Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

monr
1. dec 2011

@milena35 mne diagnozu na ocr pisu nabok, úplne vľavo vedľa textu. Ako píše @mima595 , skoč k dr, nech ti ju tam dopíšu, aby ťa v soc.poisť. zbytočne neobracali a nepátrali.

darinkazv
1. dec 2011

@katula77 ale ten návrh mihálov je teraz o presúvaní prostriedkov medzi fondami v SP a o tom úrazovom poistení na 0,8%. dnp už bude len nová vláda riešiť.

darinkazv
1. dec 2011

@poki10 no, my sme mali v jeden mesiac očr na dcérku. najprv som bola 10 dní s jednou diagnozou ja s ňou doma a potom po nejakých 3 dňoch šiel manžel na očrku s inou diagnozou a aj tak to dávali posudkovému lekárovi, aj keď tam mala jasne iné diagnozy napísané. takže záleží asi dosť od tých ľudí, čo tam sedia. my sme vtedy dostali zaplatenú len moju očr, manželovi prišla až ďalší mesiac, lebo to nestíhali už dať na vyplatenie, kým to posudkový lekár posúdil 😒

milena35
1. dec 2011

Dakujem za odpovede..a este jedna otazocka...kedy zaniest ocr na socialnu poistovnu...az po skonceni ocerky,ci ju mozem zaniest aj hned...alebo tesne pred jej skoncenim...v tomto fakt nemam skusenosti....

z.vrablova
1. dec 2011

dnes mi prislo rozhodnutie (PN) zo Soc. poistovne... denny vymeriavaci zaklad mam 36.7151EUR.... je to maximum? Dakujem za info

martina2001
1. dec 2011

@milena35 začiatok treba do 3dní zaniesť a ukončenie po ukončení 😉

jajka78
1. dec 2011

@darinkazv cize nemoze byt OCR, napr. 7 dni bude manzel a potom ja budem dalsie dni na OCR s dietatom s rovnakou diagnozou, vystriedame sa pri nom? dakujem za odpoved

martina2001
1. dec 2011

@z.vrablova Koľko si platila mesačne?

darinkazv
1. dec 2011

@z.vrablova keď si to vynásobíš 30 dňami, tak ti vyjde maximum 😉

@milena35 ak máš už vopred napísané, kedy máš ukončenie očr, tak môžeš hneď zaniesť. nám to vždy dr tak napíše. vždy tých max 10 dní 😉

z.vrablova
1. dec 2011

@martina2001 - 49,13EUR od 2.2 a od 1.11 som na PN

darinkazv
1. dec 2011

@jajka78 no, tam by si musela mať aspoň 1 dňový odstup, keby si chcela ty prejsť na očr s dieťaťom.

mima595
1. dec 2011

@milena35 - oni to nejako neriesia...ja to niekedy dam hned /ale ja o posielam postou/, niekedy až po skonceni...vacsinou podla toho, aky je datum.....mne dava dr. tiež hned aj ukoncenie...
a tam netreba nosit zvlast zacatie a ukoncenie ...oni to chcu vsetko spolu, to nie je ako pri PN

enike
1. dec 2011

čaute kočky.. rada by som Vás poprosila o radu. Mám kámošku, ktorá je v súčasnosti zamestnaná a jej zárobok je 450 Eur netto, čiže zamestnávateľ za ňu odvádza povinné NP. Chcela by ísť vo februári na umelé oplodnenie, po ktorom má veľkú pravdepodobnosť zostať na rizikovom tehotenstve, pretože predtým potratila. Neplatí si ešte DNP, ale chce si ho začať platiť čo najskôr, aby mohla dostávať maximálnu materskú.. (pokiaľ sa to zákonom nezmení, čo je zatiaľ nepravdepodobné)..moja otázka je: z akého vymeriavacieho základu si má dávky od začiatku platiť.. z minimálneho, potom 26 týždňov pred nástupom na materskú urobiť odhlášku a znova prihlášku a platiť si ho z maxima? ..aké budú cca jej platby z minimálneho VZ a aké z maximálneho VZ? ..alebo poradťe, čo je pre ňu v tejto pozícii najvýhodnejšie? Za vaše rady veľmi pekne ďakujem..

martina2001
1. dec 2011

@z.vrablova ja len pre zaujímavosť, ale ja som si až teraz uvedomila že tá suma je len z čoho to počítajú. Sa mi už pletú poistenie v nezamestnanosti a dpn

palculienka2011
1. dec 2011

@enike ja ti poviem, ako to mam ja. platim si DNP od oktobra, plat mam 580 bruto, co je priblizne rovnako netto ako tvoja kamoska a do maxima si doplacam od zaciatku, je to nejakych 22eur. snazit sme sa zacali tento mesiac, takze by to malo vyjst tak, ze v juli mi uplynie povinnych 270dni a koncom augusta by som porodila prinajlepsom, ak by sa tento mesiac hned aj zadarilo.

mima595
1. dec 2011

@enike - nech sa prihlasi co najskor z rozdielu medzi 1116 a jej HRUBOU mzdou....z toho by mala platit 4,4%...alebo sa može najprv prihlasit z minima, a ked otehotnie, tak do 6tt tak nech si to zmeni....

enike
1. dec 2011

ďakujem vám babenky za vašu promtnú odpoveď.. takže tak, ako som to predpokladala..ak môžem ešte niečo.. ak nemá vymeriavací základ každý mesiac rovnaký, čiže mzda jej kolíše cca 40 Eur + - , SP vyčísli priemer vymeriavacieho základu na platbu za nejaké konkrétne obdobie, alebo výpočet urobí z poslednej výplatnej pásky?
moc moc ďakujem..

darinkazv
1. dec 2011

@enike ty si určuješ sama svoju mzdu od zamestnávateľa. nikto tam nepýta výplatnú pásku. radila by som jej radšej uviesť menej a platiť teda o pár eur mesačne viac, aby jej nevznikol zbytočne nedoplatok. preplatok si vždy potom môže pýtať späť

katarinka289
1. dec 2011

@mima595 ja som ale praveze pisala, ze odkedy som od augusta PN a som tehotna, tak mi nikto neprisiel, tak neviem preco pises, ze chodia, lebo maju vela kontrolorov. a aj samotna lekarka mi povedala, ze k tehotnym nechodia, ze sa nemusim bat ist niekam aj mimo vychadzky

mima595
1. dec 2011

@katarinka289 - lebo si precitaj temu v sekcii Tehotnost, PN a tehotnost, chodia kontroly, ci nie...tam je kopec prikladov, že chodia kontroly aj k tehonym...hlavne v BA
ja som tiež bola 2x na rizikovom tehu a ani raz som nemala kontrolu, ale to neznamena, že ak neprisli ku mne, nepridu k inym.....lebo tehotna je povinna dodrziavat liecebny rezim na PN ako iny nemocny.....

darinkazv
1. dec 2011

@katarinka289 uf, tak odvážna lekárka, keď ti to tak pekne poradila. ja som tiež od augusta doma a ešte som nemala kontrolu, ale veru chodia aj k tehotným. mám tri známe, čo im už počas PNky v tehu boli na kontrole. takže by som sa na to nespoliehala. či ti potom dr. zaplatí tú mesačnú PNku, ktorú ti na 30 dní sociálka stopne?

myska183
1. dec 2011

mohli by ste mi povedat, kto sa v tom vyznate... od septembra 2010 som bola do jula 2011 nezamestnana. platim si od decembra 2010 DNP z ciastky 350 eur. od oktobra, ked som sa dozvedela, ze som tehotna som si to zvysila a platim z ciastky 600 eur + od augusta tohto roku cize 2011 som zamestnana a hruba mzda je 350 eur. viete mi niektora povedat aka by mala byt vyska mojej materskej? za ktore obdobie sa to pocita? dakujem 😉

zdenka333
1. dec 2011

@z.vrablova, vypočítaš si to tak, že 55% z denného vymeriavacieho základu 36,7151 x počet dní v mesiaci, napr: november 20,193 x 30 dni 605,79 aspoň myslím, že to správne rátam...

bubinko83
1. dec 2011

@darinkazv inak mne toto iste povedal gynekolog ked som bola na rizikovom vraj k tehotnym nechodia kontroly.

bubinko83
1. dec 2011

@darinkazv a ja som bola od začiatku tehu na rizikovom a nemala som kontrolu naozaj.

salvinka
1. dec 2011

no co poradite kocky? oplati sa mi zacat platit dnp este tento mesiac? v septembri by som uz chcela byt tehu na Pn.. 😅

darinkazv
1. dec 2011

@bubinko83 len keď 20tim babám nepríde kontrola, tak 21. prísť môže. nestojí to fakt za to riskovať. to som povedala príklad, že 20báb 🙂 mne moja gyn. povedala, aby som si dávala pozor na vychádzky. a keď som bola u nej v prvej poradni v 10tt, tak akurát prišiel zo sociálky posudkový lekár /bývalý primár gyn-pôr. oddelenia) a riadne jej kontroloval všetky papiere a chcel dôvody prečo tá či oná je na PN. lebo nejakú vymákli, že nebola doma, keď mala byť. takže ozaj nie je dobré sa s tým zahrávať. ak teda nemáte mužov, ktorí majú taký príjem, že vám tá zamrazená PNka chýbať nebude. nám by veru veľmi chýbala 😉

bubinko83
1. dec 2011

@darinkazv ved jasne ja len pišem čo mi povedal gynekolog ,nikomu nekažem aby nedodržoval vychadzky .Opatrnosti nikdy nieje dost 🙂

darinkazv
1. dec 2011

@bubinko83 mňa len zarážajú tie rady gynekologov. potom oni doplatia ženám tú PNku, čo im sociálka zamrazí? a zvlášť v dnešnej dobe, keď sociálka naháňa peniaze, tak často prídu trebárs 5 minút pred začatím vychádzok alebo 5 minút po skončení vychádzok. keď chcú vyslovene niekoho načapať, tak takto robia ☹

mufffinka
1. dec 2011

@bobocka Ja si doplacam rozdiel z maximalneho VZ. A so vsetkym, co si napisala plne suhlasim. 😀 Len neviem preco je to prave v nasej krajine tak, ze ti, ktori nezneuzivaju hocijaky system su diskriminovani a ti, ktori ho zneuzivaju sa tesia a nemaju za to ziadne postihy. Citala som odpovede p. Navratilovej v HN poradni (http://moje.hnonline.sk/node/8924) a pise tam o manzeloch, ktori za 3 roky ziskali vyse 15.000 € z DP. Tak to uz nechapem ako toto mohol niekto dopustit. 😠