je totálne nereálne ... rozdiel a obdobie bez poistení môže byť max. 15 mesiacov aby to vyšlo

siska07
14. júl 2013

@zalka no zaujimave, mne tetuska tak povedala na socialke, ale to uz tak byva ze kazdemu povedia inaksie kedze sami v tom maju bordel

zalka
14. júl 2013

@siska07 no a ty nevieš že SP zavádza ... a ty musíš mať 270 dní poistenia v posledných 24 mesiacoch a ako som písala vyššie .. tak nie je šanca to získať .. ak sa človek prihlási na poistenie neskôr ako 15m od skončenia poistenia.

majkado
15. júl 2013

@zalka ahoj, chcela by som ťa poprosiť, švagrina pracuje na dobu určitú - spolu 1,5 roka, vždy jej bola po pol roku predlžena doba určitá. Teraz je tehotná 8t, doba určitá jej končí v oktobri. Mohla by si dať DNP, zaplatiť nejakú časť a ísť na PN, bola by jej vyplácaná PN aj DNP? Prípadne ako to poriešiť, nech si pomôže k lepšej materskej? Ďakujem